
eMule i mody działają

DeadOrAlive napisał(a):W d** moge mnie pocałowac
Belgiska policja zamkneła Razobacka 2
21 lutego 2006 roku policja oraz prokuratura belgijska wraz z szwajcarska zajęła i zamknęła jeden z najpopularniejszych i największy serwer w sieci eDonkey czyli Razorback 2. Z danych przedstawionych przez policję wynika, że z serwera korzystało nawet 1,3 mln użytkowników programu eDonkey. Razorback2 zindeksował ponad 170 mln plików - głównie pirackich filmów, muzyki i oprogramowania. Do serwera podłączali się ludzie z całego świata, głównie jednak z Europy.
"To jedno z najważniejszych zwycięstw w historii naszej walki z piractwem" - powiedział Dan Glickman, szef Zrzeszenia Przemysłu Filmowego (MPA). "Eliminując z Sieci Razorback2 poważnie uderzamy w piratów - kontynuujemy tym samym naszą batalię wymierzoną w serwisy ułatwiające pobieranie z Internetu pirackich filmów" - skomentował szef MPA.
Szwajcarska policja aresztowała administratorów serwera oraz przeszukała ich dom. W tym samym czasie w belgijskim mieście Zaventem blisko Brukseli tamtejsza policja zajęła serwer który był tam hostowany. W 2004 policja zajęła główne serwer w sieci eDonkey w USA, teraz przyszedł czas na Europe.
Przedstawiciele policji dodają, że administratorzy serwera czerpali duże korzyści finansowe z prowadzenia serwera, m.in. przyjmowali datki od użytkowników, umieszczali na stronie serwera reklamy, często o treści pornograficznej.
„Razorback2 nie tylko indeksował olbrzymie ilości userów wymieniających się nielegalnie plikami. Był on groźny dla społeczeństwa.” - powiedział Jon G. Malcolm. „Jestem pełen uznania dla władz w Belgii i Szwajcarii za ich akcje oraz pomoc w zwalczaniu piractwa na świecie” – dodał.
Użytkownicy, którzy korzystali z tych serwerow mogą czuć sie jednak bezpieczni, gdyż Razorback przy milionach logujących sie osób, nie był w stanie zachować ich pełnych danych, a jedyne informacje niezbędne do prawidłowej wymiany zostały utracone podczas przejmowania serwerów przez policje.
Stowarzyszenie zajmujące się serwerem Razorback pracowało też nad innymi projektami, m.in. rozpowszechnianie legalnych plików w sieci Jamendo promującej ideę Creative Commons albo w sieci Ratiatum. Pomagało też nad badaniami w projekcie Folding@home
Pewien czas temu główny administrator Razorback ogłosił, iż jest skłonny utworzyć czarną listę plików na podstawie zgłoszeń posiadaczy praw autorskich. Niestety - jak jednak twierdzą redaktorzy serwisu P2Pnet - deklaracja ta nie spotkała się z jakąkolwiek odpowiedzią zainteresowanych.
Oczywiście zamknięcie serwera Razorback to nie znaczy koniec sieci eD2k. Jest wiele dobrych serwerów m.in Donkey Serwer. Pozatym jest jeszcze bardzo dobra sieć KAD służąca do wyszukiwania źródeł.
Należy dodać ze zakmnieta została strona razorbacka oraz forum. Nie działa również w pełni lista gruka (na stronie jest umieszczony link do innej listy serwerów)
http://www.gruk.org/list.php
Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości