
Mam parę pytań odnośnie chipsetów, podstawki i ram'u, aktualnie czytam dużo o różnych podzespołach aby mieć pojęcie jaki komputer złożyć i nie wydać za dużo na coś co może kosztować mniej i mieć prawie tą samą moc.
Nie jestem orłem z wiedzy o kompie, coś tam niby wiedziałem, teraz wiem jeszcze więcej i staram się dowiedzieć coraz więcej, ale zastanawia mnie parę rzeczy na których odpowiedzi nie mogę za bardzo znaleźć.
Taka mała może oczywista kwestia ale czy każdy socket np obecnie najnowszy LGA 1151 ma przypisane do siebie chipsety czyli z170, h170 albo b150 i te inne starsze chipsety nie pasują np z97, x99?
Wiem że jak jest podstawka intela to procesor też intela. Obecnie procesor i7 6700 musi mieć podstawkę LGA 1151 i chipset z170, choć tu tez mnie zastanawia to po co inne chipsety skoro nie ma na nie procesora bo procesory z 5 czy 4 generacji intela nie działają na podstawce LGA 1151 i zaś ten i7 6700 nie działa z innymi chipsetami, jestem w błędzie, czegoś nie wiem ?
Teraz pytanie odnoście ramu. Jak najłatwiej dowiedzieć się jaka płyta główna obsługuje DDR3(L)?
Widziałem parę oznaczeń na necie przy z170 są jakieś A, HD3P, -P D3, o co chodzi?
Chyba że mam sobie nie zaprzątać głowy tym ddr3l i postawić na ddr4?
Jeszcze jedna kwestia odnośnie częstotliwości taktowania Ram'u. Czy każda płyta główna np. obsługująca ddr4, obsługuje każdą częstotliwość taktowania od 2133 do 4000(chyba obecnie tyle może mieć) czy ma jakieś ograniczenia np tylko od 2133 do 2800 czy to jest też gdzieś napisane w specyfikacji płyty głównej? Bo szczerze mówiąc to jak tak przeglądam specyfikację podzespołów to są mało szczegółowe.