



Skrypt instalacyjny knoppix-installer znacznie różni się od swojego poprzednika knx-hdinstall. Stosowany jest od wersji 3.3 do obecnej 5.0.1, w której został zmodernizowany. Instalację rozpoczynamy jak dotychczas wchodząc w tryb konsoli. By to uczynić musimy zastosować jednoczesną kombinację trzech klawiszy Ctrl + Alt + F1, a następnie potwierdzić to enterem. Po wydaniu komendy knoppix-installer ujrzymy okno wyboru opcji zawartych w nowym instalatorze.
Choose an action
1. Configure installation Create a new configuration
2. Start installation Start the installation
3. Partition Partition the hard disk
4. Load config Load an existing configuration
5. Save config Save the configuration
6. Quit Quit the program
Pierwszym krokiem jest zaznaczenie opcji 1. Configure installation Create a new configuration by wskazać dla instalatora podstawowe informacje. W dalszej części instalacji należy potwierdzać ustawienia akceptując przyciskiem next.
Choose the partition to install Knoppix (Należy zaznaczyć na której partycji ma być zainstalowany Knoppix). Jeśli nie ukaże się nam możliwość wyboru partycji to prawdopodobnie mamy źle przygotowaną partycję swap lub inną.
[X] /dev/hda2
[ ] /dev/hda3
Input your whole name (name surname) (Wpisujemy informację o użytkowniku)
Według naszej woli możemy w tym oknie wpisać swoje imię i nazwisko, np: Waldemar Roszczuk.
Input your user name (perhaps you like: waroszczuk) Wpisujemy nazwę użytkownika
Instalator domyślnie podaje nazwę skojarzoną z naszym wpisem informacji o użytkowniku: waroszczuk. Możemy jednak podać taką jaka nas interesuje, np: waldek
Input your user-password (Wpisujemy hasło dla nowego użytkownika)
Input your user-password again (Potwierdzamy, wpisując ponownie hasło dla nowego użytkownika)
Input your administration password (Wpisujemy hasło administratora)
Uwaga! Z powodu, że to my najczęsciej jesteśmy administratorami swojej stacji roboczej (znamy hasło administratora), musimy pamiętać, aby na co dzień pracować na koncie zwykłego użytkownika, a z konta administratora korzystać TYLKO podczas ważnych czynności administracyjnych.
Input your administration password again (Potwierdzamy, wpisując ponownie hasło dla administratora)
Input your preferred hostname (Podajemy nazwę hosta)
Domyślną nazwą jest box, ale swobodnie możemy zmienić na inną interesującą nas nazwę.
Choose where the boot-loader (lilo) shall be installed (Wybieramy, gdzie będzie umieszczony boot-loader (lilo)
[X] mbr: Master Boot Record
[ ] partition: To Root-Partition
Choose your system type (Wybieramy metodę instalacji)
[X] debian: Debian-like system (old installer way)
[ ] knoppix: Knoppix system like from CD
Wybierając opcję Debian-like system (old installer way) zainstalujemy system na dysku uzyskując wartości Debiana.
Wybierając opcję Knoppix system like from CD uzyskamy efekt przeniesienia Knoppiksa na dysk twardy z wartościami Knoppiksa uruchamianego z CD.
Nastepnie przejdziemy do głównego okna instalatora, w którym uruchomimy opcję startową: Start installation Start the installation.
Teraz zostaniemy zapytani o poprawność naszych ustawień. Potwierdzając rozpoczniemy proces instalacji.
su
Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości