• Ogłoszenie:

Inteligentny system oświetlenia.

Tutaj można umieszczać wszystkie sensowne tematy nie pasujące do reszty działów tematycznych. Siadaj, gadaj, opowiadaj ;)

Inteligentny system oświetlenia.

Postprzez bladi1492 08 Sie 2019, 14:41

Panowie, pogadajmy.
Temat jest na tle IT, ponieważ Raspberry to mały komputer, a programowanie tego łączy się aż nadto z tematyką IT.
Przechodząc do sedna tematu, czy jest możliwe stworzenia automatycznego systemu oświetlenia ? , dokładnie chodzi mi o to czy Raspberry Pi 0 ( wydaje mi się że lepsze nie jest potrzebne), zrobię system oświetlenia który będzie świecił każdego dnia przez 8 godz, w tych 8 godzinach co dwie godz, będzie załączała się inna lampa LED z inną barwą światła.
Np. Każdego dnia od godz. 8 włącza się oświetlenie z lampą nr. 1.
Potem o godz 10 włącza lampę nr. 2 wyłączając nr. 1
Potem o godz 12 włącza lampę nr. 3 wyłączając nr. 2
Potem o godz 14 włącza lampę nr. 4 wyłączając nr. 3
Potem o godz. 16 wyłącza lampę nr. 4

I potem operacja zaczyna się kolejnego dnia, i tak w kółko. ? :lol:
"Nie rozmawiaj z idiotą bo najpierw zniżysz się do jego poziomu a potem on pobije Cię doświadczeniem..."
Awatar użytkownika
bladi1492
~user
 
Posty: 695
Dołączenie: 12 Cze 2007, 11:00
Miejscowość: Cybinka-Słubice
Pochwały: 51



Inteligentny system oświetlenia.

Postprzez ToServeAndProtect 08 Sie 2019, 22:56

zacznę od tego, że ja ze swojej strony nie pomogę :P ale wracając do tematu. te małe badziewie może sterować całym twoim domem i wszelkimi systemami jakie w nim masz (audio, ogrzewanie, oświetlenie, woda, temperatura, zasłony/kurtyny i co jeszcze przyjdzie na myśl). malinka niby niczym wielkim nie jest ale sobie z takimi systemami poradzi na luzie.

tutaj zalecałbym ci szukanie raczej for tematycznych od malinki albo inteligentnych systemów domowych a nie na ogólnym forum, chociaż pewnie mógłby się ktoś znaleźć. jednak czas poświęcony tutaj będzie stratny w porównaniu z dedykowanym forum
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Inteligentny system oświetlenia.

Postprzez Leer 15 Paź 2019, 18:52

Niestety mam podobny problem do bladiego i nie znalazłem odpowiedzi w sumie nigdzie. Więęęc... Gdyby jednak ktoś coś - albo gdyby samemu bladiemu udało się znaleźć odpowiedź -chętnie bym ją poznał. :)
Leer
~obserwator
 
Posty: 0
Dołączenie: 20 Sty 2019, 23:16



Inteligentny system oświetlenia.

Postprzez filip.ludwik 31 Paź 2019, 14:01

Pewnie, że można, tylko jesteś ograniczony co do wyjść cyfrowych no i musisz na pewno sterować lampami przez przekaźniki.
Ale ja też dalej nie pomogę, jest dużo gotowych rozwiązań - np. domoticz :P
UBOT 3D
Awatar użytkownika
filip.ludwik
~user
 
Posty: 2129
Dołączenie: 12 Sty 2006, 19:10
Miejscowość: W-ce
Pochwały: 80



Inteligentny system oświetlenia.

Postprzez bladi1492 17 Mar 2020, 02:45

A więc tak, dla zainteresowanych :
- Przewód z wtyczką : 7zł
- Przewód do wtyczek - 1,70zł / metr
- 3x Gniazdka: 7,50zł
- Arduino Nano: 8,40 zł - AliExp
- Przekaźnik: 3,80zl - AliExp
- Zasilanie , zrobiłem przez ładowarkę, idzie do mnie z Ali moduł zasilania za: 2,20zł

Łączny Koszt póki co: 30,60zł brutto
Wszystko działa prawidłowo po zaprogramowaniu :)
Wygląda tak:
Image
Image

Dodatkowo, jeszcze mam :
- Czujnik temperatury DS18B20 - 3,90zł - AliExp
- Wyświetlacz 2x 16 - 4,70zł - AliExp
- Moduł czasu DS3231 - 3,90zł - AliExp
- Przełącznik "Switch" - 1,20 - 10 szt. - AliExp

Teraz próbuje to zaprogramować tak aby , oświetlenie działało względem czasu, a nie polecania "delay" .
Dodatkowo po włączeniu przycisku, aby na wyświetlaczu pokazywała się temperatura ogólna z informacją, jeżeli temperatura jest za niska, okej, wysoka - taka informacja ma się pokazać na wyświetlaczu :D

Łącznie sterowanie automatyczne oświetleniem, plus czujnik temperatury wyjdzie mi: 44,30 zł brutto
+ Czas wieczorami na naukę C/ C++
:banan: :papryczka:

I zaczynam żałować coraz bardziej ze podczas remontu mieszkania nie zostawiłem pod każdym włącznikiem oświetlenia, gniazdkiem głównym dodatkowej wolnej puszki aby zrobić inteligentne mieszkanie :( :evil: , jak widzę modułu Arduino wraz z systemem WI-Fi ;( może przy kolejnym kiedyś mieszkaniu xD
"Nie rozmawiaj z idiotą bo najpierw zniżysz się do jego poziomu a potem on pobije Cię doświadczeniem..."
Awatar użytkownika
bladi1492
~user
 
Posty: 695
Dołączenie: 12 Cze 2007, 11:00
Miejscowość: Cybinka-Słubice
Pochwały: 51




Powróć do Pog@duchy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości