• Ogłoszenie:

Problem z bootem

Możliwość napisania tematu bez konieczności logowania. Zapraszamy do zadawania pytań niezarejestrowanych użytkowników.

Problem z bootem

Postprzez karol13 04 Cze 2019, 13:12

reklama
Witam.
Zacznę od tego, że bardzo lubię system Linux, dlatego też często tworzę bootowalne USB i je testuję. Ot chociażby dla samej przyjemności :wink: . Zawsze to robiłem z poziomu mojego drugiego komputera, na którym mam zainstalowane Ubuntu. Nigdy nie było żadnych problemów z bootowaniem. Niedawno postanowiłem zainstalować Minta zamiast Ubuntu (troszkę system mi się rozsypał po aktualizacji) i standardowo stworzyłem bootowalne USB. Jak zwykle podłączyłem do kompa i wybrałem uruchamianie z USB. No i tu się bardzo zdziwiłem. System nie chciał się zbootować, jedynie na ekranie wyświetlał się migający kursor. Czekanie (zostawiłem go na kilka godzin) nic nie dawało. Toteż postanowiłem użyć innego pendrive. Nie pomogło, w dodatku oba pędraki działały bez zarzutu na innych kompach.
Potem zrestartowałem BIOS, ale to nie rozwiązało problemu. Próbowałem zbootować z płyty CD, co również nie przyniosło żadnych efektów. Kilka dni temu zamówiłem sobie nowe HDD i postanowiłem je wykorzystać przeciwko mojemu upartemu komputerowi. Wpakowałem na dysk, standardowo, Linuxa i odłączyłem wszystkie inne urządzenia, z których BIOS mógłby próbować coś bootować. Został tylko ten jeden dysk twardy. W BIOSie również wyświetlał się tylko ten dysk, ale nadal jedyne co uzyskałem to migający kursor.
Jeżeli chcecie powiedzieć "Uszkodzona płyta główna", to ja mówię: Nie sądzę, ponieważ stary dysk, na którym jest zainstalowane Ubuntu normalnie działa. Bootuje bez zająknięcia.
Nie wiem jak rozwiązać ten problem. Pogrzebałem w BIOSie ale nie widzę, żeby jakieś dodatkowe - przeszkadzające opcje, zasugerowane przez wujka Gugiela na różnych forach, były włączone. Proszę o pomoc. Jedynie co chcę to zainstalować nowy system.
karol13
 



Problem z bootem

Postprzez Garu 04 Cze 2019, 16:01

Pogrzebałeś w biosie - to go przywróć do pierwotnego.
Też kiedyś mint posypał się u mnie po aktualizacji. Był prblem z usuwaniem gruba, bo nic nie ruszało. Potem uprościłem sobie robotę. Co do dysku, to zawsze w problematycznych sytuacjach sprzątam gpartedem, ustawiam jedną partycję 100GB, formatuję na ntfs. Potem windowsy wchodzą jak w masło, live linuxy byle uruchomić, ruszają z przycisku instalatora na pulpicie.
Człowiek widzi rzeczy, jakimi są i oby to była prawda.
Awatar użytkownika
Garu
~user
 
Posty: 538
Dołączenie: 11 Kwi 2013, 14:52
Pochwały: 17



Problem z bootem

Postprzez karol13 04 Cze 2019, 23:48

Ok. Przypadkowo rozwiązałem problem. :lol:
Starałem się zmienić cokolwiek w BIOSie, ale niestety żadne zmiany w opcjach się nie zapisują. Nie jest to też wina baterii, bo sprawdzałem na dwóch, ale to już teraz nie jest istotne.
Jedyne co zrobiłem to przekonwertowałem nowy dysk z GPT na MBR, po czym standardowo wpakowałem pierwszego lepszego Linuxa w wersji live. Zbootowało. Zdaje się, że komputer jest chyba za stary na GPT, nieobsługuje czy coś. <rotfl>
W każdym razie, dopiero to przyniosło jakikolwiek efekt. :banan:
karol13
 




Powróć do Szybkie Pytania i Odpowiedzi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości