• Ogłoszenie:

athlon 1800+ (podkręcanie dziadka)

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

athlon 1800+ (podkręcanie dziadka)

Postprzez pitersid 04 Wrz 2007, 16:55

reklama
Witam!
Chciałem się dowiedzieć, dlaczemu po podkręceniu w/w dziadka na ath. 2000 (ok 1,7 ghz) komputer uruchamia sie normalnie, bios sie laduje itp ale nie chce odpalic sie windows? Wywala mi bluescreena ze standardowa informacja ("jesli blad pojawil sie pierwszy raz zresetuj komp....") i linia z kodem bledu na koncu. To samo sie dzieje przy probie odpalenia trybu awaryjnego. Why? Skoro komputer odpala normalnie (nie wysypuje sie kiedy laduje sie biosik) to czemu wywala sie przy odpalaniu systemu? To normalne?

Pozdrawiam
Piotr
Może to Twój urok... może to photoshop :-)
Awatar użytkownika
pitersid
~user
 
Posty: 581
Dołączenie: 12 Mar 2007, 20:11
Pochwały: 12



Postprzez kahoona 04 Wrz 2007, 17:23

pitersid - zablokowałeś FSB pamięci, częstotliwość AGP i PCI, podniosłeś vcore?

Co do drugiej części - tak, to normalne. Zdarza się, jeśli:
- pamięć nie wyrabia (w tym także za duże opóźnienie w porównaniu do procesora),
- urządzenie na PCI nie wyrabia,
- AGP nie wyrabia,
- procesor ma za niskie napięcie,
- przekroczyłeś granicę podkręcania dla danego procesora,
- zasilacz nie wyrabia - za słaby lub niestabilny.

To normalne zachowanie - BIOS nie obciąża aż tak podzespołów, a windows bardzo jest akurat na to czuły.
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Postprzez pitersid 04 Wrz 2007, 18:49

No to spróbuje powolutku co 1 podkrecac taktowanie magistrali czy jak to sie tam nazywa. Jak bym wrzucil loga z everest'a powiedzielibyscie czy i o ile mozna go krecic?

[ Dodano: Dzisiaj o 17:50 ]
AGP i PCI ustawilem na stale - o pamieci nie pomyslalem. Sprawdze jeszcze z tym...
Może to Twój urok... może to photoshop :-)
Awatar użytkownika
pitersid
~user
 
Posty: 581
Dołączenie: 12 Mar 2007, 20:11
Pochwały: 12



Postprzez d-o1 04 Wrz 2007, 18:55

pitersid napisał(a):Jak bym wrzucil loga z everest'a powiedzielibyscie czy i o ile mozna go krecic?

tego nikt Ci nie powie , z tysiąca względów - poblokuj co Ci wyżej podpowiedziano , powoli podnoś taktowanie magistrali i testy , testy , testy ....... dalej min. vcore do góry (0,1V) i koniecznie obserwacja temperatury procesora.
Athlon 2500/3200 , Abit NF7-S , 2x512 Kingmax , GeCube 9550 , LG DVD RW ,Samsung 80 GB , Fortron 350 W, e-yama 17JNS
d-o1
~user
 
Posty: 784
Dołączenie: 04 Paź 2006, 11:09
Miejscowość: Mazowsze
Pochwały: 44



Postprzez pitersid 04 Wrz 2007, 19:04

d-o1 napisał(a):tego nikt Ci nie powie , z tysiąca względów

W sumie logiczne - sam komuś też nie chcialbym "doradzac" w takiej kwestii... Ale chodzilo mi o to czy pamieci sa w stanie wyrobic. No ale mniejsza z tym...

No to sobie potestuje - moze znajde "zloty srodek". Swoja droga jaka powinna byc temp. procka (zeby miescilo sie w jakiejs "normie") ?
Aaa... i jakim programikiem mozna pod windowsem zmierzyc temp. procka i temp. karty graficznej? W grafice wymienilem dzis wiatrak na wiekszy bo mi sie cosik kaszanilo a ten poprzedni cos wolno chodzil od kurzu - i nie chcial dac sie rozebrac do wyczyszczenia... Teraz chcialbym posprawdzac czy wszystko jest w normie - bo ciag teraz jak ch...ra :D
Może to Twój urok... może to photoshop :-)
Awatar użytkownika
pitersid
~user
 
Posty: 581
Dołączenie: 12 Mar 2007, 20:11
Pochwały: 12



Postprzez krzyhooo 04 Wrz 2007, 19:17

pitersid napisał(a):Aaa... i jakim programikiem mozna pod windowsem zmierzyc temp. procka i temp. karty graficznej?

everestem- zakładka czujnik
a co do
pitersid napisał(a):karty graficznej

to musisz mieć czujnik :wink:
Awatar użytkownika
krzyhooo
 
Posty: 308
Dołączenie: 29 Kwi 2007, 17:54
Miejscowość: Z głębi serca
Pochwały: 5



Postprzez kahoona 04 Wrz 2007, 19:57

Niektóre karty mają czujnik. Z tym, że to i tak dane orientacyjne.

Co do podkręcania - nie ma reguły. Czasem 1800+ pójdzie jako 2000+, czasem jako 2200+. Co do pamięci - jeśli kręcisz, to warto postarać się o dobre. Co mi da everest, jeśli nie jestem w stanie ocenić stabilności zasilacza, a nawet nie wiadomo, co masz podpięte i uruchomione ? To znaczy - "no mam jeszcze coś na PCI: soundblastera, dodatkowe USB, IDE na PCI, tuner telewizyjny, wlan. I kilka wiatraków - 12cm, 2 * 9 cm, 2 * 8 cm. Aha - zasilacz jakiś dobry, znaczy LC - 300 W, ale kolega ma taki sam konfig i u niego dobrze chodzi".

To klasyka ostatnich wpisów przed spaleniem.

Z reguły - warto mieć dobre, markowe pamięci. Najlepiej takie, co do których JEST opinia, że dobrze się je kręci. Warto, żeby na przykład przy kręceniu Athlona z FSB 133 MHz dać dla pamięci taką samą, chociażby pamięci były patriotami @400 MHz, cl 2.0. Jeśli podniesiesz ze 133 na 145 MHz, pamięcie będą pracowały na 290 MHz, a zatem PONIŻEJ nominalnej, ale stabilnie - i można je będzie wykluczyć jako przyczynę kłopotów.

Co do temperatury - byłbym ostrożny przy 55 stopniach dla athlona 1800+. Trzeba brać pod uwagę błąd czujnika i obniżoną żywotność procesora przy takiej temperaturze.
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości