• Ogłoszenie:

Spadek użycia gpu w grze

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Spadek użycia gpu w grze

Postprzez Adasiek74 21 Lis 2019, 20:55

reklama
Witam Posiadam laptopa Lenovo Legion Y-540 z podpisu i mam problem z jedna grą mianowicie Dying Light: The Following... Bez znaczenia jakie ustawienia graficzne dam czy najniższe czy wszystko na max w trakcie gry będąc na trawie (pole) ale też czasem w losowych momentach zużycie GPU spada do 20% czasem nawet mniej i FPS leci do 10-20 klatek... Co może być tego powodem ? Wydaje mi się, że laptop jest na tyle mocny, że tą grę powinien pociągnąć na maksymalnych ustawieniach a tu takie problemy z wydajnością :/ Temperatury od razu mówię są niskie procesor max 80 stopni gpu do 75

Wygląda to tak. Karta nawet się nie wysila nie podnosi zegarów:
Image
Lenovo Legion Y540: Intel Core i5 9300H 4.1GHz UV| NVIDIA GeForce GTX 1660Ti 6GB GDDR6 @ 1630MHz/1650MHz | Crucial 32GB DDR4 2667MHz CL19 | KIOXIA Exceria Plus 1TB+ Crucial MX500 500GB | Windows 10 Education
Adasiek74
~user
 
Posty: 422
Dołączenie: 05 Kwi 2009, 18:27
Miejscowość: Płock
Pochwały: 8



Spadek użycia gpu w grze

Postprzez bladi1492 22 Lis 2019, 15:54

Czynników może być wiele, ogólnie od najprostszych jakie są "błędne sterowniki w systemie", lub "nieaktualne". Co to ma do tego , błędna komunikacja sprzętowa. Czasami błędne sterowniki powodują błędną komunikację między podzespołami. Raz spotkałem się z taką sytuacją w firmie która renderowała 3D, komputer o mocnych bebechach chodził słabo, okazało się ze został wgrany system win 10, z sterownikami które zaproponował system a nie producent.
Kolejna sprawa , piszesz temperatury są niskie 80/75 stopni, i że czasami masz problemy z wydajnością, a więc Drogi Panie, czasami tak się zdarza że procesor przy wyższej temperaturze odcina swoje możliwości pracy nawet do 20% w celu takiego zabezpieczenia, i całkiem możliwe że na początku wszystko działa prawidłowo, lecz kiedy komputer/ laptop zaczyna wczytywać dużą ilość obiektów i temperatura jest dosyć wysoka dla procesora, moc procesora jest zmniejszana, przez co spadają FPS.
Sprawdź proszę kiedy takie sytuację się dzieją , czy przy niższych temperaturach również ? , i proszę zaktualizuj sterowniki.
Ostatnim już końcowym "bolącym" problemem by był dysk, na dysku SSD jest wgrana gra czy na talerzowym ?
"Nie rozmawiaj z idiotą bo najpierw zniżysz się do jego poziomu a potem on pobije Cię doświadczeniem..."
Awatar użytkownika
bladi1492
~user
 
Posty: 695
Dołączenie: 12 Cze 2007, 11:00
Miejscowość: Cybinka-Słubice
Pochwały: 51



Spadek użycia gpu w grze

Postprzez Adasiek74 23 Lis 2019, 09:52

Sterowniki mam najniwsze dostępne na stronie Geforce. Co do temperatur wydaje mi się, że nie są one problemem bo procesor cały czas trzyma 4GHz i nie zbija taktowania w celu ich obniżenia i nie ma znaczenia czy jest to od razu po włączeniu laptopa gdzie procesor jest jeszcze nie wygrzany i ma okilice 60 stopni czy wtedy gdy ma pod 80 stopni. Gra zachowuje się zawsze tak samo. Raz na kilkadziesiąt razy uda mi się włączyć tą gre na max detalach i działa bez minimalnej czkawki przy stałych 90+ fps i wtedy karta ładnie trzyma taktowanie. Wyłączę ja i włączę i problem znowu wraca. Wszystko oczywiście instalowane na ssd bo w lapku mam 256+500GB. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to by usunąć tą grę i zainstalować od nowa ew sterowniki grafiki
Lenovo Legion Y540: Intel Core i5 9300H 4.1GHz UV| NVIDIA GeForce GTX 1660Ti 6GB GDDR6 @ 1630MHz/1650MHz | Crucial 32GB DDR4 2667MHz CL19 | KIOXIA Exceria Plus 1TB+ Crucial MX500 500GB | Windows 10 Education
Adasiek74
~user
 
Posty: 422
Dołączenie: 05 Kwi 2009, 18:27
Miejscowość: Płock
Pochwały: 8



Spadek użycia gpu w grze

Postprzez bladi1492 23 Lis 2019, 11:19

Widzę że dwukrotnie wymieniłeś zdanie o sterownikach graficznych, ehhhm nie tylko grafika odpowiada za FPS w grze, i nie tylko sterowniki do karty graficznej są najważniejsze aby gra chodziła.
To jak powiedzieć zmienię w aucie silnik i niech jeździ szybciej, a skrzynia, a zawieszenie itp ? , tak samo w komputerze, aby gra , lub inna aplikacja prawidłowo chodziła , najważniejsza jest komunikacja sprzętowa. Może nie o tyle co odinstaluj sterowniki tylko od grafiki i na niej się skup, lecz na całej reszcie, sprawdzi sterowniki od chipsetu, i może należy je zainstalować lub wgrać z odpowiednią kolejnością aby zachować prawidłową komunikację. Sprawdź czy podczas spadków FPS, w systemie nie działa wtedy w tle inne prace które mogą zakłócać priorytetową pracę gry, dodatkowo może ustaw proces gry jako priorytetowy aby system nawet jak coś będzie innego pracowało podczas grania, traktował grę z priorytetem, pamiętam że takie prace robiło się w GTA 5, gra miała bardzo dużo detali i procesory nie dawały rady wczytywać wszystkiego i kratkowały , a przy ustawieniu priorytetu dla gry, gra działała prawidłowo. Na prawdę jest ogrom czynników które mają wpływ, nie tylko grafika się liczy.
"Nie rozmawiaj z idiotą bo najpierw zniżysz się do jego poziomu a potem on pobije Cię doświadczeniem..."
Awatar użytkownika
bladi1492
~user
 
Posty: 695
Dołączenie: 12 Cze 2007, 11:00
Miejscowość: Cybinka-Słubice
Pochwały: 51



Spadek użycia gpu w grze

Postprzez Adasiek74 23 Lis 2019, 11:36

Wiem o tym i wszystko jest na 100% dobrze zainstalowane. Sterowniki od chipsetu itp brałem ze strony Lenovo najnowsze dostępne. Skoro problem występuje tylko i wyłącznie w tej jednej grze musi problem leżeć po stronie gry. Zrobię reinstall i zobaczymy.

Dodano Dzisiaj, 16:04:
Udało mi się dojść do tego co jest przyczyną tych spadków użycia GPU.... okazało się że winna jest temu integra UHD 630 sciana sciana po wyłączeniu jej w biosie problem jak ręką odjął. Najwidoczniej z nieznanych mi powodów w tej grze próbował przełączyć się na integrę i stąd ten spadek wydajności
Lenovo Legion Y540: Intel Core i5 9300H 4.1GHz UV| NVIDIA GeForce GTX 1660Ti 6GB GDDR6 @ 1630MHz/1650MHz | Crucial 32GB DDR4 2667MHz CL19 | KIOXIA Exceria Plus 1TB+ Crucial MX500 500GB | Windows 10 Education
Adasiek74
~user
 
Posty: 422
Dołączenie: 05 Kwi 2009, 18:27
Miejscowość: Płock
Pochwały: 8




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: negim28716 oraz 15 gości