• Ogłoszenie:

Komputer nie włącza się

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Komputer nie włącza się

Postprzez bagi89 15 Cze 2018, 14:25

reklama
Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z komputerem. Po wyłączeniu nie chce się włączyć, tzn za którymś razem się uda, ale zwykle trochę to trwa, dlatego obawiam się, że to już jego ostatnie podrygi. Po wyciągnięciu wtyczki z gniazdka (zawsze wyciągam po wyłączeniu) i po włożeniu jej ponownie po kilku-kilkunastu minutach, komputer nie reaguje na przycisk power. Wtedy wyciągam wtyczkę, wkładam, próbuję znowu i za którymś razem się udaje, ale przeważnie trzeba odczekać dłuższą chwilę. Czasami też zdarza się, że komputer włącza się od razu po włożeniu wtyczki do gniazdka (bez wciskania power) bez czekania dłuższej chwili, tzn. wkładam wtyczkę, wciskam power, nie reaguje, wyciągam wtyczkę, wkładam znowu i komp działa bez wciskania power. Co może być tego przyczyną? Co jest nie tak? Zasilacz mam nowy od lutego Cooler Master 850W. Wspominam o tym, bo na innych forach czytałem że podobne objawy pasują do zasilacza, ale wątpię, bo kupiłem go w lutym właśnie z myślą o dalszej rozbudowie kompa, a raczej o wymianie dosłownie wszystkich pozostałych części, bo mają już swoje lata.

płyta główna GIGABYTE GA-78LMT-USB3 rev. 5.0
procesor AMD FX 4130 3,8 GHz
RAM 8 GB (dwie kości)
bagi89
~user
 
Posty: 44
Dołączenie: 05 Mar 2011, 17:13



Komputer nie włącza się

Postprzez Robert 22 Cze 2018, 20:51

Sprawdź na innym gniazdku/listwie zasilającej. Czasami tak może dziać się od gniazdka.
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Komputer nie włącza się

Postprzez zetpe 01 Lip 2018, 21:58

Podejrzewam że w Biosie masz włączoną opcję Anti-Surge Protection lub pochodna tej funkcji. W Twoim Biosie konkretnie funkcja AC Back function oraz Erp function. Powoduje to że płyta po wykryciu skoku napięcia nie uruchamia się w ogóle. np. wciśniesz przycisk power gdy komputer nie jest podłączony do sieci, ale w kondenstaorach zaislacza jest dośc energii żeby przez ułamek sekundy zakręcić wentylatorami. Wtedy musisz całkowicie odłączyć zasilanie i odczekać jakieś 30 sekund, po czym ponownie podłączyć zasilanie. U Ciebie sprawa komplikuje się o tyle że komputer sam Ci się uruchamia, co może wskazywać na uszkodzenia stycznika Power w obudowie (Przyjrzyj mu się) lub źle skonfigurowanej funkcji AC Back function. . Dla świętego spokoju możesz sprawdzić miernikiem uniwersalnym jakie są napięcia na zasilaczu, ale nie podejrzewam problemów w tej materii.
Proc: Intel Core I7 4770 3,4GHz + Corsair Hydro H60
Płyta: Gigabyte Z97X Gaming3
RAM: Samsung 1600 MHz 2 X 8 GB + Geil Cyclone
Pamięć masowa:
2 X SSD ADATA Premier SP550 (RAID 0)
2 X ST1000DM003 1TB (RAID0)
ADATA SP550 (2G2420101015)
PSU: OCZ Mod Xtream 600 W
GPU: Gigabyte Geforce GTX 1060 Windforce OC 3GB
Buda: Silentium PC Regnum RG4T
zetpe
~user
 
Posty: 67
Dołączenie: 17 Mar 2011, 12:40
Pochwały: 1



Komputer nie włącza się

Postprzez bagi89 20 Lip 2018, 14:47

Dziękuję za odpowiedzi, ale problem jeszcze bardziej się nasilił. Obecnie wygląda to tak: Komputer da się włączyć po iluś godzinach nieużywania. Po podłączeniu do gniazdka komputer normalnie się uruchamia, ale podziała tak godzinę, może dwie i sam się wyłączą, teraz już nawet po pół godziny. Wtedy już nie da się go włączyć, trzeba wyciągnąć wtyczkę z kontaktu i odczekać jakiś czas. Nawet jeśli poużywam go chwilę i sam zamknę system, to i tak trzeba wyciągnąć wtyczkę z kontaktu i odczekać, żeby później dało się go włączyć. Innymi słowy, po poprawnym wyłączeniu i nie wyciągnięciu wtyczki, nie reaguje na power. Dzisiaj kupiłem tester zasilaczy, bo gdzieś indziej czytałem, że podobne objawy pasują do zasilacza, ale markowy zasilacz miałby się zepsuć po kilku miesiącach? Poczekam aż na początku przyszłego tygodnia "przyjdzie kurierem" ten tester i go użyję. Jeśli to nie zasilacz, to może płyta główna. Jeszcze o jednym zapomniałem napisać. Czasem uda mi się go uruchomić takim sposobem, że pomerdam z tyłu wtyczką od kabla zasilającego, tzn tą wtyczką w zasilaczu trochę poruszam w górę, w dół i na boki (wyjętą do połowy), wtedy trochę prąd "postrzela", ale jak tak chwilę poruszam, to komp w końcu się odpali. To by sugerowało zasilacz, ale objawy wcale nie są takie jednoznaczne, bo mam świecącą klawiaturę i myszkę i nawet wtedy, kiedy kompa nie da się włączyć, klawiatura i myszka świecą, czyli zasilanie z USB jest.
bagi89
~user
 
Posty: 44
Dołączenie: 05 Mar 2011, 17:13



Komputer nie włącza się

Postprzez bagi89 27 Lip 2018, 20:58

To zasilacz, sprawdziłem testerem i odesłałem na gwarancję.
bagi89
~user
 
Posty: 44
Dołączenie: 05 Mar 2011, 17:13




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości