• Ogłoszenie:

Jaki dysk do 220-230zł?

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Jaki dysk do 220-230zł?

Postprzez moniek123 07 Sie 2009, 16:04

reklama
Witam.

Mam zamiar kupić dysk tak do 220-230 zł.

Obecnie mam Samsung F1 ponad rok świetnie chodzi wszystko pięknie śmiga;) .

Jaki byście polecili? Jeszcze raz Samsunga F1 i połączyć ich raidem 0? Tylko z tego co się orientuje jeżeli jeden dysk padnie to i drugi padnie i nie odzyskam danych więc troche lipa szczerze powiedziawszy....

(dysk oczywiście sata II)
Proszę o odpowiedź

Dziękuje pozdrawiam


ps. chyba nie tutaj dałem temat to proszę o przeniesienie:) dzięki
moniek123
~user
 
Posty: 284
Dołączenie: 08 Mar 2007, 17:44



Jaki dysk do 220-230zł?

Postprzez vel.Syntium 07 Sie 2009, 16:29

moniek123 napisał(a):Jeszcze raz Samsunga F1 i połączyć ich raidem 0?

Po włączeniu Raid 0, dyski A i B stają się jednością. Tracisz jeden = tracisz wszystkie dane. Dlatego też jest zalecany tylko jako opcja nastawiona czysto na wydajność, czyli dla entuzjastów. Przy czym prawdopodobieństwo na awarię jest dwukrotnie większe. A tak nawiasem mówiąc nie musisz mieć dwóch identycznych dysków.

Ja Ci polecam WD 640GB AAKS
.:Skąd ludzi mają taką cechę, najpierw zrobią świństwo, później milczą podglądając efekt:.
Awatar użytkownika
vel.Syntium
~user
 
Posty: 136
Dołączenie: 21 Lut 2009, 22:01
Miejscowość: Kielce
Pochwały: 16



Jaki dysk do 220-230zł?

Postprzez karolp1993 07 Sie 2009, 21:36

Prawdopodobieństwo że dysk padnie jest małe, trzeba trafić na jakiś pechowy egzemplarz. A ważnych danych zawsze się kopię robi.
Awatar użytkownika
karolp1993
 
Posty: 1379
Dołączenie: 12 Lip 2006, 18:58
Miejscowość: Lubicz
Pochwały: 22



Re: jaki dysk do 220-230zł?

Postprzez BZIKU 07 Sie 2009, 22:13

karolp1993 napisał(a):Prawdopodobieństwo że dysk padnie jest małe, trzeba trafić na jakiś pechowy egzemplarz. A ważnych danych zawsze się kopię robi.

Oj Karolu (btw.PZDR bo dawno Cie nie widziałem)...zdziwiłbyś się jak czesto to sie zdarza ostatnio...Wadliwe serie (np.Seagate),gra w "piłke nozną" paczkami na sortowniach (a elektronika czuła jest,ojoj....),no i kryzyso/chińszczyzna (w dobie kryzysu-róbmy cos tak,aby klient czesciej kupował :lol: )
Od siebie polecić mogę sprawdzone ostatnio i dobrymi recenzjami dyski o symbolach:
-Samsung->końcówka serii HJ
-WD (Western Digital) ->końcówka serii AAKS
Co do pojemnosci,no cóż.....Budżet podałeś więc wybierz podpasowany dysk pod siebie pojemnoscią (w koncu skoro chcesz kupic-wiesz ile Ci potrza)....I jak napisał kolega vel.Syntium-RAID robisz na ryzyko własne co do utraty danych;a i od siebie dodam i wielu to potwierdzi....Zamiast np. 1-go hdd 320Gb,lepiej dopłacić pare groszy i wziąć 2x160Gb...Wieksze szanse co do zachowania danych w przypadku padaki jednego...Aby padły dwa naraz,to musiałby być niewatpliwe dziwny zbieg okoliczności,lub wspomóc zasilacz z ekipy "No Name"<->"Bad Boys"...
PZDR
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi ©by Kahoona


Image
Awatar użytkownika
BZIKU
^zasłużony
 
Posty: 2849
Dołączenie: 31 Gru 2005, 12:37
Miejscowość: PL-CYBINKA NL-EINDHOVEN
Pochwały: 158



Jaki dysk do 220-230zł?

Postprzez vel.Syntium 07 Sie 2009, 23:27

BZIKU napisał(a):Zamiast np. 1-go hdd 320Gb,lepiej dopłacić pare groszy i wziąć 2x160Gb...Wieksze szanse co do zachowania danych w przypadku padaki jednego.

Od czegoś jest również mirroring dysków (raid 1), oczywiście pojemność przestrzeni logicznej dysków przy takim rozwiązaniu równa jest pojemności najmniejszego dysku, ale dla osób, które przechowują naprawdę ważne dane, opcja macierza jest jak najbardziej na miejscu ;)

PS. co do F1 to ostatnio często zdarza mi się słyszeć, że sypią bad sectorami, nie gorzej od Seagate'ów 7200.12.
.:Skąd ludzi mają taką cechę, najpierw zrobią świństwo, później milczą podglądając efekt:.
Awatar użytkownika
vel.Syntium
~user
 
Posty: 136
Dołączenie: 21 Lut 2009, 22:01
Miejscowość: Kielce
Pochwały: 16



Jaki dysk do 220-230zł?

Postprzez moniek123 09 Sie 2009, 00:09

a z tymi talerzami? 1 czy 2 kupić? Jaki polecacie? Napiszcie model dysków który polecacie (np. f1 ten co mam jak bziku polecał)
a tak wogóle to o co z tymi talerzami chodzi? Że niby głośniej tak? Pojemność nie wiem jaką wziąść:) 320, 500 lub 640, bez różnicy szczerze powiedzawszy. a odrazu mówie seagaty odpadają miałem 2 i na jednym nie moglem windowsa zainstalować bo tzeba bylo mu coś wgrywać a drugi poprostu padł... to dzięki za takie seagaty :/
moniek123
~user
 
Posty: 284
Dołączenie: 08 Mar 2007, 17:44



Jaki dysk do 220-230zł?

Postprzez vel.Syntium 09 Sie 2009, 12:27

Hm, przeważnie mniejsza ilość talerzy na dysku wiąże się z niższą emisją hałasu jak i również minimalnie mniejszym zapotrzebowaniem na energie. Zakładając, że na każdy talerz przypada po 2 głowice (zapis/odczyt) w przypadku dysku o pojemności 500GB są to na ogół 2 talerze (4 głowice). Przy 320GB dysku zakładając, że pojemność talerza równa jest 320GB, masz tylko dwie głowice, czyli teoretycznie najlepiej. I taka jest teoria, natomiast w praktyce nie zawsze znajduje to swoją słuszność. Gdyż poszczególne serie dysków, mogą być głośniejsze mimo mniejszej ilości talerzy.
Przejdźmy zatem do konkretów. F1 którego posiadasz bym nie kupował, ostatnio Samsung stoczył się z tą serią, mówię o tym, że np. HD322HJ od niedawna zaczęli wypuszczać na 2 talerzach, przez co ucierpiał na tym transfer. Nie mówić już o HD321KJ, który to od początku był wypuszczany na 2 talerzach. Pomijając Seagete, którego sentymentalnie nie chcesz, ponowię swoją jak i propozycję BZIKU podając WD 640GB AAKS.
.:Skąd ludzi mają taką cechę, najpierw zrobią świństwo, później milczą podglądając efekt:.
Awatar użytkownika
vel.Syntium
~user
 
Posty: 136
Dołączenie: 21 Lut 2009, 22:01
Miejscowość: Kielce
Pochwały: 16




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości