• Ogłoszenie:

Problem z płytą główna i cpu

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Problem z płytą główna i cpu

Postprzez MKMethosPL 29 Mar 2014, 15:15

reklama
HISTORIA:
dostałem za free jakiś badziewny pc i sobie przy nim majstrowałem i przy okazji zajrzałem do szafy.
tam znalazłem płytę główną . była bez procesora lecz wszystkie procesory mam w styropianowym kartonie w folii bom-belkowej .
stamtąd wyjąłem procesor athlon 64 płyta główna działała bo piszczał speaker.
po domontowaniu ram'u i karty graficznej spędziłem 20 s na oglądaniu biosu cpu mi się nagrzał wdłg hw monitora w bios do ok 70 stopni i szybko wyłączyłem pc i zamontowałem porządny radiator z wiatrakiem.
włączyłem pc i cpu grzał się do 47 stopni ( bez pasty termoprzewodzącej) .
podłączyłem dysk sata i miałem komunikat : boot disk failure please insert system disk and press enter
nie było co grzebać bo tam mam win 7 i pliki ze starego pc które są ważne ( m in. mój serwer minecraft ,gry aplikacje,itd) .
podłączyłem dysk ata i nic się nie zmieniło wyjąłem kabel sata myśląc że przez dysk sata płyta nie widzi ata i płyta się wyłączyła.
popatrzyłem na ten bajzel na biurku i spostrzegłem iż ata nie ma podłączonego zasilania podłączyłem, włączyłem pc i nic żadnego piknięcia ni obrazu.
więc podłączałem wszystko i została sama płyta główna z cpu i radiatorem.
nadal nic nie piszczało:
odłączyłem zasilanie cpu - nic
podłączyłem z powrotem zasilanie cpu - nic
reset bios'u - nic
wyjąłem cpu - nic

sprzęt:

amd athlon 64 3000+ GHz

nvidia geforce 2 mx 400

512 mb ram

płyta główna :
ECS 755-A2 (V1.0)

link : http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?CategoryID=1&DetailID=381&DetailName=Feature&MenuID=24&LanID=0

fakty:
Płyta nie działa nawet gdy nic pod nią nie jest podłączone ( płyta,cpu,speaker,i chłodzenie cpu)

nie ma wypukłych kondensatorów

bios resetowałem i nic , bateria jest dobra nawet sprawdzałem z inną też nic

sprawdzałem na drugim zasilaczu to samo

uważam że padła płyta główna lub bios ale potrzebuje pewnego faktu bo bios moge właściwie wymienić tylko skąd wezmę identyczny tak on wygląda (przykład):
http://www.purepc.pl/files/Image/news/2010/10/BIOS_1.png

liczę na propozycje profesjonalistów ponieważ problem nie jest rozwiązany ale próbowaliśmy w poprzednim temacie z rafalstce i Tres3K rozwiązać problem lecz to wymaga osób które kiedyś się spotkały z tym problemem bądź wiedzą o co biega oczywiście za chęci lajki :lol:
PC: | CPU:intel celeron 2,4GHz |GPU: GIGABYTE GeForce 7600G | 1,5GB Ram DDr | płyta główna: ASUS P4GE-MX | HDD:ST380215A (80GB)
Awatar użytkownika
MKMethosPL
~user
 
Posty: 36
Dołączenie: 26 Mar 2014, 19:59



Problem z płytą główna i cpu

Postprzez rafalstce 29 Mar 2014, 19:45

1. Składasz całą elektronikę ( cpu, ram, grafika i dysk ) do kupy czyli podpinasz do płyty. Dysk ma być aby postawić system, więc przygotuj się na formatowanie. Jeśli to dysk ata sprawdź zworki (mają być na master ) i gdzie jest na taśmie wpięty dysk. Dla niektórych ( starszych ) płyt ma to znaczenie. Dysk master powinien być na taśmie bliżej slota na płycie głownej.
2. Instalujesz system.
3. Jeśli nie da się uruchomić instalacji systemu, sprawdź czy nie są uszkodzone (urwane przy wtyczkach) kabelki od zasilania urządzeń: dysku, płyty głównej. Ewentualnie posprawdzaj ( miernikiem ) czy zasilacz podaje dobre napięcia na poszczególnych wtyczkach.
To tyle co mi przychodzi do głowy. Innych pomysłow brak.
PS. Kwestia miejsca dysku na taśmie i miejsca wtyku taśmy na płycie głownej przećwiczona przeze mnie osobiście.
rafalstce
~user
 
Posty: 30
Dołączenie: 01 Wrz 2013, 13:02
Pochwały: 2



Problem z płytą główna i cpu

Postprzez MKMethosPL 29 Mar 2014, 20:15

radzę ci przeczytać ten temat jeszcze raz bo nie kumasz sprawy.

nie mam co instalować bo nawet płyta główna nie odpala ( z cpu)
PC: | CPU:intel celeron 2,4GHz |GPU: GIGABYTE GeForce 7600G | 1,5GB Ram DDr | płyta główna: ASUS P4GE-MX | HDD:ST380215A (80GB)
Awatar użytkownika
MKMethosPL
~user
 
Posty: 36
Dołączenie: 26 Mar 2014, 19:59



Problem z płytą główna i cpu

Postprzez rafalstce 29 Mar 2014, 20:26

No nie kumam... A wjaki sposób stwierdziłeś że płyta nie odpala??
rafalstce
~user
 
Posty: 30
Dołączenie: 01 Wrz 2013, 13:02
Pochwały: 2



Problem z płytą główna i cpu

Postprzez MKMethosPL 29 Mar 2014, 20:49

no że głośnik nie piszczał.
płyta nie przeszła testu POST czym to jest spowodowane to ja nie wiem albo poszła cała płyta główna albo bios ale nie mam tej pewności
PC: | CPU:intel celeron 2,4GHz |GPU: GIGABYTE GeForce 7600G | 1,5GB Ram DDr | płyta główna: ASUS P4GE-MX | HDD:ST380215A (80GB)
Awatar użytkownika
MKMethosPL
~user
 
Posty: 36
Dołączenie: 26 Mar 2014, 19:59



Problem z płytą główna i cpu

Postprzez Tres3K 29 Mar 2014, 22:24

Zakładanie kolejnego tematu nic nie da, póki nie nauczysz się kultury.
OFF :arrow: CPU : AMD Phenom II X4 945 3GHz + BOX Cooler MoBo : AsRock N68C GS-FX RAM : GOODRAM 3gb DDR2 GPU : Radeon HD7770 OC HDD : WD 500GB PSU : Chieftec 400W CASE SPC Brutus M23 Pure Black NET 34/2,5 [mb]
ON :arrow: Acer Aspire E1-571
Awatar użytkownika
Tres3K
~user
 
Posty: 464
Dołączenie: 17 Lis 2012, 22:58
Miejscowość: Tak.
Pochwały: 11



Problem z płytą główna i cpu

Postprzez rafalstce 29 Mar 2014, 22:38

Procedura POST sprawdza CAŁY komputer. A na komputer nie składa się tylko płyta główna. Mogło nie zapiszczeć bo nie miało co sprawdzać...
fakty:
Płyta nie działa nawet gdy nic pod nią nie jest podłączone ( płyta,cpu,speaker,i chłodzenie cpu)

Do poczytania o sygnalizacji beep'ami http://217.113.158.226/ti/index.php/pracownia-utk/125-sygnay-procedury-post-power-on-self-test
Jak nie chcesz spróbować wg opisu, to zakup kartę diagnostyczną albo oddaj sprzęt do serwisu.
rafalstce
~user
 
Posty: 30
Dołączenie: 01 Wrz 2013, 13:02
Pochwały: 2



Problem z płytą główna i cpu

Postprzez MKMethosPL 29 Mar 2014, 23:19

sygnalizacja beep'ami gdzie jej nie ma :/

a podłączyłem wszystko i działa ;d nie żartuje nic to nie dało

Dodano Dzisiaj, 22:29:
teoretycznie powinien bios wydać sygnał że nie ma lub że nie działa ram ale nic się nie dzieje jakbyś podłączył płytę głośnik i bez cpu

według mnie bios bez cpu nie ruszy by sprawdzić czy to wina cpu bym musiał mieć inny lecz go nie mam, lub sprawdzić na innej płycie lecz gdybym miał tą bym od razu ładnie mówiąc wywalił ( wyj....ł) ale cpu raczej działa bo się grzeje czyli jakieś obliczenia robi tylko jakie ? :1:

taa zaraz jakiś wesołek napisze : 010101101010110010101 ;D
PC: | CPU:intel celeron 2,4GHz |GPU: GIGABYTE GeForce 7600G | 1,5GB Ram DDr | płyta główna: ASUS P4GE-MX | HDD:ST380215A (80GB)
Awatar użytkownika
MKMethosPL
~user
 
Posty: 36
Dołączenie: 26 Mar 2014, 19:59




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości