• Ogłoszenie:

Sieć wi-fi w domu - dwa rutery?

Wszystko odnośnie szerokiej tematyki Internet, oraz sieci komputerowe

Sieć wi-fi w domu - dwa rutery?

Postprzez cialo7 05 Paź 2013, 16:43

reklama
Witam, mam problem, otóż mieszkam w domu piętrowym, posiadam 3 komputery stacjonarne (prywatny i dla użytku biura firmowego), na parterze mieści się ruter i jeden (główny) komputer stacjonarny firmowy. Jest to zwykły ruter Pentagram bez wi-fi. Na górze znajdują się dwa komputery podłączone kablowo do rutera. Kiedyś posiadałem ruter z wi-fi umieszczony na piętrze, ale za radą znajomego, który pomierzył "szumy i tłumienie", przeniosłem ruter na parter. Podziałało to pozytywnie jeśli chodzi o działanie internetu - zaczął działać szybciej. Jakiś czas temu taki układ w zupełności wystarczył, ale doszły w domu telefony z internetem i przydałby się dostęp wi-fi. Teraz doszedł także laptop, co prawda nie na stałe w domu, ale dobrze byłoby mieć możliwość dostępu do sieci w razie czego, zważywszy, ze obecnie ciężko bez internetu cokolwiek zrobić.

Mój problem polega na tym, że chciałbym udostępnić sieć wi-fi, abym mógł korzystać z niej w domu. Właściwie może być tylko na piętrze, gdyż parter jest bardziej 'pod firmę' a tam wi-fi nie jest potrzebne, wystarczy stacjonarny komputer przez kabel podłączony. Czy można w obrębie jednej sieci (Neostrada) podłączyć dwa rutery, czyli na przykład: główny ruter na parterze (lepszy sygnał, mniejsze szumy), do rutera podłączone też dwa komputery i na przykład jakieś urządzenie (kolejny ruter?) umieszczone na piętrze wysyłające sygnał wif-fi. Nie wiem czy jest możłiwe podłączyć ruter pod drugi ruter tak, aby oba dobrze działały.
Warto wspomnieć, że kiedy by ruter wi-fi na piętrze, to sygnał bezprzewodowy wysyłany przez ruter, w przypadku łączenie się na parterze był bardzo słaby i rozłączał się. Na odwrót także tak jest (gruby strop w budynku i to, że jednak w różnych kątach budynku rozlokowane są komputery.

Jeśli nie jest możliwe zastosowanie dwóch ruterów, to jakie najlepsze byłoby wyjście? Dodam, że wolałbym, aby komputery stacjonarne nadal zostały połączone kablowo. Internet bezprzewodowy używany byłby przez telefony i laptopa.

Jeśli potrzeba dodatkowych informacji to opiszę wszystko co będzie trzeba, od siebie dodam jeszcze, że ruter używany obecnie ma 4 porty, z czego trzy są zajęte. Rutera wi-fi aktualnie nie posiadam, bo nie wiem jak to wszystko pogodzić ze sobą i jeśli pojawi się jakaś sensowna i trafna propozycja to się kupi wtedy. Jeśli coś takiego jest możliwe (te dwa rutery) lub cokolwiek innego zaproponujecie aby to działało tak jakby chciał, to pewnie będę potrzebował rad i pomocy w konfiguracji takiej sieci, ale to już zmartwienie na przyszłość, na razie chciałbym rozwiązać kwestie techniczne.

Nie wiem czy jasno napisałem wszystko, jakby były pytania to odpowiem, dodam brakujące ogniwa. Nie jest to jakieś super pilne, ale w niedalekiej przyszłości chciałbym to zmodernizować, a samemu ciężko to ogarnąć, jak się nie miało z czymś takim do czynienia.

W skrócie: chciałbym udostępnić sieć wi-fi na piętrze, jednak skorzystanie z tylko jednego rrutera wi-fi ustawionego na piętrze odpada:
1) przez strop sygnał wi-fi jest słaby (nawet przy stosowaniu antenek wzmacniających, gubi sygnał)
2) głowny przewód telefoniczny jest na parterze i parametry internetu przy podłączeniu sygnału telefonicznego na parterze a na piętrze są znacznie na korzyść podłączenia na parterze.

Pozdrawiam, liczę na pomoc,
z góry dziękuję.
cialo7
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 28 Cze 2012, 14:23



Sieć wi-fi w domu - dwa rutery?

Postprzez pitersid 08 Paź 2013, 19:33

Mozesz bez problemu polaczyc dwa routery ze soba. Sam mam w domu jednorodzinnym takie rozwiazanie przy czym ja mam gorzej od Ciebie bo rozdzielam internet z T-Mobile (dawne blueconnect). Wazne jest, zebys w drugim routerze mial wejscie DSL i nadal dla niego zupelnie inna nazwe sieci poniewaz mimo roznych kombinacji sieci o tej samej nazwie beda sie gryzly. Tak wiec podlaczasz z dotychczasowego routera kabelkiem (najzwyklejszy z RJ-kami) drugi router ktory jest na pietrze/parterze itp i po lakonicznej konfiguracji cieszysz sie internetem w reszcie domu.

Co wazne - przez polaczeniem routerow ze soba sprawdz jakim ip laczysz sie do kazdego z nich. Czesto producenci nadaja standardowe IP w postaci 192.168.0.1 lub 192.168.1.1 - te sa najczestsze z jakimi sie spotkalem. Tak wiec jesli okaze sie ze IP obu routerow jest takie samo to podlacz najpierw nowy router bezposrednio do komputera i nadaj mu nowa, inna adresacje. Ulatwi to pozniejsza konfiguracje.

Pozdrawiam
Może to Twój urok... może to photoshop :-)
Awatar użytkownika
pitersid
~user
 
Posty: 581
Dołączenie: 12 Mar 2007, 20:11
Pochwały: 12




Powróć do Internet & Sieci

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości