• Ogłoszenie:

Rozdzielczość obrazu a wydruk

Wszystko odnośnie tworzenia grafiki - obróbka, problemy, oceny.
Tworzenia Stron internetowych - HTML, PHP, MySQL...

Rozdzielczość obrazu a wydruk

Postprzez Hurassus 17 Cze 2013, 15:36

reklama
Więc tak - zostałem poproszony o wykonanie kilku kolaży ze zdjęciami. Całość ma być w formacie B1, czyli 1000x707 mm. I mam pytanie - jakiej rozdzielczości do tego użyć? Znajomy sugerował mi 300 ppi, natomiast przy pracach chciałbym się trochę pobawić, a ciężko znaleźć odpowiednio duże materiały. Jaka będzie wystarczająca rozdzielczość tego obrazu? Zaznaczam, że nie mam pojęcia o specyfikacji drukarki, która to wypluje - ja tylko robię projekt na komputerze, osoba, która mi to zleciła, przekaże to do jakiejś drukarni.
Hurassus
~user
 
Posty: 87
Dołączenie: 04 Kwi 2009, 10:14



Rozdzielczość obrazu a wydruk

Postprzez mroofek 18 Cze 2013, 00:40

Znajomy Ci bardzo dobrze zasugerował. 300 PPI, to rozdzielczość fotograficzna i przy takiej będą najlepsze efekty.
Przy wydruku zdjęć można nawet dać rozdzielczość większą, ale najczęściej mija się to z celem, bo większość drukarek ma rozdzielczość (DPI) nie większa jak 300

Ja kiedyś drukowałem sobie odbitki 10cmx15cm w 180 PPI i nie było tragedii, a wiadomo, że fotki ogląda się z nosem przy kartce ;)
Format, który chcesz zrobić jest dosyć dużych gabarytów, więc nikt (no może poza Tobą) nie będzie go oglądał z bardzo bliska, tylko najpewniej obejrzy go wiszącego na ścianie z odległości 1m, zatem rozdzielczość może być odpowiednio niższa. Dla porównania duże bilbordy to często 72dpi i mniej,ponieważ ogląda się je z dużej odległości

Najlepiej zadzwonić do pierwszej, lepszej drukarni i o to zapytać- tam też pracują ludzie (najczęściej :) ), na pewno Ci odpowiedzą.

Jakie rozmiary mają mieć poszczególne zdjęcia kolażu? tzn ile ich zmieścisz na formacie B1?

Na marginesie pamiętaj o "spadach", czyli miejscach, które drukarnia utnie. Przy rozmiarze kolażu 1000mmX707mm ustaw początkowy rozmiar dokumentu powiększony o 3mm z każdej strony, czyli 1006mmX713mm i przeznacz te miejsca do ucięcia :)
... jak szczeniaki rozrabiają, to przyjeżdzają psy, sukami i często na kogutach gonią im kota...
Awatar użytkownika
mroofek
~user
 
Posty: 581
Dołączenie: 10 Lip 2005, 12:45
Pochwały: 38



Rozdzielczość obrazu a wydruk

Postprzez Hurassus 18 Cze 2013, 15:00

Generalnie zdjęcia będą miały rozmiary w okolicach 18x11 cm, z tym że kilka będzie większych o parę cm. Na każdym jest ich gdzieś około 30, więc całkiem sporo.
Hurassus
~user
 
Posty: 87
Dołączenie: 04 Kwi 2009, 10:14



Rozdzielczość obrazu a wydruk

Postprzez mroofek 19 Cze 2013, 12:47

A jaką rozdzielczością tych zdjęć 18x11cm dysponujesz?
Jak to mówią 'Z pustego to i Salomon nie naleje...' Mając słaby plik wejściowy cudów się nie narobi,ale możesz próbować powiększyć fotki w photoshopie.
Generalnie algorytmy PS'a pozwalają spokojnie powiększać (w moim odczuciu bez wielkich strat) do 30% rozmiaru.
Trzeba tylko poeksperymentować z ustawieniami w rozwijalnym menu. Ja najczęściej wybieram sugerowaną opcję "Dwusześcienna (wygładzanie, najlepsza do powiększania)", ale nie raz lepsze efekty są przy innym ustawieniu np, do pomniejszania zdjęć nie używam sugerowanej opcji, ponieważ program mi automatycznie wyostrza pomniejszone zdjęcie w nienaturalny sposób, więc lepiej samemu próbować.

Jeśli nie są to zdjęcia prywatne, to wstaw parę przykładowych to zobaczymy jakiej są jakości.
... jak szczeniaki rozrabiają, to przyjeżdzają psy, sukami i często na kogutach gonią im kota...
Awatar użytkownika
mroofek
~user
 
Posty: 581
Dołączenie: 10 Lip 2005, 12:45
Pochwały: 38




Powróć do Grafika & Webmastering

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron