• Ogłoszenie:

Problem z sudo (nie można odnaleźć listy z użytkownikami)

Dyskusje i problemy z Unix'ami

Problem z sudo (nie można odnaleźć listy z użytkownikami)

Postprzez koza101 22 Gru 2012, 21:24

reklama
często robię skrypty w bash'u i muszę używać komędy 'chmod +rwx nazwa_pliku' żebym mógł dany plik wykonywać a tą komędę mogę wpisywać tylko po autoryzacji root czyli po wpisaniu 'sudo su' . próbowałem także użyć samo 'sudo'.
po jakimkolwiek udziale słowa 'sudo' występuje odpowiedź:

sudo: can't stat /etc/sudoers: Błąd wejścia/wyjścia
sudo: no valid sudoers sources found, quitting

z tego co w miarę dobrze przetłumaczyłem, polecenie sudo nie może odnaleźć pliku z listą użytkowników którzy mogą korzystać z polecenia sudo lub nie ma użytkowników na tej liście.
da się coś zrobić żeby te polecenie znów zaczęło poprawnie działać?
jeżeli tak to jak?

Dodano Dzisiaj, 21:26:
spróbuję przez konsolę systemową czyli dodanie init=/bin/bash do polecenia startowego

Dodano Dzisiaj, 22:15:
udał mi się ten eksperyment z konsolą systemową.
przez konsolę systemową usunąłem hasło do root'a którego nikt niestety nie zna i ustawiłem własne.
teraz w konsoli muszę wpisać 'su' , enter i hasło które ustawiłem root'owi i teraz jestem z autoryzowany jako root. :banan:

Dodano Dzisiaj, 09:59:
pomimo że już udało mi się uzyskać autoryzację przeanalizowałem uruchamianie bez opcji 'splash --' w poleceniu startowym która sprawia że zamiast mnóstwa wierszy poleceń widzimy animację ładowania. Widać że jest masę błędów przez to niedziałające polecenie 'sudo' więc problem nie został jeszcze rozwiązany
pls pomóżcie
nikt nie miał takiego błędu?
FUJITSU SIEMENS P5SD2-FM||Intel Pentium D 830 2x3.0Ghz x64||2 x 1GB RAM ddr2||Palit GeForce 1GB DDR2||SiS191 100/10 Ethernet Device||Atheros AR5007G Wireless Network Adapter||WDC WD5000AADS-00S9B0 SATA 2 500GB||4.67 Mb/s download, 0.96 Mb upload
Awatar użytkownika
koza101
~user
 
Posty: 195
Dołączenie: 30 Cze 2010, 20:09



Powróć do System Linux / Unix

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości