• Ogłoszenie:

Samsung t220 - test/recenzja/ocena

Testy podzespołów komputerowych

Samsung t220 - test/recenzja/ocena

Postprzez Andziorka 04 Lip 2010, 12:30

reklama
Niedawno stałam przed wyborem nowego monitora. Szukałam czegoś w zakresie cenowym do ~ 800 zł, czegoś odpowiedniego do gier, filmów jak i do codziennej pracy z komputerem. Prócz tych zastosowań chciałam, aby monitor ładnie się prezentował, wiadomo dla kobiety musi też ładnie wyglądać. ;-) Stoczyłam bój sortując setki stron internetowych, czytając setki opinii i pytając ludzi co wybrać? Najwięcej głosów padało na monitory firmy LG i Samsunga. Osobiście preferuję tą drugą firmę, dlaczego? Poprzedni monitor miałam tejże marki, używany przez kilka lat, a żadnych problemów z nim nie było, do tej pory jest sprawny. Poza tym mam również telewizor Samsunga, sprawujący się nienagannie. Jednak naczytałam się o Bad pikselach w monitorach Samsunga, trochę się dziwiłam, ponieważ znajomi mający monitory od nich jakoś się nie skarżyli, a zrobiłam porządny wywiad środowiskowy w tej sprawie. Mimo wszystko zdecydowałam się na Samsunga T220 Rose. Używam go już kilka tygodni i jestem bardzo zadowolona ze swojego wyboru.

Cena monitora w wyszukiwarce ceneo waha się na chwilę obecną od 647,09 zł do 1113,70 zł.
http://www.ceneo.pl/1428135

* gwarancja – 3 lata
* przekątna – 22 cale
* technologia wykonania – TN
* rozdzielczość nominalna – 1680 x 1050
* kontrast dynamiczny – 20000:1
* jasność – 300 cd/m²
* maks. częst. odchylania pionowego – 75.00 Hz
* maks. częst. odchylania poziomego – 81.00 kHz
* wielkość plamki – 0.28 mm
* czas reakcji plamki – 2.00 ms
* kąt widzenia pion – 160.00 °
* kąt widzenia poziom – 170.00 °
* ilość wyświetlanych kolorów – 16.70 mln
* analogowe złącze D-Sub 15-pin – tak
* cyfrowe złącze DVI – tak
* głośniki – nie
* obrotowy ekran [pivot] – nie
* szerokość – 520.00 mm
* wysokość – 441.50 mm
* głębokość – 215.00 mm
* waga – 5.80 kg
* kolor obudowy – czarno-czerwony

Co w pudełku?
W ładnym, stylowym pudełku z rączką, służącą do łatwego przenoszenia monitora dostałam:
- monitor oczywiście
- kabel D- Sub oraz DVI + kabel zasilający
- CD ze sterownikami oraz przydatnymi programami
- szmatkę do wycierania kurzu, co jest chyba tradycją przy monitorach i telewizorach Samsunga :D
- karta gwarancyjna, instrukcja montażu monitora, karta prawidłowego usuwania sprzętu elektronicznego oraz Quick Setup Guide
- stopkę do zamocowania monitora

Zamontowanie stopki nie sprawia problemu i nie jest czasochłonne, do tego robi się to intuicyjne bez instrukcji obsługi. Zajmie nam to nie więcej niż 3 minutki. Jednakże stopka, na której stoi monitor jest nieco niestabilna, przy poruszeniu biurka, porusza się również sam monitor. Jednak na tyle dobrze się trzyma, że nie grozi mu upadek, więc nie ma się czym martwić. Fajną sprawą jest fakt, że monitor możemy przymocować na ścianę.
Po zamontowaniu monitora i postawieniu go na biurku pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest jego wygląd. Czarny panel z bordowym odcieniem, bardzo elegancki design, który doskonale wpasuje się w wystrój pokoju. Osiada jednak na nim dużo kurzu, który jest widoczny, trzeba bardzo często go przecierać. I jak widać na załączonym niżej obrazku, odciski palców przy delikatnym dotknięciu są również bardzo widoczne. Monitor nie obraca się na boki, jedyne co – możemy pochylić go do przodu albo do tyłu, jako jakąś większą wadę tego nie uważam, ponieważ monitor się stawia na biurku i raczej nie potrzebujemy nim kręcić. Jeśli chcę przesunąć, po prostu przesuwam monitor, delikatnie go przy tym podnosząc. Troszkę nieporęczne są guziki menu, ulokowane z boku monitora, więc właściwie naciska się je na wyczucie, ale ten proces ułatwia nam menu pokazane na boku ekranu, dzięki czemu spokojnie możemy ustawić co chcemy.

Image Image

Na płycie dołączonej do monitora mamy także program: Magic Tune, jeśli ktoś nie chce bawić się w pstrykanie guzikami, może wszystkie ustawienia nanieść za jego pomocą, co też sama uczyniłam.

Image

Rzeczą, o której wypadałoby wspomnieć są ustawienia fabryczne monitora. Tutaj muszę Was ostrzec, ponieważ po włączeniu monitora usiadłam widząc fatalnie dobrane ustawienia i marny obraz. Dużo czasu minęło nim dobrałam odpowiednie dla siebie kolory, z których byłam zadowolona. Ale jest to jak najbardziej wykonalne, także nie przerażajcie się obrazem ujrzanym podczas włączenia monitora. Podam na wszelki wypadek moje ustawienia, może komuś z Was się przydadzą:

* Jasność – 65
* Kontrast- 50
* Magic Bright – Niestandardowe
* Ton Kolorów – Niestandardowy
* Red: 50
* Green: 48
* Blue: 42
* Magic Color – Wyłączone
* Gamma – Tryb 2/ Albo Tryb 3 (obydwa mi podpasowały, wybierz sobie między nimi)
* Efekt kolorów – Wyłączony
* Ostrość – 68
* RTA – Tryb 2

Oczywiście wspomnieć też trzeba o tym, że po przesiadce z monitora CRT na LCD okropnie bolą oczy, a kolory często wydają się być nieco za ostre i za jasne. Ale do tego po krótkim czasie człowiek się przyzwyczaja, także nie jest to również powód do zmartwień, że z monitorem jest coś nie tak.

Poniżej zamieszczam Wam kilka screenów z gier, filmów, bajek oraz programu testującego Monitest:

Image Image Image Image

Tutaj z kolei link do filmiku:
http://w771.wrzuta.pl/film/8ydgmzs3Oz8/t220_w_call_of_duty_world_at_war
Przepraszam za marną jakość filmiku i za niezbyt zadowalającą jakość zdjęć.

Czas na małe podsumowanie produktu.
Obraz jak dla mnie jest bardzo dobry, kolory są żywe, nasycone i przyjemne dla oka. Zauważalne jest to zwłaszcza w grach oraz filmach. Obraz jest ostry i nie zauważyłam żadnego bad piksela, którymi tak mnie straszono przed zakupem. To co widać na ekranie krótko mówiąc – cieszy oko. Współczynnik kontrastu statycznego jest bardzo wysoki, a czerń dobrze nasycona. Samsung charakteryzuje się niskim czasem reakcji, wynoszącym 2 ms. Kąty widzenia w monitorze nie są najlepsze, spoglądając na monitor z dołu dostrzegamy przebarwienia, tak samo jak przy spoglądaniu na niego z boku. Jest to wadą w momencie kiedy przed monitorem siedzi kilka osób. Ale jeśli chodzi o codzienny użytek monitora przez jedną osobę problemu nie ma, tutaj kąty są dobre i nie widać żadnych odbarwień. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że monitor pracuje głośno, co jest bzdurą. Do wad możemy zaliczyć jeszcze nierówne podświetlanie monitora, które widoczne jest na górze i na dole, jednak nie jest to bardzo widocznym zjawiskiem. Przeważnie możemy dostrzec je mając ciemne tło – czasem w niektórych grach, a przynajmniej na początku kiedy się wgrywają czy w filmach, kiedy wyświetlane są końcowe napisy. Osobiście nie testowałam, ale warto wspomnieć, iż na forum był przypadek, że sterowniki do Visty nie dały się zainstalować pod Windowsem 7, zarówno te dołączone na płycie jak i ściągane z sieci. Ludzie ze wsparcia technicznego Samsunga również na problem nie mogli nic poradzić. Monitor posiada funkcję MagicBright 3 za pomocą, której możemy ustawić na wiele sposobów obraz. Możemy włączyć: tryb testowy, tryb gier, tryb internetu, tryb sportowy, tryb filmowy, tryb dynamiczny i tryb zwykły. Jest to plusem, ponieważ od razu bez żadnego przestawiania dostosowuje obraz pod to w jaki sposób wykorzystujemy w danym momencie monitor. Ciekawą opcją jest tutaj również funkcja color effect, dzięki której możemy zmienić oglądane zdjęcia na 4 kolory: odcienie szarości, zieleń, kolory wody i sepia. Jednym słowem T220 jest bardzo dobrym wyborem jeśli chodzi o domowe zastosowania, jego cena również nie jest wygórowana.

Zalety:
- niski czas reakcji
- bardzo dobra jakość wykonania i ciekawy design
- żywe i przyjemne dla oka kolory
- cena
- ostry i wyraźny obraz
- bardzo dobrze sprawdza się w grach i filmach
- dużo opcji regulacji kolorów

Wady:
- niestabilna podstawka
- nierówne podświetlanie
- nie najlepsze kąty widzenia

Przydatne linki:
- centrum wsparcia: http://www.samsung.com/pl/consumer/detail/support.do?group=computersperipherals&type=monitors&subtype=lcd&model_cd=LS22TWHSUV/EN&mode=C

Pochwały przyznane za posta: 7
Awatar użytkownika
Andziorka
~user
 
Posty: 584
Dołączenie: 07 Wrz 2009, 22:01
Pochwały: 71



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości