• Ogłoszenie:

ripp na najlepszą jakość

Miejsce dla miłośników każdego rodzaju muzyki. Koncerty, zespoły, wokaliści, recenzje płyt.

ripp na najlepszą jakość

Postprzez drzefkovitsh 07 Cze 2006, 02:08

reklama
Cóż, jestem bardzo wymagający co do muzyki i jeśli chodzi o rippowanie muzyki z płyt, jest to moja największa wada. Mam kilka płytek, które postanowiłem zgrać na kompa, tak aby była to muzyka najwyższej jakości. Nie chodzi mi o rippy typu 320kbps, czy wyższe. Gdzieś czytałem, że ponoć powyżej 160kbps człowiek nie jest w stanie usłyszeć różnicy między rippem, a piosenką źródłową na płycie, więc mnie interesuje jakość rzędu 160 do max. 224kbps. Mam kilka programów (Nero, CD-DA Extractor, CDex, Xilisoft) i niebardzo wiem jakie są między nimi różnice. Nie wiem jak poustawiać wszystkie parametry rippowania (vbr method, vbr quality, abr, stereo, j-stereo, on-the-fly encoding, output samplerate, profile aac, etc.) aby jakość dźwięku była najlepsza (żeby nie było dudnienia, dźwięk był czysty, bez żadnych przeskoków, czy trzasków) oraz jaki typ pliku jest najlepszy (mp3 - v. mpeg1, mpeg2, czy mpeg2.5; mp3pro, mp4, ogg, m4a, czy jeszcze coś innego). Jeśli chodzi o rozmiary plików nie chcę się jakoś ograniczać, choć oczywiście bez przesadyzmu :D
Ktoś jest w stanie udzielić mi specjalistycznej pomocy? Może jakiś ciekawy link na ten temat?
.żyj aż do śmierci.
DRF
Awatar użytkownika
drzefkovitsh
~user
 
Posty: 3
Dołączenie: 07 Cze 2006, 00:33
Miejscowość: Krk



Postprzez skecz 07 Cze 2006, 03:19

ja uzywam CDex i dla mnie jest rewelacyjny, oto ustawienia moje:

Image

jedyna zmiane jaka jeszcze czasem wprowadzam to wylaczam VBR i ustawiam bitrate na 256 kb/s
ale skecz
Awatar użytkownika
skecz
~user
 
Posty: 35
Dołączenie: 25 Maj 2006, 13:38



Postprzez kania_ 07 Cze 2006, 12:17

Te programy wogole nie umieją ripowac :wow:

Chcesz konkretnego ripa? Ripuj Nuendo albo WaveLab
kania_
~user
 
Posty: 87
Dołączenie: 29 Gru 2005, 14:53
Pochwały: 2



Postprzez Precel 07 Cze 2006, 13:10

kania_ napisał(a):Te programy wogole nie umieją ripowac :wow:
Chcesz konkretnego ripa? Ripuj Nuendo albo WaveLab

za pisanie takich glupot zaraz zarobosz kreche :evil:
przeciez Nuendo i WaveLab to profesionalne kombajny to obrobki muzyki
ale wracajac do sprawy
te programy tak naprawde nieczym sie nie roznia wazny jest kodek

jezeli chodzi o lame to ustawiasz sobie jak ma skecz
zamaist lame mozna uzyc Fraunhoffer IIS MPEG Layer 3 niestety wesja pro jest platna

zamiast mp3 mozna uzyc lepszych kodekow
Ogg Vorbis mpc albo AAC ale z tych wszystkich mp3 jest najpardziej kompatrybilny z innymi urzadzeniami do odtwarzania muzyki
Dołączenie:
29.04.2005 02:14:25
Ostatni post:
04.08.2008 15:22:24
dziękuje za wspaniałe chwile... ale trzeba wiedzieć kiedy z sceny zejść niepokonanym
to by było na tyle....
verba volant, scripta manent !
Awatar użytkownika
Precel
^zasłużony
 
Posty: 10223
Dołączenie: 29 Kwi 2005, 02:14
Pochwały: 639



Postprzez Raor 07 Cze 2006, 13:28

Ja też używam CDex i na standartowych ustawieniach (mp3 128 kb/s) jest bardzo dobry dźwięk i oczywiście zajmuje niewiele miejsca.
Moim zdaniem mp3 poniżej 128 nie da się słuchać.
Jeśli masz coś co odtwarza WMA to możesz nawet do 64 kb/s i jakość nadal będzie niezła.
Jeśi chcesz odtwarzać to na kompie to wystarczy że zgrasz CDex-em CD do mp3, a potem za pomocą jakiegoś konwertera np.dbPower, przekonwertuj to na .ogg.
Wtedy każdy plik będzie zajmował średnio 1 MB :)
Awatar użytkownika
Raor
~user
 
Posty: 518
Dołączenie: 05 Lut 2006, 15:54
Pochwały: 3



Postprzez kania_ 07 Cze 2006, 14:12

precel napisał(a):za pisanie takich glupot zaraz zarobosz kreche Evil or Very Mad
przeciez Nuendo i WaveLab to profesionalne kombajny to obrobki muzyki

no są, ale nie zapominaj ze one maja opcje rippingu, spytaj sie byle kogos z dobrej grupy riperskiej to ci to samo powie.

pzdr
kania_
~user
 
Posty: 87
Dołączenie: 29 Gru 2005, 14:53
Pochwały: 2



Postprzez t0d 08 Cze 2006, 18:43

Raor napisał(a):(...) zgrasz CDex-em CD do mp3, a potem za pomocą jakiegoś konwertera np.dbPower, przekonwertuj to na .ogg.
Wtedy każdy plik będzie zajmował średnio 1 MB :)

łatwiej będzie od razu zgrać cdexem do ogg :P

osobiście polecam format kompresji Monkey's Audio (*. APE) - bezstratna kompresja

i ja potrafie odróżnić utwór w 160 kbps od tego w 192kbps - powyżej już nie ale to też jest kwestia źródła z którego kopiujesz

innym godnym polecenia formatem kompresji (niestety stratnym) jest MusePack (*.MPC)
wszelkie info można bez problemu znaleźć na googlach, a konkretne ustawienia dobierasz wedle uznania (nie ma jednakowo uniwersalnych: mam jeden utwór który jest skompresowany w 64kbps i w cale nie słychać gorszej jakości, ale to już specyfika tego utworu )
rzekłem
Awatar użytkownika
t0d
~user
 
Posty: 3083
Dołączenie: 01 Lut 2006, 22:25
Miejscowość: Łódź
Pochwały: 132



Postprzez drzefkovitsh 08 Cze 2006, 19:02

No okay, ale jakie wybrać vbr quality, czy vbr method? I druga sprawa - czy nie lepsze jednak od mp3 jest mp4, hm? Wydaje mi się, że lepiej brzmi, napewno czyściej i bez nadmiernego dudnienia, ale z drugiej strony leci trochę ciszej. Sprawa jest jeszcze taka - nie wszystkie (a raczej, prawie żadne) przenośne odtwarzacze obsługują mp3 :?
.żyj aż do śmierci.
DRF
Awatar użytkownika
drzefkovitsh
~user
 
Posty: 3
Dołączenie: 07 Cze 2006, 00:33
Miejscowość: Krk



Postprzez t0d 09 Cze 2006, 10:12

drzefkovitsh napisał(a):nie wszystkie (a raczej, prawie żadne) przenośne odtwarzacze obsługują mp3 :?

mp4 chyba ..
rzekłem
Awatar użytkownika
t0d
~user
 
Posty: 3083
Dołączenie: 01 Lut 2006, 22:25
Miejscowość: Łódź
Pochwały: 132



Postprzez Raor 09 Cze 2006, 10:53

t0d napisał(a):łatwiej będzie od razu zgrać cdexem do ogg


Nie przypominam sobie żeby CD-ex miał opcję zgrywania do .ogg

drzefkovitsh napisał(a): lepsze jednak od mp3 jest mp4


Z tego co wiem mp4 to jest chyba wideo (?)

Jeśli chodzi o jakość to najlepsze jest .mpc a jeśli o mało miejsca to .wma bądź jeśli na komputerze .ogg

Myślę że teraz to on już wie wszytsko co chciał wiedzieć :)
Awatar użytkownika
Raor
~user
 
Posty: 518
Dołączenie: 05 Lut 2006, 15:54
Pochwały: 3



Postprzez drzefkovitsh 09 Cze 2006, 12:57

mhm... chodziło mi o mp4 z tymi odtwarzaczami :lol:
A co do tego mp4 - również myślałem, że jest to format video (i rzeczywiście tak jest, ale do oznaczenia mpeg4... choć też już nie jestem pewien). W nowym Nero (tzn. tym ostatnim, czyli... wersja 7, czy któraśtam) można rippować do mp4 i tak jak mówiłem - jakość jest naprawdę przyjemna :)
.żyj aż do śmierci.
DRF
Awatar użytkownika
drzefkovitsh
~user
 
Posty: 3
Dołączenie: 07 Cze 2006, 00:33
Miejscowość: Krk



Postprzez t0d 09 Cze 2006, 14:41

Raor napisał(a):
t0d napisał(a):łatwiej będzie od razu zgrać cdexem do ogg


Nie przypominam sobie żeby CD-ex miał opcję zgrywania do .ogg

słabą masz pamięć (albo krótką ;))

Image
rzekłem
Awatar użytkownika
t0d
~user
 
Posty: 3083
Dołączenie: 01 Lut 2006, 22:25
Miejscowość: Łódź
Pochwały: 132



Postprzez seg fault 09 Cze 2006, 15:21

mp4 to "kontener" - moze zawierac dane (np audio /video) z roznymi kodekami, wiec jak rippujesz muzyke do mp4 to moze to byc kodek aac , mp3 itp itd ...
A Linux machine! Because a 486 is a terrible thing to waste! -- Joe Sloan
#345539
Awatar użytkownika
seg fault
~user
 
Posty: 588
Dołączenie: 11 Kwi 2006, 20:31
Miejscowość: /dev/random
Pochwały: 49



Postprzez MUTOPOMPKA 10 Cze 2006, 16:29

drzefkovitsh napisał(a):Cóż, jestem bardzo wymagający co do muzyki


drzefkovitsh napisał(a):No okay, ale jakie wybrać vbr quality, czy vbr method?

Zdecydowanie VBR QUALITY... CZemu? Bo stawiasz na jakość!! No i Vbr ustaw na 0 (będziesz miał "czysty dźwięk". Do tego poucinaj wsio powyżej 22kHz, bo i tak nie usłyszysz, a plik wynikowy będzie "lżejszy". Ustaw jakośc od 160 do 256 kbit.., stereo.
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787




Powróć do Muzyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości