• Ogłoszenie:

Proshow - dokonywanie zmian audio z poziomu linii czasu

Poradniki o tematyce programy.

Proshow - dokonywanie zmian audio z poziomu linii czasu

Postprzez ProShowFan 24 Mar 2013, 21:16

reklama
Witam wszystkich.

ProShow Producer pozwala na pełną kontrolę nad ścieżką dźwiękową bez korzystania z jakiegokolwiek menu. Znajdująca się w głównym obszarze roboczym oś czasu (Timeline) pozwala dostosować i kontrolować dźwięk obserwując jednocześnie pokaz. Jest to zdecydowanie najszybszy i najprostszy sposób pracy ze ścieżką dźwiękową w pokazie.

Aby przejść w tryb osi czasu:
- Kliknij zakładkę Timeline w dolnej części głównego obszaru roboczego;

timeline1.jpg

lub
- Naciśnij klawisz Tab będąc w głównym obszarze roboczym programu.

Widoczna w dolnej części głównego obszaru roboczego oś zmienia się odpowiednio w listę slajdów lub oś czasu. Jeśli wybrany został tryb osi czasu zostaną wyświetlone mniejsze miniatury slajdów o szerokości odpowiadającej czasowi ich trwania. Im dłuższy czas trwania slajdu, tym dłuższa miniaturka.

timeline.jpg

Nawigacja w widoku osi czasu jest nieco inna niż na liście slajdów. Powiększenia lub pomniejszenia widoku osi można dokonać dwoma sposobami. Pierwszy polega na umieszczeniu kursora myszki w obrębie osi czasu i wykorzystaniu kółka myszki. Kręcąc kółkiem od siebie powiększamy, a do siebie pomniejszamy widok osi czasu. Drugi to wykorzystanie pojawiających się na osi ikon Zoom In (Powiększ) i Zoom Out (Pomniejsz).

plus.jpg
plus.jpg (28.31 KiB) Obejrzany 31716 razy

Plik audio bez względu czy jest to ścieżka dźwiękowa pokazu, czy też dźwięk slajdu można dowolnie regulować w widoku osi czasu. Można więc zmieniać dowolnie głośność, przesuwać ścieżkę, zwiększać lub zmniejszać głośność. Zacznijmy więc od podstaw.
Mając wciśnięty klawisz Ctrl najeżdżamy kursorem myszki na ścieżkę dźwiękową. Proszę zauważyć, że wokół ścieżki dźwiękowej pojawiła się żółta obwódka. Oznacza ona, że ut¬wór jest gotowy do edycji i pozostanie w ten sposób tak długo, jak długo będzie przytrzymany wciśnięty klawisz Ctrl.

timeline2.jpg


Uwaga. Wszystkie operacje, które odtąd będę opisywał wymagają przytrzymania klawisza Ctrl.

Przytrzymujemy wciśnięty lewy przycisk myszki i przeciągamy utwór do prawej strony.
Zauważcie, że utwór porusza się pokazie, a nie tylko porusza się wzdłuż osi czasu. W ten właśnie sposób zmienia się offset utworu (in. przesunięcie utworu). Utwór można przenieść i umieścić w dowolne miejsce w pokazie.

Na początku i na końcu utworu znajdują się trzy ważne punkty u góry, na dole i w środku zaznaczonej na żółto ścieżki dźwiękowej.

timeline4.jpg

Mając w dalszym ciągu wciśnięty lewy przycisk myszki i klawisz Ctrl przesuwamy górny lub dolny punkt odpowiednio w prawo (na początku pokazu) lub w lewo (na końcu pokazu. W ten sposób właśnie stopniowo wzmacniamy (na początku pokazu) lub wyciszamy (na końcu pokazu) ścieżkę dźwiękową.

timeline5.jpg

A to dopiero początek. Równie łatwo możemy zmienić głośność naszej całej ścieżki muzycznej. Najeżdżamy kursorem myszki na żółtą obwódkę nad ścieżką dźwiękową i przeciągamy ją odpowiednio w dół. Zwróćcie uwagę na to, jak po najechaniu na żółtą linię obwódki zmienił się kursor myszki. Jednocześnie wraz ze zmianą kursora pojawia się napis w „dymku” Volume: X%, gdzie „X” to głośność w procentach. Wraz z przeciąganiem linii zmienia się nie tylko ścieżka dźwiękowa stając się coraz „cieńszą”. Jednocześnie program wyświetla nam na bieżąco informację w procentach o tym, jak głośno będzie odtwarzany dźwięk.

timeline6.jpg

Kolejna możliwość to wycinanie ze ścieżki dźwiękowej odpowiedniego fragmentu. Załóżmy, że nie chcemy umieścić w pokazie całego utworu. Podoba nam się jedynie jego środkowa część. Chwytamy więc kursorem myszki środkowy punkt żółtej otoczki na początku ścieżki i przesuwamy go w prawo w odpowiednie dla nas miejsce. Nie przejmujmy się, jeśli się pomylimy lub chcemy zmienić miejsce początku. Wystarczy ponownie uchwycić środkowy punkt i przesunąć go w lewo lub w prawo. Analogicznie postępujemy z końcem utworu. Tu również możemy przesunąć go w lewy, by nieco skrócić czas trwania.

timeline7.jpg

W ProShow Producer można nakładać na siebie dwa różne efekty dźwiękowe. Załóżmy, że będą to dwa różne utwory. Oczywiście może to być para dowolnych efektów dźwięków. W ProShow każdy dodany do ścieżki utwór oznaczany jest naprzemiennie kolorami zielonym i niebieskim. Chcąc „nałożyć” początek drugiego utworu na pierwszy uaktywniamy drugi (niebieski) utwór klikając w jego obrębie i teraz przytrzymując klawisz Ctrl przeciągamy go w lewo do odpowiedniego miejsca.

timeline8.jpg

Podobnie, jak w przypadku pierwszego utworu w każdym następnym możemy dowolnie regulować wzmacnianie i wyciszanie, możemy dowolnie przycinać dźwięk i zmieniać jego głośność.

timeline9.jpg

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że w żaden sposób nie zmieniamy oryginalnego utworu. Wszystkie zmiany jakich dokonujemy w ProShow Producer dotyczą jedynie ścieżki dźwiękowej pokazu. Nie musimy więc używać dodatkowo programu do obróbki plików dźwiękowych w rodzaju Audacity. Nam w zupełności wystarcza ProShow.

Teraz już dziękuję za uwagę.

Pochwały przyznane za posta: 2
Awatar użytkownika
ProShowFan
~user
 
Posty: 7
Dołączenie: 09 Wrz 2012, 22:50
Pochwały: 7



Proshow - dokonywanie zmian audio z poziomu linii czasu

Postprzez MaTi 25 Mar 2013, 15:48

:) ProShowFan, w opisie programu http://www.programosy.pl/program,proshow-producer.html podałem link do Twoich poradników na temat ProShow - warto je rozpowszechniać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MaTi
@admin
 
Posty: 3620
Dołączenie: 31 Paź 2003, 14:22
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Pochwały: 206




Powróć do Programy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość