• Ogłoszenie:

odpalanie starych gierek na nowszych kompach

Poradniki o tematyce Gry na PC i Konsole, oraz Emulacja.

Odpalanie starych gierek na nowszych kompach

Postprzez lolek93 08 Paź 2007, 15:23

reklama
Masz XP'eka i nie możesz odpalić starej gierki. A jednak bardzo chcesz w nią zagrać. Myślisz, że się nie da? Wszystko się da, trzeba tylko umieć :]. Ta porada pokazuje jak można to zrobić i to na dwa różne sposoby.

1. DOSBox
DOSBox to bardzo popularny emulator DOS'a, który umożliwi odpalenie starej gry nawet na XP'eku. Zanim jednak cokolwiek zacznę objaśniać, radzę pobrać program:
- http://prdownloads.sourceforge.net/dosbox/DOSBox0.63-win32-installer.exe?download

Tak samo jak w normalnym DOS'ie, DOSBox wymaga od nas znajomości kilku podstawowych komend. Najważniejsze z nich przedstawiłem poniżej:
DIR - pokazuje listę plików i folderów z katalogu, w którym jesteśmy;
DIR /p - to samo co wyżej, ale z atrybutem '/p' (używamy go gdy plików w danym katalogu jest więcej niż 20);
CHDIR - dzięki tej komendzie możesz wejść do danego katalogu (np. 'CHDIR windows' - kiedy jesteśmy na dysku c:\);
MOUNT - pozwala zamontować dany dysk do DOSBox'a (więcej o tym później);
CD.. - wychodzi z danego katalogu do katalogu wyżej;
X: - przechodzenie do innego dysku (zamiast 'X' wpisujemy literę zamontowanego dysku);

Uwaga! Foldery, których nazwa składa się z więcej niż ośmiu znaków są widziane w DOSBox'ie inaczej - pokazywane są w formie sześciu pierwszych liter + ~1 (np. folder 'stare gry' będzie widziany jako 'stareg~1'). Wpisując komendy musisz zwrócić na to uwagę!

2. Montowanie dysków
:
DOSBox nie widzi normalnie twoich dysków. Aby móc z nich korzystać, musisz je uprzednio zamontować. Przy dłuższym korzystaniu z programu, staję się to bardzo wygodne, gdyż jako dysk D: można zamontować całą ścieżkę dostępu do folderu z naszymi starymi grami, dzięki czemu zaoszczędzimy na pisaniu. Montowanie dysku pokażę na przykładzie:

Z:>mount litera_ dysku ścieżka_ dostępu

litera_dysku - litera pod jaką ma być widoczny katalog ze starymi grami (u mnie 'x');
ścieżka_dostępu - ścieżka do folderu ze starymi grami (u mnie 'd:\plikiz~1\stareg~1\');

3. Uruchamianie gry
Teraz przechodzimy do naszego zamontowanego dysku (u mnie jest do 'X:'). Wpisujemy DIR, aby zobaczyć dostępne foldery. Teraz wchodzimy do jednego z nich (np. 'CHDIR lemmings'). Pliki uruchamiamy wpisując ich nazwę (u mnie będzie to 'vgalemmi.exe'). Aby grać w trybie pełnoekranowym trzeba wcisnąć Alt + Enter, kiedy gra już się odpali.

4. Sposób drugi (bez dźwięku)
Jeśli znasz choć podstawy DOS'a to nie będziesz miał z tą operacją żadnych problemów. A jeśli nie znasz, to zaraz je poznasz. Po pierwsze musisz zresetować kompa. Podczas, gdy będzie się włączał wciskaj F8 dopóki nie wyświetli się menu startu windowsa (wciskaj do oporu). Z dostępnych opcji wybierz 'Tryb awaryjny z wierszem poleceń'. Kiedy już przejdziesz to tego wiersza poleceń, wpisz ścieżkę do pliku *.exe, który uruchamia grę (np. d:/stareg~1/lemmings/vgalemmi.exe). A teraz możesz się cieszyć, że jesteś man, bo wpisałeś takie fajne coś w DOS'ie, co uruchomiło grę! :]

W skrócie:
1. Resetujemy kompa.
2. Wciskamy F8 do oporu.
3. Wybieramy polecenie 'Tryb awaryjny z wierszem poleceń'.
4. Wpisujemy ścieżkę do gry.
Nie jestem odpowiedzialny za to co zrobicie w tym poradniku. Wszystko jest na waszą odpowiedzialność.
Autor: lolek93

Autor postu otrzymał pochwałę
CPU: Intel Core i3-2330M 2.2GHz | RAM: 4GB DDR 3 | GPU: GEFORCE GT 540M 1GB | OS: Windows 8 | NET: TOYA 30 Mbit |
Awatar użytkownika
lolek93
~user
 
Posty: 434
Dołączenie: 06 Sty 2007, 21:35
Miejscowość: Zduńska Wola
Pochwały: 6



Odpalanie starych gierek na nowszych kompach

Postprzez seler33 08 Sie 2013, 13:52

Ja wielokrotnie próbowałem zainstalować Crasha na swoim lapie, no i owszem zainstalował się, ale zawsze gra działała jakby w przyspieszonym tempie. Spróbuję tego rozwiązania, chociaż tu w grę wchodzi emulator
seler33
~user
 
Posty: 5
Dołączenie: 08 Sie 2013, 13:41




Powróć do Gry PC | Konsole | Emulacja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości