• Ogłoszenie:

Nokie 5130 - test/recenzja/opinia

Testy podzespołów komputerowych

Nokie 5130 - test/recenzja/opinia

Postprzez Bialko0019 27 Cze 2010, 23:57

reklama
Witam wszystkich forumowiczów, a w szczególności użytkowników NOKI 5130.

Kilka słów wstępu
Jestem pierwszym właścicielem tego telefonu i używam go już ponad roku. Zakupiłem go w popularnym serwisie aukcyjnym za kwotę 269zł + koszty przesyłki – łącznie 289zł za cały zestaw. Aparat ten nigdy z większej wysokości mi nie upadał, a osobiście bardzo szanuję tego typu urządzenia – zresztą jak wszystkie inne. Zakupiłem ją bez blokady SIMLOCK.

Pierwsze wrażenie
Jak już wcześniej wspomniałem, zakupiłem go w serwisie aukcyjnym. Czekał tylko 1 dzień, ponieważ wybrałem opcję kuriera – polecam go wszystkim, ponieważ każdy kto korzysta z usług poczty polskiej wie, że przesyłki dochodzą w różnym stanie i terminach.
Odbierając od kuriera paczkę, byłem strasznie zdziwiony – malutkie, zgrabniutkie i bardzo lekkie… Byłem już zdania, że zostałem oszukany i sklep wysłał mi coś całkiem innego…. Ale nie! Wszystko było w porządku!

Opakowanie, wygląd zewnętrzny
Otwierając pudełko, ujrzałem mój nowy telefon – Nokię 5130 w kolorze niebieskim. Dostępny jest również w kolorze czerwonym, jednak ten bardziej przypadł mi do gustu. Wziąłem go do ręki i ku mojemu zdziwieniu on naprawdę tak bardzo mało waży! To tylko 88 gram!
Pierwszym moim problemem okazało się, jak włożyć kartę SIM, pamięci oraz baterię. Wiem z doświadczenia, że gdzieś z tyłu telefonu, ale jak ją otworzyć? Męczyłem się chwilę, aż w końcu zajrzałem do instrukcji – nie wiem jak w innych modelach, u mnie klapka bardzo ciężko się otwiera i nawet dziś ciężko mi ją zdjąć. Jednak jest to plus, ponieważ w kieszeni czy w innym miejscu sama się nie otworzy – przeżywałem tragedię w Sony Ericssonem K510i, gdy klapka co chwila mi wypadała w kieszeni, a Dy byłem na imprezie całkowicie ją zgubiłem – a wiecie sami, że telefon szanuję i nie rzucam nim gdzie popadnie. Następny problem miałem z kartą pamięci, jednak po chwili z boku zauważyłem jej symbol – wystarczy tylko ładnie podważyć go, otwiera się zaślepka i możemy włożyć karciochę pamięciochę.

Patrząc na Niego, z początku wydawał mi się prostym telefonem, nie górującym na top listach super kształtnych telefonów, a taki właśnie chciałem. Bardzo estetycznie i solidnie wykonana obudowa, ładny srebrny pasek wokół, aż w końcu super niebieski akcent. Naprawdę, zdjęcia nie odzwierciedlają w 100% prawdziwego wyglądu aparatu.

Mjuzik, mjuzik!
Jako, że jest to telefon muzyczny, nie chybnie nazwany serią Xpress Musik postanowiłem sprawdzić jak działa to cacko. Pragnę podkreślić, że nigdy nie miałem żadnego telefonu NOKIA, tylko SE, Samsungi, Siemens oraz Philips. Szczerze, na zdjęciach, jak i osobiście myślałem że dźwięk wydobywa się z obu stron po bokach w srebrnej obwódce – jest przy wyświetlaczu taka kratka? A tu głośniczek jest zupełnie w innym miejscu – z tyłu, wylot jest na klapce. Bardzo ładnie komponuje się z tyłu jej wylot na dźwięk. Dobrze, już włączam dźwięk…. i…. super! Dźwięk wydaje mi się ( jak na telefon ) bardzo czysty, z małym podbiciem basu oraz co najważniejsze głośny! Oczywiście, nie jest to idealny, baaardzo czysty dźwięk, jednak bardzo imponujący – takie jest moje zdanie. Przyciski muzyczne również są przydatne, jednak oprogramowanie dot. Muzyki posiada tak okropny moim zdaniem feler, że strasznie się złoszczę na ten telefon o to. Otóż to, gdy słucham muzyki, czy to słuchając poprzez słuchawki, czy głośnik, telefon wiadomo dla bezpieczeństwa sam się blokuje ( klawiaturę ). No i gdy chcę ściszyć dźwięk, przełączyć na następną piosenkę – po prostu użyć przycisków muzycznych nie mogę! Muszę najpierw odblokować klawiaturę co czasami schodzi, gdy nie mamy wolnej ręki jadąc samochodem czy nawet rowerem… Nie wiem, może innym osobom to nie przeszkadza, jednak mi to bardzo i za to duży minus, jednak jakość dźwięku swoje nadrabia ;)

Aparat fotograficzny
Osobiście w telefonie nie potrzebny jest mi aparat, który dorównuje lustrzankom cyfrowym… Więc dużych jako tako wymagań nie mam do tego 2.0 megapixelowego. Obsługa jego jest tak banalna jak mało , którym telefonie. Jakość zdjęć oraz filmów nie jest porażająca, ale straszna również nie. Poniżej przedstawiam zdjęcie i film, które nakręcone zostały przeze mnie opisywanym telefonem:

Jak widzimy, jakoś jest całkiem, całkiem – wymagań nie mam zbyt wielkich. Brakuje mi tutaj jednak flesza.. Nie mówię do zdjęc, bo nie zawsze ładnie to wychodziło na przykład w SE, ale do podświetlenia czegoś w domu bardzo się przydawał ;) Ogółem polecam ten aparat fotograficzny w tym telefonie.

Wyświetlacz
Jest to wyświetlacz z 256 tysiącami kolorów, o rozdzielczości 2 cali ( 240x320 ). Jest naprawdę bardzo dokładny, wyświetla wszelkie szczegóły, a SMS czyta się bardzo ładnie a co najważniejsze przyjemnie dla oka. Jedynym mankamentem jest to, że jest to wyświetlacz, który tak jak w monitorach LCD – trzeba oglądać z odpowiedniej perspektywy, ponieważ obraz jest inny jak w rzeczywistości – patrząc z góry jest jaśniejszy, z dołu ciemniejszy itd. JEDNAK muszę go i tak pochwalić, bo telefonu z tak wyraźnym wyświetlaczem jeszcze nie miałem.

Klawiatura
Kupując SE K510i każdy mi go polecał między innymi, dlatego że klawiatura była bardzo wygodna. Niechętnie, ale zakupiłem i okazało się bardzo bardzo wygodną! Teraz było tak samo i naprawdę teraz pisząc ze słownikiem T9 sms, a piszę ich bardzo dużo – koło dwóch pakietów po 600sms tygodniowo – naprawdę wygodnie mi się pisze. Czasami nie wiem w jaki sposób, pisząc SMS przypadkowo włącza mi się odtwarzanie muzyki – nie wiem jaka to jest kombinacja, troszkę to przeszkadza, ale pojawia mi się bardzo rzadko. Napotkałem jeden błąd korzystając ze słownika T9 – nie można ustawić znaków diaktrycznych – pisałem tutaj na forum, z pytaniem jak je wyłączyć, bo wiadomości z polskimi znakami kosztują więcej, jednak późnej okazało się, że pisząc wiadomość wyświetlają się polskie znaki, jednak już wysyła się bez nich. I to wielki plus ;) Troszeczkę martwi mnie to, że w jednej wiadomości można wpisać tylko 1000 znaków, ale …. Można od nowa utworzyć wiadomość ;)

Podsumowując jest to telefon prosty z wyglądu ale i elegancki, dobra jakość muzyki, dobry wyświetlacz, wygodna klawiatura , możliwość rozmowy – no czegoś więcej chcieć od zwykłego telefonu ? Mnie w zupełności wystarcza, jednak denerwuje mnie brak możliwości używania przycisków muzycznych, gdy telefon jest zablokowany ;) Na koniec przedstawię dane techniczne oraz podsumowuję swoją ocenę:


Plusy:
- cena,
- jakość muzyki, głośność,
- desing,
- aparat, slot karty pamięci,
- dokładny wyświetlacz,
- światła muzyczne,
- lekki,
- solidna obudowa,


Minusy:
- brak możliwośc używania przycisków muzycznych bez odblokowania klawiatury,
- BATERIA!
- czasami się zawiesza,
- czasami gubi zasięg

….. Ogółem więc, POLECAM W ZUPEŁNOŚCI ten telefon. W skali od 0 do 10, gdzie 10 to najwyższa ocena, nie boję się dać oceny 8 ;)

Poniżej chciałbym przedstawić wszystkim możliwości tego telefoniku, czyli:

ZDJĘCIA:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image



FILMY:
http://www.przeklej.pl/plik/komputer-3gp-0019dgapi03p
http://www.przeklej.pl/plik/mieszkanie-dzien-3gp-0019dh0vl03p
http://www.przeklej.pl/plik/mieszkanie-noc-3gp-0019dh4l36jo
http://www.przeklej.pl/plik/muzyka-dzien-3gp-0019dh6162mv


NAGRANIE DYKTAFONEM:
http://www.przeklej.pl/plik/nagranie001-amr-0019di60d1dc

Poniżej przedstawiam SCRENY:

Image tak wygląda pulpit w Nokii 5130 ;) Oczywiście tapeta moja ;]

Image Menu nawigacyjne

Image Menu muzyki

Image Odtwarzanie muzyki


Image Radio

Image SMS - dzięki temu wyświetlaczu czytanie SMS jets bardzo łatwe, a litery są bardzo wyraźne

Image Kalendarz ;)

Image Budzik ;)

Image Kontakty ;)

Image P rzyciski muzyczne

Image Rejestr połączeń

Image pisanie wiadomosci nie sprawia żadnych problemów ;) Bardzo dobrze i wygodnie piszę się nią SyMyS ;)


Image ustawienia


Image MOżna również ustawić, czy włączyć światała muzyczne ( filmik poniżej ) czy nie ;) Bardzo przydatne - ja osobiscie wyłączam, bo baterie żre jak nie wiem ;p

Image Aplikacje;)

I filmik jak działają światła muzycznze:

KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ ONLINE


Powyższe nagrania i zdjęcia, są zrobione przeze mnie i udostępniane specjalnie dla forum.programosy.pl . Proszę ich nigdzie nie kopiować!
Jakoś i dźwięk może być na każdym modelu tego telefonu inny, w zależności od pomieszczenia nagrywania, oświetlenia, jakości dźwięku i innych czynników.

Pozdrawiam i dziękuję za przeczytanie mojej jakże długiej opinii o tym aparacie ;)

Pochwały przyznane za posta: 7
Awatar użytkownika
Bialko0019
 
Posty: 739
Dołączenie: 10 Lut 2007, 22:47
Miejscowość: Radom
Pochwały: 36



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość