• Ogłoszenie:

Nokia 6303c - recenzja/ocena

Testy podzespołów komputerowych

Nokia 6303c - recenzja/ocena

Postprzez MichuPower 17 Gru 2010, 23:43

reklama
Witam.
Chciałbym przedstawić telefon Nokia 6303 classic.

Image

Nokia 6303 classic jest telefonem wyprodukowanym przez fińską NOKIE. Został wprowadzony na rynek w 2009 roku.
Posiadam go ponad pół roku, wiec myślę, że mogę napisać o tym sprzęcie kilka słów.

Spis treści:

    1. Parametry telefonu
    2. Zawartość pudełka
    3. Wygląd i budowa
    4. Wyświetlacz
    5. Rozmieszczenie klawiszy i klawiatura
    6. Bateria
    7. Pamięć
    8. Aparat
    9. Multimedia
    10. Wytrzymałość
    11. Łączność
    12. Podsumowanie


1. Parametry telefonu:


Na początek kilka podstawowych informacji dotyczących telefonu.

Premiera: 2009 rok
Forma: Klasyczna
System: GSM 900, GSM1800, GSM1900
Wymiary: 108,8 x 46,2 x 11,7 mm
Waga: 96 g
Wyświetlacz: Przekątna 2,2", rozdzielczość: 320x240 pikseli, 16mln kolorów
Aparat: 3,2MPx
Pamięć wewnętrzna: 17MB
Złącze kart pamięci: MicroSD -> maksymalnie 4GB
Łączność: Bluetooth, USB
Transmisja danych: GPRS, EDGE
Bateria: Litowo-jonowa BL-5CT o pojemności 1050 mAh
Poprzednik: Nokia 6300
Następca: Nokia 6300i classic

Źródło: nokia.pl

2. Zawartość pudełka:

W pudełku znajdziemy:
- Telefon Nokia 6303 classic wraz z baterią [BL-5CT] i ładowarką [AC-8]
- Zestaw słuchawkowy [WH-102]
- Instrukcja obsługi
- Karta w standardzie microSD o pojemności 1 GB
- Kabel USB do transmisji danych [CA-101D]

Image

3. Wygląd i budowa:

Wygląd jest oczywiście kwestią gustu, jednak mi design telefonu przypadł do gustu - prosty, ładnie wykonany i elegancki. Czegoż chcieć więcej.
Budowa telefonu też nie wzbudza u mnie jakichkolwiek zastrzeżeń. Przednia część, jak i tylna klapka została wykonana z nierdzewnej stali. Natomiast reszta telefonu została pokryta plastikiem. Jedynym mankamentem, którego nie da się nie zauważyć jest rysowanie się tylnej części obudowy. Zauważyłem też, że na tylnej klapce pozostają ślady palców - jednak dla mnie to nie jest problemem.
Głośnik, jak i oczywiście aparat zostały umieszczona z tyłu, nad stalową klapką.
Dookoła wyświetlacza występuje czarne obramowanie, co wygląda bardzo estetycznie.
Nokia 6303c została wydana w dwóch wersjach - czarnej oraz stalowej. Sam posiadam tą drugą i myślę, że prezentuje się ona lepiej niż wersja czarna. Cóż, kwestia gustu.
Telefon posiada zaokrąglone krawędzie, które u mnie są troszkę poobijane ; ).
Ogólnie rzecz biorąc producenci się postarali - sprzęt jest bardzo solidnie wykonany. Materiały wykorzystane w budowie są bardzo wysokiej jakości, a to się ceni.
Przy okazji budowy warto też wspomnieć o złączach, jakimi dysponuje telefon. A są to: złącze MICRO USB oraz gniazdo 3,5 mm do podłączenia zestawu słuchawkowego - co w tych czasach jest standardem. Obok nich znajduje się wejście na ładowarkę.
Wszystkie wejścia zostały umieszczone na dole telefonu. Mamy także do dyspozycji zaczep na smycz, który znajduję się pod tylną klapką.
Poniżej przedstawiam kilka zdjęć telefonu:
Image Image Image

4. Wyświetlacz:

Dysponujemy wyświetlaczem o przekątnej 2,2 cala, rozdzielczością 240x320. Posiada on 16 milionów kolorów, przez co jest wyrazisty i przyjemny dla oka. Aplikacje, czy też gry zainstalowane na telefonie są bardzo czytelne. Jest to wyświetlacz TFT LCD.
Moim zdaniem jest on wystarczający dla zwykłego zjadacza chleba.
Foto:
Image Image


5. Rozmieszczenie klawiszy i klawiatura:

Moim zdaniem co do rozmieszczenie klawiszy nie można mieć jakichkolwiek zastrzeżeń. Przyciski zostały umieszczone tak, by sobie wzajemnie nie przeszkadzały. Dużym krokiem naprzód w stosunku do poprzedniczki (Nokia 6300) było natomiast powiększenie klawiszy wyboru (klawisze funkcyjne). Mam na co dzień styczność z obydwoma telefonami i w tej kwestii nieporównywalnie lepiej wypada 6303c - klawisze są większe, co - bynajmniej dla mnie - znacznie ułatwia korzystania z telefonu.
Mamy także do dyspozycji klawisz służący do podgłaszania i ściszania telefonu, znajdujący się na prawym boku. Niestety nie mogę powiedzieć o nim nic dobrego - często się zacina. Niekiedy trzeba mocniej go nacisnąć, by uzyskać należyty efekt.
Rzeczą jasną jest, że posiadamy także przycisk służący do wyłączania telefonu. Znajduje się on u góry telefonu. Podobnie jak z klawiszem służącym do podgłaszania/ściszania ten również jest słabo wyczuwalny. Jednak nie używam go zbyt często, więc nie stanowi to dla mnie żadnego problemu.
Teraz kilka słów o klawiaturze - w stosunku do Nokii 6300 klawisze zostały rozdzielone, co miało znacznie poprawić wygodę pisania SMSów. Po dość intensywnym korzystaniu z telefonu stwierdzam, że to się udało - SMSy pisze się szybko. Klawisze się nie zacinają, są dobrze wyczuwalne.
Zdjęcia (m. in porównaniu klawiszów wyboru w Nokii 6300 i 6303c):
Image Image Image


6. Bateria

W telefonie została zamontowana bateria BL-5CT o pojemności 1050 mAh. Przy średnio intensywnym użytkowaniu potrafi wytrzymać 5 dni, a nawet więcej na jednym ładowaniu. Telefonu głównie używam do pisania SMSów, więc nie jest to największe obciążenie. Czasem w coś zagram. Raczej rzadko słucham muzyki - przez co taki wynik jest jak najbardziej osiągalny.
Przy bardziej intensywnym wykorzystywaniu telefonu (muzyka, gry itd.) telefon jest w stanie wytrzymać 3dni na jednym ładowaniu.
Bateria to według mnie jedna z największych zalet telefonu.
Jest dodatkowo niewielkich rozmiarów, co dla mnie jest plusem. Do tego bardzo szybko się ładuje (około półtorej godziny).
Zdjęcie baterii, wraz z kompatybilnością z innymi modelami:
Image Image

7. Pamięć:

Do dyspozycji mamy 17MB pamięci wewnętrznej (pamięć telefonu), co dla mnie jest ogromnie małą pojemnością. Mamy jednak do dyspozycji slot na kartę pamięci microSD co rozwiązuje nasze problemy. W zestawie otrzymujemy kartę o pojemności 1GB. Sam posiadam dwukrotnie większą. Obecnie mam ją zapełnioną jedynie w 50 procentach, jednak przy większej ilości danych nie zauważyłem jakichkolwiek przycinek etc. Przy większym zapełnieniu telefon chodzi nadal płynnie.
Wejście na kartę pamięci znajduje się pod tylną klapką obudowy z prawej strony.
Foto:
Image Image Image

8. Aparat:

Nokia 6303 classic została wyposażona w aparat o rozdzielczości 3.2MPx. Ośmiokrotny zoom pozwala na znaczne przybliżenie obiektu, jednak wtedy zdjęcie jest mocno rozmazane. Należy także dodać, że aparat posiada podwójną lampę błyskową LED. Zdjęcia możemy wykonywać w takich odcieniach jak: sepia, czarno-biały, negatyw oraz w orientacji pionowej (domyślnie) oraz poziomej (odpowiada za to opcja 'Zdj. krajobrazowe'). Mamy do dyspozycji trzy wersje jakości zdjęcia: wysoka, zwykła i podstawowa. Maksymalne rozmiar zdjęcia to 1536x2048.
Za 'robienie' zdjęć odpowiedzialny jest środkowy klawisz nawigacyjny, co z początku mogłoby się wydawać niewygodne, jednak sam bez problemu się do tego przyzwyczaiłem. Nie mamy do dyspozycji standardowego klawisza do cykania fotek, takiego jak np. w K750.
Ogólnie rzecz biorąc aparat robi zdjęcia bardzo przyzwoite, kiedy ma do tego odpowiednie warunki (dobre oświetlenie, odpowiednia odległość). W innych przypadkach fotki są często niewyraźne, zamazane. Rozszerzenie zdjęć to oczywiście jpg.
Poniżej przedstawiam kilka zdjęć wykonanych w najwyższej jakości. Zostały one skonwertowane, przez co zmniejszyła się ich waga. Domyślnie zdjęcia zajmują ok. 0.5MB.

Z powodzi:
ImageImage
ImageImage

W nocy:
Image Image

Z przybliżenia:
Image Image

I jeszcze z kilka:
Image Image Image


Możemy także nagrywać filmy o rozdzielczości do 640 x 480 pikseli i z szybkością do 15 klatek na sekundę. Podobnie jak przy zdjęciach dysponujemy takimi opcjami jak zmiana koloru, jakość czy rozdzielczość. Filmy nagrywane telefonem mają rozszerzenie 3gp.
Moim zdaniem, jakość wideo pozostawia pewien niedosyt. Myślę, że może okazać się niezadowalająca dla niektórych użytkowników. Sam jednak uważam, że aparat w telefonie to tylko dodatek, więc nie oczekujmy cudów.

9. Multimedia:

Za odtwarzanie muzyki i filmów w telefonie odpowiedzialny jest odtwarzacz multimedialny.
Przy odtwarzaniu muzyki dysponujemy korektorem tonów. Możliwe jest też wyświetlenie okładki albumu aktualnie odtwarzanego utworu.
Oglądając filmy można ustawić obraz tak, by był wyświetlany poziomo (opcja 'Pełny ekran').
Poniżej trochę suchych informacji - rozszerzenia z jakimi radzi sobie odtwarzacz.
Formaty odtwarzanych plików muzycznych: .mp3, .aac, .mp4, AAC+, rozszerzony AAC+, H.263, H.264, .wav
Formaty odtwarzanych filmów: MP4, 3GP
Kilka słów o jakości dźwięku. Mówiąc szczerze dla mnie jest wystarczająca. Może nie powala na kolana, ale czegoż oczekiwać od tak klasycznego telefonu.
Także - nie ma tragedii ; ).
Należy także wspomnieć o muzyce w słuchawkach - dźwięk jest czysty i wyrazisty.
Poniżej przedstawiam filmik, ukazujący jakość dźwięku oraz filmów (przy okazji widać też zarysowania):
Nokia 6303c - jakość dźwięku
Nokia 6303c - jakość dźwięku v.2

Telefon oczywiście posiada takie funkcje, jak: Kalendarz, Notatki, Kalkulator, Minutnik, Stoper, Budzik, Dyktafon.
Wbudowane gry to: Bounce Tales, Brain Champ., City Bloxx.
Wbudowane aplikacje: Konwerter (w tym rozmiarów), Messanger, Flockr, Opera Mini.

10. Wytrzymałość:

O wytrzymałości poniekąd wspomniałem już przy okazji budowy telefonu. Jak już wcześniej napisałem jakość wykonania jest bardzo dobra.
Telefon upadł mi na ziemie kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt razy. Jak do tej pory poważniejszych szkód nie ma - jedynie lekkie obicia obudowy oraz rysy na plastiku i stali.
Myślę, że śmiało można powiedzieć, że jego wytrzymałość na wstrząsy jest na bardzo wysokim poziomie.

11. Łączność:

Telefon posiada złącze MICRO-USB, dzięki czemu mamy możliwość podłączenia go pod komputer. Programem, który pozwala nam na operacje przenoszenia plików czy też wgrywania aplikacji jest Nokia PC Suite. Można oczywiście wgrywać pliki bezpośrednio na kartę pamięci. Jedyne, do czego można się przyczepić to bardzo krótki kabel USB.
Kolejnym typem łączności jest oczywiście Bluetooth w wersji 2.0. Działa sprawnie, nie miałem nigdy żadnych kłopotów.
Udostępniona została także opcja korzystania z internetu. I na tym można by zakończyć. Przeglądarka jest moim zdaniem bardzo wolna - zupełnie nie opłaca się z niej korzystać. Strata kasy i nerwów
6303 classic posiada także standardowe Radio, które działa oczywiście jedynie z zestawem słuchawkowym.
Screen z okna głównego PC Suite, oraz zdjęcie perfidnego kabla USB:
Image Image

12. Podsumowanie:

Telefon Nokia 6303 classic jest typowo przeznaczona dla ludzi, którym zależy na niezawodności i mocnej baterii. Kupując ten telefon nie należy oczekiwać cudów, tylko właśnie takich cech, jak trwałość i solidność. Telefon bardzo dobrze sprawdza się w pisaniu SMSów czy też długich rozmowach. Nie jest to jednak sprzęt przedpotopowy. Przyzwoity wyświetlacz czy też niezły aparat stawia ten telefon bardzo wysoko. W związku z tym polecam go wszystkich osobom, które szukają telefonu prostego w obsłudze i wytrzymałego, ale także niepozbawionego multimediów.
Dla bardziej wymagających użytkowników Nokia 6303c może się wydać zbyt mało atrakcyjna - wolny internet, brak symbiana, wifi, 3G to główne powody, dla których taki użytkownik nie powinien kupować tego telefonu.
Obecna cena telefonu to około 400zł.

Na koniec, plusy i minusy telefonu.

Plusy:
- szybkość
- wytrzymałość
- dobre wykonanie
- bardzo dobra bateria
- niezły aparat
- wygląd
- dobre rozmieszczenie klawiszy
- wygodna klawiatura

Minusy:
- rysowanie się tylnej klapki
- przeciętna jakość dźwięku i filmów
- słaba czułość klawisza służącego do podgłaszania i ściszania dźwięku
- wolny internet
- krótki kabel USB w zestawie.
- mimo wszystko: mało pamięci wbudowanej.

Tekst został wykonany w oparciu o moje własne doświadczenia z tym telefonem.
Starałem się przedstawić wszystko jak najbardziej czytelnie i obiektywnie.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

Pochwały przyznane za posta: 8
Awatar użytkownika
MichuPower
~user
 
Posty: 1903
Dołączenie: 02 Wrz 2008, 19:51
Miejscowość: Kraków
Pochwały: 203



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości