• Ogłoszenie:

Logitech g5 vs g9x - test/recenzja/ocena

Testy podzespołów komputerowych

Logitech g5 vs g9x - test/recenzja/ocena

Postprzez Robert 02 Cze 2010, 23:03

reklama
Image

Witam

Gracze to specyficzna grupa osób, każdy z nich chce osiągać najlepsze wyniki więc często staje przed problemem wyboru optymalnej myszki. To właśnie od tego urządzenia zależy tak wiele, dobrze dobrany sprzęt pozwoli poprawić nam nasze wyniki. Ja chciałbym wam przedstawić test porównawczy 2 myszek: Logitecha G5 refresh i Logitecha G9x. Obie myszki przeznaczone są dla wymagających graczy. Zacznijmy od Logtecha G5

Logitech G5

Ja posiadam wersję Refresh, charakteryzuje się tym ,że ma 2 przyciski boczne i jest w niebiesko-czarnej wersji kolorystycznej.

ImageImageImageImageImage

Pierwsze wrażenie

Pudełko - według mnie spore jak na myszkę komputerową. Jest ono wykonane ze sztywnego kartonu, na przedzie widzimy myszkę przykrytą przeźroczystym plastikiem. Całość jest błyszcząca i wygląda na solidne zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem wynikającym z transportu. W środku znajdujemy papierową książeczkę, płytę CD ze sterownikami i oczywiście naszego gryzonia wraz z zestawem ciężarków.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to kabel od myszki. Jest on opleciony specjalnym tworzywem, dodatkowo jest sztywny. Myszka ma spore gabaryty, jest długa i wąska. Jej wyprofilowanie sprawia ,że przeznaczona jest dla osób tylko praworęcznych. Samo jej wykonanie jest na wysokim poziomie. Boki poryte są lekko chropowatym plastikiem, a górna część „cętkowanym” i miłym w dotyku tworzywem. Czarne „cętki” są nałożone na niebieskie malowanie i czuć ich fakturę po przejechaniu palcem. Na górnej części myszki znalazła się rolka(warto zwrócić uwagę na to ,że rolkę da się wcisnąć i przechylać na boki), przyciski do zmiany czułości myszki i mały wyświetlacz informujący nas na jakiej czułości myszka aktualnie pracuje. Na lewym boku myszki umiejscowione są 2 przyciski, którymi można operować kciukiem. Na spodzie myszki widzimy 3 teflonowe ślizgacze, położony w prawie centralnej części myszki laser i system mocowania obciążników. Całość wykonana jest schludnie, a poszczególne elementy są dobrze dopasowane i przymocowane.

Parametry techniczne gryzonia:
Czułość : max 2000dpi
Przetwarzanie obrazu : 6.4 megapiksela na sekundę
Maksymalne przyspieszenie: 20G
Maksymalna prędkość: 1.15-1.65m/s (w zależności od podłoża)
Format danych: 16 bitów na oś
Częstość raportów: 1000 na sekundę
Tryb uśpienia: brak
Łączna waga ciężarków: 36g
Wytrzymałość klawiszy: 8milionów kliknięć
Wytrzymałość ślizgaczy: 250km

Do G5 producent dodał płytkę ze sterownikami i programem Logitech Set Point. W programie tym możemy dostosować swoją mysz do własnych wymagań. Możliwa jest konfiguracja szybkości przewijania, zadań poszczególnych przycisków oraz ustawienie dpi dla 3 do 5 poziomów czułości. Poniżej prezentuje zrzuty ekranu z programu:

ImageImageImageImage

Komfort użytkowania
Logitech G5 to myszka o mocno wyprofilowanym kształcie, po ułożeniu ręki na niej, leży ona na całej powierzchni myszy. Dzięki temu komfort użytkowania jest na bardzo wysokim poziomie. Rolka chodzi dość ciężko i wytwarza denerwujący dźwięk co jest uciążliwe przy przewijaniu stron w przeglądarce. Przyciski do zmiany czułości są umiejscowione w dobrym miejscu, co pozwala na przełączenie jej nawet w czasie intensywnej rozgrywki. Przyciski boczne są obsługiwane przez kciuk, dostęp do nich nie jest utrudniony przez co nieraz są bardzo pożyteczne. Dzięki teflonowym ślizgom mysza sunie po podkładce niczym łyżwiarz po lodzie, nie ma praktycznie żadnych oporów gdyż sprzęt jest bardzo lekki.
Laser jest precyzyjny. Spora możliwość zmiany czułości w zakresie 1-2000dpi sprawia ,że możemy dobrać sobie naprawdę najbardziej komfortową czułość. Jej zakres jest może trochę większy od realnych potrzeb ale nie jest też przesadzony.
Jak wiadomo przy dłuższej rozgrywce możliwe jest pocenie się rąk. Po kilku godzinach intensywnego grania i spoconych rękach trzeba zrobić sobie przerwę gdyż dłoń zaczyna się lekko ślizgać i komfort znacznie się obniża. Przerwa to 5-10 minut i można grać dalej.




Logitech G9x

Pierwsze wrażenie
Pudełko – porównywalnej wielkości do opakowania g5 lecz o innej konstrukcji. Rozkłada się ono na bok ukazując 2 komory. W jednej jest mysz, w drugiej papierowa książeczka, zestaw obciążników, płyta ze sterownikami i druga nakładka na myszkę! Sposób prezentacji myszki jest taki sam jak w poprzednim opakowaniu. Pudło nie jest błyszczące ale bardziej stonowane. Na krawędzi otwarcia pudełka zamocowane są magnesy zapobiegające samoczynnemu rozłożeniu się pudełka.

ImageImageImageImageImageImageImageImage

Analogicznie do niższego modelu g9x także posiada kabel w oplocie. Oba gryzonie jednak dość mocno różnią się od siebie gabarytami i masą. 9tka jest niska, szeroka i krótka. Przeznaczona jest dla praworęcznych osób, choć nie jest tak ostro wyprofilowana jak g5. Mysz posiada wymienne elementy, dokładniej mówiąc można zmienić obudowę zewnętrzną na mniejszą lub większą. Obie nakładki wykonane są z różnych tworzyw, większa jest gładka ,a mniejsza chropowata. Na lewym boku myszki wylądowały 2 przyciski, bez problemu można je obsłużyć kciukiem. Na wierzchu znalazła się rolka ,która daje się wcisnąć i przechylać na boki oraz przyciski do zmiany czułości myszy. W przeciwieństwie do G5 przyciski te zostały umiejscowione nad lewym przyciskiem i pod wyświetlaczem informującym nas o aktualnej czułości myszy. Od spodu zmieniło się wiele, oprócz lasera znajdują tu się także 2 przyciski, jeden służy do zmiany profilu, który możemy ustawić w Logitech SetPoint,a drugi po wciśnięciu sprawia ,że rolka nie ma oporów i chodzi bardzo lekko. Oczywiście nie zabrakło teflonowych ślizgaczy, jest ich 2 na samej myszce i 1 na większej nakładce. Na tyle wylądował przycisk ,który po wciśnięciu uwalnia panel wierzchni i umożliwia jego wymianę. Pod nakładką w tylnej części znajduje się także szufladka na ciężarki. Produkt ten wykonany jest z wysoko jakościowych plastików, a spasowanie elementów również leży na bardzo wysokim poziomie.

Parametry techniczne:
Czułość: max 5000dpi
Przetwarzanie obrazu: 9megapiskelów na sekundę
Maksymalne przyspieszenie: 20G
Maksymalna prędkość: 3.8m/s( w zależności od podłoża)
Format danych: 16 bitów na oś
Częstość raportów: 1000 na sekundę
Tryb uśpienia: brak
Łączna waga ciężarków: 28g
Wytrzymałość klawiszy: 8milionów kliknięć
Wytrzymałość ślizgaczy: 250km

Firma Logitech także do g9x dodała płytkę ze sterownikami i programem Logitech SetPoint.
Po wybraniu naszej myszy ukazuje nam się menu konfiguracji. Możemy tutaj tworzyć nowe profile dla myszki, przypisać różne dpi dla danego poziomu czułości zarówno na osi X jak i Y,a nawet zmieniać kolor diody wyświetlacza. Standardowo dostępne są też opcje przypisania zadania do danego przycisku. Poniżej kilka zrzutów ekranu z programu i zdjęć myszki z różnym kolorem diód:

ImageImageImageImageImageImageImage

Diody:
Image

Komfort użytkowania

G9x jest krótki, szeroki i niski, możemy nim sterować za pomocą samych palców lub całą dłonią. Ogólny komfort jest Bardzo dobry, mysza sprawdza się podczas długich gier jak i codziennego użytkowania systemu. Rolka chodzi lekko i precyzyjnie. Przyciski są w miarę ciche. Ślizgacze zapewniają płynne działanie myszy, stawiają bardzo mały opór. Przyciski boczne są bardzo dobrze umiejscowione i bez problemu wciskamy je kciukiem. Mogą służyć one np. do użycia noża w strzelankach (co osobiście praktykuję), czy cofnięcia strony w przeglądarce.
Nie występuje efekt akceleracji wstecznej. Laser bardzo dobrze odczytuje ruchy myszki, przez co jest bardzo precyzyjna. Szeroki wybór czułości jest bardziej chwytem marketingowym niż przydatną rzeczą gdyż przy 2500dpi i małych ruchach myszki kursor osiąga sporą szybkość na ekranie i jest ciężki do opanowania.
Po dłuższej rozgrywce i spoceniu dłoni G9x radzi sobie nadal dobrze. Na większej(szarej) nakładce nie ślizgają się ręce, myszką nadal komfortowo się gra. Przy mniejszej (czarnej) nakładce nie jestem w stanie opisać komfortu użytkowania przy spoconych dłoniach dlatego ,że jej nie używam.


Podsumowanie

Oba urządzenia sprawują się bardzo dobrze. Dla osób lubiących rozłożyć całą powierzchnię dłoni na myszce sugerowałbym G5, a dla lubiących operować bardziej palcami G9x. Mocnym ograniczeniem może być cena. G5 można kupić do 200zł, G9x to już wydatek rzędu 300zł. Cena tego drugiego jest dość wysoka jednak myszka jest tego warta, wykonanie i dopracowanie leżą na najwyższym poziomie. W przypadku lasera i czułości oba testowane sprzęty zachowują się podobnie, a przy wyższym DPI kursor sunie naprawdę szybko, osobiście wykorzystuję max 2000dpi. W ogólnym porównaniu lepiej wypada G9x jednak oba modele są godne polecenia. Reszta zależy już tylko od upodobań i zasobności portfela graczy.
Mam nadzieję ,że ten tekst przybliżył wam wady i zalety G5 i G9x i pomógł w decyzji.

Moja subiektywna ocena obu sprzętów w skali od 1 do 10:
G5 - 7/10
G9x - 9/10

Tekst został napisany przeze mnie dla Forum.Programosy.pl, zakazuje jego kopiowania. . Zdjęcia wykonane zostały własnoręcznie i nie życzę sobie używania ich w innych testach czy recenzjach bez mojej zgody. Pozwalam na rozprzestrzenianie testu poprzez link do forum.

* Tekst został napisany w oparciu o indywidualne doświadczenia, nie każdy musi się ze mną zgadzać, jednak próbowałem przedstawić oba sprzęty jak najbardziej obiektywnie.


Pochwały przyznane za posta: 7
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość