• Ogłoszenie:

Kompletne czyszczenie komputera [ odmulanie ]

Poradniki związane z systemami operacyjnymi.

Kompletne czyszczenie komputera [ odmulanie ]

Postprzez Kaszana123 18 Lip 2010, 12:24

reklama
Witam !

Chciałbym przedstawić sposób oczyszczania komputera ( tak zwanego odmulania ) poprzez software przeznaczony do tego .

Zaczynamy od :


1. Usuwania błędów na dysku poleceniem chkdsk.
Jak się do tego zabrać ?

Wchodzimy w Start/Uruchom/ (wpisujemy) cmd i zatwierdzamy klawiszem ENTER . Powinno pojawić się okienko OKNO
Tam poprostu wpisujemy chkdsk C: /F/R . Może się zdarzyć że skanowanie rozpocznie się dopiero po ponownym uruchomieniu komputera .

Ta czynność pomaga w naprawieniu błędnych plików oraz błędnych sektorów ( Ogólnie błędów na dysku ) . Gdy komputer zostanie nagle wyłączony bądź zresetowany wiele plików może ulec uszkodzeniu . Narzędzie Check Disk jest w każdym komputerze . Nie trzeba go ściągać .


2. Usuwanie Wirusów oraz SpyWare'u

Wirusy i AntyWirusy

Wiele przypadków takich jak wolno pracujący komputer , nagły reset , wyskakujące okna, komunikaty o błędach których naprawdę nie ma, wariujący kursor myszy , nie chcący się uruchomić komputer Mogą być przyczyną Wirusów . Wirusy komputerowe to szkodliwe mikroprogramy mogące wyrządzić wiele szkód . Wirusy mogą ,, wedrzeć się '' do naszego komputera bez naszej wiedzy poprzez pocztę E-Mail , Płyty Cd , DVD , Blu-ray , dyski , pamięci przenośne , Ogólnie Nośniki danych . Obok wirusów kryje się wiele innych zagrożeń z internetu takich jak SpyWare ( oprogramowanie szpiegowskie ) , KeyLoggery ( rejestrują wpisywane przez Nas wyrazy z klawiatury Hasła , Numery Kont , Pin-y itp. ) , Rootkity , Exploit-y , Ad-ware i wiele innych .

Do ochrony przed Nimi jest wiele programów .

Najpopularniejsze to :

Antywirusy :

Kaspersky Antivirus 2009 LINK TRIAL ( wersja testowa na 30 dni ) Polski
Nod32 3.0.6.0667 LINK TRIAL ( wersja testowa na 30 dni ) Polski
Avira AntiVir LINK Darmowy , Angielski

Anty Spyware , Malware itp. :

SpyBot Search&Destroy LINK Angielski , Bezpłatny
Ad-Aware LINK ( nie mylić z Adware )Angielski , Bezpłatny
SpyWare Doctor LINK Polski , Demo

Zaczynamy :

Po ściągnięciu któregoś z programów ( U mnie Nod32 i SpyBot Search&Destroy ) włączamy Antywirusa . Przechodzimy przez konfiguratora , aktualizujemy Bazę Wirusów i włączamy skanowanie . U mnie na całym zapełnionym dysku trawa to około 45 minut . Drugie Tyle musimy poświęcić na skanowanie Programem AntySpyWare-owym . Tak samo robimy w przypadku SpyBota Aktualizacja , Skanowanie . Na koniec skanowania w Antywirusie i AntySpyWare zostaną podane wyniki .


3. Głębokie i bezpieczne oczyszczanie rejestru i zbędnych plików


Po wykonaniu najważniejszych czynności nadchodzi czas na rolę mniejszych programów do usuwania zbędnych plików . Potrzebne Nam będą :

Odkurzacz ( Program do usuwania zbędnych plików :P ) w najnowszej wersji 11.3( klikamy na ikonę pod napisem pobierz ze strony głównej Franmo.pl )
Ccleaner (usuwanie plików tymczasowych , historii przeglądania stron itp . )
Wise Registry Cleaner ( jeden z najbezpieczniejszych programów do czyszczenia rejestru )
Diskeeper ( Defragmentacja Dysku ) Tutaj wybieramy wersję Diskeepera i wypełniamy formularz .


Ściągamy te programy i instalujemy .


Teraz NAJWAŻNIEJSZE : wszystkie czynności robimy zgodnie ze wskazówkami inaczej możemy nie uzyskać całkowitego efektu czyszczenia .

1. Uruchamiamy Odkurzacz , Aktualizujemy bazę danych i włączamy na Całkowite skanowanie dysku . U mnie skanowanie trwa do 10 minut . Po zakończeniu skanowania zaznaczamy wszystkie pliki ( będzie ich tam sporo więc zaznaczamy jeden i klikamy konfigurację klawiszy Ctrl+A ) ( Powinny zostać zaznaczone wszystkie Śmieci . Klikamu na Taki jakby krzyżyk i usuwanie trwa .

2. Uruchamiamy Ccleaner'a zaznaczamy wszystko bez wyjątku ( chyba że nie chcesz stracić histori przeglądanych stron to odznaczasz zakładkę Internet Explorer bądź Firefox/Mozilla ) . Naciskamy Uruchom Cleaner , potwierdzamy i czekamy chwilkę . Wyłączamy Cleaner nie wchodząc w zakładkę Rejestr ( To później ) .

3. Uruchamiamy Wise Registry Cleaner Zaznaczamy wszystko co jest w drzewku obok i naciskamy Skanuj . Pojawi się zapewne Wiele wpisów . Zaznaczamy Bezpieczne do usunięcia i naciskamy Napraw . Wychodzimy z programu nie robiąc nic innego w nim .

4. Uruchamiamy program Diskeeper Wybieramy dysk do defragmentacji i naciskamy Defragment . Rozpocznie się proces . Trwa to moment nawet na takim sprzęcie jak mój ( Patrz na końcu Tematu ) . Wychodzimy z niego i wracamy z powrotem do Ccleanera wchodząc w zakładkę Rejestr i klikając Skanuj by znaleźć problemy . Potem klikamy Napraw zaznaczone problemy i wychodzimy . .


Teraz powiem dlaczego jest tak ważne aby uruchomić wszystko zgodnie z opisem . Kiedy włączamy odkurzacz i usuniemy zbędne pliki Mogą powstać tak zwane błędne ścieżki dostępu . Przy usuwaniu jakiego kolwiek pliku zostaje po Nim ślad w rejestrze . Rejestr komputera to jeden z najważniejszych komponentów Windows . Bez niego nie moglibyśmy uruchomić żadnego programu a nawet Windowsa . Dlaczego akurat Wise Registry Cleaner jest najlepszy ? Jest szybki , i co najważniejsze nie rusza kluczy w rejestrze pochodzących od plików systemowych bez których Windows nie może ,, funkcjonować '' .
Gdy Usuwamy zbędne pliki odkurzaczem i Ccleanerem tak jak w czynności 1 i 2 w rejestrze najprawdopodobniej powstają błędne klucze które później Wise Registry Cleaner i Ccleaner usuwa . Gdybyśmy najpierw uruchomili WRC a później dopiero Odkurzacza i Ccleanera powstałoby sporo kluczy których W późniejszej fazie Ccleaner by nie usuną .


4. Czyszczenie Autostartu


Kolejny i ostatni Nasz krok to wyłączenie zbędnych programów uruchamiających się podczas ładowania Windowsa .

Wchodzimy w Start/Uruchom/ Wpisujemy MSCONFIG i klikamy ENTER
Pojawi się okienko w którym musimy przejść w zakładkę uruchamianie . Odznaczamy zbędne programy które uruchamiają się podczas ładowania Winka .

Klikamy zastosuj potem ok i uruchamiamy ponownie komputer . Przy następnym uruchomieniu pojawi się okienko które nas nie obchodzi zaznaczamy nie pokazuj tego okna ... i klikamy ok ;)

Cieszymy się zoptymalizowanym komputerem :)


UWAGA :

1. Wszystkie Operacje wykonujemy zgodnie z Opisem !
2. Wszystkie programy zostały przeskanowane programem Antywirusowym Nod32
3. Ten proces optymalizacji powinien starczyć na dłuższy okres czasu . Ja wykonuję te czynności co 1 miesiąc bądź 20 dni . ;)
4. Przy pełnej aktywacji Wise Registry Cleaner'a możemy korzystać z dodatkowej funkcji Optymalizuj ( znajduje się obok Skanuj ) .


Sprzęt na jakim zostały wykonywane operacje :

Płyta główna : ESC-P6S5AT
Procesor : Intel Celeron Tualatin
Karta graficzna : Nvidia GeForce Fx5500
Ram : 2x1 Gb Kingston DDR
Dysk : Western Digital WD 80 Gb


Oprogramowanie jakim ja sam Optymalizuję :

Ccleaner
CheckDisk oczywiście ;)
Diskeeper
Odkurzacz
Wise Registry Cleaner
Speed-X

... i trochę overclockingu ... ;)


Życzę Miłego Korzystania Ze Zoptymalizowanego Komputera!!!

Pochwały przyznane za posta: 5
Kaszana123
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 16 Lip 2010, 19:15
Pochwały: 10Kompletne czyszczenie komputera [ odmulanie ]

Postprzez matiguma 24 Mar 2011, 03:09

Kaszana123 napisał(a):2. Uruchamiamy Ccleaner'a zaznaczamy wszystko bez wyjątku ( chyba że nie chcesz stracić histori przeglądanych stron to odznaczasz zakładkę Internet Explorer bądź Firefox/Mozilla ) . Naciskamy Uruchom Cleaner , potwierdzamy i czekamy chwilkę . Wyłączamy Cleaner nie wchodząc w zakładkę Rejestr ( To później ) .
Kaszana123 napisał(a):Teraz powiem dlaczego jest tak ważne aby uruchomić wszystko zgodnie z opisem . Kiedy włączamy odkurzacz i usuniemy zbędne pliki Mogą powstać tak zwane błędne ścieżki dostępu . Przy usuwaniu jakiego kolwiek pliku zostaje po Nim ślad w rejestrze . Rejestr komputera to jeden z najważniejszych komponentów Windows . Bez niego nie moglibyśmy uruchomić żadnego programu a nawet Windowsa . Dlaczego akurat Wise Registry Cleaner jest najlepszy ? Jest szybki , i co najważniejsze nie rusza kluczy w rejestrze pochodzących od plików systemowych bez których Windows nie może ,, funkcjonować '' .
Gdy Usuwamy zbędne pliki odkurzaczem i Ccleanerem tak jak w czynności 1 i 2 w rejestrze najprawdopodobniej powstają błędne klucze które później Wise Registry Cleaner i Ccleaner usuwa . Gdybyśmy najpierw uruchomili WRC a później dopiero Odkurzacza i Ccleanera powstałoby sporo kluczy których W późniejszej fazie Ccleaner by nie usuną .


Czyli po tej operacji nie włączamy już Ccleanera w opcji czyszczenia rejestru pod każdym względem ?
matiguma
~user
 
Posty: 75
Dołączenie: 24 Lut 2011, 00:56
Pochwały: 2Kompletne czyszczenie komputera [ odmulanie ]

Postprzez jarek.boss@o2.pl 01 Gru 2013, 22:07

super to opisane :)
jarek.boss@o2.pl
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 03 Lis 2013, 22:20Kompletne czyszczenie komputera [ odmulanie ]

Postprzez Łowca Androidów 15 Kwi 2014, 13:37

Jeśli mogę wtrącić swoje 5 groszy to w chkdsk niepotrzebnie jest użyty parametr /r - z armaty na komara. Parametr ten przede wszystkim wyszukuje bad sektory i je "naprawia" - w celu naprawy użyłbym parametru /x - zawiera on w sobie /f, ale z automatu odmontowuje partycję i zamyka do niej wszelkie dojścia - oczywiście na czas skanu. Skan partycji systemowej odbędzie się po restarcie.
Choć ja jestem zwolennikiem używania chkdsk z LiveCD np. MiniXP.
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2138
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105
Powróć do Systemy operacyjne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości