• Ogłoszenie:

Kluczowanie kolorem w proshow producer

Poradniki o tematyce programy.

Kluczowanie kolorem w proshow producer

Postprzez ProShowFan 01 Maj 2013, 21:53

reklama
W Internecie można znaleźć wiele interesujących plików wideo, które moglibyśmy z powodzeniem wykorzystać w naszych pokazach. Niektóre z nich to piękne ramki otoczone błyszczącymi gwiazdkami, kręcącymi się kwiatkami, czy też innymi „fajerwerkami”. Cóż z tego, jeśli we wszystkich miejsce na fotografię, lub własne nagranie wideo to czarne tło? Właśnie w tym miejscu wkraczamy w „wyższą szkołę jazdy” czyli kluczowanie kolorem. Śmiało można stwierdzić, że to jedna z ważniejszych możliwości ProShow podczas tworzenia pokazu, pozwalająca na o wiele bardziej profesjonalne filmy, podobne do tych z telewizji. Zobaczmy to w praktyce. Aby łatwiej było Wam wykonać to ćwiczenie wszystkie potrzebne pliki możecie pobrać stąd:

http://img5.imageshack.us/img5/4687/dzieckox.jpg
http://s1284.photobucket.com/user/ProShowFan/media/Exercises%20files/OVL_107_zps5cb952b6.mp4.html

Wstawmy do nowego slajdu pobrany plik wideo z ramką. Należy zwrócić uwagę na proporcje slajdu. Ponieważ plik wideo zrobiony jest w proporcji 4:3 musimy ustawić taką właśnie proporcję pokazu. Wybieramy z głównego menu polecenie Show (Pokaz), a następnie Show Settings, czyli ustawienia pokazu.

kluczowanie1.JPG
kluczowanie1.JPG (23.34 KiB) Obejrzany 29630 razy

Otworzy nam się okno Show Settings, gdzie w panelu Show Setup (Ustawienie pokazu) wybieramy z rozwijalnej list Aspect Ratio (Proporcje pokazu) opcję 4:3 (Older TVs).

kluczowanie2.JPG
kluczowanie2.JPG (11.12 KiB) Obejrzany 29630 razy

Dwukrotnie klikamy na slajd i otwieramy okno Slide Options (Opcje Slajdu). Przechodzimy do zakładki Layer Settings (Ustawienia warstwy) i w panelu Layer Setup (Ustawienie warstwy) z rozwijalnej listy wybieramy ponownie opcję 4:3.

kluczowanie3.JPG

Możemy teraz dodać do slajdu pobrane wcześniej zdjęcie. Ustawiamy warstwy w następującej kolejności: warstwa 1: plik wideo, warstwa 2: fotka.

kluczowanie4.JPG
kluczowanie4.JPG (7.76 KiB) Obejrzany 29630 razy

Zmieniamy jeszcze czas slajdu na 10 sekund. Dzięki temu trochę dłużej potrwa odtwarzanie. Pamiętać należy o zaznaczeniu w panelu Video Clip Settings (Ustawienia wideoklipu) opcji Looping (Zapętlenie). Dzięki temu nawet o wiele krótszy klip wideo będzie odtwarzane do końca czasu trwania slajdu. Jeśli tego nie zrobimy wideoklip nam zatrzyma się mimo, że slajd będzie nadal odtwarzany. Przyznacie, że nie o taki efekt przecież chodzi.

kluczowanie5.JPG
kluczowanie5.JPG (12.11 KiB) Obejrzany 29630 razy

Warto jeszcze pamiętać o wyciszeniu dźwięku pliku wideo. Jeśli tego nie zrobimy ProShow Producer automatycznie zmniejszy głośność głównej ścieżki dźwiękowej na osi Soundtrack (Ścieżka dźwiękowa).
Dopasujmy wielkość i położenie fotki tak, aby jak najlepiej leżała w obrębie czarnej ramki pliku wideo.

kluczowanie6.JPG

Podpowiem, że ustawiłem Zoom na 80%, a Position na -1.3 x 0.4 Aby obraz nie był statyczny przechodzimy do zakładki Effects (Efekty) i dla drugiej klatki kluczowej ustawiamy Zoom: 105%, natomiast Position: -7.2 x 13. W ten sposób obrazek będzie się powiększał i jednocześnie przybliżał w stronę widza.
Jeśli teraz odtworzymy slajd, zobaczymy jedynie naszą animowaną ramkę. Zdjęcie nie będzie widoczne z prostej przyczyny: jest umieszczone pod warstwą wideo, dlatego pozostaje w ukryciu.
Musimy pozbyć się czarnego tła z naszej ramki. Uaktywniamy więc warstwę wideo i przechodzimy do zakładki Adjustments (Dostosowanie). W panelu Editing Tools (Narzędzia edycyjne) klikamy przycisk Chroma Key (Kluczowanie kolorem).

kluczowanie7.JPG
kluczowanie7.JPG (15.91 KiB) Obejrzany 29630 razy

Otworzy się okienko Chroma Key Transparency, czyli kluczowanie kolorem przezroczystości.

kluczowanie8.JPG

Na pierwszy plan wysuwa się tu okno podglądu, w którym obserwujemy na bieżąco dokonywane zmiany. Pod spodem znajduje się przycisk Key Color (Kolor kluczowy). To właśnie tu ustawiamy odpowiedni kolor kluczowy dla pliku wideo. W naszym przypadku jest to kolor czarny, więc nie musimy niczego zmieniać. Gdyby jednak tło ramki było zielone, należałoby zmienić domyślny kolor czarny, na zielony.
W tym celu klikamy przycisk Set (Ustaw) otwierając paletę kolorów. Możemy teraz ustawić kolor na trzy sposoby. Pierwszy polega na odpowiednim przesunięciu znacznika (1) na zewnętrznym kole palety, by odnaleźć podobny kolor do tego, który chcemy usunąć z pliku wideo. Następnie poruszając znacznikiem (2) wewnątrz trójkąta odnajdujemy odpowiedni kolor.

kluczowanie9.JPG

Drugi sposób polega na wpisaniu w okienka cyfr odpowiadających konkretnej barwie. Jeśli nasz kolor należy do podstawowej palety barw (np. czarny, biały, żółty, niebieski, zielony itp.) możemy kliknąć przycisk HEX i wpisać w okienku nazwę naszego koloru w języku angielskim (np. odpowiednio: black, white, yellow, blue, green itp.).

kluczowanie10.JPG
kluczowanie10.JPG (6.72 KiB) Obejrzany 29630 razy

Oba te sposoby mają wadę: działają jedynie wówczas, gdy mamy do czynienia z prostym kolorem, łatwym do określenia. Jeśli natomiast mamy jakiś nietypowy, trudny do określenia kolor możemy posłużyć się umieszczonym w lewym górnym rogu „zakraplaczem”.

kluczowanie11.JPG
kluczowanie11.JPG (14.23 KiB) Obejrzany 29630 razy

Klikając na niego zwróćcie uwagę, że zmienia się wygląd kursora. Teraz wystarczy najechać kursorem myszy na odpowiednie miejsce w oknie podglądu i kliknąć. Kolor zostanie natychmiast wybrany. Przyznam, że to najprostszy i jednocześnie najdokładniejszy sposób na wybór koloru do kluczowania. Kiedy wybierzemy odpowiedni kolor, zatwierdzamy go klikając przycisk Set.
Jesteśmy zaledwie wpół drogi do osiągnięcia celu. Teraz zwróć uwagę na znajdujące się poniżej dwa suwaki: Intensity Threshold (Próg intensywności) oraz Intensity Drop Off (Spadek intensywności). Za pomocą tych dwóch suwaków ustalamy próg i spadek intensywności kluczowanego koloru. Mówiąc prościej te dwa suwaki służą do regulacji skali koloru, który zostanie wymazany z pliku wideo.
Podregulujmy więc nasz kolor. Wprawdzie zmiany powinny być widoczne w oknie podglądu, lecz ja wolę jednak po każdej regulacji zatwierdzić zmiany klikając przycisk Done (Gotowe) i obejrzeć slajd klikając przycisk Play (Odtwórz). Tu nie warto żałować czasu, bo im bardziej dokładnie wszystko ustawimy, tym lepszy osiągniemy rezultat końcowy. Podpowiem, że w przypadku naszej ramki najlepszymi ustawieniami są: dla Intensity Threshold: 4, a dla Intensity Drop Off: 3.

kluczowanie12.JPG

Po odtworzeniu rezultat powinien być podobny do tego, który zamieszczam na Photobucket.
http://s1284.photobucket.com/user/ProShowFan/media/Moje%20pokazy/kluczowanie_zps9c51712c.mp4.html?sort=3&o=0

W ramach utrwalenia wiedzy proponuję samodzielnie wykonać kluczowanie kolorem wykorzystując dla odmany inną ramką:
http://s1284.photobucket.com/user/ProShowFan/media/pink_frame_zpsb8ee31ab.mp4.html?sort=3&o=1

Dziękuję za uwagę i jak zwykle życzę wielu wspaniałych pokazów.

Autor postu otrzymał pochwałę
Awatar użytkownika
ProShowFan
~user
 
Posty: 7
Dołączenie: 09 Wrz 2012, 22:50
Pochwały: 7



Powróć do Programy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości