• Ogłoszenie:

Iphone 3g/3gs/ipod - jailbreak, wgrywanie i inne sztuczki...

Poradniki związane z telefonią komórkową.

Iphone 3g/3gs/ipod - jailbreak, wgrywanie i inne sztuczki...

Postprzez fluid 14 Maj 2010, 12:18

reklama
1.Jak zrobic JAILBREAK w IPHONE 3G/3GS, a także ipod/ipad
2.Co nam to daje?
3.Oraz kilka przydatnych sztuczek dla posiadaczy iPhone .

ZACZNE OD OSTRZEŻENIA – ROBIENIE JAILBREAK’A AUTOMATYCZNIE SPRAWIA ZE TRACIMY ORYGINALNA GWARANCJE.
MOŻNA ODWRÓCIĆ JAILBREAKA JEŻELI ZAJDZIE TAKA POTRZEBA I POWRÓCIĆ DO OSTAWIEŃ FABRYCZNYCH WIEC NIE MA STRACHU

Dla wszystkich posiadaczy produktów z nadgryzionym jabłuszkiem wielkim problemem jest niemożliwość wgrywania dowolnego programu/gry i konieczność (wręcz przymus) korzystania z iTunes.
Problem ten można w łatwy sposób rozwiązać – JAILBREAK
Zacznijmy od tego co nam daje i czym jest jailbreak - Jest to metoda za pomocą której można złamać oprogramowanie iPhone i wgrywać nieautoryzowane aplikacje oraz uzyskać pełen dostęp do plików systemowych iPhone (lub innego urządzenia Apple).
Reasumując po jailbreak’u możemy:
1.wgrać przez FTP dowolny program który znajdziemy w sieci (pliki *.ipa)
2.uzyskać dostęp do plików systemowych – przyda się przy podmienianiu dzwonków itp.
3.można wgrać genialny aczkolwiek nie do końca legalny program installous (odpowiednik APP STORE ) gdzie mamy masę programów/gier itd.
Słowniczek pojęć przydatnych w obsłudze Iphone:
• Springboard – pulpit telefonu
• Respring – panaceum na wszystkie problemy i należy je wykonywać minimum raz dziennie aby nasz sprzęt działał dobrze, jest to rodzaj miękkiego resetu pulpitu
• Home button – jedyny przycisk jaki mamy na froncie iPhone
• Printcreen – żeby zrobić printscreena należy przytrzymać przycisk służący do blokowania telefonu i nacisnąć Home button


Co nam będzie potrzebne?
Iphone/Ipad/Ipod (ja pokazuje na przykładzie Iphone 3GS)
Najnowszy soft sprzętu (obecnie jest to 3.1.3) – do pogrania prze iTunes zaraz po podłączeniu się do kompa. Sprawdzić to możemy w ustawieniach
Image Image Image Image
Program Spirit – do ściągnięcia tutaj http://spiritjb.com/
Przyda się także połączenie Wi-Fi do późniejszego ściągania programów/gier
SPIRIT NIE JEST PROGRAMEM DO ZDEJMOWANIA SIMLOCKA Z IPHONE.
NA DZIEN DZISIEJSZY (13.05.2010) NIE MA MOZLIWOSCI ZDJECIA SIMLOCKA Z TELEFONU Z SOFTEM 3.1.3)
PAMIĘTAJ ZE WSZYSTKO ROBISZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ



Zaczynamy
1.odpalamy itunes i aktualizujemy firmware sprzętu do najnowszej wersji
2.sciagamy i odpalamy SPIRIT, i widzimy takie okno
Image
Jeżeli widzimy opis mniej ze sprzet jest podlaczony i ma soft 3.1.3. naciskamy jedyny przycisk i czekamy.
3.po chwili w okienku spirita zobaczyny napis JAILBREAK SUCCEDED a nasz telefon się zrestartuje (możemy zamknąć już spirita) Pierwszy restart po tej operacji może potrwac kilkanaście sekund wiec bez nerwow
4.po restarcie w naszym springboardzie pojawia się nowa ikona – CYDIA
Image
Klikamy na jej ikonke (dobrze jest mieć polaczenie do sieci w tym momencie) i po chwili klikamy ja onownie gdyz progam sie sam wylaczy po przeprowadzeniu update
Kiedy pojawi się możliwość wybieramy tryb wyświetlania (proponuje USER) i program zaczyna laczyc się z serwerm uaktualnien (do tego jest potrzebne polaczenie z internetem lub 3G/EDGE)
Po chwili pojawi się takie okno
Image
Nasz Iphone jest już gotowy
Na dole klikamy w MANAGE a nastepnie w SOURCES
Image Image
Nastepnie na gorze na EDIT i pozniej w ADD
Image Image
Tu wpisujemy http://cydia.hackulo.us i klikamy ADD SOURCE
Image
Pojawi się okienko z ostrzeżeniem wiec klikamy ADD ANYWAY
Telefon sobie chwile przemieli ustawienia i kiedy się pojawi button RETURN TO CYDIA klikamy go i ladujemy w ekranie SOURCES gdzie klikamy w prawym gornym rogu button DONE.
Klikamy teraz na HACKULO.US a nastepnie na dole znajdujemy INSTALLOUS i klikamy w niego
Image Image
Klikamy w prawym gorym rogu button INSTALL (u mnie jest Modify gdyz mam już to zainstalowane) a na nastepnej stronie klikamy CONFIRM
Image


Program zacznie ściągać potrzebne pliki a nastepnie je instalowac (chwile to potrwa)
Kiedy pojawi się możliwość klikamy RETURN TO CYDIA i cala operacja w tym momencie jest zakonczona.


Zanim przejdziemy dalej zatrzymajmy się chwile w Cydii gdzie nauczymy się jak instalowac uaktualnienia i zainstalujemy cztery bardzo przydatne programy (lub 3 jeżeli jesteśmy mniej zaawansowani i nie potrzebujemy az tak duzej kontroli nad naszym urzadzeniem)

RESPRING

Zaczniemy od malego programiku który bedize wykonywal za nas RESPRING za pomoca jednego klikniecia
W Cydii klikamy na dole na buton SEARCH i wpisujemy RESPRING
Image Image
Klikamy w niego i tak samo jak podczas instalacji Installous w prawym gornym rogu dajemy INSTALL i confirm
Po wszystkim w naszym springboardzie zobaczymy nowa ikonke
Image
Od tej pory po jej kliknieciu nastepuje soft reset który trwa kilka sekund i baaardzo poprawia prace urzadzenia wiec zalecam go robic chociaż raz dziennie.

BOSSPREFS (opcjonalnie dla tych bardziej zaawansowanych)
Jest to narzedzie które umożliwia nam szybki dostep do funkcji które normalnie nie SA dostępne bądź dostep do nich jest mocno utrudniony
Za jego pomoca można wyłączyć 3G, EDGE, BLUETOOTH itd.
Odpalamy Cydie, klikamy SEARCH i wpisujemy BOSSPREFS
Image
instalujemy tak jak zawsze i w springboardzie pojawia nam się ikonka
Image
Od tej pory mamy możliwość zmieniania w locie ustawien, ukrywania ikonk których nie chcemy pokazac i kilku innych przydatnych opcji. Obsluga jest bardzo intuicyjna wiec nie powinno być problemu.
ImageImage

BACKGROUNDER I PROSWITCHER
Dwa bardzo przydatne program dzieki ktorym nasz Iphone zyskuje baaardzo przydatna namiastke multitaskingu.
Standardowo zaczynam od Cydii i wpisujemy sobie w wyszukiwarke BACKGROUDER (i od razu go instalujemy) a nastepnie PROSWITCHER i jego również instalujemy
Image Image

Od tej pory programy które działają w tle będą mialy obok swoich ikonek takie male kółeczko
Image
Aby przełączyć się na inny program wystarczy nacisnąć i przytrzymac HOME BUTTON Az pojaia nam się wszystkie otwarte obecnie aplikacje
Image
Wybieramy je sobie przesuwając kolejne okna lub możemy otworzyc kolejne
Pamietac należy jednak ze aplikacje działające w tle nadal zajmuja pamiec i może się zdarzyc ze jeżeli otworzymy ich za duzo jednoczesnie, a system operacyjny będzie potrzebowal w danym momencie wiecej zasobow może sam zamknąć ktorys z programow który mamy uśpiony.
Co prawda jeszcze mi się to nie zdarzyło, jednak czytalem o takich przypadkach wiec kontrolnie o tym informuje

UAKTUALNIENIE ZAINSTALOWANYHC APLIKACJI
Cydia sama wyszukuje uaktualnienia zainstalowanych aplikacji i warto je instalowac jak tylko się pojawia.
W Cydii klikamy na dole na ikonke CHANGES i pojawia nam się lista dostępnych aktualizacji wiec w prawym gorym rogu klikamy UPGRADE

Image Image

A nastepnie CONFIRM i rozpoczyna się proces aktualizacji
Image Image

Po wszystkim klikamy RESTART SPRINGBOARD i ladujemy na „pulpicie” z wykonanymi uaktualnieniami
Image

Zalecam raz na 2-3 dni odwiedzenie Cydii i sprawdzenie czy nie ma nowych uaktualnien i w razie konieczności zainstalowanie ich.


INSTALLOUS

Przejdziemy teraz do najciekawszego i najbardziej przydatnego programu jakim jest INSTALLOUS
W springboardzie od jakiegos czasu powinniśmy widziec ikonke dla tego programu
Po wejściu wita nas menu z kategoriami

Image

Wybieramy co nas interesuje (lub korzystamy z opcji wyszukiwania na dole) i lecimy dalej
Image
Wybieramy interesujaca nas aplikacje i klikamy na nia.
Pojawia się okno z opisem aplikacji i w prawym gornym rogu widzimy zielony button DOWNLOAD który klikamy a nastepnie na jedna z wersji aplikacji (czasem jest tylko jedna wersja)
Image Image

Nastepnie klikamy button DOWNLOAD NORMALLY a nastepnie przepisujemy znaki z tokena i klikamy IDŹ

ImageImage

Jeżeli przepiszemy dobre znaki to po chwili pojawia się napis DOWNLOAD który klikamy.
Jeżeli się pomylimy przy wpisywaniu to zostaniemy przeniesieni do ekranu początkowego gdzie ponownie trzeba wcisnąć DOWNLOAD NORMALLY
Image


Po chwili wrocimy automatycznie do strony z opisem aplikacji i na dole zobaczymy ze pobieranie się rozpoczęło. Po kliknieciu na ten button będziemy mieli podgląd na postepy ściągania
Image Image

Po skończonym pobieraniu klikamy na aplikacje i wybieramy INSTALL co uruchomi instalator

Image Image

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak zamknąć INSTALLOUS (albo skorzystac z przelaczania aplikacji) i uruchomic nowo zainstalowany program którego ikonke znajdziemy w springboardzie

Image




DOSTEP DO PLIKOW SYSTEMOWYCH ORAZ PRZESYLANIE APLIKACJI Z KOMPUTERA PRZEZ WI-FI
Czasem SA problemy z pobieraniem przez INSTALOUS, czasem niektórych rzeczy tam nie ma wiec ponizej przedstawiam sposób jak wgrac dowolny plik *.IPA z komputera prosto do iphone

Co nam będzie potrzebne:
1.Wi-Fi
2.program iFile do pobrania z Cydii (opcja serach)
Image
3.wiedza gdzie Installous zapisuje pobrane pliki – domyślnie jest to /var/mobile/Documents/Installous/Downloads
4.plik *.IPA z programem/gra ktory chcemy wgrac
5.dowolna przegladarka internetowa
6.dowolna aplikacja sciagnieta przez INSTALLOUS ale NIE zainstalowana – chodzi o to żeby zweryfikowac sciezke gdzie program zapisuje pobrane pliki

Po zainstalowaniu odpalamy File i naszym oczom ukazuje się okno glowne gdzie klikamy ikonke WI-FI co spowoduje uruchomienie serwera WWW na naszym iphonie

Image Image
UWAGA – po odpaleniu serwera WWW nie klikamy buttonu gotowe bo zamknie się program i serwer nei bedize działał. Po prostu zostawiamy telefon tak jak jest.
To co zamazałem na drugim obrazku to nasz adres IP przez który polaczymy się z naszym telefonem.
Wpisujemy go w okno przeglądarki, klikamy ENTER i naszym oczom ukazuje się system plikow naszego telefonu

Kliknij żeby powiększyć
Image

Dla sprawdzenia gdzie zapisuja się pobrane programy ściągnąłem przez installous aplikacje Mathemagics
Image

Teraz wchodzimy /var/mobile/Documents/Installous/Downloads I sprawdzamy czy faktycznie jest tutaj nasz plik. Jak widac poniżej jest:
Image
Klikamy na WYBIERZ (1), znajdujemy nasz plik *.ipa z gra/programem i klikamy PRZESLIJ (2)

Na dole iphone zobaczymy teraz pasek postepu przesylania danych.
Image
Po skończonym przesylaniu klikamy w oknie przeglądarki zobaczymy informacje
Image
W telefonie klikamy GOTOWE (aby zamknąć serwer WWW) i zamykamy
Wchodzimy teraz do INSTALLOUS nastepnie zakladka DOWNLOADS i tutaj znajdujemy nasz plik który przesyłaliśmy. Instalujemy go teraz tak jak kazda inna aplikacje która pobraliśmy wczesniej.
Image


Dla tych którzy się boja ze ktos będzie mogl się dostac w ten sposób do ich telefonu uspokajam, ze aby się polaczyc z naszym telefonem musi być u nas wlaczony iFile z aktywnym serwerem WWW. Program ten po zamknieciu, automatycznie zamyka serwer, wiec nie ma możliwości żeby ktos się dostal, kiedy idziemy sobie np. ulica.




WSZYSTKIE ZDJECIA I OPISY WYKONALEM SAMODZIELNIE I NIE MOŻNA ICH WYKORZYSTYWAĆ BEZ MOJEJ ZGODY. OPIS POWSTAL W OPARCIU O WLASNE DOSWIADCZENIA I JAKO TAKI NIE MOŻE BYĆ WYKORZYSTYWANY NIGDZIE INDZIEJ BEZ MOJEJ WIEDZY LUB ZGODY

Pochwały przyznane za posta: 9
Awatar użytkownika
fluid
»ekspert
 
Posty: 14746
Dołączenie: 12 Gru 2004, 00:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 947



Iphone 3g/3gs/ipod - jailbreak, wgrywanie i inne sztuczki...

Postprzez doter 17 Maj 2010, 00:50

A nie lepiej zainstalować "IPhone pc suite" (po jailbreak'u) można przez niego wgrywać aplikacje *.deb , *.ipa i *.pxl a także mieć dostęp do plików systemowych (po zainstalowaniu programu przez aplikacje).
Można też zmienić skórkę pulpitu (ikony + tapeta) dodatkowo też dzwonek :D (chyba najlepsza rzecz).
Instrukcje zrobię za jakiś czas bo będzie warto :)
Awatar użytkownika
doter
~user
 
Posty: 837
Dołączenie: 01 Sty 2006, 23:15
Miejscowość: Opolskie / Nysa
Pochwały: 12



Iphone 3g/3gs/ipod - jailbreak, wgrywanie i inne sztuczki...

Postprzez wonskixxl 24 Maj 2010, 18:08

Siema, POMOCY. Zrobiłem jak pisałeś i iPhone w trakcie mi się zawiesił. Mam ekran taki rozbłysk słoneczny z białym paseczkiem w poprzek ekranu i kułko postępu się kręci i nic się nie dzieje. Ja pie.. co się dzieje, miałem oryginała co chodził dobrze i coś nagrzebałem. cenzura!... jealbreak. POMOCY jak to odkręcić!!!!! mój prw: <mail wycięty, pomoc na forum>
wonskixxl
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 24 Maj 2010, 18:03



Iphone 3g/3gs/ipod - jailbreak, wgrywanie i inne sztuczki...

Postprzez wonskixxl 24 Maj 2010, 18:10

Pogrzebałem pomocy. Mam ekran z rozbłyskiem i paseczkiem białym w poprzek ekranu kółko postępu się kręci i nic się nie dzieje. POMOCY jak to odkręcić! <mail wycięty, pomoc na forum>
wonskixxl
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 24 Maj 2010, 18:03



Iphone 3g/3gs/ipod - jailbreak, wgrywanie i inne sztuczki...

Postprzez mileju 25 Maj 2010, 23:29

Mam takie pytanko, czy jak te zmiany oraz wgrane nowe programy podane w instrukcji nie powoduja jakiegos niechcianego polaczenia z internetem ? Nie bedzie tak ze on sie sam bedzie laczyc co jakis czas samoistnie ?
mileju
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 25 Maj 2010, 23:28



Iphone 3g/3gs/ipod - jailbreak, wgrywanie i inne sztuczki...

Postprzez witer27 26 Maj 2010, 00:12

mam pytanie a da rade wgrac ipa przez kabel usb a nie przez wifi bo obecnie nie mam routera wifi i raczej nie da rady tak . albo moze da rade tak
????
zrobic server www w ifile wtedy kiedy telefon nie jest podlaczony z netem przez wifi???
witer27
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 26 Maj 2010, 00:08



Iphone 3g/3gs/ipod - jailbreak, wgrywanie i inne sztuczki...

Postprzez fluid 26 Maj 2010, 10:21

Uwielbiam jak ktos robi wszystko na szybko, bez przeczytania do konca i przemyslenia wszystkich krokow a pozniej jest placz jak cos pojdzie nie tak.
W sytuacji jak powyzej proponuje zrobic RESTORE iphone jednak nalezy pamietac ze spowoduje to utrate zainstalowanych programow, kontaktow zapisanych w telefonie itd. wiec zaleca sie robic go tylko i wylacznie w ostatecznosci. Jezeli mamy zrobiony backup w itunes (opcja automatycznego synchronizowania urzadzenia przy kazdym podlaczeniu do komputera) to tak na prawde nie stracimy wiele.

UWAGA - to co opisuje ponizej NIE jest poparte doswiadczeniem gdyz nie mialem nigdy takiej potrzeby.
Przetestowalem drugi sposob aby zobaczyc czy faktycznie dziala (bez wykonania restore aby nie utracic danych) i wszystko bylo ok tak jak opisalem. PAMIETAJ ZE WSZYSTKO ROBISZ NA WLASNA ODPOWIEDZIALNOSC


JAK ZROBIC RESTORE IPHONE

Jest na to kilka sposobow

1.Jezeli po podlaczeniu do kompa telefon jest widziany w itunes to po prostu klikamy RESTORE i problem powinien zniknac
2.Jezeli telefon nie jest widziany w itunes lub widac jakis blad np jak u mnie

Image


to postepujemy w nastepujacy sposob
-wylacz telefon
-podlacz do niego kabel usb
-nacisnij i przytrzymaj przycisk HOME
-caly czas trzymajac przycisk podlacz kabel usb do komputera
-trzymaj do momentu az automatycznie uruchomi sie itunes

Powinienes zobaczyc nastepujacy ekran

Image

klikamy ok i widzimy okienko w ktorym nasz iphone nie jest rozpoznany
Teraz klikamy RESTORE i postepujemy zgodnie z poleceniami na ekranie

Dodano 28.05.2010 10:32:21:
JAK Z IPHONE ZROBIC PENDRIVE

Meczylo mnie ze majac 16GB Iphone tyle miejsca sie marnuje i zaczalem szukac.
W prosty sposob mozna przerobic dowolna dostepna powierzchnie jaka mamy w telefonie na wirtualny dysk rozpoznawany przez windowsa jako urzadzenie USB. Jednym slowem - kieszonkowy pendrive (lub kilka) o dosc duzej pojemnosci.
Co jest nam potrzebne

1.Iphone po jailbreaku
2.WI-FI
3.kabel USB
4.kilka minut czasu


Na poczatek zanim zaczniesz cokolwiek robic przeczytaj poradnik do konca.
PAMIETAJ ZE WSZYSTKO ROBISZ NA WLASNA ODPOWIEDZIALNOSC


Zaczynamy od odpalenia CYDII i dodanie nowego reposytorium (identycznie jak wyzej opisane dodawanie INSTALLOUS)
wpisujac http://apt.dmytro.me i po weryfikacji klikamy strzaleczke obok

Image


Tutaj widzimy tylko dwa programy a nas interesuje USB DRIVE, klikamy na niego a nastepnie na INSTALL

Image Image


Teraz klikamy CONFIRM i rozpoczyna sie instalacja


Image Image


Po wszystkim zamykamy CYDIE i wracamy do springboardu gdzie pojawia nam sie nowa ikonka ktora niezwlocznie klikamy

Image


Przy kazdorazowym uruchomieniu programu pojawia sie nam monit o zezwolenie na poinformowanie o twoim polozeniu.
Nie wiem po jaka cholere sie o to pyta ale nie zezwalajac w zaden sposob nie wplyniemy na poprawna prace programu

Image


Nastepnie wybieramy z gory opcje DRIVE ONLY jest to opcja dla uzytkownikow windowsa i umozliwia pozniej rozpoznanie przez komputer naszego stworzonego dysku. Po zaznaczeniu tej opcji konieczny jest pelny RESTART telefonu.

Image


Po restarcie od nowa odpalamy nasz programik i klikamy CREATE DISC


Image


W pierwszym oknie wpisujemy nazwe jaka chcemy aby nasz dysk mial po podlaczeniu do komputera a w drugim za pomoca suwaka wybieramy rozmiar jaki ma miec nasz dysk i klikamy CREATE co rozpocznie proces tworzenia dysku. W zaleznosci od rozmiaru jaki wybralismy moze to potrwac kilka minut wiec badzmy cierpliwi


Image Image


Po wszystkim zobaczymy nasz dysk na liscie i od tej pory po podlaczeniu go do kompa mozemy uzywac go jako przenosnej pamieci.

Image


Nic nie stoi na przeszkodzie zeby stworzyc kolejny dysk (o ile mamy jeszcze miejsce) lub poprzestac na jednym.
Jedyna wada jaka zauwazylem to fakt ze tak stworzony dysk jest w systemie FAT32 wiec odpada wrzucanie plikow powyzej 4GB jednak nic nie stoi na przeszkodzie zeby na szybko spakowac wiekszy plik na czesci ponizej 4GB i problem znika


USUWANIE DYSKU


Kiedy juz znudzi sie nam posiadanie w Iphone dysku badz potrzebujemy miejsca na cos innego mozemy w prosty sposob usunac zarezerwowana przestrzen.
UWAGA - USUNIECIE DYSKU SPOWODUJE UTRATE WSZYSTKICH DANYCH JAKIE NA NIM BYLY BEZ MOZLIWOSCI ICH ODZYSKANIA
W prawym gornym rogu klikamy EDIT nastepnie przy naszym dysku klikamy czerwony "minus" i klikamy DELETE. Pojawi sie ostateczny monit i jezeli jestesmy zdecydowani klikamy raz jeszcze DELETE.


Image Image

Image



UWAGA
Aby wczesniej zajete miejsce na ktorym stworzylismy "pendrive" bylo znowu widoczne w systemie i dostepne dla nas konieczny jest restart telefonu
Awatar użytkownika
fluid
»ekspert
 
Posty: 14746
Dołączenie: 12 Gru 2004, 00:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 947



Iphone 3g/3gs/ipod - jailbreak, wgrywanie i inne sztuczki...

Postprzez Swimmer 04 Cze 2010, 21:10

EDIT:ten program dziala na wszystkie modele :) nawet mc xP
w koncu wymarzony jb ^^
Swimmer
~user
 
Posty: 138
Dołączenie: 05 Maj 2006, 18:51




Powróć do GSM - telefonia komórkowa

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość