• Ogłoszenie:

Gimp - efekt poświaty

Poradniki związane z tworzeniem i edycją grafiki.

Gimp - efekt poświaty

Postprzez gohan512 01 Lut 2009, 19:20

reklama
Używam Gimpa 2.4, więc jeśli macie inną wersję to mogą być drobne różnice, a więc zaczynajmy:

1.Tworzymy nowy obraz, wielkość wedle uznania, ja miałem domyślnie 1024x768 , więc w takim rozmiarze zrobiłem,kolor tła także wedle upodobania, ale najlepiej czarny (dla lepszego efektu), a więc mamy:
Image
2.Dodajemy warstwę tekstową (dla laików: klikamy dodanie tekstu, na naszym tle, warstwa utworzy się sama):
Image
3.Ustawiamy jaki chcemy napis, wybieramy czcionkę i jej wielkość, ja użyłem takiej:
Image
4.Tworzymy nową warstwę, ważne żeby była tych samych rozmiarów co tło, więc nic nie ruszajcie, bo domyślnie ustawiony jest rozmiar tła, no i nowa warstwa ma być przeźroczysta:
Image
umiejscawiamy ją pomiędzy tłem, a warstwą tekstową:
Image
5.Zaznaczamy warstwę z tekstem, następnie klikamy na niej prawym przyciskiem myszy i wybieramy "kanał alfa na zaznaczenie"
6.I tu zaczyna się coś dziać, gdyż są dwie opcje co będziecie mogli zrobić i jaki efekt uzyskać (opis drugiego sposobu pod tym tutorialem),wybieramy w oknie warstw nową (tą przeźroczystą) warstwę, klikamy na górnym panelu "zaznaczenie" i wybieramy powiększenie, ja powiększyłem o 3:
Image
7.Teraz klikamy jeszcze raz w górnym panelu na "zaznaczenie" i "obramuj", ja dałem ramkę 10px:
Image
8.Znowu klikamy "zaznaczenie" w górnym panelu i wybieramy opcję "zmiękcz" , ja zmiękczyłem o 10px:
Image
9.Wybieramy kolor, bierzemy "wypełnienie kubełkiem" i wypełniamy obszar naszej ramki, oto co otrzymujemy:
Image
i od razu, bez podziwiania (bo to jeszcze nie koniec xD) , klikamy "filtry" ==> "rozmycie" ==> "rozmycie gaussa" tak ja na screenie wyżej, ustawiamy wartości dla rozmycia:
Image
ja ustawiłem 15/15 , ale jak kto woli...
Image
i oto efekt, jak widzicie już zacząłem się bawić z przejrzystością. To jest końcowy efekt, nic specjalnego, w dalszej części inny efekt.





A więc bez formuł grzecznościowych przejdę od razu dalej...
Robimy wszystko od początku , lecz od 1 do 6 punktu, ale tutaj zamiast 3 dałem 5px, dla lepszego efektu.
Potem powiększyłem dla pewności jeszcze raz o 5 (piszę Wam jak robiłem, Wy możecie walnąć od razu 10 xD)
Klikamy "zaznaczenie" i wg. 8 punktu "zmiękczamy" tym razem o 20px:
Image
i teraz wybieramy kolor, wypełniamy kubełkiem i oto co otrzymujemy:
Image

Poradnik napisany przez gohan512 dla forum.programosy.pl Kopiowanie bez zgody autora zabronione :!: :!: :!:

Wszystko co napisane jest w poradniku robisz na własną odpowiedzialność, autor (ja) nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje, żart :lol:

pozdro :wink: i proszę o ocenę poradnika :P

Pochwały przyznane za posta: 3
Awatar użytkownika
gohan512
~user
 
Posty: 647
Dołączenie: 11 Cze 2007, 15:28
Pochwały: 40



Powróć do Grafika

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości