• Ogłoszenie:

Czyszczenie zasilacza domowymi sposobami

Poradniki związane ze sprzętem komputerowym.

Czyszczenie zasilacza domowymi sposobami

Postprzez IrysWWF 31 Paź 2010, 02:27

reklama
Witam.

Chciałbym zademonstrować jak łatwo można wyczyścić swój zasilacz.
Będę pracował na zasilaczu kolegi z racji iż mój był nie dawno czyszczony ;)
Wszystko opisałem krok po kroku.

Tracer 400W - niestety z czarnej listy.
Image

Co nam się przyda ?
- Spirytus lub Izopropanol (roztwór obojętny dla elektroniki)
- Śrubokręt krzyżakowy i płaski
- Odkurzacz
- Waciki/Szmatka
- Troszkę chęci

Wszystkie zdjęcia są zrobione przeze mnie (Irys) dla programosy.pl
ZASTRZEGAM SOBIE PRAWO DO KOPIOWANIA, ROZPOWSZECHNIANIA ZDJĘĆ JAK I TEKSTU


1. Odkręcamy śrubki znajdujące się na tyle komputera (jest ich 4) - przy tym przytrzymujemy jedną ręką zasilacz by nie spadł na resztę sprzętu (kartę graficzna, muzyczna itp.)
Image
Image


2. Odłączamy wszystkie kable idące od zasilacza do komputera ((12V - 4 piny) (MOLEX-y od dysków) (taśmy) (Złącze ATX - 20 + 4 piny) i inne :))


3. Kładziemy zasilacz gdzieś gdzie mamy najlepiej dużo miejsca (niestety ja wybrałem stołek :D) - ukazałem miejsca odkręconych wcześniej śrubek (pkt1)
Image


4. Do kolejnych zadań będzie dalej bardzo przydatny śrubokręt krzyżakowy - odkręcamy 4 śrubki z obudowy zasilacza (1 z nich jest pod moim palcem pod małą naklejka)
Image
Image
Image


5. Następnie odkręcamy śrubki od strony wiatraczka i gniazdka (są to śrubki trzymające wiatrak w odpowiednim miejscu by się nie chybotał :P)
Image
Image


6. Teraz czas na otwarcie “puchy” - użyjemy do tego śrubokrętu płaskiego - wkładamy w jeden z jego boków od strony wiatraczka i gniazdka śrubokręt po czym wypychamy na zewnątrz ( mam nadzieje że rozumiecie :P jeżeli nie na obrazku są narysowane strzałki)
Image
Image


7. Zdejmujemy obudowę, ale co to ? Nie idzię bo jakiś kabelek nam przeszkadza ? Tak, wyjmujemy go z płyty głównej zasilacza.
Image
Image


8. Czas najwyższy zająć się wiatraczkiem - Odchylamy go lekko od obudowy i ciągniemy powoli w górę/skos
Image
Image


9. Następnie musimy dobrać się do wtyczki od wiatraczka - otwieramy obudowę kabli idących ze wnątrz i wyjmujemy je.
Image


10. Teraz możemy odpiąć kabel zasilający wiatrak - odpinamy z lewego rogu płyty ( nie zawsze po lewej stronie się znajduje “wtyczka” tak więc polecam iść po kabelku)
Image


11. To już koniec ? Nie jeszcze trochę przed nami, przecież nawet nic nie wyczyszczaliśmy... - musimy odpiąć kabel od zasilacza płyty głównej - zapewne w zasilaczach z białej listy nie będzie problemu, niestety w tym modelu wtyczka jest czymś oklejona/zaklejona - polecam użyć śrubokrętu krzyżakowego by rozdzielić wtyczkę i wejście.
Image


12. Czas na użycie śrubokrętu krzyżakowego - odkręcamy z każdego rogu śrubkę która przytrzymuje płytę aby się nie ruszała.
Image


13. Wyjmujemy powoli płytę - ale syf od spodu - rozdzielamy na części obudowę i płytę.
Image
Image


14. ? Właściwie to powinno się znaleźć w punkcie nr. 10.
10.1 / 13 a (ew. mały dodatek)
a) Mi przytrafił się duży problem z racji iż ten zasilacz jest po prostu słabo zrobiony i jest z czarnej listy. Próbując wyjąć wtyczkę od zasilania wiatraczka po prostu wyrwałem ją z płyty głównej ponieważ wtyczka jak i wejście były ze sobą sklejone.

b) z racji iż umiem lutować to trwało to chwilę - wszystko pięknie działa - jedziemy dalej ;)
Image


14. Dobra wyjmujemy ciężki sprzęt - odkurzacz - i zajmujemy się wiatraczkiem - przytykamy do jednej z jego strony odkurzacz i odpalamy najlepiej na maxa (gdzieś czytałem iż nie powinniśmy czyścić z taką siłą ponieważ śruba w środku wiatraczka nie jest przystosowana do tylu obrotów - sądzę iż to nie jest prawda - ale nie jestem tego pewien)
Image
Image


15. Odwracamy wiatrak na drugą stronę i to samo - wiatrak po tej depilacji nie jest aż tak czysty, by był lśniący dowiecie się w dalszej części tego poradnika.
Image
Image


16. Bierzemy do ręki płytę główną zasilacza i czyścimy ją odkurzaczem (polecam zrobić tak jak na zdjęciu ( trzymać w niewielkiej odległości (przytrzymując palcem gdyż ciąg jest dosyć duży) - oczywiście można przytykać całkowicie rurę ale powoli by nie uderzać o płytę)
Image


17. Odkładamy odkurzacz i bierzemy jakąś podstawkę i wylewamy na nią trochę spirytusu (tak wiem szybko wyparowuje (jak kto woli - można oczywiście nasączyć przytykając butelke/słoiczek do wacika/szmatki (ja zrobiłem po swojemu))) i moczymy w niej wacik bądź szmatkę i wycieramy spód płyty głównej zasilacza - po tym zabiegu wszystko będzie lśnić :)
Image
Image
EFEKT:
Image

18. Ponownie moczymy wacik/szmatkę i zajmujemy się wiatraczkiem - wkładamy go pomiędzy łopatki i przejeżdżamy po “obręczy” tak jak to ukazują strzałki na zdjęciu.
Dodatkowo przytrzymujemy łopatki i je czyścimy wacikiem.
Image
Image
EFEKT:
Image


19. Teraz zajmiemy się kurzem i brudami na płycie głównej od strony wszystkich podzespołów elektronicznych (kondensatorów, rezystorów, radiatorów itp.) - znów bierzemy odkurzacz i “jeździmy” po płycie głównej lecz ostrożnie by nic nie uszkodzić - dodatkowo można przejechać wacikiem/szmatką nasączoną w słabym “trunku” jakim jest spirytus (bądź izopropanol - niestety to nie trunek)
Image
Image
Image


20. Przejeżdżamy odkurzaczem po kablach i oczywiście wacikiem/szmatką.
Image


21. Następnie zajmiemy się okurzoną blachą - odkurzacz do ręki i jazda !
Image
Image


22. By wyczyścić do całkowitego połysku użyjemy... spirytusu tak jak wcześniej.
Image


23. Uhuhuuu to już 23 punkt - wszystko składamy tak jak okręcaliśmy i wyciągaliśmy - najpierw płyta główna na odpowiednie miejsce.
Image
Image


24. Gdy płyta jest mocno przykręcona śrubkami musimy włożyć odpowiednią stroną wiatraczek by jego kabel miał odpowiednią długość i luźno mógł zostać włożony do “gniazdka” - przykręcamy go.
Image


25. Czas na pęk kabli - łapiemy je w rękę a plastik który odpięliśmy w punkcie 9 musimy nałożyć na ściankę blachy, a na niego kable po czym zapinamy.
Image
Image
Image


26. Czas przypiąć kabel od gniazdka zasilacza (zdjęcie w punkcie nr.11)


27. Bierzemy do ręki drugą część puchy i idący od niej kabel przypinamy do płyty głównej po czym składamy puszkę tak jak jest to na zdjęciach.
Image
Image
Image


28. Przykręcamy resztę śrubek od zasilacza śrubokrętem krzyżakowym (oczywiście innym może też być :D)
Image


29. Przykręcamy zasilacz do tyłu obudowy - a idący od niego pęk kabli podłączamy do karty graficznej, dysku (molex) i płyty głównej (20 +4pin i 4pin (5V)).

To wszystko.



Co osiągnęliśmy?
Przede wszystkim o wiele cichszy wiatraczek, i satysfakcje że sami coś zrobiliśmy i nie będziemy musieli niedługo wymieniacz zasilacza bo pewnie po nie długim czasie by się sfajczył z niemożliwości przepuszczania powietrza - ale może przesadzam :)



Chce podziękować koledze za zasilacz - tak wiem były problemy z kabelkiem zasilającym wiatraczek który się odlutował ;D Ale wszystko jest si i do teraz chodzi od poprzedniego tygodnia !

//ponowny up fotek - tym razem na server up.programosy.pl (masakra)

Poradnik by Irys dla Programosy.pl

Pochwały przyznane za posta: 6
Awatar użytkownika
IrysWWF
~user
 
Posty: 546
Dołączenie: 23 Gru 2005, 15:26
Miejscowość: Gdańsk
Pochwały: 21



Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość