• Ogłoszenie:

bittorrent i utorrent - informacje i porady

Poradniki o tematyce programy.

bittorrent i utorrent - informacje i porady

Postprzez AragornXT 11 Cze 2007, 23:03

reklama
Copyright by Pececik.com
Udostępniony dla userów Programosy.pl
Foto by Aragorn aka mika150
Autor tekstu: Aragorn aka mika150
All Right Reserved
Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

BitTorrent - co to?
BitTorrent - protokół wymiany plików typu p2p, który, w porównaniu do protokołu HTTP, dzieli pasmo łącza pomiędzy osoby które pobierają dany plik. Dzięki temu, odciąża łącza serwera i umożliwia wysyłanie pliku kilku użytkownikom naraz i nie przerywa procesu pobierania. W sieci BitTorrent znajdziemy przede wszystkim filmy, gry, muzykę i programy.
Cechą charakterystyczną tej sieci jest to, że proces downloadu jest zmienny, to znaczy, że szybkość ściągania niemalże nigdy nie będzie jednakowa.

Jak to działa?
Początek procesu pobierania z sieci BitTorrent zaczyna się od pobrania metapliku o rozszerzeniu .torrent, który zawiera informacje o adresie trackera - serwera, który zawiera informacje o użytkownikach pobierających dany plik. Następnie klient sieci BitTorrent łączy się z tymi użytkownikami, i dopiero teraz dochodzi do właściwego procesu pobierania pliku.

Szybsze pobieranie z sieci BitTorrent
Pierwszy raz z BitTorrentem może się okazać bardzo zniechęcający, ponieważ bez odpowiedniej konfiguracji klienta i łącza, ściąganie będzie się odbywało z żółwim tempie. Więc na początek przechodzimy do konfiguracji klienta na podstawie uTorrenta - moim zdaniem najlepszego klienta tejże sieci.

uTorrent - możliwości
uTorrent posiada także wbudowaną funkcję, dzięki której program automatycznie dobierze odpowiednią konfigurację klienta do naszego łącza. Aby przejść do tej funkcji wchodzimy w oknie głównym:
Opcje -> Kreator Ustawień.
Otworzy się nam nowe okienko w którym będziemy mogli wybrać rodzaj i szybkość naszego łącza. Następnie klikamy Zastosuj, aby program zmienił ustawienia.
W kreatorze ustawień możemy również sprawdzić jakie porty mamy zablokowane. W punkcie drugim w oknie Kreatora wpisujemy jakiś port, po czym klikamy Sprawdź przekierowanie portu. Program otworzy przeglądarkę w której będzie napisane czy port jest zablokowany. To tak w skrócie o możliwościach uTorrenta.

Najważniejszymi ustawieniami klienta, które mają wpływ na szybkość ściągania i wysyłania są Ograniczenia transferów, Ilości połączeń protokołu BitTorrent oraz aktywowanie sieci DHT (więcej o niej tutaj). I niestety w przypadku ustawień klienta powinniśmy działać sami, ponieważ tu wszystko zależy od danego programu oraz szybkości oraz rodzaju łącza. Oczywiście jak nie mamy pomysłu co gdzie wpisać warto poszukać trochę w googlach. Zaprezentuję teraz swoje ustawienia na łączu radiowym Aduro 512kb/s:
Image
Image
Następnym czynnikiem spowalniającym proces downloadu, jest, w przypadku posiadaczy systemu Windows XP Home/Professional z Service Packiem 2, limitowanie ilości połączeń TCP/IP przez SP2 do zaledwie 10 połączeń jednocześnie. W celu ich zwiększenia pobieramy program xp-AntiSpy [pobierz]. Po uruchomieniu programu przechodzimy w oknie głównym programu do Opcje specjalne. Dalej wybieramy Limit połączeń.... Otworzy się nam dodatkowe okienko z ostrzeżeniem o przyczynie założenia tego limitu przez Microsoft. Klikamy Tak, akceptuję to. Następnie robimy tak, jak jest pokazane na screenie, czyli poprawiamy ilość jednoczesnych połączeń do 50.
Image
Akceptujemy zmiany klikając OK. Dalszym punktem jest wyjście z programu i uruchomienie ponownie systemu. Aczkolwiek, gdy testowałem ten program bez SP i na SP1 również odczułem różnicę w pobieraniu danych.
Dla posiadaczy SP2 jest także inny, prostszy, ale bardziej niebezpieczny sposób na zwiększenie wydajności downloadu jest wyłączenie systemowego firewalla. W tym celu przechodzimy do:
Panel Sterowania -> Zapora systemu Windows -> zaznaczamy Wyłącz
Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie zwiększą znacznie szybkości pobierania, należy się skontaktować ze swoim dostawcą internetu i spytać się, czy nie limituje sieci p2p lub nie blokuje portów dla tej sieci wymiany plików.
Kolejnym sposobem na przyspieszenie 'Torrenta' jest zmniejszenie ograniczanej przepustowości przez Windę do zera, czyli jej zlikwidowanie. Aby to zrobić:
Start -> Uruchom -> wpisujemy gpedit.msc -> klikamy Konfiguracja komputera -> Szablony administracyjne -> Sieć -> Harmonogram pakietów QoS -> wybieramy Ogranicz rezerwowalną przepustowość -> zaznaczamy włączone i w Limit przepustowości wpisujemy 0.
Sposób ten jest dość skuteczny - jestem już po testach :)

Klienty sieci BitTorrent:
» ABC
» AllTorrent
» Azureus
» BitComet
» BitLord
» BitSpirit
» BitTornado
» Ctorrent
» FlashGet (od wersji 1.8)
» GunZ The Duel
» KTorrent
» MLDonkey
» Opera
» rTorrent
» Shareaza
» Turbo Torrent
» µTorrent
Lista programów - źródło: wikipedia.pl

Strony z metaplikami .torrent
Na dzień dzisiejszy najpopularniejszymi stronami z tego typu plikami są:
http://btjunkie.org - zagraniczna, ale jest możliwość wyboru j. polskiego, darmowe
http://torrenty.org - polska strona, płatna rejestracja
http://polishtracker.org - polska strona, na zaproszenia
Lista stron z Torrentami jest zawarta na TEJ stronie.

Ważne i przydatne rady dotyczące sieci BitTorrent
1. Szukając metapliku .torrent wybieramy takiego, który posiada jak najwięcej seedów i peerów.
2. Po pobraniu pliku powinniśmy udostępniać go jeszcze przez przynajmniej dobę, ponieważ możemy zostać dodani do tzw. leecherów.
3. Nie korzystajmy z najnowszych wersji klientów BitTorrent, ponieważ starsze, moim zdaniem, mają lepsze możliwości konfiguracyjne.
4. Starajmy się utrzymywać upload na poziomie minimum 9kb/s. Wtedy nie będziemy okrzyknięci pijawkami i nasz download przy okazji będzie wyższy.
5. Poświęć trochę czasu i mimo wszystko spróbuj samemu skonfigurować swojego klienta, gdyż dopiero wtedy osiągniesz najlepsze wyniki w downloadzie.

Popularne nazwy w sieci BitTorrent
torrent - metaplik o rozszerzeniu .torrent; określenie sieci BitTorrent
seed - osoba mająca cały plik i udostępniająca go innym użytkownikom
peer - osoba pobierająca plik i wysyłająca tylko posiadaną część pliku
leech(er) - pijawka, osoba, która po pobraniu pliku nie udostępnia go innym, korzysta z modyfikowanych klientów, limituje swój upload
tracker - serwer posiadający informacje o adresach seedów i peerów
share ratio - stosunek pobranych danych do wysłanych

W przypadku jakichś niejasności proszę pytać.
Proszę o opinie i oceny.
Pozdrawiam :)

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poradnik napisany przez mika150...Kopiowanie i powielanie na stronach internetowych bez zgody autora-zabronione
Awatar użytkownika
AragornXT
~user
 
Posty: 934
Dołączenie: 02 Lip 2006, 17:29
Pochwały: 56Powróć do Programy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości