• Ogłoszenie:

Aktualizacja bios'u napędu optycznego

Poradniki związane ze sprzętem komputerowym.

Aktualizacja bios'u napędu optycznego

Postprzez vel.Syntium 05 Sie 2009, 15:56

reklama
Aktualizacja BIOS’u/Firmware Napędu Optycznego

Słowo wstępu. Firmware napędu wgrywamy tylko, jeżeli jest to naprawdę konieczne, kiedy nasz napęd przestaje odczytywać, czy nagrywać niektóre nośniki danych, lub w podobnych przypadkach. Nowy firmware prócz rozwiązania problemu z krążkami, może dodać napędowi nowe funkcje. Generalnie jest to oprogramowanie, które odpowiada za prawidłową pracę oraz możliwości napędu. Przejdźmy, zatem do tego, co najważniejsze, czyli instrukcji wgrania nowego bios’u do napędu optycznego.


Uwaga!


Przy aktualizacji napędu w standardzie PATA (podłączony taśmami 40/80 żyłowymi) należy przestrzegać kilku dodatkowych zasad:

1) Napęd powinien znajdować się SAM na taśmie sygnałowej, dokładnie na samym końcu, oraz pracować jako Master (kochane zworki).

2) Starsze napędy PATA mogą mieć problemy przy aktualizacjach, kiedy pracują w trybie DMA, więc na ten czas przestawiamy tryb na PIO, jak to zrobić:
Start -> Uruchom -> wpisujemy ‘devmgmt.msc’-> Kontrolery IDE ATA/ATAPI -> wybieramy kanał, do którego podłączony jest napęd (standardowo jest to kanał Pomocniczy) -> Właściwości -> Ustawienia Zaawansowane -> Tryb transferu -> Tylko PIO
( te dwie zasady nie są obowiązkowe, tyczą się głównie starszych modeli napędów, w nowszych nie przeszkadzają).
Po aktualizacji przełączany się oczywiście na tryb DMA w analogiczny sposób.
3) Jeżeli napęd obsługuje ATA 4 warto by się jednak wyposażyć w taśmę 80’cio żyłową, ostatecznie 40’stka też może być, ale to nawet odbija się w wydajności napędu.


Ok, więc teraz do rzeczy. Zacznijmy od sprawdzenia modelu swojego napędu, może się przydać :wink: Ogólnie wielkiej sztuki w tym nie ma. Podam dwa sposoby:

1) W Menadżerze urządzeń (Start -> Uruchom -> wpisujemy ‘devmgmt.msc’) przechodzimy do gałęzi Stacje Dysków CD-ROM/DVD, rozwijamy tą gałąź i widzimy model naszego napędu.
2) Pobieramy darmowe narzędzie Nero InfoTool (które dalej będzie jeszcze przydatne). Uruchamiamy program przechodzimy do zakładki Konfiguracja i tutaj powinniście mieć ukazany model napędu.

Dalej używamy narzędzia Nero InfoTool również do sprawdzenia aktualnej wersji Firmware:

Image

Już wiemy jaki mamy model napędu oraz jego aktualną wersję bios, teraz czas poszukać do niego nowego Firmware, znaleźć go możemy oczywiście na stronie producenta, lub na portalach typu :

http://forum.rpc1.org/
http://www.cdrinfo.pl/

Sugeruje trzymać się zaufanych serwisów, gdyż w najgorszym wypadku możemy trwale uszkodzić napęd.

Przejdźmy do aktualizacji:

!WAŻNE ZASADY!

1) Wyłączamy wszelkie zbędne programy, które mogą w nieprzewidziany sposób działać, lub/oraz zakłócać proces aktualizacji. Mam tu na myśli GG, Winamp, itd. sami wiecie, z czego korzystacie. To szczególnie dotyczy programów, które w jakiś sposób powiązane są z napędem, jak Nero, Daemon Tool, Alkohol 120%, etc.
2) Powinniśmy być zalogowani jako Administrator
3) Odłączamy od portów USB/FireWire wszelkie urządzenia.
4) Na czas aktualizacji wyłączamy program antywirusowy
5) Wyłączyć wygaszacz ekranu, jak i opcje wyłączenia monitora/dysku po upływie ustalonego czasu, dla tych, co nie wiedzą robimy to tak:
Na pulpicie PPM -> Właściwości -> zakładka Wygaszacz ekranu-> ustawiamy na brak.
Dalej w tej samej zakładce przycisk Zasilanie… zakładka Schematy zasilania-> wszędzie ustawiamy na Nigdy.

6) Nie możemy dopuścić do wyłączenia komputera w trakcie aktualizacji. Eksperymentalnie działające sprzęty podłączone do sieci, które mogą wywalić korki na jakiś czas odłączamy;) Brawo dla posiadaczy UPS'ów :ok:
7) Podczas aktualizacji w napędzie nie może znajdować się płyta!

Aktualizację dla starszych systemów jak Windows 98 powinniśmy przeprowadzić w Trybie Awaryjnym. Dla posiadaczy „nowszych” systemów jest to opcjonalne.

Mamy właściwy BIOS do naszego napędu, możemy się zabrać za jego aktualizację. Wypakowujemy folder, w którym mamy nowszą wersję BIOS’u -> rozszerzenie .EXE
Uruchamiamy proces. Tutaj nic przerażającego być nie powinno. Ogólna zasada „Akceptuj” wciskamy przyciski typu „Install” czy „Update”.

Przykładowo:
ImageImage

Kiedy Firmware zostanie zaktualizowany pojawi się okno jak po prawej, gdzie jak widać aktualizacja do wersji RB02 już się zakończyła. Przycisk REBOOT służy do restartu komputera. Ponowne uruchomienie jest oczywiście niezbędne do zapisania i wprowadzenia zmian.

U was okno aktualizacji może wyglądać inaczej zależnie od producenta. Jak widać w moim przypadku aktualizacja odbywała się z wersji RB01 do wersji RB02.

##################################

Aktualizacja Firmware napędu nie pozbawia was gwarancji. Ma to miejsce tylko wtedy, kiedy zdecydujecie się na tzw. Crossflash, czyli wgranie BIOS’u od innego napędu, albo wgranie zmodyfikowanej wersji BIOS’u.


vel.Syntium

Pochwały przyznane za posta: 6
Awatar użytkownika
vel.Syntium
~user
 
Posty: 136
Dołączenie: 21 Lut 2009, 22:01
Miejscowość: Kielce
Pochwały: 16



Aktualizacja bios'u napędu optycznego

Postprzez koralm 12 Kwi 2010, 00:33

Dla bardziej zaawansowanych można by dodać że zdarzają się sytuacje że posiadamy sam bios (bin) bez flashera. czy to pobrany ze strony producenta czy z jakiegoś innego archiwum.

co wtedy?

czasami można użyć flashera od innego modelu napędu tego samego producenta :) (w sytuacji kiedy mamy możliwość podmiany pliku BIN lub ręcznego podania firmware)
Awatar użytkownika
koralm
~user
 
Posty: 302
Dołączenie: 19 Lip 2006, 16:26
Pochwały: 23




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości