• Ogłoszenie:

Za słaby zasilacz? czy może problem z kartą graficzną?

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Za słaby zasilacz? czy może problem z kartą graficzną?

Postprzez Trans33 29 Lis 2016, 19:07

reklama
2 miesiące temu pisałem posta o problemie dotyczącym karty graficznej Asus Radeon HD 7870 Direct CU. Problem dotyczył odklejania się chipsetu na skutek użycia lutów bezołowiowych. Kartę graficzną naprawiłem w piekarniku (odsyłam do tematu)

http://forum.programosy.pl/problem-z-karta-graficzna-vt146983.html



Jakiś czas później podkręciłem mój procesor Core2Quad Q6600 z 2.4 Ghz do 3.2 Ghz,. Procesor był stabilny przy Vcore 1.45V

Temperatura procesora w stresie: max 60 stopni (chłodzenie Zalman CNPS9700) Temperatura karty graficznej też w normie (karty nie kręciłem)

I tak działało sobie stabilnie przez około miesiąc.

Wczoraj pojawił się problem. Otóż podczas gry komputer się zawiesił, pojawił się różowy ekran, z głośników wydobywał się szum i komputer trzeba było samemu restartować. Po resecie gdy chciałem uruchomić grę albo odpalałem firefoxa komputer się tylko restartował.

Przywróciłem domyślne ustawienia procesora (na 2.4Ghz) i gra działała stabilnie.

Mam pytanie: Czy jest to wina zbyt słabego zasilacza? Mój zasilacz to kilkuletni chieftec 560W. Czy być może to karta graficzna, która znowu się zaczyna rozklejać, a objawy występują, ponieważ karta jest bardziej obciążona podkręconym procesorem? Czy może Vcore jest za niski?

Co nawala z tych 3: zasilacz, procesor, czy karta graficzna?

Reszta zestawu:

Płyta główna ASUS P5q Pro
Ram OCZ ReaperX 4x2Gb
2x Dysk SATAII
Karta Dźwiękowa Creative SB X-fi

Byłbym wdzięczny za pomoc

Dodano Dzisiaj, 23:16:
Przesyłam zdjęcie monitora po wystąpieniu freeza. (zdjęcie poniżej)

http://i68.tinypic.com/68d4sw.jpg


Komputer trzeba było wtedy samemu restartować. Często jednak sam się restartuje. Restart wygląda tak, jakby od kompa odłączyć zasilanie (zatrzymują się wiatraki, chwila ciszy i dopiero wtedy komp sam wstaje)

Dodam tylko, że dziś testowałem pamięci (zostawiłem kompa na jednej kości) i to samo. Od godziny działa memtest86 i jak na razie nie wykazuje żadnych błędów. Komputer zostawiłem na noc z włączonym memtestem. Dam znać jutro czy pamięci są w normie.

Aha, może to nie istotne, ale wcześniej tuż po podkręceniu komputer crashował w programie prime 95. W innych testach obciążających procesor komputer był stabilny. Na wszelki wypadek zwiększyłem mu wtedy napięcie do 1,45. Dalej nie testowałem.

Dodano Dzisiaj, 15:50:
Przetestowałem pamięci RAM. Pamięci były stabilne kiedy program memtest86 działał normalnie, natomiast kiedy wybrałem opcję "force multi-thread" program zawiesił się w 5 minucie (nie pokazywał żadnych błędów na czerwono, tylko licznik czasu się zatrzymał i program przestał odpowiadać. Konieczny był reset. Powtórzyłem test multi thread jeszcze raz i znowu to samo. Program zawiesza się w tej samej 5 minucie. Any clues?
Awatar użytkownika
Trans33
~user
 
Posty: 39
Dołączenie: 30 Lip 2008, 18:11



Za słaby zasilacz? czy może problem z kartą graficzną?

Postprzez Trans33 09 Gru 2016, 21:00

Temat zamknięty. Problemem okazał się za słaby zasilacz.
Awatar użytkownika
Trans33
~user
 
Posty: 39
Dołączenie: 30 Lip 2008, 18:11




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości