• Ogłoszenie:

Wysoka temperatura procesora w laptopie

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Wysoka temperatura procesora w laptopie

Postprzez RakiQ 28 Cze 2009, 03:12

reklama
Laptop to HP Pavilion dv5 1215ew. Vista Home Premium 32bit, procek AMD Turion X2 64. Temperatura procka dochodzi do 70-80 st. C. Jak na moje to bardzo, ale to bardzo dużo. Laptop jest cały gorący i nie podoba mi się to. Nie jest to kwestia tego że mam zasłonięty wlot/wylot powietrza bo tak nie jest. Ma ktoś jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić?? Chciałem przyspieszyć wentylatorek w SpeedFan, ale niestety oprócz sprawdzenia temperatury nic się nie da w nim zrobić. Dodam jeszcze że laptop jest nowiutki bo ma zaledwie kilka dni i oddanie go na gwarancji nie wchodzi w grę bo nie po to go kupiłem żeby po kilku dniach się go pozbyć na dwa tygodnie. :P
RakiQ
~user
 
Posty: 22
Dołączenie: 26 Cze 2009, 23:48



Re: niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez Budosz 28 Cze 2009, 12:56

Jak przykładasz rękę do wylotu powietrza to czuć przepływ powietrza? To wygląda na walnięty wiatrak.
P5QL PRO|Q6600 2.4@3.2|Patriot/A-data 4Gb/801mhz CL5|Gainward HD4850 Golden Sample|Chieftec 400W|Windows 7 Ultimate x64|
Awatar użytkownika
Budosz
~user
 
Posty: 1348
Dołączenie: 25 Kwi 2006, 17:17
Miejscowość: Londyn
Pochwały: 28



Niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez RakiQ 28 Cze 2009, 14:53

Czuć, czuć. Leci powietrze i to bardzo ciepłe, ale nie ma się co dziwić przy takiej temperaturze. Wiatrak chodzi, zmienia obroty przy "cięższej" pracy. Przy normalnym urzytkowaniu tj. internet i jakieś tam programy proc ma około 70st.C a przy intensywniejszym użytku dochodzi do 80, max 85st.C. Mata chłodząca to tylko połowiczne rozwiązanie bo nie zawsze używam lapsa w domu na biurku bo przecież nie po to go kupiłem, a noszenie ze sobą podstawki to też nie jest rozwiązanie. :P
RakiQ
~user
 
Posty: 22
Dołączenie: 26 Cze 2009, 23:48



Re: niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez leegree 28 Cze 2009, 16:46

Muszę Cię zmartwić. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest jednak oddanie laptopa w ramach gwarancji. Wskazuje to na wadliwie zamontowane chłodzenie, lub wadę samego procesora. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie.
Image
leegree
~user
 
Posty: 379
Dołączenie: 21 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Głuchołazy PL/Warrington UK
Pochwały: 37



Niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez RakiQ 04 Lip 2009, 20:20

No cóż. Ja się ostatnio dowiedziałem od kumpla któremu szeroko pojęta informatyka nie jest obca że to jest normalne że te nowe dwu rdzeniowe procki tak mocno się grzeją, a już tym bardziej w laptopie. Podobno wytrzymują temperature nawet do 120st.C, a tak poza tym moja bratowa która również ma HP'ka Pavilion'a DV5 zauważyła ze jej się strasznie nagrzewa, więc coś w tym jest
RakiQ
~user
 
Posty: 22
Dołączenie: 26 Cze 2009, 23:48



Re: niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez Budosz 04 Lip 2009, 22:27

RakiQ napisał(a):No cóż. Ja się ostatnio dowiedziałem od kumpla któremu szeroko pojęta informatyka nie jest obca że to jest normalne że te nowe dwu rdzeniowe procki tak mocno się grzeją, a już tym bardziej w laptopie. Podobno wytrzymują temperature nawet do 120st.C, a tak poza tym moja bratowa która również ma HP'ka Pavilion'a DV5 zauważyła ze jej się strasznie nagrzewa, więc coś w tym jest

No nie wiem, 2 rdzeniowe często się mniej grzeją niż 1. Np średnie temp jedno rdzeniowych typu p4 to około 40/50*C w spoczynku a na C2d 45nm mają około 30 na boxowym chłodzeniu.
P5QL PRO|Q6600 2.4@3.2|Patriot/A-data 4Gb/801mhz CL5|Gainward HD4850 Golden Sample|Chieftec 400W|Windows 7 Ultimate x64|
Awatar użytkownika
Budosz
~user
 
Posty: 1348
Dołączenie: 25 Kwi 2006, 17:17
Miejscowość: Londyn
Pochwały: 28



Niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez kahoona 04 Lip 2009, 22:36

Nie do końca... To raczej skazuje na niedoróbkę producenta laptopa, że takie mało wydajne chłodzenie zainstalował. Czasami wystarczy jednak zwykła aktualizacja BIOS, aby wprowadzić właściwe zarządzanie częstotliwością procesora i tabelą temperatur.

Muszę Cię także zmartwić - max 100 stopni.

Mam propozycję - uruchom laptopa pod systemem linux (live CD - bez instalacji). Być może to nie jest wina procesora, BIOS czy też mało wydajnego chłodzenia, ale zarządzania energią Visty. Takie uruchomienie co nieco powie - a wtedy od Ciebie będzie zależeć, czy zdecydujesz się na smażalnię, czy też na downgrade do XP lub upgrade do Seven (sins).
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez RakiQ 04 Lip 2009, 22:59

Tak w międzyczasie poczytałem sporo opinii, na temat HP'ków i sporo osób nażeka na wysoką temperature procka i piszą także, że laptopy które są wysyłane do serwisów ze względu na tą wade wracają z adnotacją ze laptop został oczyszczony z kurzu, a temperatura jes normalną temperaturą pracy tak więc nie widze sensu żeby tracić czas na tych kretynów z serwisu. Tak w sumie pomyślałem sobie, że może dałoby się wymienić ten wentylator na coś bardziej wydajnego. Jest taka opcja, czy może to wszystko jest tak kompaktowe i zintegrowane że się nie da?? Jeśli tak to czym się sugerować w wyborze wentylatora??

A tak trochę zmieniając temat. Opłaca się upgrade'ować do Seven?? Jest lepszy od Visty??
Sprawdziłem swojego laptopa tym śmiesznym programem czy jest kompatybilny z Seven i wywaliło mi błąd na następujących rzecach:

System Mail and Parental requirements (to jest w dziale programy więc pewnie pikuś)

Validity Sensor (dział Devices więc nie mam pojęcia co to jest)
RakiQ
~user
 
Posty: 22
Dołączenie: 26 Cze 2009, 23:48



Niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez kahoona 04 Lip 2009, 23:11

Validity sensor to po prostu czytnik linii papilarnych.

O tak, aktualizacja do seven z visty jest wskazana. Może się narażę niektórym, ale vista to dla mnie porażka porównywalna jedynie z millenium.

Wentylatora nie zmienisz - ale możesz sprawdzić, czy problem jest visty (i jej fatalnego zarządzania energią), czy też zależy to istotnie od BIOS i właściwości athlona. Stawiam na Vistę.

Autor postu otrzymał pochwałę
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez RakiQ 04 Lip 2009, 23:37

OK. W takim razie uruchomię google i poszperam na temat upgrade do Seven. Znalazłem nawet fajną stronkę z dobrze napisanymi artykułami. Wielkie dzięki za pomoc.
Ostatnio edytowany przez RakiQ, 05 Lip 2009, 01:27, edytowano w sumie 1 raz
RakiQ
~user
 
Posty: 22
Dołączenie: 26 Cze 2009, 23:48



Niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez kahoona 05 Lip 2009, 00:10

Spróbuj najpierw to live linuksa - jak się sprawuje komputer.
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez RakiQ 05 Lip 2009, 01:27

Właśnie ściągam. To jest dystrybucja o nazwie "cdlinux" mam nadzieje, że styknie. Muszę tylko znaleźć jakiś program do kontroli temperatury.

Dodano Dzisiaj, 02:14:
Cóż. Dochodzę do wniosku, że Vista to jednak jest syf. :D Wszystko przez zarządzanie energią. Pogrzebałem w międzyczasie w ustawieniach zarządzania energią i temperatura spadła z 70-80st.C do 45(przy spoczynku)-60(przy sporym obciążeniu)st.C. Spora różnica. :D
Niestety na upgrade do Seven muszę poczekać do oficjalnej premiery czyli do października bo jedyny artykuł o aktualizacji który znalazłem opisuje fakt że mogę zamówić darmową aktualizacje na płytce, ale to dopiero po premierze, chyba, że ktoś mi coś podsunie. :P

P.S.
kahoona, wielkie dzięki za pomoc. Bez Ciebie bym na to nie wpadł. :P

Dodano Dzisiaj, 02:54:
Ok. Jednak jestem bardziej kumaty niż mi się wydawało. Coś tam znalazłem. Na stronie microsoftu. W sumie mam jeszcze kilka pytań na temat Seven'a, ale to już inny temat.



ZAMKNĄĆ. :D
RakiQ
~user
 
Posty: 22
Dołączenie: 26 Cze 2009, 23:48



Re: niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez sebos 20 Lip 2009, 21:27

RakiQ, a moze przed zamknieciem podzielil bys sie z nami swoimi doswiadczeniami?
Mnie rowniez drecza wysokie temperatury pracy procesora. Spedzilem caly dzien na przeszukiwaniu internetu i jedynie na tym forum, znalazlem inne stwierdzenie niz: "One tak maja".
U mnie normalna praca to, to temperatury HDD: 38, GFX: 46, CPU: 58.
Przy duzym obcizeniu GFX I CPU wskakuja na 80`C. Bylbym bardzo wdzieczny, gdybys zechcial opisac modyfikacje jakie dokonales w ustawieniach w Viscie.
Pozdrawiam!
sebos
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 18 Lip 2009, 21:38



Niepokojąca temperatura procka w laptopie

Postprzez kamzik7411 16 Wrz 2009, 15:59

Witam.
Mam ten sam problem i już mnie szlak trafia .
RakiQ czy mógłbyś mi napisac co i gdzie dokładnie pozmieniałeś w Viście że tak ładnie spadła Tobie temperatura.

Pozdrawiam
kamzik7411
~user
 
Posty: 4
Dołączenie: 16 Wrz 2009, 15:54




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości