• Ogłoszenie:

Wymiana xp na linuxa - kilka pytań

Dyskusje i problemy z Unix'ami

Wymiana xp na linuxa - kilka pytań

Postprzez piotrplenzler 07 Sie 2012, 22:08

reklama
Witam czytających!

Mam kilka pytań dotyczących Linuxa, a dokładniej dystrybucji Ubuntu w wersji 12.04 LTS.

1. Słyszałem, że wprowadzili jakiś nowy interfejs, patrząc po filmikach nie podoba mi się za bardzo, czy jest możliwość przywrócenia standardowego GNOME z taką ciemną skórką? (Tak jak w 10.04 LTS)
2. Czy jest tam nadal taki programik-komunikator, działało tam GG, był on wbudowany w Ubuntu 10.04
3. Czy WINE zmniejsza wydajność?
4. Mam kilka gierek w które chcę sobie pogiercować przez WINE:
- Modern Warfare 2 z modem FourDeltaOne (To jest MP z dedykami i nie wymaga włączonego steama, poprostu włączasz jak Cod4 czyli jedną EXE i grasz)
- Counter-Strike 1.6 STEAM (słyszałem, że wychodzi natywny Steam, więc raczej tym nie będe musiał się przejmować, bo tam jest OpenGL)
5. Czy da rade robić coś w Photoshop'ie CS4?
6. Czy w WINE uruchomie coś pisanego w .net (moje programy pisane w Visual Basic 2008)
7. Czy jest coś takiego jak Visual Basic/Visual C#, chodzi o taki program, żebym miał ładne podkolorywania, podpowiedzi jak piszę i nie dokończe itp. I jeszcze podgląd Formy.
8. Jak ze sterami do AMD/ATi 2400 XT 256MB? Na stronie AMD są na x86 i 64bity, ale ja jestem zielony w linuxie nie wiem jak to instalować.
9. Będzie działało UVD/DXVA (jak w XP odtwarzam Media Player Home Cinema jakiś h264 to piszę, że DXVA chodzi a jak odglądam Full HD to użycie procka 4-10%)
10. Jak to będzie chodzić na:
Pentium 4 3.2Ghz HT
2GB ram (2x 1GB HYNIX 533Mhz CL4 czy jakoś podobnie)
AMD HD 2400XT
Dysk 80GB SATA 7200RPM.

Myślałem, żeby wydzielić 10 GB na ubuntu (mam 25GB wolnego) I zrobić dual-boota żeby wszystko sprawdzić, ale to co znajduje to artykuły z 2010 roku, a ja potrzebował bym coś nowego. Zaznaczam, że nie mam żadnego napędu, bo niepotrzebnie Waty żarł i go wymontowałem (Mam 160W zasiłkę i kilka watów mniej to jest coś), ale w BIOSIE moge ustawić normalnie botowanie z USB, mam pena 8GB.

Pozdro.

EDIT:

ostatnie najważniejsze pytanie czy jest możliwość zainstalowania jakiegoś programu DAW jak np. FL Studio, i do niego pluginy VST/DXi/ReWire?
To nie słup ogłoszeniowy, Mike
Awatar użytkownika
piotrplenzler
~user
 
Posty: 336
Dołączenie: 26 Lut 2009, 14:41
Miejscowość: Środa Wielkopolska
Pochwały: 4



Wymiana xp na linuxa - kilka pytań

Postprzez numerant* 08 Sie 2012, 11:52

piotrplenzler napisał(a):1. Słyszałem, że wprowadzili jakiś nowy interfejs, patrząc po filmikach nie podoba mi się za bardzo, czy jest możliwość przywrócenia standardowego GNOME z taką ciemną skórką? (Tak jak w 10.04 LTS)

Jest coś takiego jak Gnome Fallback, ale zdecydowanie mogę polecić domyślny interfejs 12.04 - Unity. Używam od kilku miesięcy, jest bardzo wygodny, oszczędny pod względem zajmowanego miejsca, ładnie się prezentuje.

piotrplenzler napisał(a):2. Czy jest tam nadal taki programik-komunikator, działało tam GG, był on wbudowany w Ubuntu 10.04

Do GG dobry będzie Pidgin, wbudowane Empathy nie pozwala na import kontaktów z serwera.

piotrplenzler napisał(a):3. Czy WINE zmniejsza wydajność?

W większości przypadków tak (chyba że uruchamiasz aplikacje OpenGL, ale te w większości mają natywne porty na Linuksa), co jest naturalne, biorąc pod uwagę sposób, w jaki działa WINE.

piotrplenzler napisał(a):4. Mam kilka gierek w które chcę sobie pogiercować przez WINE:
- Modern Warfare 2 z modem FourDeltaOne (To jest MP z dedykami i nie wymaga włączonego steama, poprostu włączasz jak Cod4 czyli jedną EXE i grasz)
- Counter-Strike 1.6 STEAM (słyszałem, że wychodzi natywny Steam, więc raczej tym nie będe musiał się przejmować, bo tam jest OpenGL)

appdb.winehq.org - polecam. Z samym MW2 nie powinno być problemu (przynajmniej wersja Steam), co do moda - nie wiem. Na pewno wydajność będzie niższa niż na Win. Co do CSa - w grę wchodzi jedynie Steam przez Wine. Nawet jeśli pojawi się natywna wersja na Linuksa, to na pewno stare gry na silniku HL1 nie zostaną przeportowane (tak jak w przypadku Mac OS)

piotrplenzler napisał(a):5. Czy da rade robić coś w Photoshop'ie CS4?

Według appdb - niekoniecznie nadaje się do użytku.

piotrplenzler napisał(a):6. Czy w WINE uruchomie coś pisanego w .net (moje programy pisane w Visual Basic 2008)

Powinno się udać.

Dalsza część później :P
Laptop: Asus K53SV-SX187V || Ubuntu 12.04 | Mac OS X Lion | Windows 7 Home Premium x64
Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji.
Awatar użytkownika
numerant*
~user
 
Posty: 1083
Dołączenie: 19 Sie 2005, 18:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 89



Wymiana xp na linuxa - kilka pytań

Postprzez piotrplenzler 12 Sie 2012, 21:36

Niestety w tamtym komputerze wybuchł zasilacz, dopóki nie kupie coś 2 rdzeniowego, z wymiany na ubuntu nici, mój config który teraz mam:
AMD Athlon 2000+ @ Kręcony do 1.9Ghz, "Mój komputer" po OC wskazuje, że to 2600+ :D
MSI KT4V
256MB + 512MB RAM 333Mhz DDR1
ATi 9200
Dysk 120GB Seagate ATA
Fortron 250W

CPU-Z Validator
To nie słup ogłoszeniowy, Mike
Awatar użytkownika
piotrplenzler
~user
 
Posty: 336
Dołączenie: 26 Lut 2009, 14:41
Miejscowość: Środa Wielkopolska
Pochwały: 4



Wymiana xp na linuxa - kilka pytań

Postprzez sab999 15 Sie 2012, 12:38

piotrplenzler napisał(a):4. Mam kilka gierek w które chcę sobie pogiercować przez WINE:
- Modern Warfare 2 z modem FourDeltaOne (To jest MP z dedykami i nie wymaga włączonego steama, poprostu włączasz jak Cod4 czyli jedną EXE i grasz)
- Counter-Strike 1.6 STEAM (słyszałem, że wychodzi natywny Steam, więc raczej tym nie będe musiał się przejmować, bo tam jest OpenGL)

Słyszałem o programie PlayOnLinux. Aczkolwiek nie zagwarantuje 100% działania ponieważ styczność z Linuxem miałem tylko przez maszynę wirtualną (oczywiście do działania tego programu wymagany jest też WINE)...
Awatar użytkownika
sab999
~user
 
Posty: 149
Dołączenie: 18 Lut 2009, 09:52
Miejscowość: Kalisz



Wymiana xp na linuxa - kilka pytań

Postprzez d3v 25 Sie 2012, 17:00

Co do nowego interfejsu. Z tego właśnie powodu siedze na Ubuntu 10.04 i jestem zadowolony ;) Gnome Fallback upodabnia interfejs do tego starego ale to jednak nie to samo ;)

Jak chcesz sie na tym pc pobawić z ubuntu możesz zainstalować http://lubuntu.pl/. Ma dużo mniejsze wymagania systemowe oparty jest na środowisku lxde ;)
Awatar użytkownika
d3v
~user
 
Posty: 1357
Dołączenie: 14 Kwi 2006, 20:03
Pochwały: 39



Wymiana xp na linuxa - kilka pytań

Postprzez placebo 08 Wrz 2012, 15:33

To może ja odpowiem na pytania, na które coś-niecoś wiem :)

1. Ten interfejs to Unity, też go nie lubię ;) Ale możesz zainstlować np. Kubuntu, (Ubuntu z KDE), Lubuntu (Ubuntu z LXDE), Xubuntu (Ubuntu z Xfce), Minta z LXDE - ja siedzę na Kubuntu 12.04 i bardzo sobie chwalę :) Oczywiście możesz zainstalować stary dobry Gnome znany z Ubuntu 10.4 w 12.04. 12.04 ma wsparcie 5 lat więc chyba jednak warto jego zainstalować.

2. Nie pamiętam, czy jest jakiś, ale w Centrum oprogramowania jest Pidgin - fajny, bo obsługuje wiele protokołów, nie tylko gg

5. Nie jestem pewien, ale Photoshop to tylko przez Wine zdaje się. Możesz użyć Gimpa.

8. Sterowniki sam Ci znajdzie. Wchodzisz w opcję "Sterowniki (chyba) własnościowe" i ściąga i instaluje.

9. Fajny jest SMPlayer do odtwarzania prawie wszystkiego :)

10. Powinno być dobrze, ale na laptopa lepiej chyba jednak Lubuntu/Xubuntu. (Będzie chodzić szybciej IMHO)

Trochę mało miejsca, ale nie powiedziane, że nie da rady. System zainstalujesz, ale jak będziesz chciał instalować programy to będzie mało i mało ... :) Tu masz poradnik: http://chomikuj.pl/placebo89/Poradniki+Linux/WinXPLubuntu,1020387016.pdf moja "imienniczka" pisała :D ale serio dobry, znaleziony w necie, sam z niego korzystałem ;)
Awatar użytkownika
placebo
~user
 
Posty: 85
Dołączenie: 02 Lis 2007, 13:02




Powróć do System Linux / Unix

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości