• Ogłoszenie:

Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Chcesz ulepszyć bądź złożyć nowy komputer, pytaj tylko tutaj

Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Yaku 09 Mar 2017, 17:14

reklama
Ostatnio mój dysk na dane Samsung ST2000DM001 zniknął, i przez pewien czas nie chciał się pojawić. Już 4 razy w ciągu paru lat pojawił się ten problem, dlatego pomimo braków błędów w SMART dysku, myślę zakupić nowy.

Jaki trwały dysk HDD wewnętrzny 3.5" polecicie ? Fajnie jakby wytrzymał 20 lat
Nie chcę wszystkiego trzymać na jedynym, więc chciałbym coś min 2 TB max 3 TB

Kiedyś słyszałem dobre opinie o WD Blue. Choć teraz widzę też jakiś Red i Yellow. Green jest na elementach budżetowych, tak?


Dyski 3TB wymagają jakieś specjalny sprzęt ? Zdaje się nie działały z systemami 32bit, a może problem tyczył się systemów starszych niż Windows 7?


Apropos trwałości. Zapomniałem wspomnieć że komputer u mnie chodzi 24h/7, bez uśpienia
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez ToServeAndProtect 09 Mar 2017, 17:32

skoro chodzi komp nonstop to najlepszy byłby dysk WD RED lub PURPLE, przygotowany do NASów i serwerów. Nie znam w nazwie odpowiednika Seagate'a więc podaję tylko to.

Cenę to raczej potrafisz znaleźć
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Bambosz 09 Mar 2017, 18:36

Jezeli ma byc trwaly to pod tym wzgledem najlepiej wypadaja dyski Hitachi - sa jednak wyraznie drozsze od pozostalych opcji
ToServeAndProtect napisał(a): WD RED
.
REDy akurat sypia sie dosyc czesto.
Asus Crosshair IV Formula|AMD Phenom II X4 955 3,2GHZ@4,03GHz|Asus Radeon HD7870 DCUII V2 2GB GDDR5|Kingston 2x4GB DDR3 1600MHz HyperX Red|Corsair AX-750|Thermalright True Black|Eizo Foris FS2333
Bambosz
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2647
Dołączenie: 12 Mar 2006, 20:00
Miejscowość: Strzałkowo
Pochwały: 284



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Yaku 09 Mar 2017, 21:17

Bambosz napisał(a):REDy akurat sypia sie dosyc czesto.


Miałem nadzieję że dyski WD cieszą się niezawodnością
Tylko REDy tak się sypią, czy BLUE też ?
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez ToServeAndProtect 09 Mar 2017, 21:58

Bambosz, mam u siebie od półtora roku w firmie REDy właśnie w sewerach, działają bez zarzutów
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Robert 09 Mar 2017, 23:27

Bo Redy to dyski bardziej do serwerów właśnie.

Potwierdzam słowa Bambosza, Hitachi to jest coś.
Hitachi Internal Drive Kit 3TB 3,5" 7200obr 609zł
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Desteran 10 Mar 2017, 01:55

Yaku - do dysku twardego powyżej 2TB musisz zmienić system operacyjny. OS to albo Vista, albo coś wyżej, ale tylko w wersji 64-bit. 32-bitowy system czy to Windows 7, czy też inny, nie jest w stanie obsłużyć takiej pojemności, ponieważ nie posiada odpowiednich sterowników.

Do WD Caviarów Red nie mam przekonania, bo te dyski to 5400 obr./min czyli mają gorszą wydajność. Przy kopiowaniu większej ilości danych można dostać czegoś, bo kopiowanie wlecze się niemiłosiernie. Dodatkowo dochodzi parkowanie głowic, to już jest masakra, no i jeszcze duży czas dostępu.

Broń Boże kupować coś od Seagate, bo ta firma zeszła totalnie na psy.

http://pclab.pl/news68198.html

http://www.dobreprogramy.pl/Kupujesz-dysk-twardy-Omijaj-Seagate-o-pojemnosci-3-TB-sa-bardzo-awaryjne,News,60545.html


WD Caviary Black moim zdaniem są zdecydowanie lepsze bo mają 7200 obr./min. Black 2TB FZEX potrafi kosztować ponad 650 zł. Na serię Blue trzeba uważać - szybki model to tylko 1TB EZEX. Wyższe pojemności czyli 2TB i wyżej mają już 5400 obr., stąd wyjątkowo niska cena tych modeli. Ktoś, kto nie orientuje się w tego typu ciekawostkach, może zaliczyć niezłą wtopę, że kupił taki HDD i system teraz muli, wolno działa itp. Firma WD zrobiła taki myk, że przełożyła technologię z serii Green do serii Blue.

Z Hitachi bym uważał, z tego co mi wiadomo niektóre z nich nie posiadają np. NCQ. Zakup dysku twardego nie jest taki prosty, bo wszystko rozchodzi się o cenę.

I jeszcze jedna ważna uwaga-ciekawostka. Jeśli ten Twój dysk to faktycznie Samsung to nie instaluj Windowsa 10. Win 10 potrafi uszkadzać dyski twarde Samsung F3.

http://twojepc.pl/boardPytanie166388.htm

Problem dotyczył płyt głównych, które były oparte na chipsetach Intela. Nie wiem jak wygląda sprawa pod AMD, ale jednak zalecam ostrożność.
Na nic się to wszystko zdało, bo królewnie było mało...

Tylko wielkie pieniądze otumaniły ludzi, szybki, łatwy zysk cały świat paskudzi.

Jeśli kombinujesz to radzisz sobie chłopie, właśnie dzięki temu jesteś na topie.

Matematycznie i szachowo szurnięty... po prostu taka cicha woda.

Student-konfident, niczym typowa kanalia, jemu niestraszne wirusy oraz Juwenalia.
Desteran
~user
 
Posty: 65
Dołączenie: 12 Mar 2012, 20:32



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Robert 10 Mar 2017, 19:52

Wow, podoba mi się twoje kompleksowe podejście do tematu. Co do NCQ nie miałem pojęcia, że niektóre Hitachi tego nie mają. Nie mogę znaleźć informacji, czy ten wyżej podany przeze mnie ma. Generalnie obserwując nawet ze swojego doświadczenia, opinii i testów przeróżnych Hitachi wypadały świetnie jeśli chodzi o trwałość.
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Desteran 10 Mar 2017, 20:40

Robert - staram się objaśnić pewne informacje żeby kupujący wcześniej wiedział co i jak.

Yaku - jest jeszcze inna sprawa - obecne dyski twarde mają sektory o rozmiarze 4096 bajtów. Według tych newsów Windows XP jest za stary, więc nie wiadomo czy np. Black 2TB FZEX mógłby się nadać jako dysk systemowy.

http://dreamiteam.pl/blog/2010/05/18/nowy-sposob-formatowania-dyskow-w-sektory-4-kb/

http://windows7.pl/aktualnosci/ewolucja-dyskow-twardych-uderzy-w-uzytkownikow-windows-xp.html

Dla swiętego spokoju najlepiej zmienić system, bo Win XP ma konkretne ograniczenia w tych kwestiach.

Tutaj jest więcej informacji:

http://www.seagate.com/pl/pl/do-more/high-capacity-storage-readiness-master-dm/

Dodano Dzisiaj, 21:10:
Yaku - moim zdaniem z Twoim Samsungiem F3 dzieje się coś niedobrego. Wiem jak to jest, bo u siebie miałem podobne zdarzenia. Tego typu objawy może powodować przede wszystkim słabej jakości zasilacz. Warto też zwrócić uwagę na kabelki SATA i zasilanie, ponieważ nawet minimalne, mikroskopijne luzy we wtyczkach mogą powodować takie anomalie.

W tym przypadku było o wiele gorzej - niby zwykłe czyszczenie komputera, a jednak doszło do uszkodzenia dysku (tak podejrzewam).

http://www.techpowerup.com/forums/threads/hdd-access-denied.230141/

Koleś zrobił mieszaninę z kablami w swojej obudowie i... pozamiatane.

Dodano Dzisiaj, 19:50:
Yaku - tutaj masz pokazaną wydajność dysku twardego WD Caviar Black 2TB FZEX. Mam go od niedawna, kupiłem go w grudniu ubiegłego roku.

Image
Na nic się to wszystko zdało, bo królewnie było mało...

Tylko wielkie pieniądze otumaniły ludzi, szybki, łatwy zysk cały świat paskudzi.

Jeśli kombinujesz to radzisz sobie chłopie, właśnie dzięki temu jesteś na topie.

Matematycznie i szachowo szurnięty... po prostu taka cicha woda.

Student-konfident, niczym typowa kanalia, jemu niestraszne wirusy oraz Juwenalia.
Desteran
~user
 
Posty: 65
Dołączenie: 12 Mar 2012, 20:32



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Yaku 13 Mar 2017, 02:34

Desteran > Pomysł z brakami w mocy zasilacza jest sensowny, gdyż według mnie jest stosunkowo słaby.
Tyle że znika tylko jeden dysk, raz na kilka miesięcy, podczas jego pracy. Nie ma problemu w grach mocno obciążających komputer

Mam kilka HDD i jeden SSD.
Dysk jaki szukam jest na dane, dlatego nie musi być szybki. Nie chciałbym aby padł, jak po paru latach zapowiada wyżej wspomniany


Obecnie przeszukuję testy Hitachi, oraz WD, oraz zastanawiam się apropos pojemności
Co się stanie jak podłączę dysk 3TB, z czterema równymi partycjami pod system 32 bit ?
Odczyta tylko część dysku? Co się stanie z danymi dla których zabraknie Tablicy Alokacji Plików?


( Niepokoją mnie testy długookresowe według których po 6 latach pada 50% dysków.
Jak oni je testują? Osobiście miałem nadzieję że wytrzymają spokojnie 10 do 40.
Niektóre z moich mają już 8 lat. )

Z ciekawostek - Ten problematyczny dysk po latach pozornie nadal dobrze wypada :
Image
Damn.
Wyszło na to że jest to najmłodszy z moich dysków. Działa od 20 730h.
Najstarszy ma blisko dwa razy tyle.

< Zazwyczaj ma 99% zajętej powierzchni dyskowej.
Podczas testu na ssd obrabiałem muzykę. Raczej nie powinno wpłynąć na test. >
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Zakopek 13 Mar 2017, 10:39

Yaku napisał(a):Fajnie jakby wytrzymał 20 lat


Tylko SSD na MLC / SLC ;)
Laptopy, ultrabooki - serie, modele, pomoc z wyborem - wyślij PW
GG:47751279
Awatar użytkownika
Zakopek
~user
 
Posty: 47
Dołączenie: 20 Lis 2015, 14:30
Pochwały: 5



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Desteran 13 Mar 2017, 19:30

Yaku - pokaż screena z zakładki Health. Muszę zobaczyć jak wygląda kondycja tego dysku. Tak swoją drogą... ten dysk to nie jest Samsung tylko Seagate. Oznaczenie ST2000DM001 należy do "morskiej bramy". Od samego początku coś mi nie pasowało, bo oznaczenia ST to tak jakby Seagate Technology. W dodatku ten HDD nie ma pojemności 1TB tylko 2TB.

Żeby jakiś dysk wytrzymał obecnie np. 8 lat lub dłużej, to o tym zapomnij. Przy dobrych wiatrach jeśli HDD posłuży te 3-5 lat, to i tak jest spory sukces. Mam na myśli oczywiście WD Caviara (pod warunkiem że trafisz na konkretną sztukę). Z Barracudami... zapomnij. Obecne dyski twarde mają tak duże pojemności, że są marne szanse aby działały przez 10 lat. Dodatkowo dochodzi bylejakość. Dawniej owszem były małe pojemności i było spoko, ludzie chwalili się na forach że jakiś dysk służył 11 lat. Teraz nie ma na to szans.

Co do tych wolniejszych serii... Parkowanie głowic w przypadku Green i Red skraca żywotność dysku nawet przy średnim obciążeniu. Wtedy może dojść do sytuacji, że dysk szybko padnie.

Jest taka zasada: jak zapłacisz firmie WD małe pieniądze to masz dysk z kiepską wydajnością, krótką gwarancją, dużym czasem dostępu i parkowaniem głowic. Z kolei gdy zapłacisz więcej to wtedy masz szybszy dysk (np. Black), który nie posiada parkowania głowic, ma zdecydowanie niższy czas dostępu i długą gwarancję. To jest po prostu coś za coś.
Na nic się to wszystko zdało, bo królewnie było mało...

Tylko wielkie pieniądze otumaniły ludzi, szybki, łatwy zysk cały świat paskudzi.

Jeśli kombinujesz to radzisz sobie chłopie, właśnie dzięki temu jesteś na topie.

Matematycznie i szachowo szurnięty... po prostu taka cicha woda.

Student-konfident, niczym typowa kanalia, jemu niestraszne wirusy oraz Juwenalia.
Desteran
~user
 
Posty: 65
Dołączenie: 12 Mar 2012, 20:32



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Yaku 13 Mar 2017, 22:34

Desteran napisał(a):Yaku - pokaż screena z zakładki Health. Muszę zobaczyć jak wygląda kondycja tego dysku (..)


Nie mam nic w zakładce Health. Pusta karta.

Tak wygląda w Crystal Disk Info :
Image


Jeśli obecne dyski hdd padają tak szybko nie opłaca mi się inwestować w takie magazyny danych, ciągłego dostępu. Jakie mam alternatywne możliwości ?

Co patrząc na okres kilkudziesięciu lat zabezpieczy 10 TB danych ?
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Desteran 13 Mar 2017, 23:50

Innej alternatywy nie ma.

Biorąc pod uwagę "abstrakcję", czyli rozwiązanie cholernie kosztowne, które zaoferowało by Ci 8TB pojemności.

http://www.techpowerup.com/forums/threads/western-digital-increases-wd-gold-hard-drives-capacity-by-25-percent.224662/

Kupić 2x WD Caviar Gold 4TB, tylko że 1 taki dysk kosztuje ponad 1100 zł. Moim zdaniem ta seria jest na tyle warta uwagi, ponieważ już teraz taki model ma prawdopodobnie tylko 2 talerze przy tej pojemności. Stąd cena taka a nie inna, no i w końcu 7200 obr./min. Seria Black nie posiada jeszcze takich rozwiązań technologicznych, dlatego celowo nie wspominam o Black 4TB bo tutaj miałbyś 4 talerze. Głośne chrobotanie nawet podczas poruszania się po katalogach. Wiem jak to działa, bo mam Blacka 3TB FAEX (poprzedniej generacji), który z tego co wiem ma właśnie 4 talerze.

W takim rozwiązaniu które trochę zaproponowałem udało by Ci się uniknąć dysków, które są wielo wielo wielo-talerzowymi konstrukcjami. Gdybyś chciał nawet kupić WD Caviara Black 5TB (symbol FZWX), to wtedy miałbyś aż 5 talerzy. Z tego powodu miałbyś jeszcze gorszą wydajność i większy hałas.

Dodano Dzisiaj, 20:10:
Yaku - problem jest następujący... Danych nam przybywa a dyski twarde są za małe i jednocześnie zbyt drogie, aby sprostać naszym wymaganiom. Do tego dochodzi też fakt, że modele o pojemności np. 4TB są konstrukcjami, które mają więcej niż 3 talerze. Nie dość, że musimy zapłacić mnóstwo pieniędzy, to jeszcze jesteśmy narażeni na awarie. Lepiej dla nas jeżeli kupimy dysk z 2-ma talerzami albo najlepiej z 1. Coś takiego jest nierealne zwłaszcza przy większych pojemnościach. Nowsze, zaawansowane technologie są prawdopodobnie w fazie projektowania, kiedy one ujrzą światło dzienne tego nie wiadomo. Może kiedyś pojawią się jeszcze nowsze dyski twarde z talerzami 2,5TB lub najlepiej 3TB, ale czy to możliwe to trudno powiedzieć.

Jedno jest pewne... Jeśli kiedyś takie dyski się pojawią, to będą droższe od obecnych modeli. Tendencja jest wzrostowa a nie spadkowa. Wydajność takich podzespołów wzrasta, ale cena też idzie konkretnie do góry (w przypadku niektórych pojemności). Tak więc Yaku... nie zwlekaj, im dłużej będziesz czekał i się ociągał z zakupami tym gorzej.
Na nic się to wszystko zdało, bo królewnie było mało...

Tylko wielkie pieniądze otumaniły ludzi, szybki, łatwy zysk cały świat paskudzi.

Jeśli kombinujesz to radzisz sobie chłopie, właśnie dzięki temu jesteś na topie.

Matematycznie i szachowo szurnięty... po prostu taka cicha woda.

Student-konfident, niczym typowa kanalia, jemu niestraszne wirusy oraz Juwenalia.
Desteran
~user
 
Posty: 65
Dołączenie: 12 Mar 2012, 20:32



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Yaku 26 Mar 2017, 22:41

Ostatni czas nie poszedł nadaremno. Sporo czytałem, ale jeszcze nie wybrałem dysku który w pełni by mnie zadowalał

Nie mam pewności czy szybszy obrotowo dysk na pewno będzie trwalszy. Od zawsze zmuszenie komputera do większej wydajności skutkowało jego szybszym zużyciem. Podejrzewam że z HDD może być tak samo.
Co do reszty przyznaję Ci rację. Obecnie waham się między modelami Hitachi i WD.

Parę świetnie recenzowanych przeszło do historii komplikując podjęcie decyzji
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Trwały dysk wew. na dane 2 lub 3tb

Postprzez Zakopek 27 Mar 2017, 13:39

Wgraj najnowszy firmware do tego Seagate-a.
Laptopy, ultrabooki - serie, modele, pomoc z wyborem - wyślij PW
GG:47751279
Awatar użytkownika
Zakopek
~user
 
Posty: 47
Dołączenie: 20 Lis 2015, 14:30
Pochwały: 5




Powróć do Modernizacje, zakup sprzętu komputerowego i RTV

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości