• Ogłoszenie:

Dysk-nazewnictwo danych które powodują działanie dysku

Możliwość napisania tematu bez konieczności logowania. Zapraszamy do zadawania pytań niezarejestrowanych użytkowników.

Dysk-nazewnictwo danych które powodują działanie dysku

Postprzez MłodyInformatyk 24 Lis 2015, 17:07

reklama
Tak jak w temacie... przykładowo:
Mam dysk: 80 Gb Seagate(ST380011A) Nazwa dysku: Barracuda 7200.7 80011.(Informacje o dysku z Everesta).Czy jest możliwość dostania się jakimś programem do tych danych co zajmują kilka Gigabajtów? Pojemność dysku pokazuje mi że mam:74,5GB (czyli 5,5GB zajmuje dysk z danymi o które nie wiem jak się nazywają). Jeśli można prosić o podanie nazwy tych danych i jeśli jest możliwość to jak się do nić dostać?
Czy jakby dysk mój nie miał tych danych to bu się uruchomił czy byłby nie zdatny do użytku całkowicie.Zakładam że jednak musi mieć te dane by coś mógł działać ale nie jestem pewien bo to tylko moja teoria.
Czekam na konkretną i wyczerpującą odpowiedź na ten temat.
ps. Windows Xp Home Edition orginalne.Tylko o dysk mi się rozchodzi.
MłodyInformatyk
 



Dysk-nazewnictwo danych które powodują działanie dysku

Postprzez ToServeAndProtect 24 Lis 2015, 17:19

MłodyInformatyk, skoro masz taki nick to powinieneś wiedzieć, że tak zawsze jest.

zacytuję:
Cały temat bierze się z tego że ktoś (np producenci) udaje że nie rozumie matematyki. Dysk 80GB jak pisze producent nie ma 80GB a dokładnie 80 000 000 000 B (osiemdziesiąt miliardów bajtów). teraz tą liczbę podziel 3 krotnie przez 1024 i wychodzi to co ma wyjść. Jak podzieliłem wyszło 74,5 GB więc producent i tak dał więcej niż musiał.


Przeglądając oferty lub informacje dystrybutorów i producentów dysków twardych niejednokrotnie dokonujemy wyboru na podstawie parametrów, jakie przedstawia dana specyfikacja. Tymczasem w przypadku pojemności informacja podawana na ulotce nie do końca musi odpowiadać temu, co zobaczymy po sformatowaniu dysku w naszym komputerze. Po pierwsze, dość często spotykanym "wybiegiem" marketingowym jest podawanie pojemności danego dysku w mega- lub w gigabajtach, z zastrzeżeniem, że 1 MB to 1 000 000 bajtów, a 1 GB to 1 000 000 000 bajtów. Tymczasem stan faktyczny jest inny - 1 kB równy jest 1024 bajtom, a nie 1000 bajtom. Różnica nie jest co prawda wielka, ale przy olbrzymich pojemnościach dzisiejszych dysków te zaokrąglenia powodują, że różnica pomiędzy informacją producenta a wynikiem formatowania dysku w komputerze może okazać się zaskakująca dla nieświadomego takiej polityki użytkownika. Przykładowo dla dysku o pojemności (przy przeliczniku 1 kB = 1000 B) 18 042 MB otrzymamy, że dysk dysponuje faktyczną pojemnością ok. 17206,20 MB. Jak więc widać różnica sięga ponad 800 MB, co jeszcze nie tak dawno stanowiło całkowitą pojemność dysku twardego! Dlatego też dokonując wyboru musimy pamiętać o tym, w jaki sposób megabajty czy gigabajty są podawane w informacjach producenta.


Nie ma żadnych danych. Taki jest dysk i już.
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Dysk-nazewnictwo danych które powodują działanie dysku

Postprzez krystian3w 25 Lis 2015, 14:56

Różnica powinna wynosić ~6,8677425...% przy tej jednostce.

Kod: Zaznacz wszystko
80 GB * 93,1323% = 74,50584 GiB

To przekłamanie między stosowanym przez producentów systemem dziesiętnym a binarnym jaki jest w informatyce.
Awatar użytkownika
krystian3w
~user
 
Posty: 230
Dołączenie: 25 Sie 2015, 12:27
Miejscowość: Śląskie
Pochwały: 11



Dysk-nazewnictwo danych które powodują działanie dysku

Postprzez Łowca Androidów 25 Lis 2015, 15:07

To nie jest żadne przekłamanie - to jest tzw. MARKETING.
To jest tak jak z cenami:
1.99 - patrzysz i widzisz złotówkę, a nie 2 zł.
Ceny teraz są za 10dkg - 2, 9 zł za 10dkg - taniocha, ale za 1kg to już 29 zł.
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2137
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105



Dysk-nazewnictwo danych które powodują działanie dysku

Postprzez MłodyInformatyk 06 Gru 2015, 18:03

Lekko sorki. Mam taki nick ale trochę mi to wypadło z głowy.Taka informacja a przepadła gdzieś i dlatego nie pamiętałem. Jak bym nie zapomniał to bym całego pytania/posta nie pisał. Dzięki wielkie: ToServeAndProtect za przypomnienie mi tej informacji o faktycznej pojemności dysku i jak naprawdę jest pokazywany ten przelicznik danych z na dysku i jak to ogólnie producenci robią i w ogóle.
Odświeżyliście mi informacje na ten temat. DZIĘKI I POZDRAWIAM
MłodyInformatyk
 




Powróć do Szybkie Pytania i Odpowiedzi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości