• Ogłoszenie:

Bezpieczne przechowywanie haseł

Wszystko odnośnie szerokiej tematyki Internet, oraz sieci komputerowe

Bezpieczne przechowywanie haseł

Postprzez Ledge 30 Sty 2015, 10:37

reklama
Witam

W jaki sposób przechowywać swoje hasła ?
Trochę mi się tego uzbierało, powiem tyle, że korzystanie z pomocy programów, np. LastPass nie wchodzi raczej w grę, mysłałem
o zapisaniu wszystkich haseł w pliku txt i spakowaniu tego winrarem ustawiając długie i trudne hasło.

Jak wygląda sprawa złamania hasła do tak spakowanego i zapezpieczonego hasłem archiwum rar ?
Czytałem bardzo dawno temu (fluid tak pisał :P ), że takie hasło jest praktycznie nie do rozszyfrowania, choć cholera wie ile się od tego czasu pozmieniało, patrzę właśnie na programy do odzyskiwania haseł i:
RAR Password Recovery
Bardzo szybke działanie (ponad 3000 haseł na sekundę w przypadku brutalnego ataku oraz do 22000 haseł na sekundę w trybie Booost-Up)
:?
No necie opinie są podzielone, jedni zapisują hasła na kartce w zeszycie, inni w trzymają w chmurze, jeszce inni korzystają z programów, haseł przybywa i nie wiem na co się zdecydować :)
Ostatnio edytowany przez Ledge, 30 Sty 2015, 10:45, edytowano w sumie 1 raz
Ledge
~user
 
Posty: 964
Dołączenie: 19 Sie 2005, 16:58
Pochwały: 110



Bezpieczne przechowywanie haseł

Postprzez ToServeAndProtect 30 Sty 2015, 10:43

hasło nie do rozszyfrowania to takie, które wystarczy że będzie zawierać małą i dużą literę, cyfrę i znak specjalny. do tego przynajmniej z 10 znaków. to wystarczy by hasła nie dało się złamać

Autor postu otrzymał pochwałę
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Bezpieczne przechowywanie haseł

Postprzez MaTi 30 Sty 2015, 11:23

A tutaj świeżo dodany generator haseł: http://www.programosy.pl/program,password-generator-free.html Osobiście nie korzystam z takich generatorów, ale jak najbardziej program godny polecenia.

Autor postu otrzymał pochwałę
Awatar użytkownika
MaTi
@admin
 
Posty: 3620
Dołączenie: 31 Paź 2003, 14:22
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Pochwały: 206



Bezpieczne przechowywanie haseł

Postprzez ToServeAndProtect 30 Sty 2015, 12:23

Tak na szybko coś z neta:

Cechy silnego hasła. Bezpieczne hasło to tzw. hasło silne, które:

:arrow: ma co najmniej 10 znaków,
:arrow: zawiera kombinację cyfr, wielkich i małych liter oraz symboli (np. #%^&@),
:arrow: jest dla Ciebie łatwe do zapamiętania, lecz trudne do odgadnięcia przez inne osoby,
:arrow: nie zawiera wyrazów z logicznymi zamiennikami liter, np. „mojeh@sło”,
:arrow: nie zawiera całego wyrazu słownikowego,
:arrow: różni się znacznie od poprzednich haseł,
:arrow: nie zawiera powtórzeń znaków (np. 111111111), sekwencji (np. abcdefgh), ani ciągów znaków występujących obok siebie na klawiaturze (np. QWERTY).


:arrow: „Litwo” – składa się tylko z 5 znaków, w dodatku łatwych do odgadnięcia.
:arrow: Zapisujemy słowo zmieniając wielkość liter co drugą i mamy lItWo – to już lepiej, ale znaków wciąż mało i nie ma cyfr ani znaków specjalnych.
:arrow: Zatem zamieniamy „o” na „0” (zero) i mamy łudząco podobne słowo: ” lItW0″
:arrow: Dodajemy np. wykrzyknik na końcu, a całość zamykamy dwoma podkreśleniami dolnymi, otrzymując hasło: _ lItW0!_ Zapisany w ten sposób ciąg znaków na pierwszy rzut oka wcale nie przypomina jakiegokolwiek słowa języka naturalnego, przez to nawet, gdyby zostało częściowo przez kogoś podpatrzone, będzie trudne do zapamiętania.

Autor postu otrzymał pochwałę
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Bezpieczne przechowywanie haseł

Postprzez Ledge 31 Sty 2015, 12:39

Witam

znalazłem fajną rzecz
na stronie http://www.passwordcard.org/en
można wygenerować taką kartę:
Image
można trzymać w pliku jpg, albo sobie wydrukować i zalaminować :D

wystarczy wymyślić kierunek w jakim odczytuje się hasło i już, o tak:
Image

tylko jak skojarzyć które hasło jest do danej usługi jak ma się np. 50 haseł ? :?
Ledge
~user
 
Posty: 964
Dołączenie: 19 Sie 2005, 16:58
Pochwały: 110



Bezpieczne przechowywanie haseł

Postprzez creative883 06 Lut 2015, 20:29

Fajny ale przy dużej ilości haseł sprawa jest bardzo bardzo trudna :)

Autor postu otrzymał pochwałę
-creative
creative883
~user
 
Posty: 9
Dołączenie: 21 Sty 2015, 17:00
Miejscowość: Białystok
Pochwały: 1



Bezpieczne przechowywanie haseł

Postprzez Mike 08 Lut 2015, 10:17

Osobiście od dłuższego czasu korzystam z KeePass Password Safe.
Do aplikacji ustawiasz jedno naprawdę silne hasło, które musisz zapamiętać. Dodatkowo można wygenerować plik z kluczem szyfrującym (jeżeli ktoś w jakiś sposób dowiedział się jakie masz hasło do samego KeePass'a, to i tak nie zaloguje się bez pliku szyfrującego (oczywiście nie możesz pliku zgubić ;))
Dodatkowo jest wersja portable oraz na androida.

Autor postu otrzymał pochwałę
Awatar użytkownika
Mike
*mod
 
Posty: 10264
Dołączenie: 16 Gru 2005, 13:30
Pochwały: 989



Bezpieczne przechowywanie haseł

Postprzez Łowca Androidów 09 Lut 2015, 11:10

Polecam TrueCrypt - tworzysz sobie zaszyfrowany kontener z bardzo silnym hasłem a wewnątrz już nieszyforwane pliki - plik txt z hasłami.
Kontener może być hasłowany hasłem lub kluczem (program wygeneruje) lub jednym i drugim.
Program jest dostępny równiez w wersji portable więc możesz sobie nosić ze sobą wersję przenośną, a co za tym idzie kontener również i masz do niego dostęp w każdej chwili.

Autor postu otrzymał pochwałę
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2137
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105



Bezpieczne przechowywanie haseł

Postprzez KubaKK 12 Lut 2015, 11:39

Także polecam keepass-a, używałem jakiś czas, potem przesiadłem się na truecrypt, naprawdę mocne narzędzie, dzięki któremu nikt nie wejdzie tam gdzie nie chcemy.

Autor postu otrzymał pochwałę
KubaKK
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 12 Lut 2015, 11:23
Pochwały: 1




Powróć do Internet & Sieci

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość