• Ogłoszenie:

Problem z bios

Możliwość napisania tematu bez konieczności logowania. Zapraszamy do zadawania pytań niezarejestrowanych użytkowników.

Problem z bios

Postprzez Mati1988 18 Wrz 2014, 08:22

reklama
Witam,

Mam problem, postanowiłem pogrzebać w Biosie w celu "optymalizacji" przyspieszenia BIOS. :)

Płyta główna Gigabyte GA-VM900M. Procek Core Duo 2 x 1,6 Zasilacz Modecom 350W, Karta Gainward GT220 512 MB, pamięć 2 x 2GB Goodram cl6 800MHZ

Dlaczego zacząłem grzebać w Bios? Wcześniej wymieniłem grafikę(2 lata temu) i rok temu pamięć DDR. Wszystko ładnie śmigało.
W Biosie dałem Load optimized defauts. Jednak grając w WOT(World of tanks) komputer nie domaga. A mam wrażenie, że jest jeszcze mały potencjał do wykorzystania(większe OC odpadają z racji kiepskiego zasilacza)
Mam system 64 bitowy więc "widzi" 4GB ramu.

Wczoraj włączyłem ukryte menu w celu próby delikatnego OC procesora(komp i chłodzenie wyczyszczone). Jednak mój bios(AWARD) nie ma opcji zmiany FSB, ani napięć.
Jedyna opcja to mnożnik, który jest ustawiony na 8(a w opcji jest 6-8). Więc raczej nie zrobię OC z poziomu Bios :cry: Może ktoś wie jak to zrobić? Zaktualizować BIOS do najnowszej wersji?

I do sedna sprawy :1:
Po niepowodzeniu z OC procka postanowiłem poszperać w ustawieniach DDR i grafiki. Zacząłem od DDR od "timmingów".
Było mniej więcej tak 5-5-5 i ta podsuma 15T na automatycznych ustawieniach. DDR mam 6cl, ale najwyższa wartość w moim biosie to 5taktów.
Spróbowałem skrócić i zrobiłem chyba 4-3-3 podsuma 10T albo 3-3-3 podsuma 9T. Dałem save and exit.

I po tym komputer się włącza, wiatraczki na grafice, procku chodzą, napęd DVD też, kontrolki na klawiaturze nie palą się, Bios nie startuje, komputer nie daje żadnych sygnałów dźwiękowych. Monitor nie dostaje sygnału.

Myślę, przekombinowałem tylko jak przywrócić ustawienia skoro ekran nie reaguje?! sciana sciana

Kolejny krok, reset pamięci CMOS. 1próba z wyjęciem baterii(nic nie dała),
2 z tak zwaną zworką, zamiast niej złączyłem na 10s dwa piny śrubokrętem.
Efektu zero. :(
3 cia próba odpalam komputer bez baterii do pamięci BIOS, zero efektu.
4 ta myślę uwaliłem DDR(choć powinien zasygnalizować dźwiękiem, że padły) :?
Mam 2 stare kości sprzed wymiany 2x512MB sprawne do końca. Podmianka, a tu ch** sciana zero zmian po odpaleniu. Więc brak już mi pomysłu co się stało..

Co robić? Próbować wgrać Bios z USB? Nigdy tego nie robiłem.. no i nie wiem w ogóle jak się do tego zabrać.

Pozdrawiam, i liczę na jakieś łopatologiczne odpowiedzi najlepiej z linkami:) a nie zbesztanie po co grzebałem w BIOS etc :P
Mati1988
 



Powróć do Szybkie Pytania i Odpowiedzi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości