• Ogłoszenie:

Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Tutaj można umieszczać wszystkie sensowne tematy nie pasujące do reszty działów tematycznych. Siadaj, gadaj, opowiadaj ;)

Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Postprzez adashko 08 Mar 2012, 11:41

Witam.

Kupiłem używany ruter na Allegro od osoby prywatnej (wygrana aukcja)
Na aukcji sprzedawca opisywał towar jako sprawny.

Wczoraj został mi dostarczony, i okazuje się, że jest uszkodzony - prawdopodobnie coś z modemem ADSL, nie świeci się diodka, nie reaguje na wpięcie kabla.
Chciałem mu odesłać na swój koszt uszkodzony sprzęt, w zamian żądając zwrotu kosztów zarówno za ruter jak i wysyłkę do mnie.

On natomiast napisał że może mi oddać jedynie za router, bo nie chce ponosić kosztów wysyłki.

Może mieliście podobne przypadki? Kto ma rację w tej sytuacji?
Jeśli ja to na co mogę się powołać? Paragrafy KC niezbyt szczegółowo przystają do opisanej sytuacji...
CPU: Intel Core i5-6600K Skylake 3.5GHz || MOBO: MSI Z170A Krait Gaming || RAM: Kingston HyperX FURY Black 8GB 2400MHz DDR4 CL15 || SSD: Plextor M6V 256GB
HDD: Seagate 1TB + 2TB SATA III 7200RPM 64MB cache || COOLER: SilentiumPC Grandis XE1236 || PSU: Thermaltake Smart SE Modular 530W ||
GPU: MSI GeForce GTX 970 OC 4GB GDDR5 256bit || MONITOR: iiyama ProLite XB2783HSU-B1 FullHD AMVA+ LED || CASE: Zalman Z3 ||
Awatar użytkownika
adashko
~user
 
Posty: 1406
Dołączenie: 20 Mar 2006, 18:26
Miejscowość: PŁOCK - Miasto seksu i biznesu
Pochwały: 59



Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej

Postprzez MaTi 08 Mar 2012, 11:56

Sprzedający ma racje, Ty reklamujesz więc ponosisz koszty dostarczenia. To samo jakbyś reklamował w sklepie u siebie w mieście. Też musisz dojechać do tego sklepu i oddać im sprzęt...
Awatar użytkownika
MaTi
@admin
 
Posty: 3620
Dołączenie: 31 Paź 2003, 14:22
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Pochwały: 206



Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Postprzez adashko 08 Mar 2012, 12:15

MaTi napisał(a):Ty reklamujesz więc ponosisz koszty dostarczenia


No tak, koszty dostarczenia w ramach reklamacji (odesłania towaru z powrotem do sprzedawcy) chcę ponieść.

Ale czy nie należy mi się w przypadku wadliwego sprzętu zwrot za towar + wysyłkę do mnie?
CPU: Intel Core i5-6600K Skylake 3.5GHz || MOBO: MSI Z170A Krait Gaming || RAM: Kingston HyperX FURY Black 8GB 2400MHz DDR4 CL15 || SSD: Plextor M6V 256GB
HDD: Seagate 1TB + 2TB SATA III 7200RPM 64MB cache || COOLER: SilentiumPC Grandis XE1236 || PSU: Thermaltake Smart SE Modular 530W ||
GPU: MSI GeForce GTX 970 OC 4GB GDDR5 256bit || MONITOR: iiyama ProLite XB2783HSU-B1 FullHD AMVA+ LED || CASE: Zalman Z3 ||
Awatar użytkownika
adashko
~user
 
Posty: 1406
Dołączenie: 20 Mar 2006, 18:26
Miejscowość: PŁOCK - Miasto seksu i biznesu
Pochwały: 59



Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Postprzez razor_71 13 Mar 2012, 22:53

Allegro to nie serwis door-to-door więc płacisz z własnej kasy za wysyłkę wadliwego przedmiotu.
I'm the good guy here to save your world
Awatar użytkownika
razor_71
~user
 
Posty: 1623
Dołączenie: 15 Sie 2005, 11:31
Miejscowość: Wrocław
Pochwały: 79



Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Postprzez adashko 14 Mar 2012, 00:33

A właśnie że nie jest to takie oczywiste:

Poradnik kupującego Allegro:

W umowach, w których konsument kupuje towar od przedsiębiorcy, stosuje się przepisy Ustawy z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141, poz. 1176). Zgodnie z art. 8 tej Ustawy:

1. Jeżeli towar jest niezgodny z umową, Kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy – chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, bierze się także pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.

2. Nieodpłatność naprawy i wymiany oznacza, że Sprzedający ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez Kupującego, zwłaszcza kosztów demontażu, dostarczenia (np. przesyłki), robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.


Tyle, że to się tyczy przedsiębiorcy, a o osobie prywatnej od której kupiłem, nic nie ma, dlatego pytam.

Nie uważam, żeby było to na tyle oczywiste jak to przedstawiasz.

Allegro to nie serwis door-to-door więc płacisz z własnej kasy za wysyłkę wadliwego przedmiotu.


Za 'odsyłkę' uszkodzonego tak - wyjaśniliśmy to wyżej.

Ale dlaczego mam płacić za przysłanie do mnie uszkodzonego towaru, kiedy zamawiałem sprawny? :)
CPU: Intel Core i5-6600K Skylake 3.5GHz || MOBO: MSI Z170A Krait Gaming || RAM: Kingston HyperX FURY Black 8GB 2400MHz DDR4 CL15 || SSD: Plextor M6V 256GB
HDD: Seagate 1TB + 2TB SATA III 7200RPM 64MB cache || COOLER: SilentiumPC Grandis XE1236 || PSU: Thermaltake Smart SE Modular 530W ||
GPU: MSI GeForce GTX 970 OC 4GB GDDR5 256bit || MONITOR: iiyama ProLite XB2783HSU-B1 FullHD AMVA+ LED || CASE: Zalman Z3 ||
Awatar użytkownika
adashko
~user
 
Posty: 1406
Dołączenie: 20 Mar 2006, 18:26
Miejscowość: PŁOCK - Miasto seksu i biznesu
Pochwały: 59



Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Postprzez Lukesh 14 Mar 2012, 00:54

Nie raz w analogicznych sytuacjach (zwrot nastepowal z zupelnie niezaleznych ode mnie przyczyn) otrzymywalem zwrot calkowitych poniesionych przeze mnie kosztow (koszt zakupionego przedmiotu oraz przesylek zarowno w jedna, jak i druga strone).
][_, ([]) ][_, xD

Niedaleko od Krakowa leży miasto Częstochowa,
dzieją się tam różne rzeczy, zakonnice mają dzieci
I kup sobie chamie medalik na szyje,
nic Ci się nie stanie i tramwaj nie zabije,
I kup sobie chamie obrączkę na rączkę,
nie będziesz chorował na kiłe i rzeżączkę.
Medalikarz mądra głowa, niech nam żyje Częstochowa,
czy za dyche, czy za piątkę kupisz chamie tu pamiątkę,
a pamiątka z Częstochowy to karabin maszynowy !
Awatar użytkownika
Lukesh
*mod
 
Posty: 7838
Dołączenie: 11 Lis 2005, 21:45
Miejscowość: Częstochowa / Kraków
Pochwały: 852



Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Postprzez adashko 14 Mar 2012, 01:23

Lukesh, mówisz konkretnie o aukcji i zakupie od osoby prywatnej?

W takim razie czym to motywowałeś drugiej stronie?

Ja z ciekawości zadzwoniłem nawet do Biura Rzecznika Konsumentów w moim mieście, i powiedzieli mi, że gdyby to był sprzedawca posiadający działalność - można by wtedy powołać się na zapisy kodeksu cywilnego, a w takiej sytuacji jak moja (zakup od osoby prywatnej, do tego aukcja) KC rzekomo tego nie reguluje... no i w niczym nie mogą mi pomóc (cóż za niespodzianka :? )
CPU: Intel Core i5-6600K Skylake 3.5GHz || MOBO: MSI Z170A Krait Gaming || RAM: Kingston HyperX FURY Black 8GB 2400MHz DDR4 CL15 || SSD: Plextor M6V 256GB
HDD: Seagate 1TB + 2TB SATA III 7200RPM 64MB cache || COOLER: SilentiumPC Grandis XE1236 || PSU: Thermaltake Smart SE Modular 530W ||
GPU: MSI GeForce GTX 970 OC 4GB GDDR5 256bit || MONITOR: iiyama ProLite XB2783HSU-B1 FullHD AMVA+ LED || CASE: Zalman Z3 ||
Awatar użytkownika
adashko
~user
 
Posty: 1406
Dołączenie: 20 Mar 2006, 18:26
Miejscowość: PŁOCK - Miasto seksu i biznesu
Pochwały: 59



Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Postprzez Lukesh 14 Mar 2012, 01:29

Tak, mowa o zakupach od osob prywatnych - byly to zarowno licytacje, jak i aukcje typu kup teraz.
Motywowalem to wlasnie tym, o czym wspomnialem w poprzednim poscie - zwrot nastepowal z zupelnie niezaleznych ode mnie przyczyn.
][_, ([]) ][_, xD

Niedaleko od Krakowa leży miasto Częstochowa,
dzieją się tam różne rzeczy, zakonnice mają dzieci
I kup sobie chamie medalik na szyje,
nic Ci się nie stanie i tramwaj nie zabije,
I kup sobie chamie obrączkę na rączkę,
nie będziesz chorował na kiłe i rzeżączkę.
Medalikarz mądra głowa, niech nam żyje Częstochowa,
czy za dyche, czy za piątkę kupisz chamie tu pamiątkę,
a pamiątka z Częstochowy to karabin maszynowy !
Awatar użytkownika
Lukesh
*mod
 
Posty: 7838
Dołączenie: 11 Lis 2005, 21:45
Miejscowość: Częstochowa / Kraków
Pochwały: 852



Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Postprzez ewa712738 20 Wrz 2014, 15:31

Witam. Zakupilam kurtke zimowa w opisie wypelniona kaczym puchem a otrzymalam wypelniona watolina .Otworzylam spor na Allegro, wystawilam negatywa i w sporze zazadalam kurtki o takim samym wzorze i takiego samego rozmiaru lecz wypelnionej kaczym puchem jakie byly zapewnienia sprzedajacego w opisie . Kontrachent poinformowal mnie ze reklamacje moze przyjac ale nie musi bo jest to jego prawo jakie mu gwarantuje Kodeks Allegro i Kodeks Prawa Cywilnego o Rekojmi . Sprzedaz przez licytacje nie uwzglednia odstapienia od umowy. Co jeszcze moge zrobic bo jest to nizgodnosc towaru z umowa .
ewa712738
~obserwator
 
Posty: 0
Dołączenie: 20 Wrz 2014, 15:10



Allegro - reklamacja towaru u osoby prywatnej-koszty wysyłki

Postprzez apg2312 20 Wrz 2014, 16:20

To nie jest już kodeks cywilny, tylko "Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej"
Do pobrania plik pdf
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20021411176
Jeśli sprzedawca odmówi uznania reklamacji na podstawie niezgodności towaru z umową, to pozostaje tylko skierować sprawę do sądu.
Zalecam nie komunikować się telefonicznie, tylko mailowo lub listownie (listem poleconym)
Tak na marginesie...co to niby jest "Kodeks Allegro" ????
Bo jedyne, co jest, to Regulamin Allegro - w którym nic na ten temat nie pisze. A spór Allegro...ot, dobra zabawa, nic więcej.
Adam

I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?

QuadCore Intel Core i7-6700K/Asus Z170 Pro Gaming/4x4GB Kingston HyperX Fury Black 2400/Gigabyte RTX 3060 VISION OC 12 GB/SSD Patriot VIPER VPN100 256GB M.2 PCIe x4 NVMe + SSD Plextor M6S 128GB SATA3 + Toshiba P300 1TBB/HL-DT-ST DVDRAM GH24NSB0/Philips 240V5QDSB/OCZ ZS 550W
Awatar użytkownika
apg2312
~user
 
Posty: 1308
Dołączenie: 29 Lip 2008, 20:09
Miejscowość: هورشاو
Pochwały: 85




Powróć do Pog@duchy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości