• Ogłoszenie:

Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Tutaj można umieszczać wszystkie sensowne tematy nie pasujące do reszty działów tematycznych. Siadaj, gadaj, opowiadaj ;)

Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez Nowwy7 27 Maj 2015, 23:01

Witam Wszystkich forumowiczów.

Piszę aby się poradzić, ponieważ mam mały dylemat.
Mam 27 lat, jestem po szkole zawodowej w zawodzie kucharz oraz obecnie ukończyłem szkołę średnią. Obecnie pracuję w trybie dwuzmianowym od poniedziałku do piątku.
Zastanawiam się nad kontynuacją nauki. Myślę, że maturę udało mi się zdać i zastanawiam się nad studiami.
Nie wiem zupełnie jaki kierunek wybrać. Ogólnie pod uwagę biorę studia niestacjonarne (zaoczne) I stopnia inżynierskie. Z kierunków które w jakimś stopniu mi by odpowiadały (tak przynajmniej mi się zdaje) to:
1. Transport - Technika samochodowa
2. Informatyka - Grafika komputerowa
Pierwszy kierunek wybrałbym ponieważ lubię pomajstrować przy aucie, nie boję się ubrudzić w smarze itp. Budowa i zagadnienia związane z samochodami łatwo wpadają mi do głowy i myślę, że bym się odnalazł w tym temacie.

Co do drugiego wstępnie wybranego kierunku zastanawiam się nad informatyką, a dokładniej grafiką komputerową.
Nie wiem czy bym się odnalazł w tym temacie i na ile by ukończenie takiej szkoły dało mi perspektywy. Z komputem, jego obsługą, konfiguracją sicie, sprzętu hardware, software, a także obsługą darmowych programów do edycji zdjęć jakoś sobie radzę. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

Myślałem tez nad innymi kierunkami jak np. Logistyka, magazynowanie itp. (mam doświadczenie zawodowe w pracy na magazynach) ale jakoś tak średnio mnie kręci ten temat choć wiem jak mniej więcej jak wszystko działa i na jakich zasadach, znane są tez mi główne zagadnienia magazynowe, proces gospodarki magazynowej itd.

Przy innych kierunkach to jakoś nic mi nie podchodzi ale może ktoś z Państwa mógłby coś doradzić, zasugerować?

Ogólnie wybierając studia, mam też na uwadze ewentualne wykorzystanie zdobytej wiedzy w znalezieniu pracy za granicą, raczej w krajach anglojęzycznych. Obecnie pracuję też nad nauka i doskonaleniem tego języka.
Jestem otwarty na emigrację jak najbardziej.

Co do mojej wiedzy ogólnej to raczej jestem słaby z takich przedmiotów jak matematyka, chemia, fizyka, więc wybierając dany kierunek też warto wziąć pod uwagę ten fakt.

Kolejną kwestią nad którą się zastanawiam to czy lepiej, czy może bez różnicy będzie wybór uczelni zaocznej prywatnej czy może państwowej?
Np. wyżej wspomniany kierunek technika samochodowa jest dostępny tylko w moim mieście na uczelni prywatnej, natomiast informatykę można już wybrać między szkołą prywatną, a państwową.

Zapraszam i proszę o Państwa przemyślenia, przykłady z życia i rozjaśnienie mi tego ciężkiego tematu.
Nowwy7
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 27 Maj 2015, 22:58



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez ToServeAndProtect 27 Maj 2015, 23:54

Nowwy7 napisał(a):Z komputem, jego obsługą, konfiguracją sicie, sprzętu hardware, software, a także obsługą darmowych programów do edycji zdjęć jakoś sobie radzę. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

tyle to ma wspólnego z informatyką co komorowski z prawdomównością
infa to głównie matma i matma. a skoro jesteś słaby to możesz sobie od razu infe odpuścić

nie znam się na mechanice ale do tego powinny wystarczyć wiedza oraz troszke praktyki. resztę wyuczysz się w szkole

a może zostaniesz w gastronomii? teraz za pomocą programów kulinarnych typu masterchef, hells kitchen (nie mówię o polskich edycjach bo są denne, tylko o zagranicznych) ta dziedzina jest dość popularna i przedstawia bardzo dobre rokowania na przyszłość
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez Robert 28 Maj 2015, 08:28

Nowwy7 napisał(a):Ogólnie wybierając studia, mam też na uwadze ewentualne wykorzystanie zdobytej wiedzy w znalezieniu pracy za granicą, raczej w krajach anglojęzycznych. Obecnie pracuję też nad nauka i doskonaleniem tego języka.
Jestem otwarty na emigrację jak najbardziej.


Idź na medycynę
Albo na księdza

Co to się porobiło, że ludzie pytają się na forach na jaki kierunek studiów iść. Mamy się spytaj albo ksiedza jeśli sam nie umiesz podjąć decyzji.
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez jurciojurcio 11 Cze 2015, 19:09

Może spróbuj na Fizyce Technicznej na politechnikach. Świetny kierunek dla ludzi o umysłach ścisłych, a i dużo na nim informatyki więc nie będziesz zawiedziony :)
Awatar użytkownika
jurciojurcio
~user
 
Posty: 16
Dołączenie: 13 Sty 2015, 10:18
Miejscowość: Końskie



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez staszko 24 Cze 2015, 13:53

nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że na KAŻDYCH studiach inżynierskich jest dużo matematyki i fizyki. wiedza matematyczna i fizyczna jest niezbędna jeśli chce się ukończyć studia i zostać inżynierem. jak nie umiesz matmy to pomęczysz się na tych studiach semestr lub dwa, a potem Cię wyrzucą albo sam zrezygnujesz. przemyśl to.
staszko
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 24 Cze 2015, 13:49



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez Mati66 24 Cze 2015, 20:18

Z tych dwoch to chyba lepszy transport. A najlepiej sprawdz na co jest wieksze zapotrzebowanie . Bo po co kończyc studja ktore ci sie nie przydadzą.
Mati66
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 24 Cze 2015, 18:18



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez ToServeAndProtect 24 Cze 2015, 20:37

Mati66, zapotrzebowanie jest nieadekwatne do wyboru kierunku studiów. bo jak ktoś idzie na studia i jest zapotrzebowanie na np psychologa czy programiste to przez ten czas studiów (3-5,5 lat) wszystko może się zmienić. wtedy będą potrzebować malarzy i doktorów
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez Michał22 24 Cze 2015, 20:55

Już to widzę jak za 5 lat będzie za dużo programistów <rotfl> Jeżeli jest się nawet średnim programistą to się ma multum możliwości, a zapotrzebowanie nie maleje, tylko rośnie z każdym rokiem. Praca programisty jest o tyle świetna, że pracować można z każdego miejsca na świecie, wystarczy internet i będąc w Polsce, realizujesz przykładowo brytyjskie projekty. Jeżeli sie ma dużo zaparcia w sobie, to można być dobrym programistą, bez studiów, jeśli ktoś jest leniwy, to studia pomagają zmuszając Cię, żeby cokolwiek się uczyć.
Awatar użytkownika
Michał22
~user
 
Posty: 685
Dołączenie: 29 Paź 2005, 21:04
Miejscowość: Sopot
Pochwały: 10



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez sokrates 29 Cze 2015, 13:11

a jakie przedmioty zdawałeś na maturze? przedmioty i punkty, jakie z nich uzyskałeś mogą Ci znacznie ograniczyć pole do manewru. ja na Twoim miejscu poważnie zastanowiłbym się nad studiami niestacjonarnymi. myślę, że skoro pracujesz to nie ma sensu rzucać dotychczasowej kariery, także ze względów finansowych. zwłaszcza, że jak skończysz studia to już będziesz po 30 roku życia, a takiego absolwenta uczelni, bez żadnego doświadczenia, niekoniecznie ktoś będzie chciał zatrudnić. nie warto więc rzucać wszystkiego, przynajmniej nie od razu.
sokrates
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 29 Cze 2015, 13:04



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez CzarnyWrzesien 29 Cze 2015, 19:51

Idź do technikum gastronomicznego lub na ten kierunek studiów. Albo liceum też jest dobre. :ok:
Czarny Wrzesień
Awatar użytkownika
CzarnyWrzesien
~user
 
Posty: 188
Dołączenie: 23 Lip 2014, 23:15
Miejscowość: Podkarpacie, Turze- Pole
Pochwały: 3



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez LukaszM88 18 Lip 2015, 11:20

Ja na Twoim miejscu poszedłbym na studia w kierunku tego co do tej pory się uczyłeś a to co wymieniłeś to potraktowałbym jako pasję i rozwijał ją sobie na boku bez jakiegoś studiowania. A jak interesuje Cię transport to może np logistyka na WSB będzie dla Ciebie ciekawym miejscem.
LukaszM88
~user
 
Posty: 3
Dołączenie: 15 Lut 2015, 14:59



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez XMan 1 18 Lip 2015, 12:37

Szkoda czasu i pieniędzy.
W dzisiejszych czasach kucharz to dobry zawód.
Na Twoim miejscu uskładałbym trochę kasy lub wziąłbym pożyczkę (istnieją specjalne) i założyłbym biznes gastronomiczny :wink:
Nie toleruję wulgaryzmu, chamstwa oraz kłamstwa.
"Mniej adrenaliny, więcej endorfin"

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
XMan 1
~user
 
Posty: 681
Dołączenie: 11 Paź 2013, 20:39
Miejscowość: PL
Pochwały: 40



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez kracki 05 Sie 2015, 19:50

Prawdę mówiąc graficy komputerowi zarabiają słabo, miejsc pracy jest mało, bo duża konkurencja. Akurat ten kierunek bym sobie odpuścił :P

Dodano Dzisiaj, 19:51:
opuść grafikę. zostań przy zawodzie kucharza, bo to dobry fach
Masz zamiar kupić sobie nowy rower? Wiesz, że kredyty w Warszawie http://dobrekredyty.com.pl mogą Ci w tym pomóc? Sprawdź oferty w swoich bankach. Czasami zapłacisz tylko 200 złotych więcej, ale przynajmniej zachowasz swoją gotówkę!
kracki
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 05 Sie 2015, 19:47



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez Argix 07 Sie 2015, 09:40

Żeby dobrze zarabiać jako grafik trzeba mieć masę doświadczenia, wiedzy, umiejętności. Obecnie jest zatrzęsienie "grafików", którzy ledwie wizytówkę są w stanie zrobić, ale robią wszystko po kosztach więc ludzie to biorą :)
:)
Argix
~user
 
Posty: 13
Dołączenie: 04 Sie 2015, 10:10



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez karolminek 07 Sie 2015, 14:24

Ja bym wybrał informatykę. Ale koledzy mi mówili że informatyka na polibudach jest masakrycznie ciężka.
karolminek
~obserwator
 
Posty: 0
Dołączenie: 07 Sie 2015, 14:11



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez Argix 11 Sie 2015, 13:57

Po lekkich studiach jest zazwyczaj lekka praca np. na kasach w marketach :)
:)
Argix
~user
 
Posty: 13
Dołączenie: 04 Sie 2015, 10:10



Studia niestacjonarne, jaki kierunek wybrać?

Postprzez ToServeAndProtect 11 Sie 2015, 14:18

Argix, i co jeszcze? może sami wepchają ci pracę w łapy i dadzą wynagrodzenie. praca w marketach to wyzysk człowieka. idą tam ludzie starsi, którzy nie mają co robić na starość, idą tam nieuki, którzy olali szkołę, albo idą tam ci co szukają ostatniej szansy na jakikolwiek zarobek bo życie robi się coraz cięższe.

nie ma takiego pojęcia jak lekka praca
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461




Powróć do Pog@duchy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości