• Ogłoszenie:

Fotoradary a straz miejska

Tutaj można umieszczać wszystkie sensowne tematy nie pasujące do reszty działów tematycznych. Siadaj, gadaj, opowiadaj ;)

Fotoradary a straz miejska

Postprzez dresik 17 Wrz 2013, 18:45

POMOCY...
mam pytanko chodzi o straż miejska i fotoradary. Jechałem w terenie zabudowanym 82km (powinno sie jechać 50km) i byl znak kontrola prędkości fotoradar 3.5km...i siedzieli w samochodzie na poboczu panowie ze straży miejskiej i zrobili mi zdjęcie błysła lampa błyskowa..wiec mandacik..
I z tego co wiem to straz miejska nie ma prawa robic zdjec jak to wyglada???
Awatar użytkownika
dresik
 
Posty: 749
Dołączenie: 16 Sie 2005, 13:56
Miejscowość: wronki



Fotoradary a straz miejska

Postprzez kajtekjr 17 Wrz 2013, 19:24

Sprawa nr 1 - jak przyjąłeś mandat to już pozamiatane i trzeba zapłacić ;) - jak nie zapłacisz to odezwie się Urząd Skarbowy lub komornik - w tym przypadku na 99% komornik ;)
Sprawa nr 2 - jak odmówisz przyjęcia mandatu to będzie wniosek do sądu o ukaranie, a to wiąże się jak wiadomo z rozprawą, chodzeniem po sądach i nie daje 100% szansy na wygranie sprawy. ;) A jak nie wygrasz to zapłacisz w/w mandat karny + koszty sądowe.

Mały cytat:
Prokuratura Generalna radzi, by mandatu nie przyjmować. W takich przypadkach straż kieruje do sądu wniosek o ukaranie. A tego, zdaniem Prokuratury Generalnej, nie ma prawa robić.

– Organ ten nie posiada kompetencji do prowadzenia postępowania wyjaśniającego, kierowania wniosku do sądu o ukaranie obwinionego oraz do wnoszenia środków zaskarżenia – informuje Maciej Kujawski z Biura Prokuratora Generalnego.

Nawet jeśli sąd uzna winę kierowcy, nie oznacza to jeszcze przegranej. Kolejnym etapem jest kasacja w Sądzie Najwyższym. Sam kierowca nie może jej złożyć, takie prawo ma rzecznika praw obywatelskich lub Prokuratura Generalna. I to tam należy szukać pomocy.

źródło: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130822/LUBLIN/130829909
Fotografia motoryzacyjna ---> WWW
Awatar użytkownika
kajtekjr
~user
 
Posty: 8079
Dołączenie: 06 Paź 2005, 15:39
Miejscowość: Września
Pochwały: 306



Fotoradary a straz miejska

Postprzez dresik 17 Wrz 2013, 19:31

kurde jak mam sie włóczyc po sadach wole zaplacic..i probowac sie dogadac zeby przynajmniej punktów nie zgarnac..
Awatar użytkownika
dresik
 
Posty: 749
Dołączenie: 16 Sie 2005, 13:56
Miejscowość: wronki



Fotoradary a straz miejska

Postprzez kajtekjr 17 Wrz 2013, 19:39

dresik napisał(a): probowac sie dogadac zeby przynajmniej punktów nie zgarnac..

Punkty się już naliczyły z datą popełnienia wykroczenia, nie z datą przyjęcia mandatu ;) Przyjęcie mandatu tylko przypisuje punkty do konkretnej osoby. :wink:
Punty zostałyby anulowane w momencie wygrania sprawy w sądzie ;)
Fotografia motoryzacyjna ---> WWW
Awatar użytkownika
kajtekjr
~user
 
Posty: 8079
Dołączenie: 06 Paź 2005, 15:39
Miejscowość: Września
Pochwały: 306



Fotoradary a straz miejska

Postprzez dresik 17 Wrz 2013, 21:46

tylko samochod jest dla ojca zarejestrowany a ojciec nie ma prawka :) wiec bedzie trzeba pokazac kto prowadzil..
Awatar użytkownika
dresik
 
Posty: 749
Dołączenie: 16 Sie 2005, 13:56
Miejscowość: wronki



Fotoradary a straz miejska

Postprzez Robert 17 Wrz 2013, 23:03

Jak będzie widać twarz - przynaj się.
Jeśli nie - nie wiesz kto prowadził. Płacisz mandat i nie masz punktów.
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Fotoradary a straz miejska

Postprzez kajtekjr 17 Wrz 2013, 23:41

Robert napisał(a):Jak będzie widać twarz - przynaj się.
Jeśli nie - nie wiesz kto prowadził. Płacisz mandat i nie masz punktów.


Nie wiem jak straż miejska do tego podchodzi, ale jak dostanie się mandat z fotoradaru wystawiony przez ITD to fotkę można zobaczyć dopiero w sądzie ;)
Dodatkowo jak nie powiesz kto prowadził to faktycznie nie naliczą punktów karnych, ale naliczą wyższy mandat +100/200 zł - w Twoim przypadku ok. 400-500, bo "normalny" mandat jest we widełkach 200-300 zł ;)
Swoją drogą przebolałbym te 6 punktów karnych - to jest nic ;) A jak dobrze zagadasz to wypiszą niższy mandat ;) Swego czasu miałem 22 punkty :lol: i jakoś noga stała się lżejsza przez rok :ok:
Fotografia motoryzacyjna ---> WWW
Awatar użytkownika
kajtekjr
~user
 
Posty: 8079
Dołączenie: 06 Paź 2005, 15:39
Miejscowość: Września
Pochwały: 306



Fotoradary a straz miejska

Postprzez apg2312 18 Wrz 2013, 02:24

Skoro to straż wiejska, to przejdź się do nich (jak masz blisko) i poproś o okazanie zdjęcia. Oczywiście, oryginalnego, nieretuszowanego, niewyostrzonego, bez żadnej obróbki. Tylko takie jest dowodem w sprawie - to raz. Dwa - jeśli będzie WYRAŹNIE widać Twoją twarz, to nic nie zrobisz, grzecznie płacisz mandat, i po sprawie. Ale jeśli będą jakiekolwiek wątpliwości, to powiedz że kuzyn z Niemiec czy z Holandii (czy ktokolwiek skądkolwiek z zagranicy) przyjechał w odwiedziny i wtedy prowadził samochód. I na tym sprawa się kończy, bez płacenia mandatu i punktów.

kajtekjr napisał(a): Swego czasu miałem 22 punkty :lol: i jakoś noga stała się lżejsza przez rok :ok:

Uuuuu...to lepszy jesteś ode mnie :D Ja tylko z 20 punktami na koncie jeździłem :D
Adam

I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?

QuadCore Intel Core i7-6700K/Asus Z170 Pro Gaming/4x4GB Kingston HyperX Fury Black 2400/Gigabyte RTX 3060 VISION OC 12 GB/SSD Patriot VIPER VPN100 256GB M.2 PCIe x4 NVMe + SSD Plextor M6S 128GB SATA3 + Toshiba P300 1TBB/HL-DT-ST DVDRAM GH24NSB0/Philips 240V5QDSB/OCZ ZS 550W
Awatar użytkownika
apg2312
~user
 
Posty: 1308
Dołączenie: 29 Lip 2008, 20:09
Miejscowość: هورشاو
Pochwały: 85



Fotoradary a straz miejska

Postprzez fluid 18 Wrz 2013, 08:39

kajtekjr napisał(a):Swego czasu miałem 22 punkty


ja dobilem tylko do 20 ale tego samego dnia wybrlame sie dowiedziec kiedy jest kurs obnizajacy o 6 punktow <lol>
Sprzedam zestaw perkusji do GUITAR HERO na x360 - chetni pisacna PW
Each EMO can suck my ballsack but one in particular...
NIE POMAGAM NA PW, CHCESZ POMOCY - PISZ NA FORUM W ODPOWIEDNIM TEMACIE
GalkaPL - nieważne jaki będzie twój nowy nick my ZAWSZE będziemy pamiętać własnie ten...
Awatar użytkownika
fluid
*mod
 
Posty: 14746
Dołączenie: 12 Gru 2004, 00:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 947



Fotoradary a straz miejska

Postprzez BZIKU 22 Wrz 2013, 12:53

dresik napisał(a):kurde jak mam sie włóczyc po sadach wole zaplacic..i probowac sie dogadac zeby przynajmniej punktów nie zgarnac..

Ja bym tak sie nie spieszył. :lol: :lol:
Wyszperałem Ci 2 artykuły godne przeczytania,nawet świeżej daty :
http://3obieg.pl/mandat-podetrzyj-sie-wezwaniem

http://3obieg.pl/radary-anuluj-sobie-mandat

Po następne:
tylko samochod jest dla ojca zarejestrowany a ojciec nie ma prawka :) wiec bedzie trzeba pokazac kto prowadzil..

Też nie do końca prawda...Ojciec chyba nie prowadzi ewidencji kto i kiedy w jakich godzinach korzystał z auta,prawda?
List informujący o wykroczeniu wysyłają ITD lub straż gminna. W kopercie znajdują się trzy oświadczenia, a jedno z nich dotyczy tego, kto prowadził pojazd. Kierowcy znaleźli jednak lukę prawną w tych dokumentach. Jeśli właściciel auta wpisze, że to nie on kierował autem oraz nie pamięta, kto siedział za kierownicą, ITD skieruje wniosek do sądu o ukaranie. W takiej sprawie oskarżycielem może być jednak tylko policja, która w tej chwili nie odpowiada już za mandaty z fotoradarów.

Jeśli wpiszemy w odpowiednią rubrykę imię i nazwisko np. dalekiego kuzyna z Białorusi, wyegzekwowanie kary będzie niemożliwe. Ani straż gminna ani ITD, nie mają bowiem możliwości wysłania mandatu do obywatela kraju spoza Unii Europejskiej.

Dalej zrób tak:
Przesłać do straży pismo, w którym żądamy przesłania fotografii wykonanej przez urządzenie rejestrujące (jeśli takiej nie otrzymaliśmy).

W piśmie pytamy też, czy zdjęcie zostało wykonane przez urządzenie stacjonarne, czy mobilne.

Następnie żądamy kopii homologacji urządzenia, które wykonało zdjęcie.

Prosimy też o podanie nazwy i numeru fabrycznego tego urządzenia.

W piśmie pytamy straż, czy neguje ona stanowisko prokuratora generalnego w zakresie braku zgodności z konstytucją art. 96 § 3 k.w. oraz art. 78 ust. 4 i 5 ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Na koniec pytamy, czy straż miejska zamierza nakładać mandaty karne oraz kierować wniosek o ukaranie do sądu w niniejszej sprawie pomimo stanowiska prokuratora generalnego w zakresie braku konstytucyjności przepisów wskazanych w piśmie z dnia 12 kwietnia 2013 roku.

W sieci jest mnóstwo informacji ;)
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi ©by Kahoona


Image
Awatar użytkownika
BZIKU
^zasłużony
 
Posty: 2849
Dołączenie: 31 Gru 2005, 12:37
Miejscowość: PL-CYBINKA NL-EINDHOVEN
Pochwały: 158



Fotoradary a straz miejska

Postprzez kjubus 24 Wrz 2013, 22:56

dresik napisał(a):I z tego co wiem to straz miejska nie ma prawa robic zdjec jak to wyglada???
z tego co pamietam, to aktualnie moga tylko w terenie zabudowanym, o ile nie jest to trasa ekspresowa/autostrada (bo czasami takie przez teren zabudowany przebiegaja).
Image <=== WWW
Aristo Prestige 1700 - Centrino Duo 2.2GHz, 1*2GB DDR2 667 + 1*1GB DDR2 667, GF 8600M GS 256MB+turbocache (max 512), Win 7 Professional x64 //PlayStation 4 500GB + LG 37LH3000

nie pomagam przez PW/GG/E-MAIL! masz klopot? pisz na forum.
Awatar użytkownika
kjubus
~user
 
Posty: 2484
Dołączenie: 28 Lis 2005, 17:06
Miejscowość: Bogdanowo k. Poznania
Pochwały: 33



Fotoradary a straz miejska

Postprzez BZIKU 24 Wrz 2013, 23:13

Moga wszedzie jeżeli są w granicach "k/metrowych" znaku D-51
I jest taki mały myk...Wrzuce cytaty:
-Czy Straż Gminna ma prawo do przeprowadzania kontroli prędkości fotoradarem przenośnym w terenie zabudowanym bez oznaczeń D-51?
-Nie ma prawa
-Ale czy Sąd uzna to za powód aby nie ukarac Cie mandatem... malo prawdopodobne ale możliwe
-Nie rozumiem tego zdania?
-To oznacza, że brak oznakowania, o pomiarze nie zwalnia Ciebie ze stosowania się, do ograniczenia prędkości.

A tu dyskusja
http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/451958-fotoradar-strazy-gminnej-w-miejscu-bez-oznakowania-d-51-a.html
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi ©by Kahoona


Image
Awatar użytkownika
BZIKU
^zasłużony
 
Posty: 2849
Dołączenie: 31 Gru 2005, 12:37
Miejscowość: PL-CYBINKA NL-EINDHOVEN
Pochwały: 158



Fotoradary a straz miejska

Postprzez Sh@m@N 25 Wrz 2013, 00:33

A ich nie zwalnia z odpowiedzialności karnej na podstawie art 231 kodeksu karnego - nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Leci strażnik, który wystawił radar, strażnik, który wypisał mandat w tych warunkach i komendant, który do czegoś takiego dopuścił. Ścigane z urzędu, sąd rozpatrujący sprawę mandaciku na wniosek delikwenta ma obowiązek skierować sprawę do prokuratury. Żadne tam "sygnalizowanie uchybień". Można samemu zgłosić do prokuratury, siebie jako "pokrzywdzonego" - i pilnować, czy pan prokurator wypełnia wszystkie czynności.
Do czasu zakończenia śledztwa strażnicy są zawieszeni w obowiązkach i ciachnięci po kasie, a po ewentualnym wyroku - na lat 5 nie mogą być w służbach.

Przelicznik prosty.
道可道﹐非常道;名可名,非常名。人之性、惡;其善,偽也。
Wyrzucając stare graty zastanawiam się, co z nich zrobiłby chińczyk. I w końcu ich nie wyrzucam, tylko próbuję to zrobić.
Awatar użytkownika
Sh@m@N
~user
 
Posty: 1235
Dołączenie: 16 Wrz 2009, 16:52
Pochwały: 101



Fotoradary a straz miejska

Postprzez dentek 25 Wrz 2013, 14:02

Zasadniczo posumowując, strażnicy miejscy są dość zbędni...
http://phuhartwig.pl/
dentek
~user
 
Posty: 3
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:52



Fotoradary a straz miejska

Postprzez apg2312 25 Wrz 2013, 17:46

dentek napisał(a):Zasadniczo posumowując, strażnicy miejscy są dość zbędni...

Dla zwykłych obywateli owszem. Dla władz miasta/gminy nie, bo zazwyczaj są maszynką do robienia pieniędzy - czytaj łupienia kierowców.
Niekwestionowanymi liderami w zarabianiu na fotoradarach na Pomorzu są gminy z regionu słupskiego, gdzie króluje najsłynniejsza podsłupska Kobylnica, z przychodami w wysokości 6,9 mln zł. W 2011 r. strażnicy gminni wystawili tam 52 682 mandaty. 3 tys. spraw trafiło do sądu, a 99 proc. z nich zakończyło się skazaniem. Koszt utrzymania Straży Gminnej to 2,8 mln zł.

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/499441,pomorze-gminy-zarabiaja-miliony-na-mandatach-z-fotoradarow-raport,id,t.html?cookie=1
Maszynki do zarabiania pieniędzy

Są gminy, w których urządzenia do pomiaru prędkości stały się swego rodzaju maszynkami do zarabiania pieniędzy i to całkiem niezłych pieniędzy. Samorządy planują nawet w budżecie wysokość dochodu uzyskanego z grzywien z rocznym wyprzedzeniem. Dla przykładu, gmina Wejherowo (woj. pomorskie) zaplanowała, że do budżetu urzędu z tego tytułu trafi w 2011 roku 2 mln zł. Kierowcy jednak spłatali figla włodarzom i na konto gminy wpłynęło jedynie 1,9 mln zł. Podobnie gmina Debrzno (woj. pomorskie), która liczyła na zarobek rzędu 5,3 mln zł, ale musiała się zadowolić kwotą w wysokości 4,6 mln zł. Ale to i tak nic w porównaniu z innymi gminami i miastami...

Niekwestionowanym liderem jest Warszawa. Straż miejska w stolicy dysponuje siedmioma masztami fotoradarowymi oraz dwoma fotoradarami mobilnymi zamontowanymi w pojazdach. W 2011 roku straż nałożyła 3 480 mandatów karnych na łączną kwotę 8 999 450 zł. Świetnym wynikiem może pochwalić się również gmina Kobylnica (woj. pomorskie), na której terenie znajduje się sześć stacjonarnych urządzeń rejestrujących. W 2011 roku wystawiono tutaj łącznie 52 682 mandaty karne, a przychód z nałożonych grzywien wyniósł dokładnie 6 810 353 zł. Nieco mniejszy zysk z tego tytułu odnotowała gmina Człuchów, która na urządzeniach do pomiaru prędkości zarobiła 5 mln zł. Mniej wpłynęło do budżetu gminy Biały Bór (woj. zachodniopomorskie). Na jej terenie znajdują się trzy fotoradary, w tym jedno stacjonarne i dwa mobilne. W 2011 roku wystawiono tutaj 42 480 mandatów karnych, z których gmina zarobiła 4 639 432 zł. Podobny wynik odnotowała gmina Debrzno z woj. pomorskiego. Do jej budżetu wpłynęło w 2011 roku 4,6 mln zł. Na fotoradarach sporo zarobiła również gmina Kęsowo (woj. kujawsko-pomorskie).

http://moto.onet.pl/aktualnosci/najlepiej-zarabiajace-fotoradary-w-polsce/nbl99
Adam

I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?

QuadCore Intel Core i7-6700K/Asus Z170 Pro Gaming/4x4GB Kingston HyperX Fury Black 2400/Gigabyte RTX 3060 VISION OC 12 GB/SSD Patriot VIPER VPN100 256GB M.2 PCIe x4 NVMe + SSD Plextor M6S 128GB SATA3 + Toshiba P300 1TBB/HL-DT-ST DVDRAM GH24NSB0/Philips 240V5QDSB/OCZ ZS 550W
Awatar użytkownika
apg2312
~user
 
Posty: 1308
Dołączenie: 29 Lip 2008, 20:09
Miejscowość: هورشاو
Pochwały: 85



Fotoradary a straz miejska

Postprzez fluid 27 Wrz 2013, 08:48

Swojego czasu Cejrowski o tym mowil i dostal od jakiegos znajomego prawnika takie oto pisemko.
Podobno dziala :)

Jakiś czas temu kolega podrzucił mi "podanie" które zdecydowanie umili czas w/w zacnym instytucją. Polecam przeczytać całość, może komuś się przyda



Miasto, data
Imię i nazwisko
adres

Do
/nazwa instytucji/
adres

P R O Ś B A
Szanowny Panie ...........
W dniu /data zdarzenia/ o godz. XX.XX zostało zrobione zdjęcie rzekomo
mojego pojazdu o numerze /numer rejestracyjny/ oraz przesłano
dokumentację na mój adres. Jednakże obawiam się, że przesłana
dokumentacja jest niestety niekompletna, a co za tym idzie obawiam się
również, że wykazany na zdjęciu z fotoradaru pomiar prędkości może
niestety nie być prawidłowy, o ile na zdjęciu został faktycznie
uwieczniony mój pojazd. Bardzo chciałbym pomóc Panu Komendantowi w
ustaleniu sprawcy wykroczenia, ale najpierw proszę o rozwianie wszelkich
moich wątpliwości.
Ale do rzeczy:
1. Oświadczam zgodnie z prawdą, iż nie wiem czy na zdjęciu został
uwieczniony mój pojazd, gdyż po polskich drogach porusza się wiele
pojazdów podobnych do tych z przesłanego przez Państwa zdjęcia,
natomiast tablice rejestracyjne są elementem łatwo wymienialnym i można
je bez problemu podrobić i zamontować w innym pojeździe. Moje
wątpliwości mogłyby zostać rozwiane w przypadku umożliwienia porównania
znaków szczególnych pojazdu jak numer identyfikacyjny pojazdu czy numer
silnika z danymi w dowodzie rejestracyjnym mojego pojazdu, tak jak to
jest sprawdzane na przeglądach okresowych. Nie wspomnę już o tym, że na
zdjęciu nie widać /ani marki ani modelu pojazdu ani rodzaju nadwozia/, a
także nie mam możliwości sprawdzenia koloru pojazdu, co budzi moje
wątpliwości czy to faktycznie jest mój pojazd. Tutaj jednak poproszę o
przesłanie zdjęcia w wyższej rozdzielczości (i jeśli to możliwe w
kolorze), co niewątpliwie pozwoli na rozpoznanie pewnych cech
szczególnych sfotografowanego pojazdu, natomiast nie ulega wątpliwości,
że większość /samochodów, motocykli/ wygląda podobnie (szczególnie w
perspektywie zdjęcia „od tyłu” / „z przodu”), więc i mój samochód /
motocykl jest podobny do tego pojazdu ze zdjęcia. Dlatego też zwracam
się z uprzejmą prośbą o przesłanie fotografii w wysokiej rozdzielczości
i w kolorze – rozpoznanie cech szczególnych mojego pojazdu, oraz
niewykadrowanej, żeby mieć pewność, że na oryginalnym zdjęciu nie
znajduje się inny pojazd, którego ewentualna obecność mogłaby
zafałszować pomiar prędkości.
2. Poproszę o przesłanie dokumentu uprawniającego /nazwa instytucji i
miasto/ do użycia fotoradaru marki /nazwa marki fotoradaru/ o numerze
/numer fotoradaru/ w dniu /data zdarzenia/ na /lokalizacja
sfotografowanego zdarzenia/ lub podanie odpowiednich aktów prawnych, na
mocy których /nazwa instytucji i miasto/ dokonała pomiaru prędkości. A
także dokumentu zezwalającego /nazwa instytucji i miasto/ na prowadzenie
pomiarów w lokalizacji umiejscowienia fotoradaru przy użyciu radarowego
przyrządu kontroli prędkości, wydaną i podpisaną przez odpowiedzialnego
za ten rejon Komendanta Policji na wskazany czas kontroli (Ustawa prawo
o ruchu drogowym Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908, z późniejszymi
zmianami).
3. Poproszę o podanie dokładnego adresu umiejscowienia fotoradaru w dniu
/data zdarzenia/ na /lokalizacja sfotografowanego zdarzenia/.
4. Poproszę o przesłanie dokumentacji potwierdzającej, iż zgodnie z
przepisami prawnymi obowiązującymi od 1 lipca 2011 r. strefa pomiaru
prędkości była oznaczona znakiem D-51. a urządzenie fotoradaru było
oznaczone kolorem żółtym.
5. Poproszę o przesłanie dokumentu legalizacji wtórnej oraz
ponownej/kolejnej/okresowej urządzenia użytego w czasie pomiaru.
6. Poproszę o przesłanie dokumentacji potwierdzającej brak występowania
zakłóceń mechanicznych, elektromagnetycznych i innych mających wpływ na
dokonywanie pomiaru przez radarowy przyrząd pomiaru prędkości wydany
przez właściwy Okręgowy Urząd Miar w formie oficjalnego pisma np.
świadectwa legalizacji miejsca dokonywania pomiaru lub świadectwa
homologacji miejsca dokonywania kontroli. Prośbę swoją motywuję faktem,
iż miejsce pomiaru prędkości musi spełniać wymagania wskazane w
Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 listopada 2007 r. w sprawie
wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości
pojazdów w ruchu drogowym.
7. Poproszę o przesłanie informacji na temat sytuacji meteorologicznej w
dniu /data zdarzenia/ (ze szczególnym uwzględnieniem godzin /zakres
godzinowy przed i po godzinie zdarzenia/), która również ma wpływ na
wynik prowadzonego pomiaru tj. temperatury oraz wilgotności względnej
powietrza. Szczególnie ważnym czynnikiem jest wilgotność względna
powietrza, a z tego co pamiętam to /tu wymienić np. że w miesiącu kiedy
nastąpiło zdarzenie/ był dość bogaty w opady atmosferyczne, więc
istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wilgotność względna powietrza
przekroczyła graniczną wartość 95%, a więc pomiar dokonany w wilgotności
powietrza powyżej 95% byłby nieprawidłowy.
8. W przesłanej przez Państwa dokumentacji brakuje danych
funkcjonariuszy dokonujących kontroli i/lub instalujących urządzenie
wraz z osobowym zezwoleniem do wykonywania kontroli wydanym przez KPP
(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 18
lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego Dz. U. z dnia 18 lipca
2008 art. 14), a zgodnie z kodeksem drogowym dokonujący kontroli ma
obowiązek okazać te dokumenty samodzielnie lub na żądanie osoby
kontrolowanej. Pomijam fakt, że wysłana do mnie korespondencja była
podpisana faksymilą, a nie oryginalnym podpisem Państwa funkcjonariusza.
Stąd prośba o przesłanie stosownych dokumentów.
9. W przesłanej przez Państwa dokumentacji brakuje również informacji o
sposobie instalacji fotoradaru oraz jego osłonie w czasie
przeprowadzenia pomiaru, czyli rodzaj gruntu, na jakim umiejscowiono
fotoradar, kącie, jaki oś fotoradaru tworzyła z osią jezdni w chwili
pomiaru. Nieprawidłowe ustawienie kąta powoduje zafałszowany pomiar
prędkości, a przez to niezachowanie urzędowego wymogu dokładności
pomiaru urządzenia. Nie znając kąta pomiaru urządzenia, nie można
ustalić rzeczywistej prędkości mierzonego pojazdu, a urządzenia radarowe
mogą pokazywać błędne dane w przypadku niezachowania wymaganego kąta
między osią fotoradaru a osią jezdni. Dlatego też proszę o przesłanie
stosownych dokumentów.
10. Czy w przesłanej przez Państwa dokumentacji prędkość
zarejestrowanego pojazdu jest już pomniejszona o błąd pomiarowy, który
dla urządzenia /nazwa fotoradaru/ wynosi +/- /podać błąd pomiarowy
urządzenia/ km/h (dla prędkości poniżej 100 km)?
11. Na jakiej podstawie prawnej /nazwa instytucji i miasto/ wystawia
wezwanie i/lub mandat karny? Proszę o podanie stosownych regulacji prawnych.
12. Uprzejmie proszę o przesłanie informacji kto jest właścicielem
fotoradaru marki /nazwa fotoradaru/ o numerze /numer fotoradaru/, a
także czy /nazwa instytucji i miasto/ sama zajmuje się obróbką zdjęć
wykonanych przez ww. fotoradar czy zleca to firmom zewnętrznym? Jeżeli
tak, to proszę o podanie danych podmiotu.

Na zakończenie pragnę zwrócić się do Pana Komendanta z prośbą o
przesłanie ww. dokumentów (podanych w punktach), dzięki którym będę mógł
rozwiać swoje wątpliwości odnośnie przesłanego mi wezwania / mandatu
karnego, a także odnośnie pojazdu oraz osoby znajdującej się na zdjęciu
z fotoradaru.
Niekompletna dokumentacja stawia pod znakiem zapytania zasadność
wskazania sprawcy wykroczenia, gdyż nie jest do końca jasnym, czy
faktycznie doszło do wykroczenia, tj. czy zarejestrowane zdarzenie
spełnia warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie
wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości
pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowy zakres badań i sprawdzeń
wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów
pomiarowych z dn. 9 listopada 2007 r. Proszę o przesłanie ww.
dokumentacji w ciągu 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania
niniejszego pisma.
W przypadku braku przesłania ww. dokumentacji będę mieć podstawy do
przypuszczenia, iż /nazwa instytucji i miasto/ nie posiada ww.
dokumentów i jednocześnie, że doszło po prostu do próby wyłudzenia
grzywny w celu podreperowania budżetu Państwa gminy.
Oczekując na Państwa odpowiedź, pozostaję
Z poważaniem,

Imię i nazwisko


i jeszcze maly myk, ktory potwierda moj brat (policjant jakby sie ktos pytal)
tekst nie jest moj jeno z netu

Jak dostaniemy takie wezwanie do zapłaty, wpłacamy w terminie (to ważne) jakąkolwiek kwotę wpisując w tytule przelewu sygnaturę. Straż Gminna nie ma wtedy możliwości prawnych aby rozpocząć postępowanie komornicze lub inną egzekucję ponieważ spłata należności się rozpoczęła (w systemie widnieje wpłata za określony mandat). Sprawdzone na sobie - od ok. roku po wpłacie niepełnej kwoty zero upomnień itp. Porada udzielona przez policjanta, który wyniósł te nowinki ze szkolenia. Jak się dostanie np. 100 zł mandatu to lepiej od razu przelać 10 zł bo będzie taniej niż korespondencja i nasz bezcenny czas.
Sprzedam zestaw perkusji do GUITAR HERO na x360 - chetni pisacna PW
Each EMO can suck my ballsack but one in particular...
NIE POMAGAM NA PW, CHCESZ POMOCY - PISZ NA FORUM W ODPOWIEDNIM TEMACIE
GalkaPL - nieważne jaki będzie twój nowy nick my ZAWSZE będziemy pamiętać własnie ten...
Awatar użytkownika
fluid
*mod
 
Posty: 14746
Dołączenie: 12 Gru 2004, 00:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 947



Fotoradary a straz miejska

Postprzez pawelpyzak 30 Wrz 2013, 12:00

według mnie straż miejska wogóle nie powinna dostać pozwolenia na używanie fotoradarów.. to jest totalna głupota dać im pozwolenie !! W krakowie gdzie mieszkam już wyszła petycja o zawieszenie straży miejskiej z dużą ilością podpisów, ale wiadomo sprawa w sądzie będzie się ciągła długi okres i pewnie nie wygramy... a według mnie straż miejska bardzo mało pracy pożytecznej wykonuje..
www.dogrescuearmy.com
pawelpyzak
~obserwator
 
Posty: 0
Dołączenie: 10 Wrz 2013, 19:20



Fotoradary a straz miejska

Postprzez apg2312 30 Wrz 2013, 19:36

BZIKU napisał(a):
-Czy Straż Gminna ma prawo do przeprowadzania kontroli prędkości fotoradarem przenośnym w terenie zabudowanym bez oznaczeń D-51?
-Nie ma prawa
-Ale czy Sąd uzna to za powód aby nie ukarac Cie mandatem... malo prawdopodobne ale możliwe
-Nie rozumiem tego zdania?
-To oznacza, że brak oznakowania, o pomiarze nie zwalnia Ciebie ze stosowania się, do ograniczenia prędkości.

A tu dyskusja
http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/451958-fotoradar-strazy-gminnej-w-miejscu-bez-oznakowania-d-51-a.html


I to chyba zamyka dyskusję.
A co najśmieszniejsze - za granicą w mało którym państwie (czy nawet w żadnym) są znaki oznajmiające o radarowej kontroli prędkości. Na fotoradar stacjonarny, przenośny czy zamontowany w samochodzie policyjnym (czy innych służb) można natknąć się praktycznie wszędzie. I nikt nigdzie nie robi z tego problemu. A polscy kierowcy za granicą jeżdżą zgodnie z przepisami - bo z np. czeskim, niemieckim czy francuskim policjantem nie ma żadnej dyskusji (już pomijam barierę językową). A stawki mandatów za przekroczenie prędkości za granicą bez problemu można znaleźć na necie. Mały przykład :

W Niemczech przekroczenie limitu prędkości o 10 km/h w terenie zabudowanym grozi mandatem 15 euro (ponad 60 zł), a poza terenem zabudowanym - 10 euro (ponad 40 zł). Ale przekroczenie o 31-40 km/h limitu na terenie zabudowanym zagrożone jest już karą 160 euro (ponad 650 zł) i utratą prawa jazdy na 1 miesiąc.

Tolerancja pomiarów prędkości w Niemczech wynosi zaś tylko 3 km/h w stosunku do aut i motocykli poruszających się z prędkością do 100 km/h, a przy szybszej jeździe tolerancja pomiaru wynosi 3 proc. W Grecji mandat za przekroczenie limitu prędkości o 30 km/h wynosi 700 euro (blisko 3 tys. zł) i wiąże się z utratę prawa jazdy na pół roku.

"We Francji kierowcy legitymujący się prawem jazdy UE, a zatrzymani przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o ponad 40 km/h, podlegają karze natychmiastowej konfiskaty prawa jazdy" - uprzedza Stowarzyszenia Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Ponowne złamanie tego samego przepisu drogowego we Francji skutkuje podwojeniem mandatu.

Słone kary grożą w UE także za inne wykroczenia. Na Węgrzech przejazd na czerwonym świetle grozi grzywną 1,5 tys. zł. W Niemczech jest zaś specjalny system kar dla kierowców, którzy jeżdżą innym kierowcom "na zderzaku", nie zachowując bezpiecznej odległości od poprzedzającego ich pojazdu. Jeśli np. przy jeździe z prędkością ponad 130 km/h będziemy jechać za innym autem w odległości mniejszej niż 1/10 naszej prędkości licznikowej (czyli np. 14 m przy jeździe z prędkością 140 km/h), policja w Niemczech może nam wlepić mandat 400 euro (ponad 1,6 tys. zł) i na 3 miesiące odebrać prawo jazdy.

W Polsce za przewożenie dziecka bez fotelika grozi mandat 150 zł. W Wielkiej Brytanii - do 500 funtów (blisko 2,5 tys. zł). W Portugalii nieprawidłowe zaparkowanie auta nocą na drodze może kosztować 1 250 euro (ponad 5 tys. zł). W Czechach standardowej wysokości mandat to równowartość do 850 zł, a najwyższe mandaty to równowartość 17 tys. zł.

Jeszcze ostrzej państwa UE karzą za jazdę po wypiciu alkoholu. Według Stowarzyszenia Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego we Francji za przekroczenie limitu zawartości alkoholu we krwi (0,5 promila dla kierowców samochodów osobowych) grozi grzywna od 135 euro (ponad 550 zł) do 4,5 tys. euro (ponad 18 tys. zł) oraz kara więzienia do 2 lat i konfiskata prawa jazdy i/lub samochodu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14232313,Dostales_mandat_za_granica__Nowe_przepisy_zmusza_cie.html

Więc ktoś, kto został złapany przez fotoradar na przekroczeniu prędkości niech albo zachowa się jak odpowiedzialna, dorosła osoba i bez płaczu i lamentowania zapłaci mandat, albo niech kombinuje sobie na własną rękę - w necie jest pełno różnorakich "porad", jak uniknąć zapłacenia mandatu.
Nie chcesz płacić mandatów - jedź zgodnie z przepisami.
EOT.
Adam

I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?

QuadCore Intel Core i7-6700K/Asus Z170 Pro Gaming/4x4GB Kingston HyperX Fury Black 2400/Gigabyte RTX 3060 VISION OC 12 GB/SSD Patriot VIPER VPN100 256GB M.2 PCIe x4 NVMe + SSD Plextor M6S 128GB SATA3 + Toshiba P300 1TBB/HL-DT-ST DVDRAM GH24NSB0/Philips 240V5QDSB/OCZ ZS 550W
Awatar użytkownika
apg2312
~user
 
Posty: 1308
Dołączenie: 29 Lip 2008, 20:09
Miejscowość: هورشاو
Pochwały: 85



Fotoradary a straz miejska

Postprzez fluid 30 Wrz 2013, 19:55

ale tutaj dyskusja sie toczy o zasadnosc ustawiania przez straz wiejska fotoradarow ktore nijak nie wplywaja na bezpieczenstwo jeno za podreperowanie budzetu i jako takie tez wole na kazdy mozliwy sposob kombinowac niz dac nierobom zarobic
Sprzedam zestaw perkusji do GUITAR HERO na x360 - chetni pisacna PW
Each EMO can suck my ballsack but one in particular...
NIE POMAGAM NA PW, CHCESZ POMOCY - PISZ NA FORUM W ODPOWIEDNIM TEMACIE
GalkaPL - nieważne jaki będzie twój nowy nick my ZAWSZE będziemy pamiętać własnie ten...
Awatar użytkownika
fluid
*mod
 
Posty: 14746
Dołączenie: 12 Gru 2004, 00:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 947



Fotoradary a straz miejska

Postprzez apg2312 01 Paź 2013, 00:04

@fluid
Chyba czegoś nie rozumiem. O ile nie myli mnie pamięć, parlament nasz w "mądrości" swojej uchwalił akt prawny zwany "Kodeks prawo o ruchu drogowym", gdzie między innymi są zawarte dopuszczalne prędkości na różnych drogach i obszarach. I o ile pamiętam, na terenie zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 5:00-23:00, 60 km/h w godzinach 23:00-5:00, chyba że odpowiednie znaki stanowią inaczej.
To nie podlega dyskusji.
Parlament nasz w innej swojej "mądrości" ustanowił też rożne służby, które mają pilnować przestrzegania Kodeksu drogowego, a w razie łamanie tegoż mają za zadanie dyscyplinować i karać łamiących prawo kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.
To nie podlega dyskusji.
Każdy obywatel Polski powinien przestrzegać prawa (ogólnie rzecz biorąc), ale też każdy może swobodnie je sobie łamać - wiedząc, że w razie wpadki zostanie ukarany.
To także nie podlega dyskusji.
I tu dochodzimy do sedna sprawy. Żeby nie było nieporozumień - mam auto, sporo jeżdżę po Polsce (i nie tylko po Polsce), i nie jestem wbrew pozorom żadnym super-hiper praworządnym obywatelem. Też zdarza mi się, że łamię przepisy ruchu drogowego (w sumie tylko prędkość, i to czasami znacznie), ale zdaję sobie sprawę, że jak mnie złapią lub pstrykną fotkę to po prostu będę musiał zapłacić mandat. Tyle, i tylko tyle. Skoro jest ograniczenie do 50 km/h, a ja jadę 80, to przecież nikt nie siedzi mi z tyłu z pistoletem przystawionym do głowy, i nie zmusza mnie do jazdy 80. Zgadza się ? Łamię przepisy, i w razie wpadki będę ukarany. Proste. I nie będę płakał że mnie nie stać, czy kombinował jakby tu nie zapłacić. Byłeś taki thebeściak, przycisnąłeś gaz, to teraz miej na tyle jaj, żeby z godnością przyjąć karę.
Tak na marginesie, a propos pierwszego posta w tym wątku - straż miejska może korzystać z fotoradarów przenośnych (o ile wiem, ze stacjonarnych już nie może) w każdym miejscu oznakowanym znakiem D-51
Image
oraz ewentualnie dodatkową tabliczką z napisem "Na odcinku...."
http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-22-czerwca-2011-r-zmieniajace-rozporzadzenie-w-sprawie-szczegolowych-warunkow-technicznych-dla-znakow-i-sygnalow-drogowych-oraz-urzadzen-bezpieczenstwa/

Teraz pytanie. Gdzie idą pieniądze z mandatów. Albo do Skarbu Państwa (Policja, ITD), albo do budżetu miasta/gminy (Straż Miejska/Gminna). W jednym i drugim wypadku pieniądze te reperują któryś budżet, i NA PEWNO nie są wydawane na poprawę bezpieczeństwa na drogach, ani nic związanego z drogami. No, może na zakup kolejnych fotoradarów ? :P
A czy fotoradary wpływają na bezpieczeństwo ? Gwarantuję Ci, że owszem. Zacytuję tutaj kajtekjr
kajtekjr napisał(a):(...)Swego czasu miałem 22 punkty :lol: i jakoś noga stała się lżejsza przez rok :ok:

U mnie, przy 20 pkt na koncie było dokładnie to samo. Noga zrobiła się bardzo leciutka, a auto bardzo wolne :P

I na koniec - nie, nie bronię Straży Miejskiej/Gminnej. Nie lubię ich, jak zresztą większość mieszkańców Polski, i uważam, że niepotrzebne są służby dublujące swoje obowiązki. To samo dotyczy się zresztą ITD. Nie jest zresztą winą tych służb, że parlament nasz takie, a nie inne ustanowił przepisy. Ale jeszcze bardziej nie lubię idiotów za kierownicą, i to takich, którzy nawet nie chcą uznać że w tej akurat "grze" po prostu przegrali, i muszą za to zapłacić. Koszty ewentualnych mandatów trzeba mieć wliczone w koszta eksploatacji samochodu. A jeśli kogoś nie stać, to zostaje mu komunikacja publiczna, taksówki, rower czy piechtonogi ;)
Adam

I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?

QuadCore Intel Core i7-6700K/Asus Z170 Pro Gaming/4x4GB Kingston HyperX Fury Black 2400/Gigabyte RTX 3060 VISION OC 12 GB/SSD Patriot VIPER VPN100 256GB M.2 PCIe x4 NVMe + SSD Plextor M6S 128GB SATA3 + Toshiba P300 1TBB/HL-DT-ST DVDRAM GH24NSB0/Philips 240V5QDSB/OCZ ZS 550W
Awatar użytkownika
apg2312
~user
 
Posty: 1308
Dołączenie: 29 Lip 2008, 20:09
Miejscowość: هورشاو
Pochwały: 85



Następna

Powróć do Pog@duchy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości