• Ogłoszenie:

Euro za trzy lata ?

Tutaj można umieszczać wszystkie sensowne tematy nie pasujące do reszty działów tematycznych. Siadaj, gadaj, opowiadaj ;)

Euro za trzy lata ?

Postprzez kilkujadek 11 Wrz 2008, 20:49

Premier podczas otwarcia XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy zapowiedział, że celem jego gabinetu będzie wprowadzenie Polski do strefy euro w ciągu najbliższych 3 lat.


Jest to możliwe ? Kto na tym zyska , a kto straci ? Zapraszam do dyskusji !
__________
"I am not going to be a star.
I am going to be a legend"
freddie mercury
Awatar użytkownika
kilkujadek
~user
 
Posty: 1733
Dołączenie: 10 Lis 2005, 23:33
Miejscowość: Zielona Góra
Pochwały: 53



Euro za trzy lata ?

Postprzez fibi07 11 Wrz 2008, 22:21

ehh, osobiście jestem przeciwko. złoty to waluta w Polsce od ho ho, wiem że w innych państwach też tak mieli, ale jednak stracimy trochę tej polskości, bo już nigdy nie ujrzymy wizerunków królów Polski na banknotach. dobra, wiem że dla kogoś kto mnóstwo podróżuje to mega rozwiązanie, ale jednak każdemu po pewnym czasie będzie brakować tego "piątaka w monecie" ;)


kto straci? wszyscy. bo ceny pójdą w górę, a płace zostaną takie same. ciekawi mnie tylko jedno, jak to będzie ze sprzętem elektronicznym, czy będzie tańszy czy nie.
Awatar użytkownika
fibi07
~user
 
Posty: 2008
Dołączenie: 21 Maj 2006, 12:55
Pochwały: 58



Euro za trzy lata ?

Postprzez ToServeAndProtect 11 Wrz 2008, 22:37

w wiadomościach słyszałem taki śmieszny komentarz: "Zamiast Euro 2112 będzie w Polsce euro w 2112 roku" <lol> - zamiast mistrzostwa waluta <lol>
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Euro za trzy lata ?

Postprzez Dementor 11 Wrz 2008, 22:42

Ja tez nie chcem widziec euro w Polsce tak jak to napisał
ToServeAndProtect napisał(a):kto straci? wszyscy. bo ceny pójdą w górę, a płace zostaną takie same

sprzet tanieje i tak bedzie

Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień
Nie masz co wspominać?
Lepiej swe życie zmień!
Awatar użytkownika
Dementor
~user
 
Posty: 3475
Dołączenie: 23 Paź 2006, 22:39
Miejscowość: SŁUPSK *Pomorskie
Pochwały: 192



Euro za trzy lata ?

Postprzez TARCZYN 11 Wrz 2008, 22:45

ale jak wejdzie, będą nowe inwestycje z zachodu co wiąże się z nowymi miejscami pracy. W styczniu euro w Słowacji, zobaczymy jak u nich to wyjdzie :P
ceny napewno będą na poczatku wyzsze ;
Awatar użytkownika
TARCZYN
~user
 
Posty: 378
Dołączenie: 16 Gru 2007, 23:01
Miejscowość: BIAŁYstok
Pochwały: 5



Euro za trzy lata ?

Postprzez BZIKU 11 Wrz 2008, 22:53

Na dzień dzisiejszy nie jest to realne ze względu na nieustabilizowaną złotówkę,a za 3 lata to kto wie co będzie-może ruskie sypną atomem i nie dożyjemy strefy erło?Któz to wie :/
Do rzeczy...Zależy jak do tego się podejdzie i jaki bedzie przelicznik w danym okresie.Miałem szczęście/okazję pracować w Rzeszy gdy ta wchodziła w europejska walutę wiec mogę opisac wrażenia i swoja opinię na ten temat.Nie odbyło się to tak jak zakładano-a boje się że Polska powieli błedy Niemiec,Holandii etc. i wymiana pieniedzy drastycznie uderzy w kieszeń i tak ubogiego juz obywatela.Wyjasniam o co mi chodzi dokładnie na przykładzie Niemiec,gdzyż tam był łatwy przelicznik: 2 do 1 (2 DM=1Euro).
Piwo które kosztowało 80pf;powinno kosztować 40ect-wcale tak nie było-kosztowało 55 ect;chleb który kosztował 1DM nie kosztował po zmianach 50ect ale 65.Wiec wcale tak na dobra skale wymiana nie poszła 2-1 :? Tłumaczono to tylko chwilową podwyżka ze względu na poniesione koszta w zwiazku ze zmiana waluty,przeprogramowaniami,kursami,szkoleniami i innymi bzdurami i po kilku miesiacach wszystko wróci do normy-przeprowadzone zostaną obnizki cen...Blablabla,bajki i mity-po kilku miesiacach ceny nie spadły a nawet poszły lekko w górę :lol:
Jesli u nas to zostanie przeprowadzone w analogiczny sposób-nie musze pisac co bedzie-łatwo to samemu wywnioskować ;)
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi ©by Kahoona


Image
Awatar użytkownika
BZIKU
^zasłużony
 
Posty: 2849
Dołączenie: 31 Gru 2005, 12:37
Miejscowość: PL-CYBINKA NL-EINDHOVEN
Pochwały: 158



Euro za trzy lata ?

Postprzez Mike 11 Wrz 2008, 23:00

BZIKU napisał(a):Jesli u nas to zostanie przeprowadzone w analogiczny sposób-nie musze pisac co bedzie-łatwo to samemu wywnioskować

znając życie, to u nas odbije się to jeszcze gorzej
Awatar użytkownika
Mike
*mod
 
Posty: 10264
Dołączenie: 16 Gru 2005, 13:30
Pochwały: 989



Euro za trzy lata ?

Postprzez Dementor 11 Wrz 2008, 23:05

Tak racja BZIKU ale niemcy sobie poradzili z tym a Polska bedzie sie z tym meczyc

Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień
Nie masz co wspominać?
Lepiej swe życie zmień!
Awatar użytkownika
Dementor
~user
 
Posty: 3475
Dołączenie: 23 Paź 2006, 22:39
Miejscowość: SŁUPSK *Pomorskie
Pochwały: 192



Euro za trzy lata ?

Postprzez BZIKU 11 Wrz 2008, 23:10

Tarczyn zasugerował powstanie nowych miejsc pracy...Jesli by miało tak byc-już powinno sie startowac...Niestety ze wzgledu na dziadowska biurokracje,brak stabilnosci złotego-W Polsce zostaje praktycznie sama logistyka;europejski kapitał i biznes ucieka na wschód,do Czech,Słowacji.Juz dawno przestalismy być rajem i eldorado...Przede wszystkim w Polsce nie ma rozwinietej konkretnej klasy sredniej która daje prace,Miejsca pracy jak narazie tworza tylko gigantyczne molochy ustawione na wyzysk a nie na zysk.Pozatym drobny kapitalista zachodni liczy lekko inaczej jakby nam się wydawało.
Załóżmy że srednia stawka godzinowa pracownika w Polsce wynosi 8zł/h-przy dawniejszej cenie euro 4zł,płacił Polakowi 2E/h pracy....Przy obecnym kursie ok 3,4zeta za euro-stawka roboczogodziny Polaka nie wynosi juz 2 Euro a ok 2,35 Euro;czyli płaci wiecej,mniej zyskuje i tym samym albo zwalnia miejsce pracy albo przestaje inwestowac w poszukiwaniu tanszego miejsca...Tak to się mniej wiecej odbywa
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi ©by Kahoona


Image
Awatar użytkownika
BZIKU
^zasłużony
 
Posty: 2849
Dołączenie: 31 Gru 2005, 12:37
Miejscowość: PL-CYBINKA NL-EINDHOVEN
Pochwały: 158



Euro za trzy lata ?

Postprzez Jabol121 12 Wrz 2008, 00:13

(+)
- Euro przyciągnie do naszego pięknego kraju inwestorów, gdyż eliminuje ryzyko kursowe (np. Do nie dawna jeśli ktoś w Polsce zarabiał 20zł/h to kosztowało to pracodawcę tylko 5euro/h teraz 6euro/h lub np. wartość Polskich przedsiębiorstw nie jest zależna od kursu waluty a minimalne wahania mogą przynieść milionowe straty dla ewentualnych inwestorów). Warunkiem są jeszcze odpowiednie reformy gospodarcze i rozwój infrastruktury (Wieże, że Euro 2012 tu pomoże)^^
- Ceny elektroniki, odzieży, samochodów pójdą w dół.
- Ułatwienie dla podróżujących, tych odjeżdżających z Polski i tych odwiedzających nasz kraj.
- Rozwój importu i eksportu dzięki stabilnej nie "za wysokiej" i nie "za niskiej" walucie co pozwoli na łatwiejsze zawieranie umów długoterminowych.
- Na dłuższą metę przyśpieszy to wyrównanie płac w Polsce do poziomu krajów wspólnoty.

(-)
- Podwyżka cen żywności i artykułów pierwszej potrzeby.
- Wzrost cen usług.
- Utrata części suwerenności i niezależności na rzecz wspólnoty.
- Znajdą się ludzie którzy będą chcieli się w ten sposób dorobić co spowoduje czasami nieuzasadnione podwyżki cen.
- Wzrost cen początkowo nierównomierny do poziomu płac.

Jestem za i myślę, że im szybciej to zrobimy tym dla nas lepiej. Przed podwyżkami cen po zmianie waluty i tak nie uciekniemy bez względu czy zrobimy to jutro czy za 50 lat. Bziku pisze o bałąganie w biurokracji - i dobrze, bo może spowoduje to przyśpieszenie naprawy tej chorej sytuacji poprzez jakeiś reformy. A co do stabilności złotego, to jest jakiś okres przygotowawczy przed usztywnieniem kursu wymiany waluty kiedy to nie mogą zaistnieć jakieś istotne wahania kursu i inflacji co już pozytywnie wpłynie na naszą gospodarkę.
Nigdy nie mów ludziom JAK coś zrobić. Powiedz im CO zrobić, a oni zaskoczą cię pomysłowością.
Awatar użytkownika
Jabol121
 
Posty: 286
Dołączenie: 08 Sie 2006, 21:37
Pochwały: 34



Euro za trzy lata ?

Postprzez kilkujadek 13 Wrz 2008, 11:10

Sory że nie pisałem ale byłem na Winobraniu :banan:

A więc są zawsze przeciwnicy i zwolennicy. Ja jestem na NIE bo nie chcę zarabiać 700eur , a niemiec 2000eur. A jak wiadomo przysłowiowy chleb będzie kosztował wszędzie tak samo.
fibi07 napisał(a):stracimy trochę tej polskości, bo już nigdy nie ujrzymy wizerunków królów Polski

Możemy zaprojektować swoje EURO
http://www.katalogmonet.pl/ciekawostki/konkurs_zaprojektuj_polskie_euro_10.html
__________
"I am not going to be a star.
I am going to be a legend"
freddie mercury
Awatar użytkownika
kilkujadek
~user
 
Posty: 1733
Dołączenie: 10 Lis 2005, 23:33
Miejscowość: Zielona Góra
Pochwały: 53



Euro za trzy lata ?

Postprzez TARCZYN 14 Wrz 2008, 23:50

BZIKU napisał(a):Na dzień dzisiejszy nie jest to realne ze względu na nieustabilizowaną złotówkę,a za 3 lata to kto wie co będzie-może ruskie sypną atomem i nie dożyjemy strefy erło?Któz to wie :/

ciekawe bziku czy ludzie w Polsce po jakimś czasie zaczna zarabiac jak na zachodzie, ze nie bedzie potrzeby jezdzic.
Awatar użytkownika
TARCZYN
~user
 
Posty: 378
Dołączenie: 16 Gru 2007, 23:01
Miejscowość: BIAŁYstok
Pochwały: 5



Euro za trzy lata ?

Postprzez BZIKU 15 Wrz 2008, 08:52

Kiedyś zapewne tak,za 20 lat może...ale to już nie za mojej "kadencji" moze moje dzieci <lol>
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi ©by Kahoona


Image
Awatar użytkownika
BZIKU
^zasłużony
 
Posty: 2849
Dołączenie: 31 Gru 2005, 12:37
Miejscowość: PL-CYBINKA NL-EINDHOVEN
Pochwały: 158



Euro za trzy lata ?

Postprzez kjubus 15 Wrz 2008, 23:33

a jak dla mnie argument, ze "ceny pojda w gore - jestem przeciw" jest troche niedorzeczny. fakt, nie jestem ekonomista, ale posluze sie twoim przykladem, bziku, i opisze jak ja to widze. mowie o przykladzie z tym chlebem, o ktorym wspomniales w jednym z swoich postow. mowisz, ze kosztowal 1dm, pozniej zamiast 0,50ect kosztowal 0,65ect. przykladowo wiec, piekarz ma o 15ect (w sumie 30%) wiecej do wydania, niz przed zmiana waluty. oczywiscie, czesc z tego idzie tez na inne podwyzki, bo powiedzmy tez ze podrozala troche maka, drozdze, woda i inne mniejsze czynniki, ktore sa niezbedne do upieczenia tego bohenka. ale nie sadze jednak, aby piekarz na tym tracil. tzn zakladajac, ze z tych teoretycznych 50ect jego marza wynosila 5ect na bohenku - 10%, to teraz bedzie to 6.5ect. to daje realny wzrost plac u piekarza, ktory moze wydac je gdzie indziej. a tam sytuacja sie powtarza. oczywiscie, pieniadze nie wezma sie znikad, to zaprzeczaloby podstawowym zasadom ekonomii, ale sadze ze zmiany cen nie bylyby tak bardzo odczuwalne po pewnym czasie (bo oczywiscie pare miesiecy by zajelo aby cala gospodarka byla ponownie w stanie rownowagi).

wiem, ze moze to sie wydac troche dziwne, ale powiedzcie mi. ilu z was przestalo jezdzic autem przez to, ze benzyna podrozala? jakies 10-15 lat temu byla przynajmniej 2 razy tansza niz teraz. a samochodow o dziwo nie ubywa. dlaczego? wlasnie dlatego, ze gospodarka jest dosc skomplikowanym ukladem (systemem - jakkolwiek bysmy to nazywali, mam nadzieje ze rozumiecie sens) scisle ze soba powiazanych punktow.

jednakze, jesli ktos tu jest naprawde dobry z ekonomii i zajmuje sie tym na codzien - prosze o wyprowadzenie mnie z bledu:)
Image <=== WWW
Aristo Prestige 1700 - Centrino Duo 2.2GHz, 1*2GB DDR2 667 + 1*1GB DDR2 667, GF 8600M GS 256MB+turbocache (max 512), Win 7 Professional x64 //PlayStation 4 500GB + LG 37LH3000

nie pomagam przez PW/GG/E-MAIL! masz klopot? pisz na forum.
Awatar użytkownika
kjubus
~user
 
Posty: 2484
Dołączenie: 28 Lis 2005, 17:06
Miejscowość: Bogdanowo k. Poznania
Pochwały: 33



Euro za trzy lata ?

Postprzez kilkujadek 17 Wrz 2008, 14:24

kjubus napisał(a):ilu z was przestalo jezdzic autem

No na pewno masz rację , ale Ja przez te podwyżki musiałem zasilić moje auto gazem, bo ja wypłatę mam przeważnie taką samą więc żeby więcej jeździć musiał bym mniej zjeść tego przysłowiowego chleba. Jak idą podwyżki to o ok.3,5% a w firmie dostaniesz 1,5% w ciągu 10lat to trochę jestem do tyłu :) Ale i tak My maluczcy będziemy mieli najmniej do gadania.
__________
"I am not going to be a star.
I am going to be a legend"
freddie mercury
Awatar użytkownika
kilkujadek
~user
 
Posty: 1733
Dołączenie: 10 Lis 2005, 23:33
Miejscowość: Zielona Góra
Pochwały: 53



Euro za trzy lata ?

Postprzez kjubus 18 Wrz 2008, 21:00

kilkujadek, akurat gaz, jesli proporcja ceny bylaby taka jaka jest teraz, a benzyna kosztowalaby tyle, co wtedy... to sadze, ze i tak wiele osob by to i tak robilo. poza tym, nie mowimy tylko o nominalnym wzroscie plac. raczej o rzeczywistym, gdzie lidzona jest sila pieniadza. bo np. silna zlotowka teraz, przy np. sprowadzeniu auta z europy, daje miarodajna roznice w cenie w porownaniu do tego, co bylo np. 3-4 lata temu.
Image <=== WWW
Aristo Prestige 1700 - Centrino Duo 2.2GHz, 1*2GB DDR2 667 + 1*1GB DDR2 667, GF 8600M GS 256MB+turbocache (max 512), Win 7 Professional x64 //PlayStation 4 500GB + LG 37LH3000

nie pomagam przez PW/GG/E-MAIL! masz klopot? pisz na forum.
Awatar użytkownika
kjubus
~user
 
Posty: 2484
Dołączenie: 28 Lis 2005, 17:06
Miejscowość: Bogdanowo k. Poznania
Pochwały: 33



Euro za trzy lata ?

Postprzez Okocza 18 Wrz 2008, 21:03

z tego co czytałem w Newsweeku to wymiana ma być na poziomie 2,8 - 3,0 zł za 1 Euro
eMachines E730G - Core i5-430M, 2GiB RAM, ATI Mobility Radeon HD5470, WD 320GiB; Cort Z-44,DR 0.09-0.42, Peavey Backstage
Mac OS X 10.7.4 Lion // Windows 7 Professional x64 // NIE POMAGAM NA PW/GG/E-MAIL
Image
"Moje Ego i Anima spotykają się i wymieniają przepisami na ciasteczka" - Maynard James Keenan
Awatar użytkownika
Okocza
~user
 
Posty: 8001
Dołączenie: 19 Mar 2006, 11:53
Pochwały: 406




Powróć do Pog@duchy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości