• Ogłoszenie:

Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż

Tutaj można umieszczać wszystkie sensowne tematy nie pasujące do reszty działów tematycznych. Siadaj, gadaj, opowiadaj ;)

Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż

Postprzez kajtekjr 21 Wrz 2013, 17:13

Witam! Odłożyłem trochę kasy do przysłowiowej skarpety i chciałbym sprowadzić samochód z zagranicy i później go sprzedać najlepiej z zyskiem ;)

I teraz sytuacja wygląda następująco:
Nie prowadzę działalności gospodarczej, auto zakupiłbym na siebie w którymś z krajów Eurolandu na umowę kupna-sprzedaży w komisie.
Przywożę do kraju na kołach lub na lawecie, robię opłaty celno-skarbowe i rejestruję na siebie. Wystawiam we wszystkich możliwych mediach, sprzedaję przed upływem 6 miesięcy i powiedzmy że różnica na umowach miedzy zakupem a sprzedażą to 5 tysięcy, a zarobku mam 1000 zł na czysto.

I teraz z tego co wiem to muszę wykazać ten dochód w zeznaniu rocznym PIT w rubryce "inne przychody". I teraz załóżmy że opłaty celno-skarbowe i rejestracja wyniosły 2500 zł, transport 1500 zł (laweta, paliwo, autostrady itd) i 1000 zł czystego zarobku.
I teraz czy przy rozliczaniu PIT na koniec roku powinienem wpisać w rubryce inne dochody 1000 zł i odprowadzić 18% podatku dochodowego od tej kwoty, ale jak udowodnić, że miałem 4 tysiące kosztów od momentu zakupu auta ? Faktury i rachunki ? ale jak jeśli nie mam działalności gospodarczej ?
Pozdr.
Fotografia motoryzacyjna ---> WWW
Awatar użytkownika
kajtekjr
~user
 
Posty: 8079
Dołączenie: 06 Paź 2005, 15:39
Miejscowość: Września
Pochwały: 306



Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż

Postprzez zeki 25 Wrz 2013, 01:12

W przypadku urzędów faktury nie dostaniesz więc pozostaje tylko dowód wpłaty na konto. Pozostałe wydatki to faktury trzeba okazać. Przy czym dobrze się dowiedz najlepiej w jakim urzędzie komunikacji jak to jest z samochodami. Tam są jakieś obostrzenia związane z tym półrocznym okresem użytkowania pojazdu.

BTW zastanów się czy aby na pewno taka inwestycja ma sens. Nie jesteś handlarzem więc szanse na umoczenie kasy masz spore.
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina - szef wszystkich szefów ;)
Awatar użytkownika
zeki
~user
 
Posty: 15
Dołączenie: 27 Lis 2012, 01:38



Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż

Postprzez kajtekjr 25 Wrz 2013, 08:13

Dotyczy to tylko i wyłącznie podatku dochodowego. Jeśli sprzedam auto z zyskiem przed upływem 6 miesięcy to wtedy muszę odprowadzić 18% podatku od dochodu z auta, dlatego pytam o rachunki i o to jak wykazać przed US, że zarobiłem 1000 PLN a nie 5000 PLN jak mogłoby wynikać z różnicy kwot miedzy dokumentem zakupu, a sprzedaży.

zeki napisał(a):Nie jesteś handlarzem więc szanse na umoczenie kasy masz spore.

Kto nie ryzykuje ten nie ma :wink:
Fotografia motoryzacyjna ---> WWW
Awatar użytkownika
kajtekjr
~user
 
Posty: 8079
Dołączenie: 06 Paź 2005, 15:39
Miejscowość: Września
Pochwały: 306



Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż

Postprzez Wojtasgls 26 Wrz 2013, 19:52

Masz już jakieś auto wybrane??
Image
NIE POMAGAM NA PW!!!
Awatar użytkownika
Wojtasgls
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 3874
Dołączenie: 02 Gru 2005, 00:14
Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Pochwały: 229



Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż

Postprzez kajtekjr 26 Wrz 2013, 23:46

Wojtasgls napisał(a):Masz już jakieś auto wybrane??

Miałem Toyotę Avensis 2008, ale po rozmowie tel okazało się że trzeba doliczyć VAT i zakup stał się nie opłacalny pod względem zarobku ;) Chociaż samo auto było w bardzo dobrym stanie i nie wymagało dodatkowych kosztów oprócz pomalowania zderzaka z tyłu ;) - jesli szukałbym auta do siebie to cena i stan auta były by ok :)
Teraz też mam kilka aut na oku, jutro dzwonię więc będę wiedział na czym stoję ;) Jak kupię to wyślę Ci PW Wojtku ;) ale napewno nie będzie to BMW ;)
Fotografia motoryzacyjna ---> WWW
Awatar użytkownika
kajtekjr
~user
 
Posty: 8079
Dołączenie: 06 Paź 2005, 15:39
Miejscowość: Września
Pochwały: 306



Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż

Postprzez arrek990 28 Wrz 2013, 13:05

w tych czasach to podstawą jest czujnik miernika lakieru gdzie pokazuje Ci wartosc lakieru czym większa to auto bije i wiecej szpachli, także bardzo przydatna rzecz, u mnie na komis praktycznie każdy w tych czasach przyjerzdza z takim urządzeniem
arrek990
~obserwator
 
Posty: 0
Dołączenie: 13 Wrz 2013, 03:58



Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż

Postprzez Robert 28 Wrz 2013, 13:12

arrek990 napisał(a):przyjerzdza


co robi?
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż

Postprzez pawelpyzak 30 Wrz 2013, 11:56

no tak ortografia się kłania "przyjeżdża" ale skoro mowa o mierniku to nie każdego stać na to żeby wydać 500 zł na dobry miernik, to dodatkowy koszt do zakupu auta, chyba że idzie sobie pożyczyć u kogoś innego..
www.dogrescuearmy.com
pawelpyzak
~obserwator
 
Posty: 0
Dołączenie: 10 Wrz 2013, 19:20




Powróć do Pog@duchy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: japhine, tinade, xayac15314 oraz 13 gości