• Ogłoszenie:

bezpieczne podkręcanie semprona 2200+

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

bezpieczne podkręcanie semprona 2200+

Postprzez leonsio 14 Sty 2006, 00:00

reklama
Właśnie podkręciłem Semprona 2200 + do 2500+ (dałem w biosie-  szyna FSB na 200)  bez podnoszenia napięcia na rdzeniu.

Komp chodzi stabilnie,test "Prime95" po 30 minutach nie wykazał błędów,temperatura procka nie przekroczyła 48 stopni ,napięcia w miarę stabilne .

Moje pytanie dotyczy : górnej i bezpiecznej granicy podkręcenia tego procka w moim konfigu sprzętowym i wpływu na żywotność poszczeg. podzespołów(czy jest duże ryzyko uszkodzenia tego sprzętu poprzez obecny 20% overloking ??) tzn:HDD,karta graf.,ram .Podobno są jakieś wartości CPU, PCI  ,których nie powinno sie przekraczać? (i gdzie ich szukać w Everest?)

Konfig:
*ASRock K7VT4A+(VIA VT8377A Apollo KT400A)
*Sempron 2200+ (Thoroughbred-B)
*NVIDIA GeForce FX 5200  (128 MB)
*Maxtor 4D040H2  (40 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100) (docelowo Seagate 160 GB 7200 8 Mb cache )
*Kingston 512 Mb PC 3200
*Zasilacz :Ropla 300 W (pięta achilesowa ,ale jak na razie spisuje się bez zarzutu)
*DVD RW Liteon
*CDRW Liteon
Lepiej rozumieć mało niż nie rozumieć dużo :) By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd.:)
Awatar użytkownika
leonsio
~user
 
Posty: 141
Dołączenie: 17 Paź 2004, 02:42
Pochwały: 13



Postprzez chazy-chazy 14 Sty 2006, 21:26

ieistnieje coś takiego jak bezpieczne podkręcanie, lepiej wruc do poprednich standardowych ustawień bo nawet jeżeli nic ci sie tera niedzieje to za miesiąc lub dwa nieodpalisz kompa bo ci FBS pujdzie
Liczę na ciebię [you] ;)
Awatar użytkownika
chazy-chazy
~user
 
Posty: 28
Dołączenie: 29 Gru 2005, 20:08



Postprzez jkgh(tylko ona BARCELONA) 14 Sty 2006, 21:42

Przetestuj procesor Prime'm przynajmniej 12h i wtedy ocen czy ci sie nic nie dzieje...
Zauwaz ze po 30 min testu procesor ci sie nie spoci tak jak bys gral w jaks gre 6 godzin, lub jak przerabiasz format video np z avi na rmvb, wiec taki test ci nie pokaze jak sie zachowa procesor po dluzszym meczeniu...
Jezeli potrafisz klepac w jakas gre wiecej niz 12h, albo wiesz ze bedziesz jakims programem meczyl dluzej procesor to przetestuj procka kilka godzin dluzej...
AMD?? Wybacz IM panie bo nie wiedzą co czynią!! :wow:
jkgh(tylko ona BARCELONA)
~user
 
Posty: 132
Dołączenie: 17 Lut 2005, 17:37
Miejscowość: Looblin
Pochwały: 4



Postprzez leonsio 14 Sty 2006, 23:53

Co do mojego pytania : o granicę bezpiecznego podkręcania: to przyznaje Wam rację -nie istnieje.

lepiej wruc do poprednich standardowych ustawień bo nawet jeżeli nic ci sie tera niedzieje to za miesiąc lub dwa nieodpalisz kompa bo ci FBS pujdzie

Tego to akurat się nie obawiam ,ponieważ zresetowałbym sobie bios i wróciłbym do ustawień defaultowych.
Bardziej chodzi mi o to:Jakie jest prawdopodobieństwo uszkodzenia lub przyspieszonego zużycia: HDD i innych podzespołów stosując obecny- 20% overloking (przy FSB=200).

Jezeli potrafisz klepac w jakas gre wiecej niz 12h


Aż takim maniakiem to ja nie jestem,bardzo mało gram,najczęsciej siedzę w necie ,programów graficznych i narzędziowych używam często,ale godzinami to nie siedzę.
Niemniej dziękuję za radę i przetestuję ponownie stabilność programem:
"Prime95" nicco dłużej niz przez 30 minut.
Lepiej rozumieć mało niż nie rozumieć dużo :) By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd.:)
Awatar użytkownika
leonsio
~user
 
Posty: 141
Dołączenie: 17 Paź 2004, 02:42
Pochwały: 13



Postprzez MUTOPOMPKA 16 Sty 2006, 00:19

leonsio napisał(a):Jakie jest prawdopodobieństwo uszkodzenia lub przyspieszonego zużycia: HDD i innych podzespołów stosując obecny- 20% overloking (przy FSB=200).

To już zależy od Twojego konfigu i jakości komponentów... Nie da się określić, że prze 20% OC za ok. 3 miechy będzie się działo nieciekawie. Może się zdarzyć tak, że już jutro komp Ci nie wstanie... Zawsze kręcenie czegokolwiek powoduje skrócenie żywotności podzespołu(podzespołów). Ale o ile? To już wiedzą tylko elementy elektroniczne na płytkach drukowanych w kompie...
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787



Postprzez leonsio 16 Sty 2006, 02:20

Dziękuję Wam za porady.
Chyba zrezygnuję z overlokingu i wrócę z powrotem do ustawień deflautowych.
Widzę ,że jedynym rozsądnym rozwiązaniem w celu poprawy wydajności kompa, będzie zakup nowego procesora -Semprona 2800+ (większego chyba moja płyta nie obsłuży). :(

Pozdrawiam.
Lepiej rozumieć mało niż nie rozumieć dużo :) By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd.:)
Awatar użytkownika
leonsio
~user
 
Posty: 141
Dołączenie: 17 Paź 2004, 02:42
Pochwały: 13




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości