• Ogłoszenie:

Komputer zacina się nawet podczas bezczynności

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Komputer zacina się nawet podczas bezczynności

Postprzez Fryzek2 03 Gru 2017, 01:02

reklama
Witam, mój problem z komputerem polega na tym iż potrafi się on zawiesić całkowicie nawet 2 razy w ciągu dnia podczas zwykłego kopiowania ( typu folder do folderu ). Pewne jest że nie jest to problem z wirusem ponieważ były instalowane różne systemy i problem występował nadal co więcej na 90% problem nie jest związany również z ver BIOS'u ponieważ na starym jak i obecnie na zaktualizowanym problem nadal wstępuje. Bateria biosu ma odpowiednie 3V, więc z tym też jest ok. Wykluczam również problemy ( jeżeli to ma jakikolwiek wpływ ) z dyskiem ponieważ aktualnie zmieniłem na dysk SSD i problem nadal się pojawia na czystym systemie.

Co do moich obserwacji, komputer nie zacina się w stresie nie było ani jednej sytuacji od 5 lat żeby zaciął podczas gry, bądź innych rzeczy które go obciążają. ( oczywiście w taki sposób jaki to ma miejsce podczas bezczynności bo zacinki się zdarzały ale to raczej z winy programów, gier, itd ). Pasta na procesorze została nałożona wczoraj nowa . Zasilacz nie daje oznak błędnego działania lub ja ich nie widzę, komputer nie jest obciążony w żaden sposób "prądowo" chodzi mi o to że oprócz rzeczy które są wymagane do działania/uruchomienia się nie ma nic zbędnego podłączonego więc pobór prądu powinien być prawidłowy.

Po nałożeniu nowej pasty na procesor, wyczyszczeniu z kurzu komputera, podpięciu nowego dysku SSD pewien problem ustąpił.
Mam na myśli problem z 1 uruchomieniem się w dniu, przeważnie co 2 dzień lub codziennie pierwsze uruchomienie objawiało się tym że DIODA POWER zapalała się na 1 sec gasła i po 3 sec komputer uruchamiał się ale do stanu sprawdzania sprzętu w tym czasie również restartował się BIOS . Należało poprostu wyjść z BIOSU nie zapisując ustawień i po restarcie komputer odpalał system z zrestartowanym zegarkiem. Jakieś 2 tyg temu komputer poprostu postanowił się nie włączyć pomógł restart BIOS'u na zworkach .

Sprawdzanie sprzętu które ( póki co bo podejrzewam że wróci ) było podczas uruchamiania sprzętu.


Image

Moim zdaniem problem jest z napięciem ale nie mam bladego pojęcia czego, poza tymi zacinkami nic złego się nie dzieje i komputer nie ma np 100% użycia procesora bez powodu. Na dniach sprawdzę napięcie na zasilaczu tych 3 lini (12v 5v i 3,3v) i dam tutaj znać jednak wydaje mi sie ze zasilacz jest ok. Kolega zwrócił uwagę na to iż możliwe ze są wygięte piny bądź widełki w sockecie gdzie jest procesor. Nie mam zbytnio pomysłów co można sprawdzić poza napięciami tych 3 lini i ogólnymi oględzinami czy coś nie jest połamane mimo ze płyta była ostatnio oglądana i nic mi się nie rzuciło w oczy .

Jeżeli macie jakieś pomysły jakie napięcia i gdzie je sprawdzać to będę wdzięczny za każdą pomoc bo chciał bym rozwiązać ten problem który trwa juz spora ilosc czasu a wiadomo że restarty co chwile mogą faktycznie uszkodzic jakaś część na satałe o ile już nie jest uszkodzona tylko powoli pada w ten sposób. Z góry dzięki za przeczytanie lektury i proszę o pomoc :)
Fryzek2
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 03 Gru 2017, 01:00



Komputer zacina się nawet podczas bezczynności

Postprzez Desteran 08 Gru 2017, 00:10

Cześć. Moim zdaniem nie pozostaje nic innego, tylko kupić nowy, naprawdę porządny zasilacz. Te objawy, które opisujesz to typowa sprawa z zasilaniem.

Porządny zasilacz sporo kosztuje, od siebie polecam coś takiego.

BeQuiet Straight Power 10 700W w standardzie Gold 80+

https://www.bequiet.com/pl/powersupply/522

Kosztuje ok. 530 zł., ale warto kupić coś takiego zwłaszcza, że masz bardzo mocną kartę graficzną. I nie baw się w jakieś tańsze Chiefteci, zwykłe Corsair VS lub tanie SilentiumPC za ok. 240 zł., bo to nic nie da. Przed zakupem sprawdź dokładnie czy taki BeQuiet zmieści się w Twojej obudowie. Jeśli będziesz miał już nowy zasilacz, to po montażu warto _od nowa_ zainstalować świeży system. U siebie przerabiałem ten temat kilka lat temu. Sama podmiana zasilacza pomogła tylko trochę, dopiero gdy po pewnym czasie postawiłem nowy system, wtedy nastąpiła znaczna poprawa. Pamiętaj, że te zasilacze BeQuiet mają 5 lat gwarancji. Widać od razu po samej budowie i wykonaniu, że to porządna rzecz.

Pozdrawiam...
Na nic się to wszystko zdało, bo królewnie było mało...

Tylko wielkie pieniądze otumaniły ludzi, szybki, łatwy zysk cały świat paskudzi.

Jeśli kombinujesz to radzisz sobie chłopie, właśnie dzięki temu jesteś na topie.

Matematycznie i szachowo szurnięty... po prostu taka cicha woda.

Student-konfident, niczym typowa kanalia, jemu niestraszne wirusy oraz Juwenalia.
Desteran
~user
 
Posty: 65
Dołączenie: 12 Mar 2012, 20:32



Komputer zacina się nawet podczas bezczynności

Postprzez ToServeAndProtect 08 Gru 2017, 00:29

Desteran, bez przesady by wydawać ponad 5 stów na głupi zasilacz. 3 stówki spokojnie wystarczą by zakupić porządny markowy zasilacz, z czasem znajdzie się promo że i do 2,5 stówek zejdzie się z ceną
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Komputer zacina się nawet podczas bezczynności

Postprzez Fryzek2 09 Gru 2017, 21:27

Ym to tak panowie zakupiłem zasilacz Vero L2 Bronze 500W i nie pomogło zwiechy są dalej  
komputer jeszcze dokladniej przeczyscilem zeby mieć pewnosc ze to nie jakas głupota ( kurz ) i dupa  
sprawdzam narazie ram, jest 1 kosc ddr3 1600 4g ym na slocie B1  byla zwiecha aktualnie jest na B2 zobaczymy co sie bedzie działo na tym B2 potem A1 i A2 ( ale obstawiam zwieche) 

staram sie wykluczać wszystko po kolei az dojdzie do najgorszego czyli płyta, karta graf albo procek  

 

Dodano Dzisiaj, 21:30:
Płyta: ASUS P8B75-V [url=https://www.asus.com/pl/Motherboards/P8B75V/[url=]Link[/url]
Procesor: Procesor Intel® Core™ i5-3570 [url=https://ark.intel.com/pl/products/65702/Intel-Core-i5-3570-Processor-6M-Cache-up-to-3_80-GHz[url=]Link[/url]
Ram: GoodRam DDR3 4GB 1600MHz CL11
Dysk HDD: SEAGATE BARRACUDA 1TB 3,5
Dysk SSD: GOODRAM 240GB 2,5'' SATA SSD Iridium PRO
Karta graficzna: AMD RADEON HD 7790 2GB
Zasilacz: Modecom Feel 620 Link

Image
ImageImageImage


<< dodaje zdjecie SSD

Image


Dodam jeszcze ss i zdjecia z testów sprzed pól roku temu
Image

ImageImageImageImageImage
Dodano po 11 [godziny] 48 [minuty]:
Wrzucam zdjęcia z mem testu, dziennika zdarzeń.
ImageImageImageImageImageImage

WAŻNE
Dodam jeszcze że kolega zasugerował odpalenie Prime95 29.1 i na tym programie komputer się zawiesił co zresztą widać w podglądzie zdarzeń godzina 12:26
Fryzek2
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 03 Gru 2017, 01:00



Komputer zacina się nawet podczas bezczynności

Postprzez JERUKA9 12 Gru 2017, 16:55

znalazłem rozwiązanie przełóż ramy na inny slot zmień ich taktowanie ,użyj nowego zasilacza ,odpal windows w trybie awaryjnym i przeinstaluj sterowniki.
i wróć do ustawień fabrycznych i nie podkręcaj jeśli masz podkręconą płytę.
możliwe tez że to wina chipsetu.(mostki)
nie przegrzewaj ram, i spróbuj na jednej kości możliwe że druga jest uszkodzona.
tam i tu dzień po dniu
Awatar użytkownika
JERUKA9
~user
 
Posty: 25
Dołączenie: 18 Lip 2012, 09:42
Miejscowość: polska
Pochwały: 3




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości