• Ogłoszenie:

Uszkodzona płyta główna, czy wirus - jak sprawdzić?

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Uszkodzona płyta główna, czy wirus - jak sprawdzić?

Postprzez KushKa 23 Kwi 2013, 11:01

reklama
Witajcie,

To mój pierwszy wpis na forum, a doświadczenie niewielkie - proszę więc o wyrozumiałość.

Zwracam się do Was z całkiem poważnym dla mnie problemem.
Mój komp stacjonarny przestał się ze mną komunikować: w ciągu 2, czy 3 dni posłuszeństwa odmówiło najpierw gniazdo słuchawkowe, a następnie, po kolei wszystkie USB. Obecnie nie ma możliwości żadnej kontroli - nie działa mysz, klawiatura itd. Jedynie do monitora dociera sygnał: po starcie ukazuje się pulpit i na tym kontakt z komputerem się kończy. Działają również wentylatory.
Sama wydedukowałam, że przyczyną może być zarówno wirus, jak i niesprawna płyta główna (być może coś innego?).

Moje pytanie, jak w tytule wątku: w jaki sposób ustalić, co to takiego?

Po ustaleniu źródła problemu:
1) jeśli to płyta - wiadomo,
2) jesli przyczyną dziwnego zachowania kompa jest wirus - jak postępować, aby skopiowac zawartość chorego dysku na inny komputer bez ryzyka zarażenia drugiej maszyny?

Bardzo zależy mi na odzyskaniu pewnych plików, a nie stać mnie na opłacenie specjalisty.

Rozumiem, że konieczne będzie wyjęcie napędu i podłączenie go do innego PC przy pomocy specjalnego przewodu.
Jak się taki przewód nazywa?
W jaki sposób ten "goły" dysk ma byc zasilany?
Jakieś szczególne środki ostrożności podczas tej procedury (bodajby czegos nie schrzanić)?

Komputer to Acer AX3812 (E3300).

Za wszelką pomoc z góry dziekuję i pozdrawiam.

KushKa
KushKa
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 23 Kwi 2013, 09:48



Uszkodzona płyta główna, czy wirus - jak sprawdzić?

Postprzez Gizmo 30 Kwi 2013, 09:18

Najlepszym wyjściem dla ciebie i najtańszym jest instalacja systemu od zera (napisz jaki masz system). Co do plików to jeżeli masz te ważne dana na innej pratycji niż C (systemowy) to nawet po formacie ich nie stracisz (mowa o innych pratycjach niż C).
Jeżeli boisz się o dane to po prostu wyjmij dysk podepnij do kogoś i zgraj sobie dane (nie trzeba zadnych specjalnych kabli , zasilanie jest w komputerze a kabel zależności od dysku też powinien każdy mieć , zawsze możesz swój kabel wziąć i podłączyć go u kogoś) . A potem formatuj i instalacja systemu .
Awatar użytkownika
Gizmo
~user
 
Posty: 616
Dołączenie: 29 Gru 2004, 14:39
Pochwały: 27




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości