• Ogłoszenie:

Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez Darkman0 29 Sie 2012, 22:55

reklama
Witam. Mój problem polega na tym, że po zwyczajnym włączeniu komputera wszystko działało tak, jak bez sterowników do grafiki. Dziwne. Wcześniej wszystko było OK. No nic, zainstalowałem sterowniki na nowo i zrestartowałem kompa. I już się więcej nie dostałem do Windowsa. Przy uruchamianiu komputera pojawiał się komunikat "Błąd dysku. Naciśnij Ctrl + Alt + Delete aby zrestartować komputer". Długo kombinowałem, jak tu wejść do Windowsa. Niestety, nie udało mi się. Sformatowałem partycję D:\ (na której nie miałem żadnych danych) i na niej zainstalowałem drugiego Windowsa. Najważniejsze było dla mnie, aby odzyskać pliki z partycji C:\, ale jak na Windowsie próbowałem w nią wejść, to wyskakiwał ciągle ten sam komunikat: "C:\ nie jest dostępny. Plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny". I tu moje pytanie do Was. Co mogę zrobić, aby odzyskać bardzo cenne dla mnie dane z tej partycji?
Darkman0
~user
 
Posty: 154
Dołączenie: 08 Sty 2011, 15:24



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez karrot 30 Sie 2012, 00:52

Ja spróbowałbym zainstalować bardzo prosto, szybko i wygodnie jakiegoś popularnego linuxa na tej wolnej przestrzeni. Dawno temu miałem uwalony dysk przez co winda nie mogła przebrnąć, zaś ubuntu poleciało jak złoto. Do tego z linuksa odczytasz każdy windowsowy plik bez większych problemów... chyba, że dysk jest kompletnie martwy. Jeśli masz możliwość to podepnij HDD do innego kompa (najlepiej z linuksem) jako slave i sprawdź co się tam wyrabia.
karrot
~user
 
Posty: 5
Dołączenie: 18 Sie 2012, 00:16



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez Darkman0 02 Wrz 2012, 13:53

Hmmm... A nie dało by się tego zrobić jakimś programem? Linuksa bym musiał pobierać, zgrywać na płytę, instalować a i tak nie mam pewności czy zadziała. Aktualnie próbowałem to zrobić kilkoma programami, z czego Bad Copy był najlepszy. Za jego pomocą udałoby mi się odzyskać wszystkie pliki z dysku, tyle że ten proces by trwał kilkanaście godzin, a program każdy plik wyodrębnia z dysku i zmienia nazwę kolejno na File1, File2, File3... W efekcie bym miał "zupę" z kilkuset tysięcy plików (Windowsowych, plików gier, moich danych), którą bym potem musiał przeszukiwać parę miesięcy aby znaleźć tam wszystkie swoje dane. To się mija z celem. Potrzebuję programu który by się dostał na dysk (żebym mógł sam wybrać, co mam skopiować) lub żeby wyodrębnił chociażby te wszystkie pliki z dysku ale żeby nie zmieniał ich nazw bo bym musiał całą wieczność szukać swoich danych wśród tego syfu przeglądając każdy plik z osobna. Jakieś pomysły?
Darkman0
~user
 
Posty: 154
Dołączenie: 08 Sty 2011, 15:24



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez exe98 02 Wrz 2012, 15:43

exe98
 



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez Darkman0 02 Wrz 2012, 17:17

No dobra, a konkretniej? Którym programem? Bo jest ich tam kilkaset...
Darkman0
~user
 
Posty: 154
Dołączenie: 08 Sty 2011, 15:24



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez exe98 02 Wrz 2012, 21:03

polecam DiskGenius 3.2 z sekcji Recovery Tools
exe98
 



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez lokalnyinformatyk 02 Wrz 2012, 23:01

Odzyskiwanie danych wymaga nieco większej wiedzy niż ta którą posiada zwykły użytkownik komputera.
Osobiście nie instalowałbym nowego Windowsa na innej partycji. To wprowadza zmiany w sektorze rozruchowym i trudniej jest postawić niesprawny system.
Skoro jedna z partycji nie działa, a druga tak to znaczy że jest możliwość postawienia systemu z powrotem.
Jest masę opcji na zrobienie tego.
Powinien Pan zacząć od przeskanowania partycji uszkodzonej pod kątem błędów na niej. Kilka razy w życiu udało mi się postawić system na nogi używając HDD regeneratora. Po jego interwencji system odpalił. Nie trzeba było już nic więcej robić.
Gdyby partycja była w porządku należałby użyć konsoli odzyskiwania, bez tego nie ma co kombinować bo to są podstawowe operacje w tych przypadkach.

Gdyby ta zawiodła to należy przejść do innych metod i pochwycić bardziej złożonych narzędzi, jednym z nich jest GetDataBack for NTFS.

Generalnie wszystko zależy od pomysłowości, można skasować partycje a potem odzyskać ją jakimś programem do przywracania partycji i wtedy zająć się odzyskaniem danych.
lokalnyinformatyk
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 02 Wrz 2012, 22:41



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez Darkman0 03 Wrz 2012, 00:25

No to tak. Po pierwsze dzięki za zainteresowanie tematem.
lokalnyinformatyk napisał(a):Skoro jedna z partycji nie działa, a druga tak to znaczy że jest możliwość postawienia systemu z powrotem.

Właśnie po awarii obie partycje nie działały. Dopiero po sformatowaniu tej, na której nie miałem żadnych cennych danych mogłem na niej zainstalować Windowsa. Pewnie mógłbym sformatować też tą zapełnioną danymi i by również działała, no ale chodzi mi tylko o odzyskanie danych.
Korzystałem wcześniej z HDD Regeneratora (o ile się orientuję ma on jedynie opcję skanowania, bez odzysku danych) i wiem że mam w sumie 0 uszkodzonych sektorów. Zatem mam skorzystać z GetDataBack for NTFS?
Darkman0
~user
 
Posty: 154
Dołączenie: 08 Sty 2011, 15:24



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez fantozzi 03 Wrz 2012, 07:27

po co było tyle zachodu

wystarczyło odpalić instalkę z płyty, uruchomić konsolę odzyskiwania link
http://forum.instalki.pl/konsola-odzyskiwania-systemu-windows-xp-t16181.html

wpisać na partycji C

C:\chkdsk /f /r

teraz trzeba poczekać aż się skończy skanowanie a to czasami trwa grubo ponad 1godz.

i po restarcie wszystkie dane miałbyś na talerzu i jeszcze system by się normalnie odpalił

powyższy sposób zadziałał w moim przypadku już kilkanaście razy

pozdrawiam

p.s. rada na przyszłość, jeżeli system zawiesi, jest zanik napięcia, musiałeś go zresetować itp. zawsze odpalaj najprostsze chkdsk /f /r aby naprawiać powstałe błędy

Oczywiście pomijam kwestie z fizycznym uszkodzeniem dysku
fantozzi
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 03 Wrz 2012, 07:20



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez Darkman0 03 Wrz 2012, 13:22

Powiem tak, bardzo dobry trop, w konsoli odzyskiwania mogłem normalnie wejść na mój niedostępny z poziomu Windowsa dysk i przeglądać z niego wszystkie pliki. Super. Najpierw wpisałem CHKDSK no i wykrył że coś jest nie tak. Potem CHKDSK /p /r no i po długim skanowaniu Wyskoczyły trzy takie same komunikaty "CHKDSK skończył skanowanie dysku" no ale nie napisał nic o żadnych błędach. Po restarcie, na Windowsie nadal się nie da wejść na ten dysk "G:\ nie jest dostępny...". Ale skoro na konsoli odzyskiwania udało mi się wejść na dysk, to wygląda na to że wszystko jest z nim ok, tylko te sektory rozruchowe są uszkodzone - mam rację?

Dodano Dzisiaj, 23:39:
Mogę dodać, że DiskGenius po skanie wykrywa jedynie 4.8 GB danych (z ok. 50 GB), a polecany wyżej GetDataBack for NTFS jedynie 16 MB (!)
Na dysk w ogóle nie można się normalnie dostać, a na konsoli odzyskiwania wchodzi się normalnie (ale niestety i tak nie ma dostępu do folderów, wyskakuje "Odmowa dostępu") więc może to być wina sektora mbr ? Na konsoli jest polecenie FIXMBR, więc można z niego skorzystać czy raczej nie ?
Darkman0
~user
 
Posty: 154
Dołączenie: 08 Sty 2011, 15:24



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez MUTOPOMPKA 06 Wrz 2012, 15:33

Czytając cały wątek widzę, że balansujesz na krawędzi :) CHKDSK może wyrządzić więcej szkód niż pożytku, ale na razie jakoś działasz. Ok.

A co wypluwa BIOS jeśli chodzi o status dysku (tzw. S.M.A.R.T)? Jak masz możliwość włącz w biosie status smarta i popatrz, co bios wywali.


Na Twoim miejscu wpierw DOKŁADNIE przyjrzałbym się statusowi S.M.A.R.T (odpalany program z płytki Hiren's BootCD). Potem przeskanowałbym strukturę logiczną danych na dysku. Zrobisz to najlepiej z narzędzi odpalanych przez polecany już Hiren's BootCD (np. program MHDD - skanuje sektor po sektorze).
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787



Awaria dysku - jak odzyskać dane?

Postprzez Darkman0 16 Wrz 2012, 15:04

@up
Po swoim ostatnim poście próbowałem skanować, naprawiać i odzyskiwać wieloma różnymi programami. Niestety - na nic. W sumie parędziesiąt godzin ciągłego działania tego typu programów. W końcu (jeszcze przed Twoim postem) się poddałem i sformatowałem dysk. No cóż, straciłem wszystkie dane, no ale chyba nie było innego wyjścia. Dziękuję Wam wszystkim za pomoc. ;)
Darkman0
~user
 
Posty: 154
Dołączenie: 08 Sty 2011, 15:24




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości