• Ogłoszenie:

Problem z dyskiem (błędne sektory)

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Problem z dyskiem (błędne sektory)

Postprzez muraju 20 Mar 2012, 14:34

reklama
Witam,
mam dziwny problem z dyskiem. Dysk to wd caviar 500gb blue edition.
Problem występuje chyba tylko na partycji c: na której mam windowsa, na innej mam linuxa.

Od dłuższego czasu kiedy przebywałem na windowsie, często mi się wysypywał z blue screenem i resetem , punktując na plik winsys32.sys .
Znalazłem w sieci poradnik jak radzić sobie z tym problem i robiłem już chyba wszystko: memtest ramu, chkdsk, instalacja innych sterowników od karty graficznej, wywalenie sterowników do zdalnego sterowania pilotem ... na jakiś czas umilkło ale później znowu się pojawia, zawsze z zaskoczenia, czasami bardzo często a czasami rzadziej.

Wczoraj jednak system nagle strasznie zwolnił i znowu się wysypał. Nastąpił reset, po resecie kiedy już wybrałem z Gruba windows, pojawił się błąd "błąd w odczycie dysku czy coś takiego" , jednak po ponowny restarcie było ok, windows zaczął się ładować co trwało dłuuuuugo.
Sam system chodzi okropnie powoli i wysypuje się z errorem winsys32.

Wkurzyłem się i spróbowałem odnowić obraz partycji (gdyż mam przygotowany obraz acronisem).
Bootuje z pendrive do acronis, już odpala się ekran z nim i nagle po pasku ładowania pt "analiza partycji c:" (który pierwszy raz widziałem, gdyż nigdy tego nie było) wystąpił błąd, który poinformował mnie o błędach odczytu i tu były różne numery sektorów, było ich kilka.

Zastanowiłem się chwilę. Raz na kilka miesięcy przywracałem partycję. Być może uszkodziła się, lub to wywołało błędy w sektorach.
System mogę uruchomić ale chodzi ... wolno.

chkds nie wykrył nic. Zastanawiam się co teraz zrobić. Jak wykryć i naprawić te błędy, gdyż wierzę, że to błędy logiczne.
Zastanawiam się też czy da radę to naprawić bez czyszczenia całego dysku, bądź co bądź na osobnej partycji mam kilkaset GB danych, których nie mam czym i gdzie przenieść.
Rzadko miewam problemy z kompem ale już jak coś się zacznie sypać to robi się z tego naprawdę przypadek z serialu house'a ;]
"Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne... Tylko dziś jest twoje."
Awatar użytkownika
muraju
~user
 
Posty: 447
Dołączenie: 26 Gru 2005, 20:55
Pochwały: 20



Problem z dyskiem (błędne sektory)

Postprzez Mike 20 Mar 2012, 15:07

Przeskanuj powierzchnię dysku aplikacją MHDD.
Mała instrukcja >> http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html#4147863 (chodzi o punkt 1 oraz 2).
Wstaw fotki z wynikami skanu.
Awatar użytkownika
Mike
*mod
 
Posty: 10264
Dołączenie: 16 Gru 2005, 13:30
Pochwały: 989



Problem z dyskiem (błędne sektory)

Postprzez zetpe 01 Kwi 2012, 08:41

Jeżeli uszkodzenia na powierzchni dysku są naprawdę poważne (czyt. fizyczne), a nie jest uszkodzony boot sector tj. można zakładać partycję, to można dysk popartycjonować tak żeby nie musiał korzystać z uszkodzonych sektorów. Można to ładnie zrobić Partition Magic. (do 500GB dysku trzeba użyć wersji Windows, gdyż wersja DOS (Rescue Disk) obsługuje dyski do 250 GB o ile dobrze pamiętam). Trzeba tylko dobrze znać mapę dysku, i znać numery konkretnie uszkodzonych sektorów. Należy zrobić około 50 MB odstępu od uszkodzonego sektora i po uszkodzonym sektorze, gdyż całkiem możliwe że w nie długim czasie w obrębie uszkodzonego sektora mogą pojawiać się kolejne. Takie rozwiązanie należy traktować tylko jako tymczasowe, i rozglądać się za nowym dyskiem. Osobiście na tym dysku nie trzymałbym już jakichś ważnych danych. Czekamy na wyniku testu.
Proc: Intel Core I7 4770 3,4GHz + Corsair Hydro H60
Płyta: Gigabyte Z97X Gaming3
RAM: Samsung 1600 MHz 2 X 8 GB + Geil Cyclone
Pamięć masowa:
2 X SSD ADATA Premier SP550 (RAID 0)
2 X ST1000DM003 1TB (RAID0)
ADATA SP550 (2G2420101015)
PSU: OCZ Mod Xtream 600 W
GPU: Gigabyte Geforce GTX 1060 Windforce OC 3GB
Buda: Silentium PC Regnum RG4T
zetpe
~user
 
Posty: 67
Dołączenie: 17 Mar 2011, 12:40
Pochwały: 1



Problem z dyskiem (błędne sektory)

Postprzez blasterplaster 01 Kwi 2012, 08:53

HDD Regenerator(w pełnej wersji) czasem naprawi bad sektory
Amiga 500, MC68000 7.14MHz, 1MB RAM, dyskietki
Awatar użytkownika
blasterplaster
~user
 
Posty: 1030
Dołączenie: 04 Sty 2006, 18:34
Miejscowość: Jelenia Góra
Pochwały: 71



Problem z dyskiem (błędne sektory)

Postprzez Mike 01 Kwi 2012, 09:29

blasterplaster napisał(a):HDD Regenerator

Jeżeli sektor na HDD jest uszkodzony fizycznie Regenerator nic nie pomoże (zresztą tak sam jak MHDD, czy jakakolwiek inna aplikacja) - może co najwyżej uszkodzenia logiczne naprawić. Chociaż warto dodać, że specyfika jego działania i to co robi z dyskiem jest co najmniej wątpliwe. W MHDD masz dużo większą kontrolę na tym co robisz (o ile użytkownik wie co robi) ;)
Awatar użytkownika
Mike
*mod
 
Posty: 10264
Dołączenie: 16 Gru 2005, 13:30
Pochwały: 989




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości