• Ogłoszenie:

I5 m430 2,27 ghz i dynamicznie taktowanie procesora

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

I5 m430 2,27 ghz i dynamicznie taktowanie procesora

Postprzez Adam-AND1 10 Cze 2011, 10:14

reklama
witam, użytkuję od dłuższego czasu laptopa HP ProBook 6440b wyposażony w procesor icore 5 m430 2,27 ghz procesor ten wg. sterownika CPU WinRing0 Driver zmienia dynamicznie taktowanie procesora w zależności od potrzeb... w zakresie od 1197 Mhz do 2500 Mhz max. problem polega na tym, że czasem nie zawsze ale czasem procesor pozostaje przy wartości 1197 Mhz mimo potrzeby większej mocy co oczywiście skutkuje ogromnym zamuleniem kompa - -- jak rozwiązać ten problem ?? czy to wina windy ? czy raczej czegoś innego - windows 7 32 -bit profesional oryginalny

czy da się jakoś ustawic kompa żeby zawsze było 2,27zł ghz ?? bez zmiany taktowania ??? a może aktualizacja biosa coś da ?? tak naprawdę w biosie jedyne co mogę zrobić to włączyć lub wyłączyć : virtualizację, mulicore cpu, i to tyle
Awatar użytkownika
Adam-AND1
~user
 
Posty: 448
Dołączenie: 28 Sty 2004, 10:23
Miejscowość: Katowice
Pochwały: 3



I5 m430 2,27 ghz i dynamicznie taktowanie procesora

Postprzez leegree 11 Cze 2011, 01:13

Panel Sterowania ->Opcje zasilania -> Zmień ustawienia planu -> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> W okienku wyszukaj Zarządzanie energią procesora -> wartość "Minimalny stan procesora zmień sobie na 100% i już masz zawsze pełną moc.
Image
leegree
~user
 
Posty: 379
Dołączenie: 21 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Głuchołazy PL/Warrington UK
Pochwały: 37



I5 m430 2,27 ghz i dynamicznie taktowanie procesora

Postprzez floyd5 11 Cze 2011, 12:39

leegree napisał(a):Panel Sterowania ->Opcje zasilania -> Zmień ustawienia planu -> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> W okienku wyszukaj Zarządzanie energią procesora -> wartość "Minimalny stan procesora zmień sobie na 100% i już masz zawsze pełną moc.

Na podłączonym zasilaniu można tak zrobić, ale na baterii ładnie to pojedzie po czasie pracy. Adam-AND1, zobacz Maksymalny stan procesora. Zobacz też temperatury procesora gdy muli, być może jest to spowodowane throttlingiem.
Awatar użytkownika
floyd5
~user
 
Posty: 1022
Dołączenie: 08 Kwi 2010, 19:41
Miejscowość: Radom/Łódź
Pochwały: 82



I5 m430 2,27 ghz i dynamicznie taktowanie procesora

Postprzez Adam-AND1 11 Cze 2011, 13:14

witajcie ponownie,

podczas gdy proc zwalnia do 1190 Mhz to temperatura procesora to max 50 -51 stopni - rzadko kiedy jest wogóle 50 stopni - chłodzenie w tym lapku jest całkiem dobre ...


leegree napisał(a):Panel Sterowania ->Opcje zasilania -> Zmień ustawienia planu -> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> W okienku wyszukaj Zarządzanie energią procesora -> wartość "Minimalny stan procesora zmień sobie na 100% i już masz zawsze pełną moc.


dzięki za odpowiedź - faktycznie podziałało - ale jednak nie daje mi to spokoju - zrobiłem update biosa - wersja, która była wgrana w lapie była z 2010.04.10 a którą wgrałem jest z 2011.03.09 -

puki co działa - po upgradzie biosa przywróciłem wartości stanu procesora na oryginalne czyli minimum 10% maksimum 100%
Awatar użytkownika
Adam-AND1
~user
 
Posty: 448
Dołączenie: 28 Sty 2004, 10:23
Miejscowość: Katowice
Pochwały: 3



I5 m430 2,27 ghz i dynamicznie taktowanie procesora

Postprzez leegree 11 Cze 2011, 17:38

floyd5 napisał(a):
leegree napisał(a):Panel Sterowania ->Opcje zasilania -> Zmień ustawienia planu -> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> W okienku wyszukaj Zarządzanie energią procesora -> wartość "Minimalny stan procesora zmień sobie na 100% i już masz zawsze pełną moc.

Na podłączonym zasilaniu można tak zrobić, ale na baterii ładnie to pojedzie po czasie pracy. Adam-AND1, zobacz Maksymalny stan procesora. Zobacz też temperatury procesora gdy muli, być może jest to spowodowane throttlingiem.


Zgadza się, nie mniej jednak nie zapominaj, że jest to laptop ktory pracuje na Windows 7, a te sprytne urządzenia oparte na tym systemie pozwalają na wprowadzenie wspomnianego ustawienia (Minimalny stan procesora) osobno dla każdego z rodzajow zasilania. Krótko - na baterii zostaje jak było, gdy podłączony - 100% i nie ma obawy o czas pracy na baterii.

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
leegree
~user
 
Posty: 379
Dołączenie: 21 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Głuchołazy PL/Warrington UK
Pochwały: 37



I5 m430 2,27 ghz i dynamicznie taktowanie procesora

Postprzez Adam-AND1 12 Cze 2011, 14:48

hmm mimo upgreadu bios i ustawienia jak kolega "leegree" napisał wyżej problem powrócił poniżej przesyłam link do krótkiego filmiku z menadżera zadań oraz info o procesorze ... gdyby chciało się komuś zerknąć byłbym wdzięczny może jakiś soft blokuje procesor ??

link do pobrania z file4u - ponieważ nie mam konta na youtubie
Awatar użytkownika
Adam-AND1
~user
 
Posty: 448
Dołączenie: 28 Sty 2004, 10:23
Miejscowość: Katowice
Pochwały: 3



I5 m430 2,27 ghz i dynamicznie taktowanie procesora

Postprzez leegree 12 Cze 2011, 17:20

Powinieneś kliknąć na przycisk "Pokaż procesy wszytkich użytkowników", w tym stanie Menadżer Zadań ukrywa wiele procesow, a na tym co widać nie ma nic niepokojącego, no może sidebar.exe używa troszkę za dużo procesora. jakie masz tam uruchomione gadżety? Spotkałem się, że niektóre gadżety typu CPU Meter używają dość sporo prosecora.
Image
leegree
~user
 
Posty: 379
Dołączenie: 21 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Głuchołazy PL/Warrington UK
Pochwały: 37




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości