• Ogłoszenie:

jaką mocną płytę główną & kartę graficzną ?

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

jaką mocną płytę główną & kartę graficzną ?

Postprzez Yaku 17 Sty 2006, 18:38

reklama
Witam

Przed miesiącem padła mi płyta główna Asus'a K8N-E Deluxe. Jako że płyta była nowa (8 miechów) zniesmaczony oddałem ją do servisu. Do dzisiaj nic nie zrobili (wychodzi na to, że nie mają już takiej płyty, a wskrzeszenie nie powiodło się) gwarant w wyrazie zadość uczynienia zobowiązał się dostarczyć mi wybraną przezemnie (obojętnie jaką) płytę. Tu właśnie rodzi się mój problem a zarazem prośba. Nie znam się na obecnych płytach i nie mam pojęcia co wybrać? Nie mam zaufania do tego co poleca (dokładne modele podam przy najbliższej okazji - jako że necik mam teraz w kafejce zapewne będzie to jutro popołudniu).

Zależy mi by:
- płyta była markowa
- posiadała min. 2 lata gwarancji
- posiadała min. 4 sloty PCI (muzyka, karta sieciowa, + 2 wolne - chociaż może i jedno wolno by starczyło)
- Chipset NForce 4 - powinien spokojnie wystarczyć (czyt. lepszego za przystępną cenę chyba nie ma)
- posiadała min dwa wejścia SATA (SATA2 chyba się nie opłaca ^^" )
- miała wejście pod procesor AMD Athlon 64 3000+ (bodajże 754, na pewno nie jest to 939)
- posiadała możliwość przypięcia przynajmniej 2GHz pamięci DDRam
- nie jestem zadowolony z obecnej k. graficznej (9600 PRO 256MB w 3DMark 2003 osiąga 3013pkt) i zapewne niebawem zmienię na mocniejszą. Jeśli karty graficzne pod PCI-E są po ludzkich cenach (patrz P.S. w dole postu) ważne by posiadała takie wejście.

Nie zależy mi na:
- karcie graficznej, dźwiękowej, modemie i innych badziewiach z jakich szanujący się gracz (posiadający yakowe zaplecze finansowe) nigdy nie będzie korzystał.


P. S.

Jeśli zmieniałbym kartę graficzną jedynym rozsądnym wyborem wydaje mi się karta podpinana pod PCI-Express. Chociaż na kartach tego typu również się nie znam chciałbym zainwestować w coś mocnego z przyszłością (czyli podobnie jak przy płycie głównej). Chciałbym kupić jak najlepiej sprawującą sie w grach kartę w granicach 400.. max 500 zł.
Bardziej przychylam się ku GF - jaśniejsze wyświetlanie obrazu przyjemniejsze oglądanie filmów. Chociaż jeżeli różnica jakości do ceny była by znacząca mógłbym sięgnąć ku Radeonowi.


Jako że na horyzoncie pojawia się przymus znalezienia pracy, a więc i ograniczenia czasu grania zamierzam przeprowadzić ostatnią a zarazem jak najbardziej efektywną renowację w kompie na min 4lata (a może i do emeryturki? Jako przewoźnik kursujący na trasach międzynarodowych raczej nie będę miał czasu na siedzenie w chacie ^^" ).


Nie wiem czy będzie jest to potrzebne przy wyborze płyty czy grafiki, lecz jako że nie będę wstanie odpowiedzieć na posty do jutra lepiej podam niżej ważniejsze elementy kompa:
- Althon 64 3000 +
- 2 x 512 DDRam Kingoston'a 400 MHz (jakoś współgra z częstotliwością taktowania k. graficznej?)
- Sound Blaster Live! 5.1
- OS : XP:SP2


<Mam nadzieję iż nie zniechęci was ilość tekstu. Chciałem przedstawić wam sytuacje jak najjaśniej>

z góry dziękuję za pomoc


EDIT:

Z tego co zdążyłem przepatrzyć:
z płyt gównych najbardziej obiecująca z wejściem PCI-E to:
Asus K8N4-E Deluxe lub Gigabyte K8NE
Nadal nie wiem jaką wybrać jeśli decydowałbym się na płytę z AGP.

Wendrowałem też po kartach graficznych z PCI-E - ceny nadal są kosmiczne dlatego miło by mi było się dowiedzieć jaką kartę kupilibyście do 500 zł a jaką do 700zł.

Jutro wieczorem postaram się gdzieś wbić na necik i sprawdzić odpowiedzi. Mam nadzieję że ktoś do tego czasu mi pomoże (jeśli nie.. troche to będzie głupio wyglądać ^^" .. poproszę gwaranta by nieco poczekał ^^" )
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Postprzez oklahoma 18 Sty 2006, 00:09

to jest moja płyta przypuszczam że by spełniła twoje wymagania.
Image

Ato jest moja karta graficzna.

Image

byś musiał sobie sam posprawdzać co ile kosztujue i czy to jest opłacalne :D
Awatar użytkownika
oklahoma
~user
 
Posty: 671
Dołączenie: 06 Lis 2005, 15:18
Miejscowość: Sztum
Pochwały: 43



Postprzez piterek1983 18 Sty 2006, 00:53

Kod: Zaznacz wszystko
oklahoma


tutaj kolega pyta o plytę glówną konkretnie pod Athlona 64 3000 na podstawce S 754... a Ty tu wyskakujesz ze swoją płytą główną, która notabene jest z podstawka S 775, czyli jak wół Pentium 4...:))) czytaj uważnie albo myśl... no offence...:)



a teraz wracając do tematu... skoro serwisant pozwolił Ci wybrać taką płytkę jaką chcesz... to wejdź na www.komputronik.pl i wybierz sobie najdrozszą jaką możesz... na Twoim miejscu brałbym pod uwage tylko Asusa i Gigabyte... ale niestety pod S 754 za dużego wyboru nie ma ... :cry:

Jezeli PCI - E to:

Gigabyte GA-K8NE nVidia nForce4 4x
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=17989

lub

Asus K8N4-E Deluxe nVidia nForce 4x
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=18029

Natomiast jezeli AGPx8 to:

Asus K8NE Deluxe nVidia nForce 250 z chipsetem nForce 3
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=13999



KARTA GRAFICZNA:
na dzień dzisiejszy najrozsadniejszym wyjsciem jest zakup GeForca 6600GT, najlepszy stosunek cena/wydajność... wszystkie nowe gry w 1024x768 w full detalach uciągnie...

np.
GeForce 6600GT Gainward Ultra/1960 PCX TV-DVI (PCI-E)
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=19223

koszt tej karty to 589 złotych... biorac pod uwagę iż jest to Gainward 6600GT na PCI-e to warto go brać... mówisz, ze na karte masz 400 - 500 złotych... lepiej poczekaj troszke, dozbieraj, pożycz od starszych i weź tą karte naprawdę warto...
piterek1983
~user
 
Posty: 94
Dołączenie: 07 Paź 2005, 23:49
Pochwały: 4



Postprzez Yaku 19 Sty 2006, 19:06

piterek1983 napisał(a):(..) na Twoim miejscu brałbym pod uwage tylko Asusa i Gigabyte... ale niestety pod S 754 za dużego wyboru nie ma ... :cry:

Jezeli PCI - E to:
(..)
Asus K8N4-E Deluxe nVidia nForce 4x
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=18029


Ta jest rzeczywiście dobra. Gdzieś natrafiłem na testy płyt pod ten procek i siedziała na pierwszym miejscu z jakąś płytą Gygabyte. Wiem już iż weznę właśnie tę.

piterek1983 napisał(a):KARTA GRAFICZNA:
na dzień dzisiejszy najrozsadniejszym wyjsciem jest zakup GeForca 6600GT, najlepszy stosunek cena/wydajność... wszystkie nowe gry w 1024x768 w full detalach uciągnie...

np.
GeForce 6600GT Gainward Ultra/1960 PCX TV-DVI (PCI-E)
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=19223

koszt tej karty to 589 złotych... biorac pod uwagę iż jest to Gainward 6600GT na PCI-e to warto go brać...(..)


GF 6600GT przyjemnie się prezentuje. Nie wiem jednak czy ta podana przez ciebie jest jedną z przodujących produkcji. Pożyczyłem troche kasy od kumpla i kuzyna i styknie mi na coś do 6xx-paru złotych. Może jest coś lepszego za taką kasę? Czy ta wydaje się najlepsza w takich granicach?

Co to jest za oznaczenie w nazwie karty "PCX"? Znaczy coś szczegulnego?

Nie dodałem jeszcze : nie zależy mi na wyjściu TV.
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Postprzez prog 19 Sty 2006, 20:01

hmm...dlaczego akurat ten GF 6600GT?

ano dlatego:
- firma
- chlodzenie

wentylator
radiatorki na pamięciach

lepsze niz w Gigabyte np.

- solidniejsze wykonanie wg. mnier niz innych tego rodzaju kart


PZDR
C2D E8400 3GHZ + Pentagram Freezone HP-120 ALCu, Asus P5Q SE /intel P45/, A-Data 2x2GB CL4 Extreme Edition, Sapphire Radeon HD4870 512mb/256bit DDR5, WD 640GB SATA, Lite-ON Super AllWrite DVD SATA, Chieftec 500W, Samsung 2032BW Black 20', Vista Ultimate x64
Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor...
Awatar użytkownika
prog
~user
 
Posty: 4043
Dołączenie: 23 Mar 2005, 22:02
Miejscowość: /home/prog/
Pochwały: 232



Postprzez Yaku 19 Sty 2006, 20:35

O.K.

Jeśli nie stanie się nic nieoczekiwanego weznę płytę Asus'a K8N4-E Deluxe w wersji 1.01 lub 1.01A i przedstawionego wyżej GF 6600GT.

dzięki za pomoc ^^
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Postprzez mayk 19 Sty 2006, 22:58

...I to najlepiej GF 6600 GT od asuska (wersja Extreme) - kozaczek :D

Oklahoma - niezłe bzdury wypisujesz, proponujesz płyte intelowską osobie która ma AMD64 :lol:
Awatar użytkownika
mayk
~user
 
Posty: 18
Dołączenie: 17 Sty 2006, 15:59



Postprzez Yaku 23 Sty 2006, 18:00

Trudno uwierzyć lecz mam problem z dostaniem wybranego przez siebie sprzętu w Krakowie.

1. Płyta główna : mają wersję K8N4-E zwykłą - a nie jak zamierzam/zamierzałem kupić : "Deluxe"

2. K. graficzna : posiadają wersję XP 6600GT ; XP GS 6600 GT i XP GS GLH 6600 GT - czy te karty rużnią się czymś istotnym (np. znaczna różnica wydajności) poza ceną od podanego wyżej TV-DVI 6600GT ???

(co to jest DVI? Z tego co zauważyłem wersja XP posiada tego 2x)


Warto czekać na wybrany wcześniej sprzęt czy brać co mają?
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości