• Ogłoszenie:

komputer się nie uruchamia - czarny ekran

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Komputer się nie uruchamia - czarny ekran

Postprzez L_Devil 19 Wrz 2005, 13:36

reklama
Witam, mam następujący problem:

Po naciśnięciu przycisku "Power" komputer rozpoczyna pracę, zapala się zielone światełko, słychać pracę (pustego) czytnika CD-Rom... i to wszystko. Monitor pokazuje czarną plamę, wygląda tak samo jakby komputer był wyłączony. Komputer nie reaguje na przycisk "Power", naciśnięcie "Reset" nic nie zmienia. Oczywiście monitor jest włączony ( ;) ), gdyby nie był i tak powinienem słyszeć sygnał w czasie włączania BIOSu, nic takiego nie ma.
Kilka dni wcześniej miałem awarię dysku twardego, obecnie zamontowałem nowy i chciałbym zainstalować system. Z ciekawości sprawdziłem, jednak ze starym efekt jest ten sam - komp nic nie robi.

Czy ktoś ma może pomysł co to może być? Bo ja naprawdę nie mam pomysłu :-(
Sweet smelling rose what do you hide?
Behind your innocence red like my blood...
L_Devil
~user
 
Posty: 244
Dołączenie: 17 Lip 2005, 11:28
Pochwały: 1



Postprzez razor_71 19 Wrz 2005, 14:22

Jeśli nie ma sum kontrolnych ( taki dźwięk z głośnika systemowego :D ) i uruchamiania dysku ( też daje o sobie znak dźwiękiem ) i wszystko stoi to : a) płyta główna spaliła się , b) procesor się spalił , c)bateria biosa umarła :] to są wersje optymistyczny dotyczące twojego problemu z kompem :) Proponuje podłączyć nowy dysk do innego kompa :) jak działa to znaczy , że miałem racje :) have fun !!
I'm the good guy here to save your world
Awatar użytkownika
razor_71
~user
 
Posty: 1623
Dołączenie: 15 Sie 2005, 11:31
Miejscowość: Wrocław
Pochwały: 79



Postprzez JarekMk 19 Wrz 2005, 14:42

A ja radze sprawdzic Ramy :idea:
JarekMk
~user
 
Posty: 5151
Dołączenie: 10 Lis 2004, 13:38
Pochwały: 301



Postprzez L_Devil 19 Wrz 2005, 14:56

Dobra, zapomniałem o jednej rzeczy:

Już niedawno miałem takie problemy że nie chciał się włączać (te same objawy co powyżej), ale za którymś razem 'zaskoczył'.

Ogólnie pytanie - co robić? Dać kompa do serwisu? 8)
Sweet smelling rose what do you hide?
Behind your innocence red like my blood...
L_Devil
~user
 
Posty: 244
Dołączenie: 17 Lip 2005, 11:28
Pochwały: 1



Postprzez razor_71 19 Wrz 2005, 15:31

A po co masz płacić za serwis ?? przecież serwis popatrzy na niego dmuchnie ci w obudowe i powie , że nie wiedzą co z tym zrobić i stracisz 50 zł !! Sam dojdź do tego co mogło się stać , sądząc po objawach hmm... może faktycznie looknij na RAM , przełóż w inny slot albo włóż inny, pokombinuj :) to cię nic nie kosztuje :)
I'm the good guy here to save your world
Awatar użytkownika
razor_71
~user
 
Posty: 1623
Dołączenie: 15 Sie 2005, 11:31
Miejscowość: Wrocław
Pochwały: 79



Postprzez MUTOPOMPKA 19 Wrz 2005, 16:07

Gdyby to był problem z RAM-em to zacząłby komp PIKAĆ!!!! Przecież podczas odpalania kompa na samym początku on (bios) tylko sprawdza zainstalowane komponenty i jeśli są OK -> słychać 1 pisk. Jeśli coś jest nie tak -> wywala error na monitorku (np. z taśmami IDE, FDD), pika z głośniczka kodami, jest blank ekran.

I teraz:
1. Jeśli jest błąd taśm IDE, FDD, wystarczy: wymienić taśmy, odwrócić ją (przy FDD)
2. Jeśli wali piskami z głośniczka -> uważnie policzyć je i zanotować (ilość i długość)
3. Jeśli jest blank ekran to sprawa jest poważna. Czemu? Ano dlatego:
a) nie dochodzi do testu biosu
b) walnięty element w płycie taki jak: proc, grafa, bios
c) walnięty zasilacz (nie dostaje jakiegoś napięcia płyta)

I teraz kwestia co szlag trafił:
a) podmiana procka
b) podmiana grafy
c) podmiana zasiłki
d) reset zworką biosu

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:
1. Powyciągał wszystko z płyty (łącznie z ramem, taśmami, kartami i prockiem)
2. Wyczyścił bios zworką
3. Włożył procka z radiatorem
4. Włożył grafę i odpaliłbym kompa
5. Jeśli będzie nadal blank screen -> masz walnięty jeden z 3 podzespołów: grafa, procek, mobo)
6. Zanosisz wtedy kompa do serwisu.
7. Jeśli ruszy -> po kolejmym włączeniu dodaję następne elementy do płyty (tylko 1), czyli RAM
8. Jak nie odpala -> masz winowajcę. Jak odpala podpinam następny i tak w kółko, aż wszystko podłączysz...

Ale z tego, co napisałeś prawdopodobnie płyta główna szwankuje i to dość poważnie....
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787



Postprzez lukas2 19 Wrz 2005, 16:46

MUTOPOMPKA napisał(a):Wyczyścił bios zworką

To bym uczynił na początku, szkoda niepotrzebnej roboty jeśli by to miało pomóc. Natomiast jesli nie pomoże to pozostaje ci zabawa w demontaż kompa :lol: . P.S. nie przestawiłeś przypadkiem zworki odpowiedzialnej za restart biosu i nie pozostawiłeś jej w tej pozycji. Też kiedyś zrobiłem ten błąd i bios nie chciał mi się ładować.
Awatar użytkownika
lukas2
~user
 
Posty: 209
Dołączenie: 07 Sie 2005, 17:46
Miejscowość: Pniewy
Pochwały: 19



Postprzez Spradek 21 Wrz 2005, 14:58

Witam. Jakieś 2 tygodnie temu miałem tak samo - 100% zgodności z twoim opisem. Okazało sie, że winny był zasilacz, który przy okazji zawiesił płyte główną.... ot co. Radze wymienić zasilacz, zresetować bios i powinno działać (przynajmniej w moim wypadku tak było). Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Spradek
~user
 
Posty: 63
Dołączenie: 19 Gru 2004, 18:46
Miejscowość: Lublin/Mielec
Pochwały: 4



Postprzez jager 21 Wrz 2005, 15:31

ja tez tak mialem ale okazalo sie ze skasowal mi sie windows bo mialem wirusa :evil:
Awatar użytkownika
jager
 
Posty: 1093
Dołączenie: 28 Lip 2005, 11:44
Miejscowość: kalisz
Pochwały: 26



Postprzez MUTOPOMPKA 21 Wrz 2005, 15:52

ja tez tak mialem ale okazalo sie ze skasowal mi sie windows bo mialem wirusa
A weź poczytaj DOKŁADNIE jaki jest problem!!! U Ciebie tylko wywalił błąd bios takiej treści:

NIEPRAWIDŁOWY DYSK... WYMIEŃ DYSK I NACISNIJ ENTER lub podobny...
U CIebie bios rusza i wszystko jest OK, ale u kolegi L_Devil nie! I teraz jest problem: Co uniemożliwia start kompa (testu Biosu)!!!!

PS.
I NIE PISAĆ, ŻE TEZ MIAŁEM TAK SAMO, BO.... bo polecą ostrzeżenia. Wypowiadać się KONKRETNIE, a nie na temat, że maiłem tak samo!!!!
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787



Postprzez vvilldare 21 Wrz 2005, 16:58

Miałem też taki wypadek :!: Jak włańczałem kompa to pokazywał mi sie cały czarny pulpit i to był widocznie trojan :cry: Przeinstalowałem Windowsa i jest OK :wink:
Awatar użytkownika
vvilldare
~user
 
Posty: 910
Dołączenie: 14 Wrz 2005, 17:18
Pochwały: 149



Postprzez L_Devil 23 Wrz 2005, 21:05

Dziękuję wszystkim za pomoc - to była uszkodzona płyta główna :)
Sweet smelling rose what do you hide?
Behind your innocence red like my blood...
L_Devil
~user
 
Posty: 244
Dołączenie: 17 Lip 2005, 11:28
Pochwały: 1



Postprzez razor_71 26 Wrz 2005, 00:38

lol :/ niemiłe :/ ale chęci pomocy zawsze się liczą :] no bo po to jest te całe forum i ten dział :)
I'm the good guy here to save your world
Awatar użytkownika
razor_71
~user
 
Posty: 1623
Dołączenie: 15 Sie 2005, 11:31
Miejscowość: Wrocław
Pochwały: 79



Postprzez MaciekSc 01 Paź 2005, 21:02

Mi laptop upadl, i dzialo sie identycznie. Pomoglo rozebranie calego laptopa, oraz zlozenie go z powrotem ;) (to na przyszłość, bo wiem że problem rozwiązany)
lubie chłopców...
MaciekSc
~user
 
Posty: 797
Dołączenie: 01 Paź 2005, 20:54
Miejscowość: Sosnowiec
Pochwały: 11



Postprzez Arikara 26 Sty 2008, 17:03

Witam!
Mam taki sam problem: wszystko zaczęło się od tego, że komputer spalił sie w czasie kiedy był wyłączony :wow: (nie wiem jak to możliwe, tym bardziej że listwa zasilająca jest cała)!! Wymieniłem zasilacz i teraz wygląda to tak jak na początku opisał L_Devil...
To postąpiłem tak jak opisał to MUTOPOMPKA i w związku z tym moje pytanie: czy mogę samemu ocenić czy spaliła mi się grafa, procek czy płyta?
Arikara
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 26 Sty 2008, 16:56




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości