• Ogłoszenie:

Problem z instalacją systemu na dysku ssd

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Problem z instalacją systemu na dysku ssd

Postprzez sab999 25 Gru 2013, 09:30

reklama
Witam.
Od niedawna stałem się posiadaczem dysku Samsung SSD 840 Evo 250GB. Podłączyłem go pod płytę główną Gigabyte M61PME-S2P rev 1.0. Problem polega na tym, że w ustawieniach BIOSu nie mogę znaleźć ustawień dot. AHCI, a instalacja systemu zacina się zaraz po odpaleniu jej z pendrive'a (pojawia się kursor oraz tapeta, ale nie pojawia się kreator).

Czy jest jakiś sposób na to, aby zainstalować system na tym twardzielu podłączonego do tej płyty głównej?

Z góry dzięki...
Awatar użytkownika
sab999
~user
 
Posty: 149
Dołączenie: 18 Lut 2009, 09:52
Miejscowość: Kalisz



Problem z instalacją systemu na dysku ssd

Postprzez kliszka 25 Gru 2013, 12:07

Ustaw w BIOSie w sekcji zaawansowane - SATA CONFIGURATION ( albo SATA MODE ) , na ACHCI
AMD Phenom II X4 955 Black Edit - AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/ , HIS Radeon HD 6870 , Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 , 4 GB RAM KINGSTON - HiperX DDR3 , bequiet! PurePower L7 430W 80+
System : Windows 7 Home Premium - 64
Awatar użytkownika
kliszka
~user
 
Posty: 493
Dołączenie: 06 Kwi 2010, 15:51
Pochwały: 38



Postprzez sab999 25 Gru 2013, 12:55

W ustawieniach zaawansowanych nie ma zadnego ustawienia odnosnie trybu SATA. Znalazlem jednak cos co nazywa sie "Serial-ATA RAID Config". Czy to pomoze?

Wysłane z mojego Xperia U przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
sab999
~user
 
Posty: 149
Dołączenie: 18 Lut 2009, 09:52
Miejscowość: Kalisz



Problem z instalacją systemu na dysku ssd

Postprzez P4w3l 25 Gru 2013, 15:39

Czy w BIOS/Integrated Peripherals masz włączoną opcję Legacy USB Storage Detect i ustawione OnChipUSB na [V1.1=V2.0]?
Jak nie, to włącz.
Pendrive lepiej podłączać do USB bezpośrednio na płycie, nie do jakiegoś dodatkowego sprzętu, np. czytnika kart z portem USB itp. Czasem trzeba dłuugo czekać aż instalacja Windows 7 się odpali (nie napisałeś, który Win chcesz zainstalować, muszę zgadywać, równie dobrze może i być Win 8, Vista wątpię...). Z SATA RAID możesz spróbować, kto wie, oferuje wsparcie dla AHCI, ale raczej to do RAIDu tylko i nie pomoże. Ostatecznie, jak masz inny dysk z Windows możesz podłączyć ten SSD podczas działania systemu i go najpierw sformatować, a później próbować instalacji systemu Jeżeli go nie wykryje, spróbuj zainstalować najnowsze wersje sterowników do kontrolera SATA twojej płyty czy sterowniki dla tego dysku.

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m61pme-s2p_10/download/driver
Sterowniki są na dole strony, można dać "pokaż wszystkie".

Instrukcja do płyty, po angielsku, jest dokładny opis BIOSu, nie ma w nim ustawień AHCI, w info na stronie Gigabyte nic nie ma o jakiś dodatkowych opcjach w nowych wersjach BIOS.
http://download1.gigabyte.ru/manual/motherboard_manual_ga-m61pme-s2p_e.pdf
P4w3l
~user
 
Posty: 81
Dołączenie: 08 Sie 2013, 14:34
Pochwały: 5



Postprzez sab999 25 Gru 2013, 20:50

Przed zamontowaniem dysku SSD miałem podłączone dwa dyski ATA (80 i 500GB) oraz napęd przez przejsciowke ATA na SATA. Obecnie mam podłączony wspomniany dysk SSD oraz dysk ATA (500GB) (napęd odlaczylem ponieważ mam tylko jeden kabelek SATA). Po podłączeniu tylko dysku ATA (80GB) instalka Windowsa (7) nie rusza (pojawia się tapeta, kursor, ale bez kreatora). Czy odłączenie napędu moze mieć wpływ na instalacje windy?

Wysłane z mojego Xperia U przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
sab999
~user
 
Posty: 149
Dołączenie: 18 Lut 2009, 09:52
Miejscowość: Kalisz




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości