• Ogłoszenie:

Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Chcesz ulepszyć bądź złożyć nowy komputer, pytaj tylko tutaj

Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Postprzez placebo 01 Lut 2013, 13:19

reklama
Witam. Mój laptop to jakiś totalny niewypał. Same z nim problemy ... Teraz (wszystko na to wskazuje) mam problem z ... RAMem sciana . Jest chyba uwalony, bo wszystkie aplikacje praktycznie "robią, co chcą" :evil: . Komputer ledwo daje się uzywać, ale aktualnie nie mam innej możliwości i muszę z niego korzystać :cry: .

Tu mam opis:

Płyta główna: Compal IFL90
Procesor: Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T9300, 2500 MHz
4 GB RAM
Karta graficzna: ATI Mobility Radeon HD 3400 Series
Dysk: SAMSUNG HM201JJ (200 GB)


No i screen z memtesta: http://s6.ifotos.pl/img/2013-01-2_xssxsrp.jpg

Ponieważ nie za bardzo znam się na hardware, czy mógłbym prosić o pomoc i poradę, jaki i ile RAMu (ile w GB oraz ile sztuk fizycznych kości) mam kupić? Będę bardzo wdzięczny za pomoc :) .
Awatar użytkownika
placebo
~user
 
Posty: 85
Dołączenie: 02 Lis 2007, 13:02



Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Postprzez Sh@m@N 01 Lut 2013, 21:56

1. Masz dwa gniazda. Według obrazka RAM jest w jednej kości, 4 GB. To błąd - powinno być na tym laptopie maksymalnie 4 GB, ale 2 x 2 GB DDR2 667 MHz. Można stosować pamięć DDR2 800 MHz, z opcją multifreq - będzie działać przy 533, 667 i 800 Mhz.
2. System 32 bit nie obsłuży takiej ilości RAM - max 3.25 GB. Ale wystarczy system 64 bit (linuks) lub jakaś vista/7/8 64 bit i nie będzie problemów.
3. RAM według memtest jest wadliwy. Wątpię w to - jeśli to istotnie jedna kość, to program błędnie odczytywał brak współpracy compala z RAM przy takiej konfiguracji jako błędy. Wystarczy test na innym laptopie, który współpracuje np. z 8 GB (2X4GB), żeby się przekonać.

Autor postu otrzymał pochwałę
道可道﹐非常道;名可名,非常名。人之性、惡;其善,偽也。
Wyrzucając stare graty zastanawiam się, co z nich zrobiłby chińczyk. I w końcu ich nie wyrzucam, tylko próbuję to zrobić.
Awatar użytkownika
Sh@m@N
~user
 
Posty: 1235
Dołączenie: 16 Wrz 2009, 16:52
Pochwały: 101



Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Postprzez placebo 16 Mar 2013, 22:10

Hej, dziękuję za odpowiedź. Tak się złożyło, że byłem w szpitalu i nie miałem dostępu do komputera przez tak długi czas :/ a z nim coraz gorzej ... Rozumiem, że powinienem kupić 2 kości pamięci DDR2 800 MHz, z opcją multifreq? Mógłbyś polecić jakieś dokładne modele (podać jakiegoś linka)? Taką pełną specyfikację, to sobie zapiszę, i pójdę najwyżej do sklepu pokażę karteczkę gościowi :) Dziękuję pięknie
Awatar użytkownika
placebo
~user
 
Posty: 85
Dołączenie: 02 Lis 2007, 13:02



Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Postprzez Sh@m@N 18 Mar 2013, 21:41

Powinieneś najpierw SPRAWDZIĆ teorię, jaką przedstawiłem - laptop przetestować na 1 lub 2 GB RAM, a samą kość 4 GB na innym laptopie, który ją obsłuży.

Co do ewentualnego zakupu - nie ma się co sprężać, 2 X 2 GB apacer, kingston, goodram czy infineon 800 MHz dadzą sobie radę i z 667 MHz. Istotne, aby były to kości o takich samych parametrach clock latency (cl 5 lub 4). Ale to po sprawdzeniu.

Autor postu otrzymał pochwałę
道可道﹐非常道;名可名,非常名。人之性、惡;其善,偽也。
Wyrzucając stare graty zastanawiam się, co z nich zrobiłby chińczyk. I w końcu ich nie wyrzucam, tylko próbuję to zrobić.
Awatar użytkownika
Sh@m@N
~user
 
Posty: 1235
Dołączenie: 16 Wrz 2009, 16:52
Pochwały: 101



Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Postprzez blasterplaster 18 Mar 2013, 21:43

800MHz prawdopodobnie płyta nie obsłuży -podawałem przykładowe w temacie link* -dostęp do pamięci w lapku powinien być łatwy /rozkręć,sprawdź,potestuj/

Autor postu otrzymał pochwałę
Amiga 500, MC68000 7.14MHz, 1MB RAM, dyskietki
Awatar użytkownika
blasterplaster
~user
 
Posty: 1030
Dołączenie: 04 Sty 2006, 18:34
Miejscowość: Jelenia Góra
Pochwały: 71



Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Postprzez placebo 19 Mar 2013, 13:59

Ok, muszę w takim razie się za to zabrać, chociaż, jak pisałem, nie chciałbym nic uszkodzić, bo nigdy nie wyjmowałem RAMu ani nic;) Problem będzie z przetestowaniem tej kości na innym komputerze, bo nikt kogo znam nie ma akurat wejścia na 1 kość 4GB.

Tak jeszcze się zastanawiam, czy to może być wina nie ramu, a zakurzenia laptopa? Bo w sumie dawno go nie czyściłem - tylko nie wiem, czy objawy do tego pasują?

Tylko niestety chyba muszę poczekać do końca semestru bo na laptopie piszę licencjat, a jeśli coś zepsuję, to nie mam na czym praktycznie skończyć pisania...
Awatar użytkownika
placebo
~user
 
Posty: 85
Dołączenie: 02 Lis 2007, 13:02



Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Postprzez placebo 15 Sie 2013, 14:18

Dobra, jestem i to z dużo większym problemem.

Wczoraj czyściłem laptopa z kurzu, nawet wyjąłem wiatraczek, odłączyłem od zasilania i wyczyściłem, kurzu w środku nie ma.

Zabrałem się więc za testowanie RAMu.

1) Wyjąłem 1 kość, to wynik dla niej: http://s6.ifotos.pl/img/2013-08-1_nesqhaw.jpg
2) Potem chciałem sprawdzić drugą, tą wyjętą. Wyjąłem pierwszą, którą sprawdzałem, i włożyłem drugą
3) I to właściwie tyle, bo od tego momentu komputer nie reaguje. Przy włączaniu nie pokazuje się nawet ekran BIOSu, NIE WŁĄCZA SIĘ NIC, JESTCZARNY EKRAN. Bardzo delikatnie wyciągałem kości, więc nic nie uszkodziłem.


Co mogę teraz zrobić...?

NA ŻADNEJ koście nie chce już wstać (z tych 2 co w nim były), jak władam pojedynczo nawet ....

Dodano 15.08.2013 14:11:58:
Przed sekundą zrobiłem jeszcze jeden test. Przy uruchamianiu przez chwilę pali się jednak jedna dioda, ta od dysku. Potem już cisza, i nic się nie pali, żadna z diod.
Awatar użytkownika
placebo
~user
 
Posty: 85
Dołączenie: 02 Lis 2007, 13:02



Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Postprzez Manieq 15 Sie 2013, 17:46

Może gniazda brudne ? Spróbuj przeczyścić pędzlem delikatnie.
Sprzedam / zamienię Asusa TF101 16GB + Dock.
Awatar użytkownika
Manieq
~user
 
Posty: 1175
Dołączenie: 20 Gru 2006, 20:24
Miejscowość: Bogatynia
Pochwały: 31



Jaki i ile ramu do mojego laptopa?

Postprzez placebo 15 Sie 2013, 17:52

Czyściłem, bez zmian ...

Czy taka pamięć:link nie działa będzie pasowała do mojego laptopa i czy przy takich objawach jest sens zakupu RAMu żeby sprawdzić laptopa? 110 zł to dla mnie dość sporo, dlatego pytam.
Awatar użytkownika
placebo
~user
 
Posty: 85
Dołączenie: 02 Lis 2007, 13:02




Powróć do Modernizacje, zakup sprzętu komputerowego i RTV

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości