• Ogłoszenie:

kwestie techniczne w chello

Wszystko odnośnie szerokiej tematyki Internet, oraz sieci komputerowe

Kwestie techniczne w Chello

Postprzez Siesiu 29 Gru 2007, 23:22

reklama
Witam

Końcem stycznia kończy mi się umowa z Netią. Mam aktualnie opcje 640Kb/160Kb, za którą płace 60 zł netto + telefon 30 zł netto(ceny oczywiście w przybliżeniu, nie pamiętam jak to jest dokładnie). Nie zamierzam przedłużać umowy, ze względu na bardzo cienką ofertę dostawcy. Postanowiłem się przenieść do UPC i wsiąść CHELLO Light 4Mb/0,5Mb ( cena 89 zł brutto/miesiąc)

Przed podpisaniem umowy musze jednak potwierdzić kilka informacji i zaczerpnąć nowych z pewnego źródła, bo niestety, ale Panowie i Panie z BOKu Chello nie budzą mojego pełnego zaufania. A użytkownicy Chello są dla mnie najpewniejsi.

1. IP - podobno stałe, lecz zmienne. Jak to jest naprawdę? Co ile się zmienia ten adres, bo wiem, że nie z każdym połączeniem. Raz na tydzień? Raz na dzień? Są faktycznie jakieś sposoby na wymuszenie zmiany w danym momencie? Pytam, bo konsultant udzielił mi takiej odpowiedzi na moje pytanie:
Kod: Zaznacz wszystko
Adres IP jest przydzielany Pańskiemu komputerowi automatycznie przez serwer DHCP. Jest to adres zmienny (dynamiczny), dzierżawiony na okres 24 godz. Zdarza się, że serwer DHCP przez dłuższy czas przydziela dla komputera ten sam adres.
Wyjściem może być próba restartowania modemu bądź też zmiana sposobu połączenia modemu kablowego i komputera (np. zmiana kabla USB na kabel sieciowy).


Więc chyba coś jest na rzeczy.


2. Porty i podział łącza - w domu mam sieć WLAN, trzy komputery. Aktualna konfiguracja - Router ADSL + Accesspoint. W Netii nie ma żadnych problemów, podział łącza na dowolną liczbę jednostek, cała pula portów dostępna, przekierowywanie (forwarding), otwieranie(serwery WWW, FTP). To wszystko gra bez zarzutów. Jak jest w Chello? Znów przytoczę odpowiedz konsultanta a Wy ją sprowadźcie do stanu faktycznego:

Kod: Zaznacz wszystko
W naszej usłudze nie są blokowane żadne porty komunikacyjne.
Jeśli komputer będzie podłączony bezpośrednio do modemu, lub access point działać będzie jak switch, lub też w routerze ustawi Pan przekierowanie portów (dla usługi FTP jest to port 21, port 80 jest zarezerwowany zazwyczaj dla komunikacji z serwerami www) to na jednym z komputerów będzie Pan mógł utworzyć serwer FTP.


Nie są blokowane żadne porty - czyli rozumiem że mogę sobie na dowolny komputer w routerze przekierować port, otworzyć dla Emula, dla uTorrent-a itd. Czy realia są takie same?

Pytam, bo w technologii ADSL wydaje się to proste - wdzwanianie się do centrali, wszystkie porty, jedno IP na router, itd. Tutaj dostaje sygnał kablem RJ45, co mnie trochę zbija z tropu.


Chyba wszystko. Jak sobie jeszcze coś przypomnę to dopisze.

Bardzo proszę Was wszystkich ( a w szczególności użytkowników Chello ) o podanie jak najbardziej sprawdzonych informacji.


Pozdrawiam Mrozu
Hi I'm Borat, I'm new in town
Awatar użytkownika
Siesiu
~user
 
Posty: 598
Dołączenie: 11 Lis 2004, 14:31
Miejscowość: z Sosnowca
Pochwały: 34



Postprzez MUTOPOMPKA 29 Gru 2007, 23:51

co do IP: skoro masz przydzielone z DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), jest napisane przecież że masz zmianę adresu IP co 24h! Więcej o DHCP tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/DHCP

CO do porcików: masz wsio odblokowane, więc sam będziesz mógł sobie w routerku przekierowywać co Ci się podoba.
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787



Postprzez Siesiu 30 Gru 2007, 00:41

MUTOPOMPKA napisał(a):co do IP: skoro masz przydzielone z DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), jest napisane przecież że masz zmianę adresu IP co 24h! Więcej o DHCP tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/DHCP



heh uwierz że wiem co to jest DHCP. i bardziej niż kwestia wyjaśniania samego pojęcia, interesuje mnie informacja na temat omijania i stanu faktycznego - dlatego prośba do użytkowników Chello.


MUTOPOMPKA napisał(a):CO do porcików: masz wsio odblokowane, więc sam będziesz mógł sobie w routerku przekierowywać co Ci się podoba.


jeśli to pewne i potwierdzone to dziękuje za informacje
Hi I'm Borat, I'm new in town
Awatar użytkownika
Siesiu
~user
 
Posty: 598
Dołączenie: 11 Lis 2004, 14:31
Miejscowość: z Sosnowca
Pochwały: 34




Powróć do Internet & Sieci

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości